Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Mr.Nigga »

Ty RAW hodnoty jsou imho v hexadecimální soustavě. Screen z HD Tune vypadá stejně, jen jsou konvertované do desítkové. Proto jsem bral, že pokud je hodnota 0, tak je vlastně ok.

Obrázek

Počet chyb čtení, přemapované sektory, pokus o znovu-roztočení, všechno je na 0. Jediné co tam je divně, tak je právě ten Ultra DMA CRC Error Count 16 HEX, což odpovídá 21 DEC (potvrzeno v HD Tune)

Tak zkusím vyměnit kabel a budu doufat, že se hodnota nebude zvyšovat?
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano zkus a hlavně napájení. 21CRC erorů je vcelku nic tzn z toho se nedá nic odsuzovat.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Mr.Nigga »

Už má 31, zkusím i to napájení. Teď jsem kouknul na disk, který jsem měl v téhle pozici předtím (stejný SATA kabel, napájení i port na desce) a ten má dokonce 113 UltraDMA chyb, ale nikdy nedělal problémy, tak jsem si toho nevšiml.

Díky moc za rady
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jestli to takhle roste tak to skutečně je problém, zkus ty kabely, kdyby nepomohlo tak jinej port na desce.
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od jagoda »

Zdravim. Starsi WesternDigital z nejakeho HPcka.
Je KO? Nerobi nejak zvlastne zvuky, scan povrchu neukazal nejaky problem.
Vdaka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od zombux »

však snad jasně vidíš že tam je 22 pending sektorů, takže povrch asi nebude úplně OK.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OK neni.

Pending sektory jsou ty co disk detekoval jako vadný ale do oblasti se ještě nezapisovalo tzn nemohl je zatím přemapovat. Kdyby sji udělal zero-fill nebo dlouhej format buďto by zmizely nebyo se z nich staly realokovaný.

Na vyhazov to ještě ale taky neni, můžeš z něj udělat exterák na filmy nebo jiný skladiště nedůležitejch dat. Pokud to při tý mizerný kapacitě 250GB za to vůbec stojí.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Mr.Nigga »

34 pending sektorů (je to v šestnáctkové soustavě, takže 22 HEX = 34 DEC)
5765 read error rate
678 uncorrectable errors

Já bych ho vzhledem ke kapacitě vyhodil hned, tohle na data nemá cenu.
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
jagoda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 29. pro 2012
Bydliště: Bratislava

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od jagoda »

tak po "oprave sektorov" a "zero-fill format" v DiskGenius je vysledok zatial takyto
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
i7 2600k / 16GB DDR3 / GTX760
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OK, během zápisu disk zjistil že sektory jsou ještě použitelný a nerealokoval je. Je to asi jako říci důchodci že nemá rakovinu, je to dobrá zpráva ale nemění to fakt že je mu 80+ a sotva se plazí a může to s nim seknout každej den, asi tak je na tom ten disk.
Mr.Nigga
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Pelhřimov

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Mr.Nigga »

DOC_ZENITH píše:Jestli to takhle roste tak to skutečně je problém, zkus ty kabely, kdyby nepomohlo tak jinej port na desce.
Při výměně jsem měl 32 UltraDMA chyb, teď po cca týdnu a půl pořád 32. Takže asi opravdu vadný SATA kabel :) Super oprava, díky
I'm living on reds, vitamin C and cocaine. Everything's a blur
Max Casper
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. srp 2004
Bydliště: Prague

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Max Casper »

Ahoj, mám relativně nový disk, který jsem dal do externího rámečku a je tedy připojován přes USB kabel. Nyní jsem si všiml, že tam má spoustu chyb čtení, ale sektory se zdají být v pořádku. Jak moc to může být vážné?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
CPU: AMD Ryzen 7 5800X MB: GIGABYTE B550 AORUS PRO AX RAM: Crucial 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Ballistix Red HDD: Samsung 970 PRO 512GB & Crucial m4 128GB & Crucial MX500 1TB SSD VGA: MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G DVD: Samsung SH-S203B PSU: Corsair RM650x (2018) Case: Bigtower Chieftec BA-01B-B-SL LCD: 2x 27" Iiyama XB2783HSU-B1DP OS: Win 10 64b
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od zombux »

to může dělat i ten rámeček.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Baneshee »

Seagate narozdíl třeba od WD reportuje pod Read Error Rate chyby před korekcí, tj. je jich vždycky hodně a je to normální. Problém by byly jen chyby pod Uncorrectable Errors a tam žádný nejsou.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
Max Casper
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 03. srp 2004
Bydliště: Prague

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Max Casper »

Díky za reakci. Snad to bude OK, ale budu to hlídat.
CPU: AMD Ryzen 7 5800X MB: GIGABYTE B550 AORUS PRO AX RAM: Crucial 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Ballistix Red HDD: Samsung 970 PRO 512GB & Crucial m4 128GB & Crucial MX500 1TB SSD VGA: MSI GeForce GTX 1660 Ti GAMING X 6G DVD: Samsung SH-S203B PSU: Corsair RM650x (2018) Case: Bigtower Chieftec BA-01B-B-SL LCD: 2x 27" Iiyama XB2783HSU-B1DP OS: Win 10 64b
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od zsdx »

Klidne to hlidej, ale nelekej se, az to poroste.
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od JJ »

Ahoj,
mám v NASce disk (WD red 3TB), který nedokončil rozšířený SMART test. Píše to, že health status failing. Nicméně ve jediná chyba, kterou tam vidím, je jeden drive reidentification count.
Druhý disk, co tam je se tváří jako zdravý, ale má těch reidentifikací 34, 1074 bad sektorů a 10x drive reconnection.
Co si o tom mám myslet? Je to záložní NAS, žádný data tam teď nemám, ale přemýšlím, jestli tam ty disky (nebo některý z nich) můžu nechat nebo jestli mám radši vyměnit oba. A případně jestli nemůže být problém v NAS. Má smysl ty disky připojit do PC a provést nějaký test tam?
Díky
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Počkej, jestli tomu rozumím dobře tak ty máš 34 reallocate eventů, 1074 vadnejch sektorů a ptáš se co si o tom máš myslet?
JJ
Začátečník
Začátečník
Registrován: 07. dub 2005

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od JJ »

Ptám se, co si mám myslet o tom, že disk, kterej má jeden reidentification event se tváří jako vadnej, zatímco ten druhej, kterej popisuješ to popisuje jako healthy.
CPU: Core i7-6700K ; MB: Gigabyte Z170X Gaming 5; RAM: Corsair Vengeance LPX Red 16GB (2x8GB) DDR4 3000; Chladič: Noctua NH-U12F with ULNA; GK: Zotac GT 430 ZONE Edition 1GB, PCI-E; SSD: Samsung 850 Pro 256GB; HDD: 2x Samsung SP2504C, 250GB, 8MB, SATA + 1x WD caviar black 640GB; DVD-RW Samsung DVD-RW; Case: Apluscase X-Blade; Zdroj: Corsair RM550x; Fan: 2x Noctua NF-S12 with ULNA; Čtečka karet: Enermax ECR301CU3E Monitor: EIZO L997-K; Repro: Homemade Hi-Fi speakers (Seas, Vifa)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Smart report má určitej treshold od kterýho máš warning status a pak určitej kde máš fail status. Neodráží to ale často reálnej stav věci a při těhlech číslech je ten disk jednaznačně vadnej.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“