Přechod z PC na ntb do 25000.

Vše ohledně rad s nákupem a srovnání notebooků a netbooků.

Moderátor: Don

Odpovědět
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od crashPC »

Ahoj.
Právě se mi toto zdárně povedlo udělat u máti takřka bez utrpení.
Místo, výkon proti Ryzenu 3200G na low-end desce, hmotnost a spotřeba, tak si docela intenzivně říkám, že bych taky mohl udělat změnu u sebe.

Poprosil bych o rady, zda můžu, nebo si na sebe šiju bič, a taky si nejsem 100% jistý co a jak.

Požadavky:
Minimálně 6C/12T nejnovějších modelů CPU, 16GB RAM, 512GB SSD.
Použití: od A do Z. Drobná práce ve 3D, drobná grafika (ale na externím monitoru), programování, audioprocessing, a oldchool nebo méně náročné hry typu Diablo 1/2/remake, méně náročný auta a F1... 50FPS postačí.
Práce se zvukem, externí zvukovka na USB, zvukařina, měření atd.

Teď si představuju, že bych tam tedy musel píchnout monitor, šťávu, zvukovku. Je dobrý směr koupit něco co jde dokovat (a šup tam s metalickým ethernetem), nebo je reálnější ty 3-4 kabely zapojovat pravidelně?

Pravdou je, že pravděpodobně ty kabely budu zapojovat v průměru tak jednou týdně, ale i to se může velice snadno změnit. Kompromis v USB-C dokování je dobrá cesta? Jsou tam nějaká úskalí v propustnosti? (2560*1440px monitor na 75Hz, ethernet, zvukovka, další periferie).

Vzhledem k futureproofingu bych nepohrdnul 1TB diskem, a asi bude na tom šprochu pravdy trochu, že by bylo záhodno vybírat něco s vyměnitelnými paměťovými moduly a nekupovat desku s pájenými.

Toto vypadá jako schopný hustostroj:
https://m.alza.cz/lenovo-thinkpad-e590?dq=6553681

Je tam něco špatně, čeho jsem si nevšimnul? Jiné návrhy rád prozkoumám a samozřejmě ocením.
Děkuji.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od python.p »

copy@paste z jiného fóra. :)

ThinkPad E - plasťák, na ležení na stole.

ThinkPad L - fajn kousek na cestování, fajn cena néni o poznání horší jak T

ThinkPad T - top model, plno korporátních funkcí co smrtelník nepotřebuje a často je to jen 2x dražší jak "L" ale celkem neopodstatněně.

PS: L vs T není jen můj názor.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od crashPC »

V těch modelovejch řadách je dost brajgl.
Některý nižší řady jsou docela i kovový. To co píšeš vypadá na 30k+. K cajkům se chovám takřka vždy slušně, tak si řikám zda se na tu robustnost nevykašlat hned, a mít klid a plnou peněženku. :-D
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od python.p »

Jako vypadaj kovově, ale to si můžeš alobalem omotat klacek a říkat, že je to bezešvá pevnostní trubka. :D

Pár éček jsem v okolí měl a servisoval, bez ohledu jak se k tomu kdo choval, to bylo za 2 roky rozvrzený, rozvyklaný a takový žvejklí. To se ovšem nedá říct o 10 a víc let starých Té co vlastním.

Kdybys odpustil od 6C/12T, tak by ses mohl spojit s místním CODE2 a zeptat se jestli nemá na skladě nějaký jetý ThinkPad L :) To by bylo podle mě optimální řešení.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od crashPC »

Ten mátinej je kovovej model a byl jsem si na něj sáhnout zas. Máš 100% pravdu, ale asi to obětuju. Když se na drahej model šlápne nebo spadne z vejšky, taky už bude hnusně dojebanej když ne mrtvej, a já se k tomu chovám hezky, tak radši asi připlatim 2500 za připojištění než 10k za těžší stroj kterej nikam daleko neuteče.
Bazarové nad 5-7k neberu.

4C i7 ještě neni 100% mimo hru při pomyšlení, že by se stroj vyměnil dřív, ale i tak bych se vracel 5 let zpět. V práci jsem sice s 2C nějak fungoval, ale bylo to o nervy. Už tam nepracuju a když se nad tim zamyslim, je to maličkost, která k tomu přispěla svým dílem. :D

Každopádně moc díky za konzultaci.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od python.p »

On fakt záleží co člověk potřebuje, nebo spíš chce na práci.

Osobně funguji aktuálně na E7440 kterou jsem koupil tady za 1500 i s SSD. Takže notes nosím všude a furt, protože fakt nemám strach, že se mu něco stane... Už si na sebe vydělal. :)

Jasný ten limit beru. Taky bych víc nedal, pokud bych nepotřeboval něco speciálního.

Tady: https://www.alza.cz/levne-lenovo-legion/18865483.htm máš asi "zbytečnou" GPU, ale za to bez OS :D ale subjektivně mi přijdou pevnější jak ty Edge.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od crashPC »

Co člověk chce je asi jasné. Všecko, a zadarmo.
Realita je mnohem víc náhodná. Občas to musí zvládnout nějakej "zájeb". Pracovat, i když tomu bereš hodně paměti, komprimovat fakt něco velkýho, držet v paměti dva grafický programy s rozdělanou prací, nebo žít s hodně neefektivním Javovim kódem, kterej Ti spolu s ostatníma věcma skoro znemožňuje scrollovat v browsweru. Ne, že by desktopovej dvanácterák při tom běžel plynule, ale dá se to, nespadne to, a víš, žes pro to udělal maximum.

No, situace mě zahnala do kouta velmi rychle.
Po přeorganizování bytové situace bych kvůli svému PC a tiskárně musel dělat dost síťařiny skrzeva šedesátky zdi, někde i na mnou nově opravený a vymalovaný místnosti, a na to nemam nervy.
Momentálně jsem na PC bez netu, a už kulhaj větší věci v domácnosti. Takže s možností vratky v alze do 14 dnů mě to nakoplo tou cestou spotřebky, a objednal jsem to levný kovový Lehovno s 8C 5700U.

Absence numerický klávesnice zamrzí, ale neměl jsem už dřív.
Slova "já jsem Ti to řikal" samozřejmě přijmu a uvědomím si v momentě, kdy mě něco zas naštve...
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
crashPC
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 09. dub 2005
Bydliště: Slaný

Re: Přechod z PC na ntb do 25000.

Příspěvek od crashPC »

Tak po přeinstalaci a částečný migraci z 5900X už jedu na 5700U/16G/512G.
Ve zkratce - je to znát, ale jde to. Při běžný práci super, 99% vlastností zachováno.
Hardcore si odpustim. Musim.
Lenovo ideapad 16“, Ryzen 5800H (8C/16T) 16GB DDR4 @ 3200MHz, 1TB M.2 SSD
We are not here because we're free, we are here because we're not free...
Odpovědět

Zpět na „Rady s výběrem a porovnání“