Recenze ASUS AiMesh AX6100

Vše kolem bezdrátových sítí - WiFi, atd.

Moderátor: Don

Odpovědět
winycz
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. lis 2012

Recenze ASUS AiMesh AX6100

Příspěvek od winycz »

Zdravím všechny čtenáře, připravil jsem si pro vás recenzi na mesh systém ASUS AiMesh AX6100.

POPIS

Obrázek

ASUS AiMesh AX6100 je první mesh systém, který podporuje nový standart Wi-Fi 6 neboli 802.11ax. V balení přichází dva routery ASUS RT-AX92U s podporou topologie Mesh díky, které jsou schopny routery pokrýt plochu o velikosti až 370 metrů čtverečních a tím omezit počet mrtvých míst (bez, či se slabým signálem) ve větších rodinných domech.

Výrobce udává teoretickou přenosovou rychlost v případě Wi-Fi sítí až 4808 Mbps s cílem zajistit plynulé streamování 4K videí a hraní online počítačových her současně.

Systém AX6100 je zároveň navržen tak, aby pracoval co nejlépe s novými zařízeními, podporujícími standart 802.11ax. Mobilní zařízení by měly být schopné připojit se na speciální 5GHz síť nazývanou jako „backhaul“, která slouží primárně k propojení a vzájemné komunikace routerů v konfiguraci mesh. Tato vysílaná linka pak nabízí maximální rychlost a stabilitu.

Obrázek

NOVÁ GENERACE ROUTERŮ
Routery ASUS RT-AX92U jsou tří pásmové se čtyřmi anténami v konfiguraci 4x4 s rozšířenou podporou šířky kanálu až do 160 MHz a modulací 1024-QAM. Díky novému standardu 802.11ax dosahuje teoretická přenosová rychlost druhého 5GHz pásma až 4804 Mbps, a to jej činí 2,7× rychlejší než dosavadní standard 802.11ac, který v případě 4x4 routerů dosahuje maximálně 1734 Mbps.

I přesto, že se momentálně na trhu vyskytuje naprosté minimum mobilních zařízení podporující nový standard, tak lze toto vysoce rychlostní pásmo využít k propojení (backhaul) routerů do konfigurace mesh.

Obrázek

ROZŠÍŘENÁ SCHOPNOST OBSLOUŽIT VÍCE WI-FI ZAŘÍZENÍ V JEDNU CHVÍLI
Nová technologie OFDMA současně s MU-MIMO umožňuje routerům obsloužit až čtyřnásobně více zařízení současně, a to díky rozdělení hlavního kanálu na dílčí subkanály. Starší standard 802.11ac s OFDM obsluhoval v jeden čas pouze jedno zařízení, tím pádem nebyl schopný vyžít naplno šířku pásma a vznikaly vyšší latence.

Nový standard přinesl funkci Target Wake Time, pomocí které routery umožňují naplánovat intervaly pro přenos dat, předat tyto informace připojeným zařízením, které pak mimo vymezený interval komunikace jsou v tzv. spánkovém režimu a tím šetří baterii.
Bohužel i standard OFDMA vyžaduje zařízení s ním kompatibilní.

ČIPOVÁ SADA OD BROADCOMU
ASUS RT-AX92U je tvořen mikroprocesory od výrobce Broadcom, srdcem celého zařízení je procesor Broadcom BCM4906. Jedná se o 64 bitový procesor se dvěma jádry, která jsou taktována na frekvenci 1,8 GHz, procesoru sekunduje 512 MB DDR3 pamětí. Tato kombinace se stará o plynulý chod celého systému a uživatelského prostředí ASUSWRT.
Čip řídící bezdrátovou síť je rovněž od Broadcomu, BCM43684 s následujícími klíčovými vlastnostmi:
• Certifikace pro IEEE a WFA 802.11ax
• Podpora konfigurace 4x4 pro standard 802.11ax
• 160 MHz šířka kanálu
• 1024-QAM modulace
• OFDMA + MU-MIMO
• TWT (Target Wake Time)

AGREGACE WAN
Routery umožňují agregovat LAN porty a tím docílit linky s větší propustností a zároveň i zabezpečení proti výpadku spojení z důvodu poškození jednoho z kabelů, tato funkce je však běžnou. Co však routery AX92U umožňují je agregace portu WAN, což ocení zejména ti, kteří mají rychlejší internetové připojení než 1 Gbit/s.

Obrázek

ČÍM ROUTER OBOHATIL ASUS?
AiProtection Pro
Funkce AiProtection Pro chrání uživatele před vnějšími hrozbami pomocí aktualizovávané oficiální databáze Trend Micro s bezpečnostními podpisy. Funkce stojí na třech hlavních pilířích. Ochranou před útoky ze vnějška hloubkovým skenováním příchozích a odchozích dat. Seznamem škodlivých internetových stránek, reklam, či odkazům ke stažení, které jsou následně blokovány. Detekcí a následnou blokací infikovaných zařízení, které vstoupí do sítě.

Rozšířená rodičovská kontrola
Integrovaná funkce rodičovské kontroly již umožňujě komplexní správu připojených zařízení z jediného místa (zařízení). Funkce umožňuje blokovat zvolené kategorie internetových stránek či automaticky rozpoznávat obsah nevhodný pro mladší 18 let a následně jej zablokovat u vybraných zařízení. Zároveň umožňuje správci sledovat aktivitu zařízení a naplánovat jim časový přístup k internetu.

Adaptive QoS a wtfast pro hráče.
Funkcí Adaptive QoS disponují i mnohem levnější routery, slouží především pro inteligentní rozpoznávání paketů a přiřazování priority jejich průchodům v routeru za cílem minimalizace odezvy.
Se stejným cílem přichází i funkce wtfast, která optimalizuje cestu mezi zařízením a serverem. List podporovaných her funkcí wtfast naleznete v odkazu níže.
Seznam podporovaných her https://wtfast.zendesk.com/hc/en-us/articles/210169943

ASUS AiCloud
Služba ASUS AiCloud umožňuje propojit domácí síť (resp. Síť daného routeru) se službami online webového uložiště a díky tomu, má pak uživatel vzdálený přístup ke svým souborům například přes mobilní aplikaci AiCloud či přes adresu URL ve webovém prohlížeči.

BLIŽŠÍ POHLED

Systém ASUS AiMesh AX6100 je tvořen dvěma zařízeními (routery) RT-AX92U, jedná se o malé designově pěkné „krabičky“ se základnou, která má blíže ke čtvercovému tvaru. Povrch zařízení je z černého matného plastu se zlatou linkou po celém obvodu. Na vrchu zařízení se nachází čtyři sklopné antény, které však nelze nijak natočit či jakkoli aretovat v různých polohách (snad jen pomocí lepící pásky).

Obrázek

Design routerů rozhodně nebude nikde dělat ostudu, přičemž je možné routery uchytit i na zeď či strop, díky otvorům pro šrouby, které se nachází ve spod zařízení.

Na přední straně routeru se nachází řada LED diod, indikujících aktivitu jednotlivých bezdrátových i drátových sítí a napájení routeru.

Obrázek

Z boku zařízení nalezneme WPS tlačítko a dva USB porty 2.0 a 3.1 Gen1 pro sdílení 3G/4G připojení, tiskový server, či souborový server.

Obrázek

Na zadní straně se nachází červené tlačítko pro reset nastavení, tlačítko ON/OFF, jeden 1Gbit WAN ethernetový port a čtyři 1Gbit LAN ethernetové porty.

Obrázek

V balení se nachází dva routery ASUS AX92U, dva napájecí adaptéry 19V 1.75A, 1x Gbit patch kabel a manuály.

Obrázek

Kompletní specifikace lze prohlédnout na obrázku níže:

Obrázek

PRVOTNÍ SPUŠTĚNÍ A NASTAVENÍ ROUTERU

Po spuštění routeru a připojení jej kabelem k počítači automaticky vyskočí v prohlížeči otevřená úvodní strana pro konfiguraci routeru.

Obrázek

Na začátku je zde rozcestí v nastavení jednodušší intuitivní cestou či rovnou přejít na detailní nastavení pro pokročilé uživatele.
V případě výběru první jednodušší cesty se router pokusí za Vás identifikovat připojení k internetu skrze WAN port či převzít uložené nastavení z flashdisku.

Obrázek

V dalším kroku uživatele čeká na výběr typu připojení k internetu, nebo zda má být router nastaven jako uzel AiMesh konfigurace.

Obrázek

Následuje nastavení síťového názvu (Wi-Fi) sítě, přístupového hesla a administrátorské jméno s heslem pro přístup do nastavení routeru.

Obrázek

Na závěr se uživateli zobrazí shrnující tabulka s možností přidání dalšího uzlu (routeru) do Mesh konfigurace. Možnost přidání dalšího uzlu do Mesh automaticky detekuje v síti prvky podporující službu AiMesh a to buď kabelově či bezdrátově. Po úspěšné detekci a volbě druhého zařízení se toto druhé zařízení automaticky nakonfiguruje a bez dalších nutných zásahů lze zařízení v mesh využívat.

Pokud však chceme další zařízení do Mesh konfigurace přidat později lze se při nastavování druhého routeru AX92U prokliknout do pokročilého nastavení s volbou AiMesh, kde dostaneme na výběr, zda chceme tento prvek nakonfigurovat jako směrovač (řídící zařízení) či jako uzel (sekundární zařízení) AiMesh systému. Nastavení směrovače či přidání prvku jako uzel obsahuje vesměs stejné kroky jako v případě již popsané konfigurace výše.

Obrázek

K tomuto prvotnímu nastavení mám pouze jednu připomínku, pro začínající uživatele je to dosti jednoduché a intuitivní, nicméně pokročilý uživatel se tímto průvodcem musí proklikat taktéž, aby se dostal do webového rozhraní s kompletním nastavením routeru.

Po opětovném přihlášení k routeru se již zobrazí úvodní strana mapy sítě s podrobnějším nastavením routeru. V těle stránky se nachází informace o stavu připojení, konektivitě routeru, základními informacemi o bezdrátovém wifi připojení a stavu zobrazujícím využití procesoru a paměti RAM.

Obrázek

Po rozkliknutí klientů máme kompletní soupis aktuálně připojených zařízení. U každého připojeného zařízení lze dále nastavit vlastní jméno, ikonu, svázání MAC a IP adresy či blokování a nastavení plánování přístupu k internetu.

Obrázek

V levém panelu se dále nachází záložky s dalším nastavením routeru:

Hostovaná síť – v této sekci lze nastavit separovanou bezdrátovou síť bez přístupu do intranetu pro hosty. Hostovaných sítí lze nastavit celkem 3 pro každé ze tří vysílaných pásem (2,4 GHz; 5 GHz a 5 GHz_2 se standartem ax). Každé z hostovaných sítí lze povolit/zablokovat či časově a průtokově omezit přístup k internetu. Síť lze nakonfigurovat s vlastním názvem a heslem.

AiProtection – v sekci AiProtection lze nastavit zabezpečení routeru a zařízení k němu připojenými či nastavení rodičovské kontroly, jak jsem již zmínil v popisku routeru.

Obrázek

Adaptivní funkce QoS - monitoruje připojená zařízení a jejich rychlost komunikace. Samotné QoS pak umožňuje nastavení šířky pásma a priority průchodu paketů dle aplikací, což umožní zvýšit prioritu průchodu paketům z online her či multimédií a tím zajistit nižší latence pro hraní a plynulejší přehrávání videí v případě více zatížené sítě. V poslední řadě lze logovat historii navštěvovaných webových stránek, které lze následně blokovat.

Obrázek

Traffic analyzer – sekce zobrazující pokročilejší monitorování provozu sítě v několika různých grafech. Monitor provozu dokáže monitorovat využití bezdrátových sítí či drátové sítě v reálném čase, za posledních 24 hodin, či denní souhrn objemu přijatých a odeslaných dat.

Obrázek

Game Boost – v této sekci lze aktivovat adaptivní QoS a wtfast, jež jsem popsal v popisku routeru výše.

Používání portů USB – zde lze nakonfigurovat k routeru připojená USB zařízení.

AiCloud 2.0 – obsahuje nastavení online přístupu k zařízením / datům zařízení interní sítě prostřednictvím internetu mimo domácí síť.

Obrázek

Ve stejném panelu o trochu níže se nachází sekce pokročilých nastavení routeru ve, kterých se nachází detailní nastavení bezdrátových sítí, sítí LAN či WAN (s možností duálního WAN), také nastavení standartu IPv6, VPNky a brány Firewall, jež budou shodné s většinou ostatních routerů. V neposlední řadě obsahuje firmware routeru řadu utilit jako je systémový záznam, ve kterém jsou popsané procesy, které router provádí, log Wireles sítě, přidělené adresy od DHCP serveru, logy protokolu IPv6, Směrovací tabulka, přesměrování portů a připojení či nástroje pro odesílání dotazů Ping, Traceroute, Nslookup a Netstat nebo i nastavení probuzení počítačů pomocí funkce „Wake on LAN“.

Při aktivování duální sítě WAN můžete vybrat připojení dvou ISP ke svému směrovači, primární a sekundární síť WAN. Existují dva režimy, které můžete aktivovat při používání duální sítě WAN.
Co nebývá zvykem u levných routerů je možnost konfigurace tzv. „Pravidla chytrého připojení“. V podstatě jde o řadu pravidel pro bezdrátová připojení, mezi nimiž se nachází i pravidlo při jaké nejnižší úrovni signálu má router zařízení odpojit, což je vhodné například v lokaci s vícero bezdrátovými AP, aby zařízení (chytrý telefon, notebook) nebyl za každou cenu připojen k routeru s velmi nízkým signálem místo toho, aby se připojil na AP s lepším signálem.

Obrázek

Za zmínku stojí i podmenu Alexa & IFTTT. Router má možnost spárovat se s hlasovým asistentem Amazon Alexa určeným pro chytré domácnosti. Uživatel má pak široké možnosti ovládání routeru pomocí hlasu, například večer před spaním můžeme vyslovením jedné věty vypnout bezdrátové wifi sítě a mnohé další.

Obrázek

Funkce IFTTT je zkratkou příkazu „If This Then That“, ve zkratce nám umožňuje zadat podmínky, když se něco stane, co se má provést. Například lze nastavit: „Když přijde domů dcera, odeslat email otci“.

Obrázek

AiMESH AX6100 V PRAXI

Hned na začátku jsem chtěl otestovat onu rychlost nového standardu 802.11ax. Dle specifikací by propustnost druhého 5 GHz pásma, které podporuje standard ax měla dosahovat až 4800 Mbit/s, bohužel se mi však nepodařilo zajistit zařízení, které by ax podporovalo, neboť tento standard je velmi nový a zatím ho podporují pouze minimum mobilních zařízení (např.: Samsung Galaxy S10).
Nabízí se tedy druhá možnost, vyzkoušet propustnost tohoto wifi standardu při komunikaci mezi oběma routery AX92U v Mesh konfiguraci, které využívají jako komunikační linku (backhaul) právě tuto síť s ax standardem. Nakonfiguroval jsem tedy oba routery AX92U jako Mesh systém s tím, že využívají pro vzájemnou komunikaci druhou 5 GHz síť s povoleným standardem ax, rozšířenou šířkou kanálu na 160 MHz a manuálně nastaveným kanálem 100.

Routery umožňují agregovat více LAN portů a tím dosáhnout vyšší přenosové rychlosti mezi zařízením a routerem než pouze 1 Gbit, který je schopen teoreticky přenést jeden samotný port. Bohužel jsem měl dostupný pouze jediný počítač s notebookem, které měly jeden síťový adaptér s jedním ethernetovým portem, tudíž jsem schopný otestovat rychlost komunikace mezi routery maximálně do 1000 Mbit/s (1 Gbit) z teoretických 4800 Mbit/s, kterých by měla komunikace dosahovat.

V dalším kroku jsem k prvnímu routeru připojil stolní počítač s 1 Gbit síťovým adaptérem a k tomu stejnému routeru i notebook rovněž s 1 Gbit síťovým adaptérem. Obě zařízení byly zprvu připojena do LAN portů prvního routeru abych změřil. jakou maximální rychlost mohou dosahovat čistě po kabelu. Použil jsem kupované 3 metry dlouhé patch cordy kategorie 5e. V notebooku i ve stolním počítači bylo úspěšně detekováno 1 Gbitové kabelové připojení. Řídící router byl nakonfigurován dle požadavků ISP a byl tedy připojen k internetu.

Po, té jsem změřil pomocí utility iperf3 propustnost čistě po kabelu PC1 – ROUTER – PC2. Maximálních hodnot, kterých jsem dosáhl bylo kolem 716 Mbit/s, což je o něco méně, než by měl přenos po kabelu dosahovat, nicméně omezení bude ze strany použitých kabelů a síťových adaptérů v počítačích.

Následně jsem připojil notebook k druhému routeru a testoval propustnost bezdrátové sítě.

Obrázek

V případě, že oba routery byly umístěny cca 2 m od sebe bez překážek, dosahovala propustnost maximálních hodnot kolem 712 Mbit/s, což je shodná rychlost jako při čistě kabelovém připojení a bottleneckem byla tedy propustnost kabelů a síťových adaptérů v počítačích.

Druhý test propustnosti probíhal za reálnějších podmínek, a to změnou umístění druhého wifi routeru do místnosti vzdálené vzdušnou čarou cca 6m přes dvě 50cm zdi (zdivo + polystyrenové zateplení + fasáda). I v tomto případě propustnost dosahovala maximální přenosové rychlosti kolem 688 Mbit/s.

Měření dosahu WiFi signálu
Ve druhé řadě jsem otestoval dosah signálu celého Mesh systému v rodinném domě se šesti místnostmi a chodbou. Dům je ve tvaru písmene L a rozmístění obou routerů Mesh systému je takové, že signál, kterým komunikují prochází skrze dvě tlusté venkovní zdi. Zbylé zdi mezi místnostmi jsou cihlové o tloušťce 12 cm.

Dosah signálu bezdrátové sítě s pásmem 2,4 GHz byl téměř ve všech koutech domu plný, rozhodl jsem se proto změřit pouze dosah signálu 5 GHz bezdrátové sítě se standardem 802.11ac.
Pro měření signálu jsem využil aplikace Wifi analyser, volně dostupné z Obchod play a chytrého telefonu Huawei nova 3i.

Obrázek

ZÁVĚR
Jako recenzentu, kterému byl hardware zapůjčen mě samozřejmě tento mesh systém více než nadchnul. V případě, že bych si jej měl pořizovat a platit za něj bych už tak nadšený vzhledem k jeho ceně nebyl. :D

Mesh systém ASUS AiMesh AX6100 nabízí velikou škálu možností a nastavení, které se hodí do větších rodinných domů s chytrými domácnostmi díky funkci spárování se s hlasovým asistentem či nastavení jednoduchých apletů, reagujícími na předurčené události. Zároveň rodiče, zejména zkušenější tatínci budou spokojeni díky funkcím rodičovské kontroly.

Rovněž se tento systém hodí i pro firemní sféru do menších firem. Nový standart 802.11ax nepřináší pouze vyšší přenosové rychlosti, ale také i větší kapacity pro připojená zařízení, které lze obsloužit mnohem efektivněji. Běžný ajťák nemusí být nijak v sítích zběhlý, aby zjistil stav sítě a kdo, jak moc surfuje na internetu. Zároveň lze nastavit i blokování zvolených webů.

Velmi pozitivně bych hodnotil implementované funkce služby AiProtection, která má za úkol zároveň s běžným firewallem ochránit vaše zařízení před škodlivými weby, vnějšími útoky či nakaženými zařízeními umístěnými přímo v síti.

Hráči počítačových her a streameři pak ocení funkci adaptivního QoS a wtfast, které cílí zejména na snížení latencí a stabilnějšímu přenosu, což však z převážné části závisí na poskytovateli internetového připojení… „Pokud mesh systém nebude připojen k pořádným internetům, pak tyto vychytávky toho příliš moc nezmůžou.“

Po designové stránce routerům rovněž nemám co vytknout, v obýváku či jakékoli jiné místnosti zcela jistě ostudu dělat nebudou. Co mi však přišlo méně praktické je manipulace s anténami, které nelze aretovat v jiných polohách, než sklopeno a postaveno, ani s nimi nelze otáčet a působí velmi křehce.
ASUS AiMesh AX6100 systém dostal cenovku kolem 11 000 Kč s tříletou zárukou. Nechci říkat, že cena je vysoká, i když je. Tento mesh systém si nekoupí uživatel jako základ do běžné domácnosti, své zákazníky si však zcela jistě najde vzhledem k široké škále podporovaných funkcí.
Weslo
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 19. pro 2005
Bydliště: Nan Curunír

Re: Recenze ASUS AiMesh AX6100

Příspěvek od Weslo »

K čemu je tahle propaganda?
AMD Ryzen 5 3600 | Arctic Cooling Liquid Freezer II 120mm | ASUS TUF GAMING B550M PLUS |16GB A-DATA XPG DDR4 3000Mhz | Gigabyte Radeon RX 6600 Eagle 8G | Samsung 980PRO 512GB | CoolerMaster Q300L | Corsair SF-450 | 32" Dell S3222DGM | Synology DS220j + 2x6TB WD Red RAID1 | MAZDA enthusiast
brambora81
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. čer 2015
Bydliště: Pardubice

Re: Recenze ASUS AiMesh AX6100

Příspěvek od brambora81 »

gdyz by to za ty penize melo aspon 5gbs porty tak nereknu ale pouzivat agregaci je ubohe tak ze za me asus to zase nezvladnul jako vzdy cenu to ma tak polovicni ale chapu ze ax modelu je malo tak se snazej vytriskat co jde :)
Odpovědět

Zpět na „Bezdrátové sítě“