Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvuky

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já si pořád stojim za tim že při čtení by se nic takového dít nemělo a ten krám je vadnej....
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

těžko říct. mám v plánu koupit ještě jeden až bude dostupná novější revize (stávající ST8000AS0002 se prodává tady, ale ve světě a hlavně na webu Seagatu už je jen ST8000AS0022 s novějším firmware AR17, který podle reakcí na nějakém německém fóru "odstraňuje podivné chování", těžko říct jestli je myšleno právě tohle). každopádně novější revize zatím v ČR koupit nejde.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já furt nevim jak bych to využil. Asi na zálohy, ale u disků na zálohy považuji za klíčové to že na ně můžu zálohovat.... ala naleju tam či zpět x TB dat z jinejch HDD když je potřeba, což bych zde nemohl. Při představě že potřebuju zálohovat 4TB disk a budu to tam lejt po kouskách tejden aby to nezkolabovalo mi nabíhá husina.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

no, hodí se to ideálně na odlívání dat - sem tam zálohu systémového SSD, sem tam fotky, hudbu atd. 100GB v jednom kuse je tak akorát. jo, můžeš si pořídit 8TB disk klasický PMR koncepce, ale připlatíš si docela značně. je to o prioritách :)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Spíš jako main, postupně na něj přelejt data a používat ho jako ten sklad filmů, dobré by bylo možná také takovýto HDD kombinovat s SSD cachingem. On vlastně už tak funguje, má cachovací SSD na sobě, ale kdyby se nad něj hodilo ještě větší tak by to dost odamazalo ty limitace. Problém je v tom odpojování, to že na disku něco chci, nedej bože se na něj zapisuje a on se najednou odpojí zavání ztrátou dat a to je nepřípustné, zpomalení ano. Selhání/odpojení ne. Proto tady vyřvávám že to jak se ti to chová považuji za vadu.
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Igoreso »

Předpokládám že do NASu (konkretně Synology 1511+) to moc vhodne nebude,co?
Cena je fakt pěkná.

Beží mi tam RAID 6 na 10X 3TB HDD
chtěl bych to redukovat na 5x HDD v RAID 5
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Do raidu to obecně vhodné neni. Ono to nedovede normálně zapisovat a ty by jsi na to zapisoval raid strip bloky? Uff....
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Igoreso »

jen se ptám :) tenhle druh HDD vubec neznám :)
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

ne, do RAIDu je to totálně nevhodná věc :) jak podle logiky, tak podle Seagatu.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od nou »

Tak aj ked len citate tak sa na disku bude zapisovat. Totiz ten NTFS ma access time a ten je treba aktualizovat ak sa dany subor otvory aj ked len na citanie. A bude to teda kvantum malickych zapisov ktore prave mozu odfajcit tu cache co v tom disku je.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

ano, to je opravdu možné vysvětlení, je fakt že jsem četl opravdu dlouho a hodně malých souborů, takže možná to s cache opravdu časem zacvičilo přes limit :)

edit: tak ne, prověřil jsem že mám last access timestamp dávno vypnuté. takže záhada pokračuje :?
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od nou »

zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

jo, zrovna to čtu, dost to odpovídá i mým zkušenostem. jen možná s tím, že mnou pozorované tvrdé odpojování disku po několikahodinovém de facto torture read testu možná nemá na svědomí disk jako takový, ale možná je něco shnilého i na řadiči. mám totiž dojem, že tohle chování se mi stalo jednou i na ne-SMR disku. nemám koule na to, to důkladně testovat a riskovat nestabilitu dalších úložišť v systému, uvidíme co to bude dělat dál. každopádně tahle 8TB frčí celkem způsobně, když člověk není dobytek a netrápí to, tak s ní není žádný problém :) v běžném provozu jsem si všiml jen krapet delšího refreshe adresářové struktury, když se na disk podívám po jeho delší nečinnosti, ale samozřejmě následující refreshe už jsou OK.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

tak jsem pořídil druhou 8TB Archive. stejný model, jen novější firmware AR17, který původně byl jen v novějším modelu ST8000AS0022.
pozitivní bylo, že na disk jsem zapsal rychlostí cca 90-100MB/s (tvrdý limit v Total Commanderu) cca 6TB dat bez ztráty kytičky.
negativní následně bylo, že disk vyhodil mraky chyb ve SMARTu a to bylo z jeho strany vše, odpojil se z Windows a bylo hotovo. nechal jsem ho běžet celou noc jen tak ladem, protože jsem to považoval za vrtoch SMR technologie, s tím že se nějak vzpamatuje, ale nic. zapsal jsem jeden soubor a zase hotovson. tak jsem ho nechal vypnutý celý den, ale to samé.
sluší se dodat, že ten první kravnul taky, ale se SMARTem to ani nehlo, je čistý - a disk se časem sám vzpamatoval. tenhle vypadá jako mrtvola.
půjdu ho vrátit, snad dostanu jiný kus (poslal jsem přes kontaktní formulář CZC dotaz co dělat, uvidíme).
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tvé zkušenosti zatim potvrzují "vyhejbat se tomu jak čertu". Tvůj první disk je vadnej (odpojuje se) a ty jsi to omlouval technologií, a druhej je na tom ještě hůř.
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

ne, první disk je OK, používám ho bez problému a podezírám z toho chování spíš řadič, protože podobně se mi při delší zátěži zachoval i jeden PMR disk.
tenhle druhej je každopádně mrtvola, už se ani nepřipojí k systému, prvně jen zoufale chrochtá a teď ani to ne. pápá :)

edit: je fakt že 8TB Desktop už není cenově tak drsnej, myšleno ve srovnání s tímhle. uvidíme, možná přece jen sáhnu po tom...
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Shaquille »

50:50 u disku je OK? Tak na filmy mozna...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

2 koupené disky jsou poněkud malý vzorek pro statistiku :roll:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od Shaquille »

vice dat neni k dispozici, vychazim z toho co je...
radic pouze podeziras, disk jsi nevyloucil. Jsem jeste pratelsky s 50:50 ))

kdyz vezmu i Wiftuv, tak jeho je vlastne jedinny 100% ze 3.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Seagate Archive 8TB - zkusenosti s provozem? - divné zvu

Příspěvek od zombux »

podezírám proto, že mě podobně vypekl i s PMR disky, pravda, jen jednou, na víc testování jsem nervy neměl. prostě jsem nechal StrongDC++ hashovat celý obsah (než mě tady někdo nařkne z warezu, tak ne, Strong běžel jen lokálně právě za tímto účelem) a po mnoha hodinách se to celé začalo chovat divně a odpadl i PMR disk - těžko říct kde opravdu byl problém (člo o dlouhodobé ČTENÍ, ne zápis, tj. se SMR technologií to nic společného nemělo)
každopádně, mrtvolku jsem vrátil a zítra si jdu pro plnotučný 8TB Desktop HDD. doufám že ten nechcípne taky :mrgreen:
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“