netbook s dlouhou výdrží bez OS/s Linuxem

Vše ohledně rad s nákupem a srovnání notebooků a netbooků.

Moderátor: Don

Odpovědět
gilhad
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. led 2008

netbook s dlouhou výdrží bez OS/s Linuxem

Příspěvek od gilhad »

Jaký je váš rozpočet? nechci utrácet zbytečně, ale zdroj jsou Minulý netbook stál 6.5k

Jakou velikost notebooku preferujete? a) lehce přenosný (úhlopříčka displeje 12“ a méně)

Co budete na notebooku nejčastěji dělat? Internet a textové aplikace

Budu ho nosit stále s sebou

Chcete na něm hrát hry? Nijak zvlášť, dosbox stačí

Jak dlouhou výdrž na baterie požadujete? 5-6 hodin (i když víc není na škodu)

Jaký operační systém? Linux nebo bez OS, rozhodně ne Windows

Displej - měl by tam nějaký být
radši matný, ale není podmínkou

Jak velká má být operační paměť? 1GB+

Jak velký má být pevný disk? 100GB+

Chcete místo klasického HDD SSD? může být, nemusí

Potřebujete optickou mechaniku? ne

Vyžadujete nadstandardní funkce zabezpečení (TPM čip, čtečku otisků prstů)? rozhodně ne

Máte nějaké speciální požadavky?
Grafická karta podporovaná v linuxu (mimo jiné IMHO všechny integrované Intel až na Atom)
3 USB porty, video výstup (VGA, nebo HDMI)
RJ45 ethernet, Wifi
------------------------------------------------
Můj stávající netbook je
http://www.czc.cz/acer-aspire-one-d270- ... 49/produkt
a až na grafiku jsem s ním spokojený, ale otec by ho chtěl pro sebe na pokusy a já teda pomýšlím na nový.

Bude sloužit jako druhý počítač, když nejsem zrovna u hlavního, s tím, že potřebuju hlavně dobrou přenosnost a dlouhou výdrž. Většinu času budu editovat textové soubory, případně lozit po internetu s bez flashe, s vypnutými obrázky a maximálně restriktivními nastaveními (na čtení diskuzí a manuálů bohatě stačí, modem je stejně líná mrcha)

Grafiku bych chtěl nějakou podporovanou přímo v kernelu, (mimo jiné IMHO všechny integrované Intel až na Atom), protože na něm budu chtít občas používat programy, které vyžadují akcelerovanou grafiku (na druhou stranu výkon není podstatný, když to poleze pomalu, tak to bude taky stačit - s touchpadem jsem pomalý a vykreslujou se většinou statické obrázky)

Občas koukám z nostalgie na staré filmy, co jsem si zgraboval ještě z CDček, abych nepotřeboval mechaniku. Rozlišení většinou do 320x200, nebo tak nějak. Upočítala to svého času 486.

Zkoušel jsem hledat, ale netbooky už nějak nejsou. jde mi především o tu velikost a výdrž, jinak už jsou dnešní sestavy výkonově někde jinde.

Bez OS/s Linuxem - stejně tam hned přijde Gentoo (už asi 7 let nepoužívám nic jiného) a nastavím si vše podle sebe.
Pocitac bez Windows, to je jako ryba bez bicyklu!
Odpovědět

Zpět na „Rady s výběrem a porovnání“