Náhrada Google disků, fotek, emailů

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Ridder
Nováček
Nováček
Registrován: 12. lis 2018

Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od Ridder »

Zdravím,

chtěl bych poprosit o radu (vhodnější kategorii na fóru jsem nenalezl). Doteď jsem používal Google emaily, fotky a disk a jsem s tím maximálně spokojený, ale po mnoha letech narážím na 15GB strop. Když se dívám, že podle jejich ceníku bych potřeboval 1x Basic za 600 CZK/rok, 2x Business Standard za 276 EUR/rok a 1x Business Starter 69 EUR/rok, tak je to cca 9000 CZK/rok.

K tomu používám dedikovaný PC na přístup k softům přes RDP. Díval jsem se na možnosti využít třeba VPS místo toho, ale cenově to nedává smysl. Vycházím tedy z toho, že dedikovaný PC musím mít. K tomu mě tedy napadá otázka, zda nevyjde o mnoho levněji na tomto PC provozovat i nějaké vlastní řešení emailů, cloudu na fotky a dokumenty. Samozřejmostí je pohodlný přístup z aplikací v telefonu.

Když to shrnu, tak potřebuji:
- Vzdálený přístup pro několik lidí na PC s nějakými nenáročnými kancelářskými softy.
- 2x email s vlastní doménou, propojeným kalendářem, sdílenými dokumenty a fotkami. Prostor cca 100+ GB/uživatel s možností rozšíření. Vše přístupné i přes aplikaci v telefonu.
- 1x email s vlastní doménou. Prostor cca 20 GB s možností rozšíření.

Zkoušel jsem OneDrive na fotky, kde mám zdarma 1TB, ale to mi nevyhovuje. Další řešení mě napadá PC + NAS, ale opět otázka, zda NAS není k dedikovanému PC zbytečný a nešlo by to vyřešit softem? Trochu se bojím, že hledám něco, co vlastně neexistuje/řešení nebude dostatečně dobré a skončím u toho, že budu platit Googlu a k tomu mít dedikovaný PC na softy.

Existuje něco takového nebo napadá někoho prosím klidně i úplně jiné řešení? Za tu roční cenu, mám za necelé 2 roky zaplacen dedikovaný PC, a proto mi to nedává smysl. Zároveň mi ale Google maximálně vyhovuje. Případně jde sehnat nějaká výraznější sleva na ty Google produkty?
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od marek16 »

chtěl jsem navrhnout onedrive, proč ti nevyhovuje? z mých zkušeností tam kde google absolutně nefunguje (80k souborů) to OneDrive zvládá nejlíp, i líp než dropbox, a je super levnej.
Quis custodiet ipsos custodes?
Ridder
Nováček
Nováček
Registrován: 12. lis 2018

Re: Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od Ridder »

Shrnu moje zkušenosti v porovnání Google Photos vs OneDrive Photos. Minulé dny jsem strávil stažením komplet historie fotek od roku 2014 do současnosti. Na Googlu jsem měl vytvořené alba a k mému nadšení z nich Google při exportu fotek udělal složky. Import do OneDrive přes cestu Moje soubory > Obrázky > Z fotoaparátu = super spokojenost. Horší bylo tyto složky zároveň zobrazit zde https://photos.onedrive.com/albums ale přes možnost Vytvořit album ze složky se podařilo. Bohužel jsem musel klikat jednu složku po druhé, jelikož při hromadném označení možnost zmizela.

Výhody OneDrive:
1) Složky a to i složka ve složce místo pouze alb.
2) 1TB za super cenu.

Nevýhody OneDrive:
1) Naimportované alba nejdou seřadit podle názvu https://photos.onedrive.com/albums
2) Vytvořím složku https://onedrive.live.com/ dám možnost Vytvořit album ze složky a po doplnění fotek do složky se v https://photos.onedrive.com/albums fotky nezobrazí (neaktualizují)
3) https://photos.onedrive.com/ zde se nově zobrazené fotky zobrazují sice nahoře, jak očekávám, ale zároveň se špatně naexportovaly staré fotky. Takže fotky z roku 2014 vidím hned pod aktuálními a nejde s tím nic dělat.
4) https://photos.onedrive.com/ zde neexistuje možnost Archivace jako u Google (schovat již roztříděné fotky do alb). Tady jsem zvyklý mít v ideálním případě 0 fotek, jelikož jsou roztříděné/smazané.
5) Aplikace v telefonu neukazuje GPS polohu fotek. Na webu ano.
6) Není ikona/malý widget (1x1) s přímým vstupem na fotky na telefonu.
7) Bing Mapy

Přes první 4 body nevýhod se nepřenesu.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od mr.qeg »

Možností je nextcloud. Ale chce to vlastní HW a veřejnou IP. https://www.root.cz/clanky/nextcloud-kd ... kontrolou/
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od killerek »

mr.qeg: Meli sme v praci predchuzdce Owncloud a docela otresny kus SW. Synchronizacni appka hruza, casto crashovala a to se kolikrat tvarila, ze bezi. Jeji neoblibenejsi libustka byla, ze soubor do "cloudu" nesyncnula po ulozeni souboru na lokale, ale az nejakou dobu po jeho zavreni. Prace pravy na adresare/soubory versus uzivatele/skupiny hruza. Pripojit si sdielny adresar jako sitovy disk ve Win bylo mozne je jen hackem registru, ktery je MS kazdou chvili "opatchoval". Kdyz se to jednou cele rozsipalo (nastesti jen u systemove disku a ne datoveho), tak fakt bylo zabavne hledat ruzne adresare/podaresare a dostat je kam potrebujes pro jine reseni, protoze jednotlive adresare se v linuxovem podkladu vytvorili pod uzivatelem, co ho prvni zalozil a ne v nejakem centralnim umisteni urcenem pro toto sdileni. Ani napojeni na LDAP se myslim memu predchudci nepovedlo.

Jeste nez se to nesipalo, tak sem i studoval ruzne nahrady i vetne najke te komuniakce maily/chat. Nextcloud jako nastupce padl tim, ze i pres vylepseni teto vetve meli zase pro zmenu i roky neresene security chyby. Icewarp ma dost rozporuplne reference, ale treba nekdo se zkusenostma z nasazeni je to shcopen nasadit poradne a ke spokojenosti uzivatelu. Nahozeny mame ted TrueNAS pro fileshare a ten se zatim zda OK, ale nenechal sem ho tentokrat vystrceny ven pres verejku, takze se prislo o moznost docasnych sdileni ven. MS AD/Exhcange/Teams (pripadne i Win fileserver nebo Sharepoint) uz je hodne o zvazeni nakladu pripadne velikosti firmy (poctu uzivatelu).

Je toho na trhu docela dost. Pokud mas sikovneho linuxaka, tak je vyber i vetsi. NA NASky se da v soucasnoti take dointalovat ledacos, ale bacha na jejich vykon u tech levnych. Teoreticky by sis mohl v nejakem ceskem datacentru rozbehat na nejakem svem servriku Proxmox virtualizaci. Jedna virtalka s Win pro ty RDP appky, pak nejaka virtualka se SW na sdileni a neco na mail/kalendar.

Vyber ti nezavidim. Prvne se rozhodni, jestli chces vsechno od jednoho softu/dodavatele nebo na kazdou vec klidne jiny soft/dodavatel. Obecne jeste plati, cIm mene zastoupeny SW, tim byva i mene adminu s nim seznamenych nebo mene rad na netu pri reseni problemu. Vsechny moznosti maji sve vyhody a nevyhody. Bude to znit divne, ale vetsinou MS nebo Google maji tyhle kooperativni SW na nejlepsi urovni, ale holt si priplatis. Mozna jeste mrkni na neco od Seznamu.
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od mr.qeg »

No killerek moc jsi mě nepotěšil, já tím chtěl nahradit oneDrive. Kolega si to celkem pochvaluje i jsem si přes něj z práce něco přenášel, rozdíl jsem moc neviděl oproti oneDrivu. Ale tak viděl jsem to z rychlíku, možná jsem měl příliš snadný use-case. I když Windows svět je mi už ukradený a možná na tvoje problémy moc nenarazím. Pod tím zp*čeným indem jdou stejně všechny MSSW od roku 2015 do háje, včetně OS, že už mimo práci dávno jedu jen Linux.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od killerek »

Si to zkus a uvidis. O neco me lepsi Nextcloud nez starsi Owncloud prisel, co byl na testy chvili nasazeny. Jsou to skoro dva roky, co sem to vse studoval podrobne, takze muzes doufat v progress. Popravde i linuxova scena mi prijde posledni dva roky take nejaka divna. Pokud te netrapi treba ISO270001 nebo budouci NIS2, tak mas rozhodne vetsi volnost nez ja ...
mr.qeg
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. srp 2007
Bydliště: Dresden

Re: Náhrada Google disků, fotek, emailů

Příspěvek od mr.qeg »

Já řeším čistě osobní použití, takže si možná akorát pohlídat ty bezpečnostní patche a že jim tam CVE nevisí moc dlouho.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“