Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od wentill »

Zdravím,
dneska jsem si předělal PC z jednoho IDE disku na SSD v AHCI módu s dvěma dalšími disky.
Po nainstalování Windows vidím všechny tři disky vpravo dole v nabídce bezpečně odebrat hardware. Na netu jsem našel, že mám odinstalovat drivery a nechat nainstalovat Windows vlastní. To ale nepomohlo a všechno jsou to vesměs starý vlákna.
Neví někdo, jak na to? Díky.
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od Bez_n1ck »

Je tomu tak kvůli AHCI. Ničemu to nevadí, tak nevidím důvod to řešit.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od wentill »

No minimálně ten systémovej je tam úplně zbytečně ne? Tak jsem myslel, jestli se toho nedá nějak zbavit.
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od BubakB »

Záleží od HW, respektíve následných ovládačov s nimi spojených. Základný všeobecný ovládač pre zariadenia AHCI je mahci od Microsoftu. Výrobcovia majú potom svoje vlastné (AMD na svoje čipsety, nVidia mala, Intel má svoj Rapid Storage)

V tomto prípade je teda dôležité jednoznačne vedieť akú platformu máš a teda akú i teda riešime. Takže nám napíš názov základnej dosky, ktorú vlastníš.

Tak, v prvom rade. Hot swapping (teda odpojenie, s prípadným bezpečným odpojením ako je napríklad známy hlavne z USB) nie je žiadnou chybou. Je to jedna z vlastností a možností rozhrania SATA. Problémy vznikajú (čo som tiež riešil medzičasom), ak sa prípadne následne disk počas vypnutia bezpečne nevypne i vtedy, ak sa mal vypnúť (teda keď dáš vypnúť PC prirodzene, alebo ak túto vlastnosť využívaš a robí taktiež spomenutú vec, čo najskôr nie) a tým stúpajú neočakávané straty napájania disku, čo môže viesť v chybe integrity dát a tak.

Tak, buď sa zmenia registre (viac už tu http://www.overclock.net/t/974023/fix-a ... e-hardware Potom pozor, sleduj kanále jednotlivých diskov. Tie začínajú od SATA0 až 5 napríklad, ak teda má doska 6 portov. Ak má extra radiče, napríklad ako môj Asus P5B, tak ten mal svoje dve SATY ako kanál 1 a 2, na doske začínali vlastné 4 od 0 a potom to boli 3 až 5. Ako sú delené kanále môžeš vidieť napríklad v BIOSe v jednotlivých položkách SATA konektorov, alebo v správcovi zariadení ), alebo sa to rieši spomenutým ovládačom od výrobcu. I keď, to mnohokrát taktiež nepomôže, pretože je to skôr spojené s možnosťami biosu (tak potom nezostáva nič iné ako zmeniť registre) Alebo, v BIOSe nájsť nastavenie rozhrania SATA a zakázať Hot swapping. Tento bod by som začal riešiť primárne.

Taktiež, samozrejme, iné ovládače môžu zvýšiť výkon v práci s určitými blokmi dát, respektíve sú nevyhnutnosťou pre RAID režim.

Každopádne, ja som Hot swapping mal celkom rád, i keď som ho nevyužíval až tak často (ale medzi jednotlivými HDD pomerne áno). Dlhé roky som ho tam vlastne mal a nikdy by sa nestalo, že by som omylom odstavil systémový disk. ( :roll: ) :lol: Napríklad u predošlého systémového HDD (WD Black 640GB) a následne Crucialu M500 to vôbec nevadilo. Asi zaúradovali u M500 keramické obvody kondenzátorov proti strate energie a hneď som zmenil systémový disk za Intela, tak sa objavili neočakávané vypnutia.
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od wentill »

Desku mám tuhle:
GIGABYTE GA-H55M-UD2H
Taky se mi ty disky začaly vypínat při nečinnosti, což předtím nebylo. To jsem bral spíš jako pozitivum, i když nevím, jak moc je to pro disk zdravé, dělat to často.
Zkusím ten BIOS, díky.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od Spring »

Idealnim prostredim pro HDD zustava konstatni cinnost a stabilni prostredi vcetne teplot. Vypinani v rozumnem nastaveni neznamena likvidaci HDD a Windows to umi nastavit ve power mng.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od wentill »

Rozumným nastavením mám rozumět kolik? Defaultně tam mám 20 min.
Bez_n1ck
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2006
Bydliště: Praha - Vinohrady

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od Bez_n1ck »

To je odvislé od tvého použití. Pokud se na disk přistupuje jednou za měsíc, je zbytečné ho nechávat zapnutý. Pokud každých půl hodiny, je tebou nastavených 20 minut krajně nežádoucí.
PC: MB: ASUS TUF Z370-PRO GAMING ; CPU: INTEL Core i7-8700K @ 3,7GHz ; CPUcooler: Noctua NH-D14 ; GPU: GIGABYTE GTX2070 WINDFORCE 3X 8GB ; DDR4: 2x16 GB 2666MHz CL16 ; HDD: Samsung 960 EVO M.2 500GB + WD Green 2,5TB + WD Red 4TB + 2xWD Red 8TB ; CASE: Be Quiet! Dark Base 900 ; PSU: Corsair RM650x ; MOUSE: Logitech G700s ; KEYBOARD: Razer Huntsman Elite ; SOUND: Logitech X530 ; MONITOR: 2x Dell U2515H (25" QHD IPS) | Games, that you can play with me | Diablo III - Divina
NOTEBOOK: Dell Precision 7730 ; CPU: Intel Core i7-8750H ; GPU: nVidia Quadro P4200 8GB ; DDR4: 2x16GB 2667MHz ; HDD: Samsung NVMe 256GB + Samsung 980 EVO M.2 1TB ; FullHD
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od wentill »

Pokud mám ty disky tři, tak předpokládám, že nejde pro každý nastavit jiný čas..
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od Spring »

Nikdy jsem to nezkousel a s Windows temer nepracuji, ovsem fungovat by to melo, protoze diskum se da vnutit vule na urovni firmware.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
wentill
Začátečník
Začátečník
Registrován: 17. bře 2010

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od wentill »

Jasně, ok díky. Každopádně v BIOSu jsem tu Hot swapping možnost nenašel a v registrech se moc hrabat nechci, tak se asi smířím s ikonkou.
Ondra71
Nováček
Nováček
Registrován: 26. zář 2015

Re: Všechny tři SATA disky v bezpečně odebraných zařízeních

Příspěvek od Ondra71 »

wentill píše:Zdravím,
dneska jsem si předělal PC z jednoho IDE disku na SSD v AHCI módu s dvěma dalšími disky.
Po nainstalování Windows vidím všechny tři disky vpravo dole v nabídce bezpečně odebrat hardware. Na netu jsem našel, že mám odinstalovat drivery a nechat nainstalovat Windows vlastní. To ale nepomohlo a všechno jsou to vesměs starý vlákna.
Neví někdo, jak na to? Díky.
Tohle jsem měl taky, problém to podle mě není, ale bylo mi to divný. A pomohl mi opačný postup: po přeinstalaci ovladače sata z windowsáckýho msahci na iastor všechny pevný disky připojený do sata portů z "Bezpečně odebrat..." zmizely. Mám systémovej ssd a dva velkokapacitní plotnový.
Deska Gigabyte P55-UD3R. Hot swap položku v biosu taky nemám.
Intel Core i5-750 @ 3.8GHz CoolerMaster Hyper 212+
Gigabyte GA-P55UD3R Kingston HyperX 4x2GB 2000MHz DDR3
Samsung850Pro 256GB OCZVertex2 120GB WDBlack 1TB WDGreen 3TB
Radeon HD6870 1GB DDR5
Seasonic M12II 620W
Samsung SA300 LED 22"
Windows 7 Home Premium 64bit
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“