Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Redemption
Nováček
Nováček
Registrován: 04. kvě 2013
Bydliště: Třinec

Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od Redemption »

Zdravím, mám takový problém, dostal jsem externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0, který nicméně v USB 3.0 nechce naběhnout, svítí, točí se, ale windows jej nedetekuje. Přepojím do USB 2.0 a naběhne hned.

Dále pak pokud je připojen (i do USB 2.0) počítač nenabootuje, resp. se nedostane přes obrazovku vyzývající ke vstupu do BIOSu. Odpojím disk a bootování normálně pokračuje.

Je disk vadný nebo je to normální?
yoss4rian
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2014
Bydliště: Opava

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od yoss4rian »

Normální to určitě není, ale nemusí to znamenat, že je vadný disk, problém může být klidně i v PC. Jaký používáš kabel - délka, typ USB2/USB3 ? Je ten disk 3.5" s napájecím adaptérem nebo 2,5" bez adaptéru?
laho
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 31. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od laho »

Windows a USB3.0 - jaká je verze Windows (7,8,8.1,10) a co ovladač pro USB3.0 ?
MPG B550 GAMING EDGE WIFI; AMD Ryzen 9 5900X; 2xHPV616GB+2xHPV816GB;
yoss4rian
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2014
Bydliště: Opava

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od yoss4rian »

Vzhledem k tomu, že mu to nechce ani bootovat, tak bych to viděl spíš na HW problém, ale možná se mýlím.
Redemption
Nováček
Nováček
Registrován: 04. kvě 2013
Bydliště: Třinec

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od Redemption »

yoss4rian píše:Normální to určitě není, ale nemusí to znamenat, že je vadný disk, problém může být klidně i v PC. Jaký používáš kabel - délka, typ USB2/USB3 ? Je ten disk 3.5" s napájecím adaptérem nebo 2,5" bez adaptéru?
Kabel používám krátký USB 3.0 (cca 15 cm), jiný tam ani nejde připojit, má to takový ten USB 3.0 "special" konektor. Konkrétně se jedná o tento disk: https://www.amazon.ca/gp/product/B0056Y ... entries*=0

Zkoušel jsem i jiný kabel a výsledek byl stejný.
laho píše:Windows a USB3.0 - jaká je verze Windows (7,8,8.1,10) a co ovladač pro USB3.0 ?
Teď již používám Windows 10 x64, ale stejné to bylo i na 8.1 x64. Ovladač mám nainstalovaný tuším ASmedia USB 3.0/3.1, k instalaci a kontrole ovladačů používám MSI Live Update 6. Základní desku mám MSI Z97 Gaming 7.

Přídavné napájení k tomu právě není.

Kdyby disk nefungoval, tak by se asi nepřipojil při zapojení od USB 2.0. V té USB 2.0 funguje naprosto normálně, včera jsem zkopíroval 200GB dat bez sebemenších potíží. Ale jakmile se zapojí do USB 3.0 tak nic.

Mám ještě WD 2TB 2,5" externí disk a ten v USB 3.0 (stejný slot, jako zkouším Seagate) najede okamžitě a při restartu nedochází k zamrznutí na bootovací obrazovce.

Napadlo mě jestli náhodou firmware nemůže mít s tímto něco společného?
yoss4rian
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2014
Bydliště: Opava

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od yoss4rian »

OK, kabelem to tedy není. Zkoušel jsi tento disk na jiném počítači s USB2.0 a USB3.0? CO se týká firmware, tak samozřejmě že by bylo možná vhodné tam zkusit nejnovější, stejně jako na desce flashnout nejnovější BIOS, abychom vyloučili další možnosti problémů.

Zkusil bych i diagnostiku od Seagate, dá se tam stáhnout i firmware po zadání SN: http://www.seagate.com/gb/en/support/ex ... n-desktop/
laho
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 31. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od laho »

Pokud jiný disk (WD) v USB3.0 funguje - je to chyba u Seagate (vidím to na reklamaci).
MPG B550 GAMING EDGE WIFI; AMD Ryzen 9 5900X; 2xHPV616GB+2xHPV816GB;
Redemption
Nováček
Nováček
Registrován: 04. kvě 2013
Bydliště: Třinec

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od Redemption »

Zkoušel jsem disk zapojit do jiného PC a čekal, že v USB 3.0 nepojede, ale naběhl víceméně okamžitě. Ovšem na podruhé již nenaběhl a napotřetí také ne.

Podle S/N není na stránkách seagate pro disk žádný firmware.

SeaTools disk vidí (pouze zapojený v USB 2.0), ale nedokáže jej identifikovat, označí jej jako portable bez sériového čísla. Zkouším různé testy ze Seatools, jestli to s diskem náhodou něco neudělá.

Zjistím, jestli je disk ještě v záruce a bude asi jednodušší jej reklamovat..
yoss4rian
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2014
Bydliště: Opava

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od yoss4rian »

Pokud nefunguje spolehlivě ani v jiném PC, tak pak není co řešit a je to na reklamaci. Zajímalo by mě ještě, jestli ho najde aspoň jako USB HID zařízení a chybí disková jednotka nebo zda ho nedetekuje vůbec?
Redemption
Nováček
Nováček
Registrován: 04. kvě 2013
Bydliště: Třinec

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od Redemption »

Když se zapojí do USB 3.0 neobjeví se ani ve správci zařízení, ani ve správě disků a SeaTools jej nezobrazí vůbec.

Po zapojení do USB 2.0 se ve Správě disků zobrazí normálně, stav ukazuje jako v pořádku. (Správce disků - Disk 3 G: a v Seatools je to poslední disk Portable).

Ta reklamace bude asi jediné řešení.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
yoss4rian
Nováček
Nováček
Registrován: 09. led 2014
Bydliště: Opava

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od yoss4rian »

Tak v tom případě bude s největší pravděpodobností problém s rozhraním externího disku, disk samotný by měl být nejspíš v pořádku. Ale tak jako tak, je to asi na reklamaci. Myslím že pádných argumentů pro kladné posouzení máš dostatek, takže přeji ať to netrvá dlouho :-)
Redemption
Nováček
Nováček
Registrován: 04. kvě 2013
Bydliště: Třinec

Re: Externí disk Seagate 1,5 TB USB 3.0 problém

Příspěvek od Redemption »

Díky všem za tipy, vezu jej tedy k reklamaci :)
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“