Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od nou »

Tak ten pocet otrasov je presne 2^16 co je podozrivo gulate cislo takze to nemusi byt realna hodnota. Kazdo padne to bude pocet narazov comu sa pri notebooku neda cudovat.

Ta chyba na druhom disku v UltraDMA prenose moze indikovat vadny SATA kabel alebo konektor ale kedze je to len 8 za dlhu dobu tak to nic neznamena.
Walker1134
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2012
Bydliště: Staré Město u Uh.

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Walker1134 »

Jak to vypadá s tímto SSD? Kamarád ho použival rozdělené na C a D a používal hibernaci...
Obrázek
PC: Monitor: Dell S2417DG@144Hz + G-SYNC, Case: Be quiet! Pure Base 500, CPU: Ryzen 5 2600, Cooler: Artic Freezer 34, MB: GIGABYTE B450 GAMING X, GPU: GIGABYTE GTX 1070 Ti Gaming 8G, RAM: 2x8Gb Corsair LPX DDR4@2133Mhz, NVMe SSD: Samsung 970 Pro 512Gb, OS: Windows 10 Pro, HDD: Western Digital Blue EX 1Tb, PSU: Seasonic Focus Plus Platinum 650W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sorry ale u SSD toho smart moc neřekne. Prakticky vše má minimální vypovídající hodnotu protože SSD neumíraj stylem HDD. Obvykle umřou okamžitě na studeňák nebo na smrt konkrétního čipu, něco jako vadné bloky či ztráta bloků opotřebenim se prakticky nevyskytuje. Mněl jsi 43 realokací no, jediné co to ale znamená je že řadič funguje korektně a korektně mnění opotřebené bloky za nové aniž by jsi ztratil data.
Walker1134
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 22. lis 2012
Bydliště: Staré Město u Uh.

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od Walker1134 »

DOC_ZENITH píše:Sorry ale u SSD toho smart moc neřekne. Prakticky vše má minimální vypovídající hodnotu protože SSD neumíraj stylem HDD. Obvykle umřou okamžitě na studeňák nebo na smrt konkrétního čipu, něco jako vadné bloky či ztráta bloků opotřebenim se prakticky nevyskytuje. Mněl jsi 43 realokací no, jediné co to ale znamená je že řadič funguje korektně a korektně mnění opotřebené bloky za nové aniž by jsi ztratil data.
Jo já to čekal, každopádně mám problém že bios ten disk nevidí mám na to i samostatné vlákno, instalace winu proběhla dobře, system se zdá že jede uplně normálně jen nefunguje restart, prostě to naběhne do biosu a konec musím pc vypnout a zapnout a pak to nabootuje do winu....
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=127&t=262359
PC: Monitor: Dell S2417DG@144Hz + G-SYNC, Case: Be quiet! Pure Base 500, CPU: Ryzen 5 2600, Cooler: Artic Freezer 34, MB: GIGABYTE B450 GAMING X, GPU: GIGABYTE GTX 1070 Ti Gaming 8G, RAM: 2x8Gb Corsair LPX DDR4@2133Mhz, NVMe SSD: Samsung 970 Pro 512Gb, OS: Windows 10 Pro, HDD: Western Digital Blue EX 1Tb, PSU: Seasonic Focus Plus Platinum 650W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak je možná mrtvé nebo nekompatibilita s deskou (to by se ale postupně nezhoršovalo), to je právě ten problém že u SSD nevíš. To že se "prostě nedetekuje" je jedna z typickejch smrtí SSD.
borko
Nováček
Nováček
Registrován: 22. bře 2009
Bydliště: Boskovice

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od borko »

Zdravím,
může mi někdo napsat, zdali je možné považovat tento disk za "100% funkční"?
Obrázek
Obrázek
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Sám jsi doložil že se jedná o disk mrtvý, stovky vadnejch sektorů většina ještě nerelaokovaná a některá data už nečitelná. Zálohuj co se ještě dá a popelnice.
borko
Nováček
Nováček
Registrován: 22. bře 2009
Bydliště: Boskovice

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od borko »

Děkuji za potvrzení.
Já tohle vím, koupila ho žena z Aukra a prodejce si s ní vyměňoval emaily o tom, že trvá na tom, že je 100% funkční.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od zombux »

tak tohle 100% funkční rozhodně není, viz DOC.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
smile4me
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2003
Bydliště: Orlová (Ostrava)

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od smile4me »

Pánové, mohli byste se prosím podívat na tento hdd?
Známý vytáhl starší pc ze sklepa (GA-MA770-DS3, Athlon 64 X2 5000+, GF 8600GT 256MB) s tím, že by ho rád aspoň na net a starší hry. Měl na nich nainstalovány XPčka, které jsem nahradil Win7, ale prý poslední dobou pc padalo a vypínali ho už rovnou na bedně. Dle trojanů, virů a bordelu, co jsem na disku našel, se ani nedivím, ale rád bych se zeptal na váš názor na stav HDD.
Výsledky z HD Tune a CrystalDiscInfo

Obrázek

Obrázek

Navíc se z pc line přerušované pískání, které se zřejmě line také z disku.

Edit: Tak to pískání způsobuje buď deska nebo zdroj eurocase.
Case:Nanoxia Deep Silence 4, Zdroj:Seasonic S12II-620, MB:Asus Z97M - Plus, CPU:Intel Core i5-4690K, Paměti:Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 Ballistix Sport , VGA:MSI R9 390 GAMING 8G, HDD:SSD Crucial M500 120GB, Toshiba P300 1TB, Mechanika:ASUS DRW-24F1ST, Monitor:Philips 246E7QDSW, Repro:Bose Companion 2 Series II
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Disk vypadá OK....


ale..


zdroj eurocase
:cry:
smile4me
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2003
Bydliště: Orlová (Ostrava)

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od smile4me »

Děkuji. Disk jsem chtěl měnit, jelikož mě trochu v tom smartu z hdtune mate řádek Spin Retry Count - warning a Interface CRC error count - attention. Pravda, že dle crystal DI je stav hdd dobrý, takže ho tam nechám.
Děkuji

A první věc, na kterou jsem kolegu upozornil, byla ta, že ten eurocase bych hned vyhodil. Jenže do starého pc nechce investovat a v šuplíku nic lepšího, čím bych ho nahradil, nemám.
Case:Nanoxia Deep Silence 4, Zdroj:Seasonic S12II-620, MB:Asus Z97M - Plus, CPU:Intel Core i5-4690K, Paměti:Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 Ballistix Sport , VGA:MSI R9 390 GAMING 8G, HDD:SSD Crucial M500 120GB, Toshiba P300 1TB, Mechanika:ASUS DRW-24F1ST, Monitor:Philips 246E7QDSW, Repro:Bose Companion 2 Series II
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, HDtune tě varuje správně, ala warining neni failure, to by ti rudě napsal hned heh. Máš tam 1 spin error a 1 CRC error za celou historii provozu, to je na jeho věk zlatej disk.

Co se zdroje týče tak hele podívej, Eurocase maj obrovskou poruchovost a při své smrti taky rády odrovnávaj komponenty, to musí jít pryč. Pokud další PC bude desktop tak to máš easy, zdroj co koupíš teď použiješ pak tam, zdroje fungujou dlouho a jsou kopmpatibilní. Když koupíš ňákej 500W Seasonic jsi za vodou na další dekádu co se týče zdrojů.
smile4me
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. říj 2003
Bydliště: Orlová (Ostrava)

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od smile4me »

Díky, SMART je pro mě španělská vesnice, ale s tím eurocasem je mi to jasné. :-) Sám bych si ho do pc nedal, ale to pc není mé a financovat mu to nehodlám, ikdyž je mi to proti srsti.
Case:Nanoxia Deep Silence 4, Zdroj:Seasonic S12II-620, MB:Asus Z97M - Plus, CPU:Intel Core i5-4690K, Paměti:Crucial 8GB KIT DDR3 1600MHz CL9 Ballistix Sport , VGA:MSI R9 390 GAMING 8G, HDD:SSD Crucial M500 120GB, Toshiba P300 1TB, Mechanika:ASUS DRW-24F1ST, Monitor:Philips 246E7QDSW, Repro:Bose Companion 2 Series II
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak mu to nech shořet. Stejně pokud ten člověk dodnes jel na Athlonu X2 tak asi PC moc nepotřebuje.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od AllowedCry »

Ale nepochybně bude mít na disku 20GB fotek datujících se i 10 let dozadu bez zálohy, jak je u běžných BFU zvykem. :lol:
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ OC || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To je jedno, jen bolest je naučí. Kdysi jsme ve firmně mněli pořekladlo že existují 2 typy lidí, ti co zálohujou a ti co budou zálohovat....
winter.ondra
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 20. úno 2007

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od winter.ondra »

Ahoj, řeším problém s bootováním PC viz.
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 7#p9429407
Jak je na tom tohle systémové SSD?
Díky
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od nou »

Ten DMA CRC error count ukazuje na bud vadny kabel alebo konektor. Odporucam vymenit kable a strcit disk do druheho portu na doske.
winter.ondra
Žlutá karta Bazar
Žlutá karta Bazar
Registrován: 20. úno 2007

Re: Je disk vadný? Rady + výpisy ze SMARTu

Příspěvek od winter.ondra »

nou píše:Ten DMA CRC error count ukazuje na bud vadny kabel alebo konektor. Odporucam vymenit kable a strcit disk do druheho portu na doske.
To už jsem samozřejmě zkoušel, viz to druhé vlákno. Jiný kabel i port. Jinak jsou ostatní hodnoty OK?
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“