WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od Kindergril »

Dobrý den všem, chtěl bych poprosit o radu, mám trápení s diskem WD Blue 5400 ot. 2TB.
Koupil jsem ho v krámě před více než dvěma roky, ale pak jsem využíval jiný disk "na doslouženou" a tento, úplně nový, zůstal dodnes v šachtě PC skříně nezapojený. Tehdy jsem ho jen nahodil, vytvořil svazek, něco na něj nahrál a vše se zdálo ok, víc si nepamatuju.
Teď jsem ho chtěl uvést do provozu a nevím, co si o tom myslet. Skenování v HD Tune ukazuje od určité sekce jen červené body a cca na tomto místě se i zasekne rychlostní test. Crystal disk info neukazuje žádnou hrozbu, nebo problém. Jen podotknu, že od koupě v prodejně - cestoval disk v krabičce s molitanem a po umístění do šuplíku v PC skříni je v bezpečí, nikdy se s ním neťuklo nebo něco podobného, na to jsem pečlivka. Základní desku mám starší typ AMD AM3 (Asus), Windows 7-64bit. Zkusmo jsem ho projel i dlouhým formátem (cca 6 hodin?) a po něm je to stejné.
Mohl by mi prosím někdo ze zkušenějších napsat, co s tím diskem může být?
Předem moc děkuju všem za názor.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od Nagant »

Domnívám se, že k problému došlo tím, že disk byl dlouho odložen, a do dané oblasti na konci disku se ještě nikdy nezapisovalo.
Podle mne to nějak souvisí s prvotní magnetizací a hysterezní křivkou, kde se část toho disku nachází v oblasti panenské křivky a nedošlo k magnetickému nasycení
http://fyzika.jreichl.com/main.article/ ... -hystereze
Pokud je tu nějaký fyzik, tak mne nebijte. ;-)
Resp. to uveďte na správnou míru (protože bych očekával, že nějaký remanentní magnetismus, umožňující činnost disku tam bude od výroby, už napořád).

Zkus HDD Regenerator.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od nou »

Skor reportuje blbu kapacitu. 2199GB je uplne zmatocny udaj. Ten disk bude mat trosku cez 2 000 000 000 000 bajtov co je 1862GiB. HD Tune asi pouziva dasiatkove nasobky Potom ta cervena plocha vychadza na tych 200GB za koniec disku. Takze zla detekcia velkosti disku HD Tune.
Nagant
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 23. kvě 2007
Bydliště: Hradec Králové

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od Nagant »

Jo, toho jsem si nevšim. :blush:
Možná to bude mnohem prostší.

Zkus nějaký jiný program, třebas HDDScan, ev. HDTune Pro.
ASUS Prime X370-A, AMD Ryzen 5 2600, 2x8GB DDR4 Ballistix Sport LT 3000 White, SSD NVME Transcend MTE220S 256GB, WD20EARX-00PAS, WD20EFRX-68EUZ, ST4000DM004-2CV104, LG BH08LS20, Pioneer DVR-112, GeForce N210, IEEE1394b PCI-E, Seasonic S12II-430; Windows 10 Pro 64bit; MS Office 2019; Vodafone GigaCube 5G (TCL LinkHub HH500V) se sim T-Mobile 100GB
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od werygood »

Nagant píše:Domnívám se, že k problému došlo tím, že disk byl dlouho odložen, a do dané oblasti na konci disku se ještě nikdy nezapisovalo.
Podle mne to nějak souvisí s prvotní magnetizací a hysterezní křivkou, kde se část toho disku nachází v oblasti panenské křivky a nedošlo k magnetickému nasycení
http://fyzika.jreichl.com/main.article/ ... -hystereze
Pokud je tu nějaký fyzik, tak mne nebijte. ;-)
Resp. to uveďte na správnou míru (protože bych očekával, že nějaký remanentní magnetismus, umožňující činnost disku tam bude od výroby, už napořád).

Zkus HDD Regenerator.
Tou histerezní křivkou to nebude, fyziku mají na 100 % podchycenou v továrně.

Nezapomeň, že Win zapisují často na náhodná místa, jinak by neexistovala defragmentace.
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od Kindergril »

Ahoj lidi, moc díky za tipy a vyjádření, zkusil jsem HD Tune Pro a výsledek mnohem lepší. Sice to má pořád benchmarkovou křivku takovou divnou, jakoby tam bylo do 40% kapacity nějaký rychlostní zúžený hrdlo, ale došla v klidu až do konce, kapacitu to detekuje normální a sken plochy je naštěstí celej zelenej, taky bez potíží.
Pak jsem stihl dát Verify test u HDD Scan (trvá x hodin) - tam je křivka moc pěkná a taková, jaká má asi být.
Pokud to jiné programy otestovaly takto a Crystal Disk Info neukazuje nic špatného - myslíte, že je disk v pořádku?
Moc díky za odpovědi.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tvůj disk funguje OK, ta rychlost ze začátku + ten burst rate 150MB/s indikuje že ti běží v rychlosti Sata1. Ne že by to ňák v praxi vadilo, ale je to poměrně zvláštní jev co by se u moderních PC stávat neměl.

Edit: Teď jsem si přečetl že je to ňáká historická AM3 deska možná jsi ti připojil na ňákej přídavnej controller co je hodně slow.
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od Kindergril »

Základní deska je tato:

https://www.asus.com/Motherboards/M4N68 ... /overview/

Myslím že to má SATA 2... ?
Starší to je, ale zas nějak šíleně zase ne.. V biosu jsem nenašel nic, co by mohlo dělat neplechu..
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Je to starý už dost šíleně. Má to něco mezi, ten chipset je z roku 2004 a je to low-end odvozenina Nforce4, neumí ani plnou sata2 (nemá AHCI), tzn ten disk to asi pochopil tak že se přepnul do Sata1 režimu, ničemu to nevadí, v praxi to nepoznáš.
Kindergril
Nováček
Nováček
Registrován: 14. črc 2017

Re: WD Blue 2TB - Problém - prosba o radu

Příspěvek od Kindergril »

No mě na té samé základní desce ukazují jiné disky bez problému kolem 200Mb/s a test má normální průběh, ssd jsem na tom zatím nezkoušel. Ale jak říkáš, jako datový disk nemusí mít nijakou rychlost - aspoň to nevyžaduju, takže to nebude ani znát.. Díky za info, rady a všechno, určitě pomohlo!
www.mindža-cybernetics.com
Překlad publikací kvantové fyziky do Romského jazyka
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“