HDD Failed nebo ne?

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
PcBuh
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2005
Bydliště: Most

HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PcBuh »

Mám tu starší HDD Samsung HD204UI 2TB Sata2, mám tu 3ks. Dnes jsem dal uspat PC na nově instalovaném OS Win8.1Pro 64bit a hned po probuzení OS napsal selhání HDD, po restartu následně deska také napsala BAD u dvou HDD. Po zjištění jsem PC vypnul a odpojil od zásuvky a přenesl jinam kde problém řeším ale našel jsem jedu věc a to je tohle, viz. Odkazy na foto

Obrázek Obrázek

PC byl odpojen od zásuvky cca. 15Min., po zapnutí desky BAD nehlásila. PC naběhlo a jede jak má a to vč. HDD s Failem

Tak teď nevím jakém SW mám věřit. Něco takového se mě stalo poprvé
Děkuji
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od zombux »

no roztáčí se ukrutně dlouho, mohlo by to značit vadu motorku nebo tak něco. oba SW ukazujou stejnou hodnotu, tak jak "kterému věřit"? jeden tohle považuje za možný problém, druhý ne. já bych to sledoval a vidělo by se. může se blížit smrti, nemusí.
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
PcBuh
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2005
Bydliště: Most

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PcBuh »

Tak mě teda hlavně zaráží jak jeden to označuje jako závažnou chybu, a druhý ukazuje že je to OK.

Já bych řekl že SMART je prostě dán a určité hodnoty také
Ale možná to chápu špatně
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od pbjun »

Zkus ještě co říká HDD sentinel...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
PcBuh
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2005
Bydliště: Most

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PcBuh »

Obrázek Obrázek

Tak také nic. Stále jen ten HD Tune a to i verze bez Pro
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hele asi OK, HDtune neni 100% v klasifikaci co znamená co, to že něco označí za fail ještě neznamená že tomu tak na 100% je. A naopak něco může občas proklouznout jako warning nebo nic ale v praxi je to už průser. Důležité je číst čísla ne barvy.
PcBuh
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2005
Bydliště: Most

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PcBuh »

Vzal jsem jeden na jiné PC. A vše stejné, takže to není Zdroj, sata konektor, Sata kabel
PKBO
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 04. bře 2010
Bydliště: Praha

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PKBO »

Tak jasně, však SMART se nenuluje, tzn ta chyba tam bude zapsaná už navždy, tímhle způsobem to tedy neotestíš, to jedině vzít novej disk a čekat zda ti tam erory naskáčou s novým diskem :) Jenže to by byli CRC a né spinup...
PcBuh
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2005
Bydliště: Most

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PcBuh »

Tak mě už seto stalo, nevím přesně co to bylo na chybu SMARTu ale na jiném PC to nebylo a není do dnes. Tak zkouším co se dá
PcBuh
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2005
Bydliště: Most

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PcBuh »

Tak je tu CrystalDiskInfo 6.8.0 a najednou je tu změna

Obrázek
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od zombux »

jo, nejspíš autor CDI začal považovat i tenhle parametr za kritickej... ale to na faktech nic nemění, ten disk se prostě roztáčí příliš dlouho a mohlo by to znamenat problém, nějaká verze SW to považuje za chybu, jiná ne, ale pořád je třeba u toho používat zdravej rozum a uvažovat nad tím, co ty SMART hodnoty vlastně znamenají (což některým lidem evidentně dělá problém :) )
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od pbjun »

No ze zkušenosti vím, že pokud sentinel a crystaldisk prohlásí disk za OK tak OK taky je. Navíc roztočení disku je závislé taky na napájení, klidně může být načlá ta větev zdroje na kterou jsou ty dva disky pověšené...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od zombux »

samozřejmě, a proto je třeba zapojit hlavu, pochopit PROČ tuhle hodnotu SMART hlásí a podle toho se zařídit ;-)
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
PcBuh
Začátečník
Začátečník
Registrován: 14. úno 2005
Bydliště: Most

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od PcBuh »

No nevím, ale proč to ukazuje podle mého se nezjistí. Podle mého je to opotřebením, a jen tak pro okraj info kolik hod. má najeto je u obou nějaké malé. HDD mám v PC více jak 2roky, odhadem +- 4roky / cca. 15hod. denně
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: HDD Failed nebo ne?

Příspěvek od pbjun »

Podle toho kolik má parkování mi to vůbec nepřijde málo. Disk zaparkuje když ho nevyužíváš a těch 1000+ parkování mu taky k životu nepřispívá. Každopádně 15 hod denně po dobu 2 let je asi 10tis hodin. Odečti dovolené, dny kdy si na PC byl jen hodinu a taky dobu kdy byly disky zaparkované a máš celkem reálný počet hodin...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“