šifrování disku

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: šifrování disku

Příspěvek od Flegy »

pokud to beres takhle tak je to ok. ale jak jsem psal vyse. zkus neco hrat a na pozadi presouvat vetsi objemy po siti... to je pak killer. i kdyz s i7/i5 se to uz da v poho ustat. ale sifrovat hdd na pc s jednojadrem je vrazda :)
bonavox
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. srp 2006

Re: šifrování disku

Příspěvek od bonavox »

Jak je to s Truecrypt vs. SSD?
Kdysi dávno jsem tuším čet, že se nedoporučuje nasazovat jej na SSD, protože hodně zapisuje a dříve tak zničí SSD. Nebo něco v tom smyslu :D

Jinak mám AES šifrování nasazené na systémový disk v HP mini s dual core Atomem a běhá to naprosto svižně, vůbec nepociťuju nějaké zpomalení.
Podpis může být maximálně “50 bodů vysoký”, akorát že už nikdo neřekne, kolik řádků těch 50 bodů je. Tak raději pro jistotu nic … PRAVIDLA VIVAT!
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: šifrování disku

Příspěvek od zombux »

dle hodně hrubých výpočtů při zápisu 25GB denně SSD začne odcházet někdy za 5 let, takže bych se snížené životnosti zas tak nebál, konkrétně u zašifrovaného disku podle mě nebude až takový rozdíl v I/O operacích vůči nezašifrovanému, zapotí se spíš procesor
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Zub
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. lis 2007
Bydliště: Praha

Re: šifrování disku

Příspěvek od Zub »

Taky bych se asi nebal, co víc taky to tak časem plánuju. Taky podle mně záleží na systému, na zašifrovaném disku jsou svižnejší Win7, tak člověk ani nepozná, že má zašifrováno. Na XP už to znát je. Ale to asi SSD eliminuje taky.
Jak tu ale někdo psal, šifrovat na jednojádru je peklo.
remet
Nováček
Nováček
Registrován: 14. dub 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od remet »

Ja sifruju vsechno AES256 na Q8400 a zvlada to bez problemu zapis 85MB/s a cteni 89MB/s.
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Mám dotaz. Už je to několikaléta záležitost. Jednou jsem si přesouval věci na externí harddisk a omylem sem si to zašifroval, protože jsem si nečetl, co mi tam psali.

Je nějaký možný způsob, jak bych se ke svejm starejm datům dostal?
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: šifrování disku

Příspěvek od zombux »

buď znáš heslo nebo máš smůlu - tak funguje šifrování, k datům se bez hesla nikdo nedostane :roll:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Když se mi to dávalo šifrovat, tak to po mě heslo nechtělo. Co by se tam mohlo, dát jako heslo? Uživatelský jméno počítače? Jak se vůbec dostanu k tomu, aby to po mně heslo chtělo? Vůbec o šifrování nic nevím.

Děkuji
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Ted jsem si nainstaloval Truecrypt a naučil jsem se s ním trochu zacházet. Ale ty data co mám na tom harddisku, mají všechny zelené nápisy a nejdou otevřít ani přes tento program - říká " Nemáte oprávnění k přístupu, požádejte vlastníka". To samý mi píše i když to chci přesunout do PC nebo to jen otevřít. Co s tím mám dělat?
N_o_c_l_a_f
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2005

Re: šifrování disku

Příspěvek od N_o_c_l_a_f »

A to tvoje sifrovani - neni to jen EFS pod NTFS? Pak by teoreticky ten uzivatel, co ty data zapsal, mel ty data i precist. Ale pozor :
"Certifikáty jsou vždy pro jednoho uživatele a aktuální instalaci OS. Při reinstalaci OS, odstraněním nebo nesprávné manipulaci s certifikátem, poškozením profilu uživatele, resetováním hesla nebo vznik jiné situace mající za následek problémy s dešifrováním jsou data obvykle nenávratně ztracena."
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Hele, absolutně nevím o čem mluvíš. Jedou jsem to přesouval na hadr a na něco se mě to ptalo, já na všechno dal ok. ano a potom se přeinstaloval OS. Takže říkáš, že data jsou definitivně ztracena? je nějaký způsob jak tenhle průblém můžu lépe popsat?
Stano K.
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. zář 2004
Bydliště: SR

Re: šifrování disku

Příspěvek od Stano K. »

Presne o aký typ ext.HDD sa jedná. Z toho by sme už vedeli aká SW resp šifrovacia metóda bola použitá.
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Píše mi to WD My book. Systém souborů NTFS.
Stano K.
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. zář 2004
Bydliště: SR

Re: šifrování disku

Příspěvek od Stano K. »

The default username for My book is "Admin" and default password is "123456 "
prípadne skús tento postup: http://en.kioskea.net/forum/affich-2697 ... t-password
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Děkuju, zkoušel jsem to. Stáhl jsem si ten firmware update, ale upřostřed instalace mi to napsalo, že musí být vše z usb vypojeno, jak to nedokončí instalaci. Musel bych si vypojit i wifi přímač. bůh ví, jestli tomu vůbec rozumim.

Děkuju moc za snahu
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Odpojil jsem vše kromě klasvesnice a myši z usb a pořád se to tam nechce nanistalovat. Kdyby se mi to tetoreticky nekdy povedlo, tak co mám udělat po tý instalaci? To si samo řekne o to heslo a uživatelský jméno, nebo to budu muset někde spustit?
Matejbt
Nováček
Nováček
Registrován: 17. kvě 2011

Re: šifrování disku

Příspěvek od Matejbt »

Nejde to ani na notebooku.
Zub
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. lis 2007
Bydliště: Praha

Re: šifrování disku

Příspěvek od Zub »

Dnes jsem zkusil to, co mi fungovalo přes 2 roky v pohodě.
Jeden PC, dva disky. Na jednom disku Win7 a na druhým WinXP. Obojí jednoduchý boot, zašifrovaný celý disk programem truecrypt. Při startu si vyberu při bootování disk, tedy zda se spustí Win7 nebo WinXP. Při zapnutí oken spustím truecrypt, najedu na oddíl druhého disku a namontuju = mám oba disky v pohotovosti.

Přišel čas šifrování, verze truecrypt 7.1 a prostě nedokážu namountovat druhý disk. Vždy jsem disk připojoval přes "připojit bez před-bootovací autentifikace" a s novou verzí to prostě nejde + při startu to píše nějaký chyby. Takže pokud chcete šifrovat, zůstaňte asi u verze 7.0.
Flegy
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 31. črc 2004
Bydliště: Hrob

Re: šifrování disku

Příspěvek od Flegy »

mam takovy tuseni, ze sem reseni videl nekde na jejich foru
Zub
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. lis 2007
Bydliště: Praha

Re: šifrování disku

Příspěvek od Zub »

jen se zeptám, jak schovám disk v tento počítač? když je disk zašifrovaný a nenamountovaný, při kliknutí se mě to hned ptá na formát. Nerad bych se někdy překlikl a přišel o data. Používal jsem 1st disk drive protector, ale trial verze vypršela. Nyní zkouším TuneUp s i když disk schovám, stále ho vidim. Nevíte poradit jak na to nebo jiný program? díky
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“