Sdílení dat přes wifi

Vše kolem bezdrátových sítí - WiFi, atd.

Moderátor: Don

Odpovědět
cvb
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 19. čer 2004
Bydliště: Plzeň

Sdílení dat přes wifi

Příspěvek od cvb »

Ahoj,
mám dotaz ohledně sdílení a rozšíření signálu WIFI
Dvoupatrový dům do kterého je připojen internet pomocí WIFI.
Anténa (od poskytovatele) je v duhém patře na balkoně a je propojena sítovým kabelem do TPlink TL-WR741ND který je v prvním patře. Z TL-WR741ND je kabelem připojen můj a manželky PC (každý má svůj kabel) další PC dětí je již závislé na WIFI.
Pokrytí WIFI je jen v prvním patře a část druhého patra. Na TL-WR741ND je výměná anténa takže jsem tam dal větší (nejsem si uplně jistej ale 8-10dBi) rozdíl oproti originálu je +-0. Je jasný že ideál by bylo natáhnout do druhého patra kabely a je vystaráno jak s pokrytím tak se sdílením dat, ale do toho se mi moc nechce.

Dotaz číslo jedna pokud bych koupil router např. ASUS RT-AC51U který by měl umět vytvořit až 8xSSID je možné aby jedna SSID byla na připojení k internetu a druhá na propojení/sdílení? Jde mi o to - do routheru připojím USB HDD a z ostatních PC se na něj připojím a stahuji, nahrávám soubory ale zažatěžuji/nevyužívám připojení k internetu.

Dotaz číslo dvě jak snadno a nejlépe levně rozšířím pokrytí WIFI? Mohla by pomoct výměna routru nebo umístění routru v druhém patře namísto v prvním?
Je mi jasné že to lze uskutečnit použitím nějakého repeatru, je zde i možnost vytažení kabelu z TL-WR741ND do druhého patra a tam napíchnout další routher.

Jaké je myslíte nejpepší řešení s minimálním počtem tahání kabelů a je možné realizovat to sdílení přes WIFI jak jsem popsal v doteze č.1? dík za každý názor a radu
crazzykiller
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. říj 2005
Bydliště: praha

Re: Sdílení dat přes wifi

Příspěvek od crazzykiller »

Nevim jestli ten prvni pozadavek chapu spravne, ale takhle se chova sit normalne. Pokud je provoz v ramci LAN, tak ti to samozrejme "pripojeni k internetu" nevytezuje, neni duvod. Vsechny zarizeni "pred" routerem (spada do toho i disk strcenej do usb routeru (i ofc vsechny zarizeni strceny do LAN portu na routeru)) spolu komunikujou primo, "bez internetu".

Na druhou otazku je odpoved zavisla snad i na rosnym bodu.

Obecne, zaklad je umiteni prvniho AP (routeru), idealne doprostred domu ve vsech trech osach, idealne v prostoru. Pozor na kov, hlavne to probuh nezavirat do plechovy bedny. Vymena za silnejsi ofc muze pomoc, ale obecne se da ceka zlepseni max v x0%, urcite ne x00%.

Repeater / extender, hlavni - je ze zasere polovinu pasma vlastnim provozem, druhy - oproti dvoum AP je +- polovicni dosah, musi slyset hlavni AP. Vyhoda je ze to staci dat do zasuvky, nepotrebujes k tomu sitovej kabel.

Druhy AP je asi nejjistesi moznost, hlavni - je potreba spojeni s routerem kabelem. Vyhoda je nejvetsi rozsireni pokryti. Takovy vyhodo-nevyhoda je ze mam dva wi-fi broadcasty. Kdyz se spravne vybere krabicka a spravne se nastavi funguje to jako jedna velka wi-fi sit, dokonce to dokaze ustat i skype hovor s malym lagem pri prepnuti.
Odpovědět

Zpět na „Bezdrátové sítě“