Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
kocourleo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Brno

Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od kocourleo »

U synovce odešel disk. Koupil jsem nový a u mne na PC jsem ho nejprve využil k zálohování dat a reinstalaci systému (t.j. disk byl OK).
Pak jsem ho přivezl k synovci a instalace windows byla bez problémů. Windows fungovaly v pořádku, ale jen do doby, kdy jsem nainstaloval driver SM-BUS k základní desce. Poté začal disk mít problémy. Kopírování neprobíhalo v pořádku, zkopírovaná data byla porušená (některá nešla načíst).
V prohlížeči událostí to psalo vadný blok disku. Po asi 2 hodinách zkoušení (celkem tři reinstalace a vždy chyby po instalaci driveru SM-BUS) jsem odvezl disk domů a tam byl K.O. Vůbec se nedokázal roztočit. Vyreklamoval jsem ho a teď se ho bojím připojit, abych ho neodrovnal znovu. Napájecí napětí (zdroj Nexus NX-5000) je OK. Disk jede v IDE módu a ten starý fungoval asi 2 roky v pořádku.
Nový disk je WD6400AAKS, motherboard Biostar TA690G ver. 5.2, CPU AMD Athlon 64 X2 5000+ Black Edition (byl přetaktovaný z 2,6GHz na 3GHz, ale problém je i na základní frekvenci CPU po resetu BIOSu na default), paměti jsem testoval a jsou OK (A-DATA Vitesta EE).

Má motherboard "schopnost" odrovnat nějakým způsobem disk? Přes datový kabel? A proč to blbne po instalaci driveru SM-BUS?
Gigabyte GA-MA78G-DS3H, Athlon 64 X2 5050+, 6GB RAM, 2X WD6400AAKS 640GB, integrovaný zvuk i grafika, zdroj SEASONIC S12-550 Energy+, AverTV DVB-T Volar X, Samsung SH-203B, Logitech MX-518
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od Jája »

Ten první disk co to odrovnalo byl taky WD? nebo nebyl to náhodou Samsung?
Mě jednou vadný SATA řadič začal ničit disk samsung 640GB, tak jsem připojil druhý samsung 320GB že to na něj zazálohuju ghostem a než se mi to povedlo tak ho (320GB) zničil tak že nešel ani naformátovat. Původní 640GB byl pořád v použitelným stavu ale těsně před krachem, čili to ničilo disky jen při zápisu. Bylo mi to samozřejmě divný, tak jsem připojil 500GB WD ale na extra SATA port kterej nebyl přímo v chipsetu a vše fungovalo normálně. Pak jsem si to ještě ověřil tím, že jsem na chvíli hodil ten WD na chipsetovej řadič a win hned po startu začal hlásit zápis se spožděním se nezdařil a v SMARTu naskakovaly chyby v ultraata CRC error rate. U těch samsungů to bohužel vytvářelo vadný sektory.

Takže možný to je, ale setkal sem se stím jen jednou a to zrovna u sebe. Jinak přetaktováním by to samozřejmě mohlo být taky způsobeno, a jestli jsi to dal na default až když to zničilo ten disk, tak už bylo pozdě.

Jinak SMbus je součást chipsetu a s řadičem disku by to nemělo mit nic společnýho. Pokud ovšem na něj neinstaluješ driver ve společným balíku kterej obsahuje ovladače i na jiný věci, třeba na sata řadič.
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
kocourleo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Brno

Re: Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od kocourleo »

Ne, instaloval jsem jedině SM-BUS driver, předchozí disk byl Seagate. Asi tedy odešel motherboard, takže další výdaje :-( Díky za odpověď.
Gigabyte GA-MA78G-DS3H, Athlon 64 X2 5050+, 6GB RAM, 2X WD6400AAKS 640GB, integrovaný zvuk i grafika, zdroj SEASONIC S12-550 Energy+, AverTV DVB-T Volar X, Samsung SH-203B, Logitech MX-518
Jája
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 04. čer 2003
Bydliště: Prostějov

Re: Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od Jája »

Taky to mohla být jen náhoda a disk prostě odešel...
Core i7 8700K , Asus Prime Z370-A, 2x8GB DDR4 3200 G.Skill TridentZ, GTX1060 6GB, Adata SX 8200 Pro 512GB, 120GB Intel SSD 320, 2x Crucial MX500 1TB, X-Fi Titanium, 22" LG W2252TQ, EK water blocks (CPU+GPU, DDC1+EKtop, NexXxos Pro III+II), Avance C001 Terminator, Seasonic Focus GX-650
kocourleo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Brno

Re: Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od kocourleo »

Jo, to vím. Problém je, že pokud nenainstaluji driver k SMBus, tak mi visí ve Správci zařízení s výstražným trojúhelníkem. Na mém motherboardu jsem tento driver neinstaloval a vše funguje (a píše to, že SMBus žádný driver nepotřebuje). Vyzkouším to se starým IDE diskem a uvidím, co se stane.
Gigabyte GA-MA78G-DS3H, Athlon 64 X2 5050+, 6GB RAM, 2X WD6400AAKS 640GB, integrovaný zvuk i grafika, zdroj SEASONIC S12-550 Energy+, AverTV DVB-T Volar X, Samsung SH-203B, Logitech MX-518
petr_
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. led 2006
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od petr_ »

Jakým způsobem byl ten disk KO ? vadné sektory ? Nebo jen smart ? Mohla by to být chyba řadiče (DMA chyby, poškozená data). Nebo třeba paměti (poškozená data). Často jsem podobné věci viděl u nforce 4, který běžel 2+ roku jen s malým pasivem.
NTB: 13" MacBook Air mid. 2013, Haswell i7-4650U, 8GB LPDDR3, 256GB SSD
PC: Xeon 5550, 6GB DDR3, geforce 8800GTS 640MB
kocourleo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Brno

Re: Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od kocourleo »

Starý disk vadné sektory, nový se při startu opakovaně roztáčel a zase zpomaloval. Zítra napíšu, jak jsem dopadl s novou instalací.
Gigabyte GA-MA78G-DS3H, Athlon 64 X2 5050+, 6GB RAM, 2X WD6400AAKS 640GB, integrovaný zvuk i grafika, zdroj SEASONIC S12-550 Energy+, AverTV DVB-T Volar X, Samsung SH-203B, Logitech MX-518
kocourleo
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 15. dub 2007
Bydliště: Brno

Re: Dokáže motherboard odrovnat HDD?

Příspěvek od kocourleo »

Jen pro zajímavost, motherboard mi nenačte SATA vypalovačku, instalace se tedy nekonala, jdu objednat nový motherboard. Díky za pomoc. Snad není načatý zdroj a neodrovná mi nový motherboard, při měření se zdroj choval dobře.
Gigabyte GA-MA78G-DS3H, Athlon 64 X2 5050+, 6GB RAM, 2X WD6400AAKS 640GB, integrovaný zvuk i grafika, zdroj SEASONIC S12-550 Energy+, AverTV DVB-T Volar X, Samsung SH-203B, Logitech MX-518
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“