Doporučte WiFi router + dongly - BEZ výpadků

Vše kolem bezdrátových sítí - WiFi, atd.

Moderátor: Don

Odpovědět
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Doporučte WiFi router + dongly - BEZ výpadků

Příspěvek od marek16 »

Zdravím, už delší dobu mě vytáčí stav naší wifiny - neustálé výpadky a nutnost vytahovat dongle, aby se to resetlo. Dělá to náhodně, někdy to jede dva měsíce v kuse, někdy vypadne 20x za den. Speciálně když k PC připojím další USB periferii (flash disk, telefon...). Možná to dělá můj PC (Haswell 4670k, GA-Z87-HD3), ale vypadává to i ostatním členům rodiny.
Potřebuju pokrýt cihlový patrový RD - všechny PC jsou od routeru aspoň jednu zeď/strop. Momentálně máme TP-link TL-WR841N (ještě nějakou starou hranatou verzi, ne tu kulatou co se dá vygooglit) a dongly WN-821N a WN-422G (ten smrdí víc).

Tak trošku jsem naznal, že TP-Link asi nebude nejlepší značka na světě, a v síťařině se zas tak nevyznám, tak vás prosím:

1) Doporučíte spolehlivou kombinaci uvedených komponent, které mě nebudou točit do nepříčetna?
-Důraz bych kladl na tu spolehlivost + bezpečnost a aktualizace (něco, čemu už skončila SW podpora, a je to v podstatě děravej backdoor, domů nechci).
-Dále by to mělo mít webové gui (linux shell mě dvakrát nevzrušuje, takže turris omnia asi padá), neidiotské (koukal jsem, že u některých routerů chci změnit 4 položky v nastavení, tak musím po jedné a pokaždé refresh. Seriously?)
-Pitomosti typu herní režim potěší (aby mě Path of exile nekicklo každý dvě minuty), frikulínský vzhled mě nezajímá.
-Nemuselo by to celý stát 8k.

2) Má smysl čekat na 802.11ax, nebo vzít ACčko? Jako kdyby mělo AX vyjít za tři měsíce, tak počkám, ale rok to nemá smysl. Momentálně máme tuším 200mbps internet, bylo by hezký aby to reálně protlačilo dvojnásobek (do budoucna), méně ideálně aspoň tohle. Kopírování terabajtových diskových polí po bezdrátu se nepředpokládá.

3) Které značky mají dlouhou tradici kvalitní SW podpory?

Poradíte? :-D
Quis custodiet ipsos custodes?
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte WiFi router + dongly - BEZ výpadků

Příspěvek od Salamander »

Jako uz ponekolikate zde bych doporucil Ubiquiti. Vyrabi pomerne kvalitni HW, a jejich SW podpora je na vyrazne lepsi urovni nez napr. zminovany TP-Link.

Osobne bych doporucil kombinaci AP https://www.i4wifi.cz/UniFi/UniFi-AC-PR ... felsascbq0
a routeru https://www.i4wifi.cz/Ubiquiti-NS-Bulle ... t-LAN.html
nebo https://www.i4wifi.cz/Ubiquiti-NS-Bulle ... t-LAN.html s vyhodou toho, ze obe zarizeni z rady Unifi lze pak spravovat jedinou aplikaci (EdgeRouter ma jen web)
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: Doporučte WiFi router + dongly - BEZ výpadků

Příspěvek od anarkii »

S Mikrotikem mám dobrý zkušenosti, sice mám router bez wifi + Unifi + Mesh, ale myslím si, že třeba s tímhle bys nešlápl vedle: https://www.czc.cz/mikrotik-routerboard ... 55/produkt
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Doporučte WiFi router + dongly - BEZ výpadků

Příspěvek od marek16 »

Mno, vzhledem k tomu, že současný stav je router od UPC (v režimu bridge tuším), a za ním ten TP-link, tak bych se rád vyhnul (i z důvodu patlání se s konfigurací a tím co tam pak nepojede) tomu, aby za ním ležely dvě krabičky. Nějaká all-in-one by tam nebyla? :-D

Ten routerboard od mikrotiku je zároveň i wifi AP? Nějak mě mate, že na něm nevidím anténu...
Quis custodiet ipsos custodes?
Salamander
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. srp 2008
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte WiFi router + dongly - BEZ výpadků

Příspěvek od Salamander »

Je to i AP, umi 802.11ac.
Anteny ma vestavene, 3 pro pasmo 2,4Ghz a E pro pasmo 5GHz.
Tak dlouho se chodí s Acerem do práce, až mu víko upadne.
Acer wiki || Acer servis || Zkušenosti by Intri
Odpovědět

Zpět na „Bezdrátové sítě“