RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
kocourOggy
Nováček
Nováček
Registrován: 03. črc 2011

RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od kocourOggy »

Zdravím,
mám k dispozici 3 HDD ( 1 x WD Blue - 500GB, 2 x WD Blue EX - 1TB). WD-500GB provozuji jako systémový disk a WD-1TB jako čistě datový. Chtěl bych třetí disk (opět WD Blue EX - 1T) použít jako zálohu datového disku.

Nejdřív jsem přemýšlel nad RAID 1 a zjišťoval si nějaké informace. Nikdy jsem pole RAID nevytvářel a s jeho aplikací mám řadu nesrovnalostí: použít zrcadlení "hardwarové" přes základní desku anebo přes OS Windows? Když se jeden disk z pole RAID porouchá, tak vlastně nic nepoznám (dostanu od systému nějak vědět že se něco rozbilo)? Co jsem se dočetl k základní desce ZH77A-G43, tak pokud budu chtít pole RAID zrušit data se mi z disků smažou... platí to samé i na RAID vytvořený přes Windows (např. po čase budu chtít RAID zrušit a s disky pracovat opět individuálně, ale rád bych aby po zrušení RAIDU nedošlo ke smazání dat)?

Použití RAIDU příliš nerozumím a říkám si, že by nakonec bylo lepší a nejspíš i jednodušší použít na zálohu nějaký program třetích stran. Máte zkušenosti s nějakým takovým programem? Často jsem během hledání narazil na program Acronis, ten ale není freeware. Byl by pěkný nějaký jednodušší program co by zvládnul vytvářet automaticky rozdílové zálohy např. před vypnutím počítače. Doporučili byste nějaký program? CrashPlan? SyncBack? Případně jaký program sami používáte?


Osobně se mi více líbí flexibilnější možnost zálohy s využitím nějakého programu třetí strany (jelikož je mi více srozumitelnější). Ale rozhodně se nebudu bránit vysvětlení ohledně RAID 1 :) Ostatně řešení pomocí RAID 1 se mi zdá nejčistčí (hlavním otazníkem ale je, zda se data smažou pokud RAID budu chtít ve Windows zrušit)
CPU: Intel Core i3-3220 (3.30 GHz), MB:MSI ZH77A-G43 (socket 1155), RAM: 8GB DDR3 (1600 Mhz), GPU: Intel HD Graphics 2500

veterán:
CPU: AMD Sempron 2200 (base: 1.5 Ghz, 1.6V ; OC: 1.8Ghz, 1.45V), MB: MSI-6590 (socket A), RAM: 2GB DDR I(400Mhz), GPU: Nvidia 6600 (AGP slot)
kocourOggy
Nováček
Nováček
Registrován: 03. črc 2011

Re: RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od kocourOggy »

Tak aby to tady nezůstalo bez odpovědi. Zrušení pole RAID1, které bylo vytvořeno skrze BIOS desky (alespoň té mé), znamená ztrátu dat z hardisků v tomto poli. Pokud máme RAID1 (mirroring) vytvořený skrze operační systém Windows, RAID1 lze zrušit aniž bychom o data přišli (disky se po rozdělení opět chovají každý individuálně s tím, že po ukončení zrcadlení budou oba dva mít stejný obsah). Viz https://www.youtube.com/watch?v=xrNhGKhpoaw

Trochu jsem ve svém příspěvku zaměňoval slovo záloha a zrcadlení. Vypíchnul bych rozdíl v tom, že pokud budu mít pole RAID1 dvou disků a z jednoho si omylem smažu nějaký soubor, smaže se mi okamžitě i z disku druhého. RAID1 se využívá hlavně ve chvíli, že s počítačem můžu bez obtíží pracovat i v době, kdy se jeden z disků rozbije (oba obsahují totiž stejná data i v době krátce před havárií jednoho z disků). Tahle vlastnost je žádoucí třeba u serverů.
Výhoda zálohy naopak tkví v tom, že změny nejsou ihned viditelné i na druhém disku a lze si například nastavit, že se chci vrátit třeba o dvě zálohy dozadu. Pokud si teda omylem změním nebo smažu něco z prvního disku, určitě to naleznu na disku druhém, kde je záloha uložena.

Nakonec jsem se rozhodl použít program SyncBack Free s jednoduchou funkcí zrcadlení. Stačilo vybrat složku z disku 1 a ten se mi v pravidelných intervalech zrcadlí na disk 2 kam se i automaticky zanáší změny, které byly provedeny ve složce na disku 1. Je to vlastně takový volnější způsob RAIDU1 aplikovaný pouze na určitou složku. Nezrcadlí se okamžitě jako v RAIDU1 ale pouze v určitých intervalech (tudíž pokud si něco smažu z prvního disku, na druhém mám šanci to ještě nalézt)
Lovec
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2009
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od Lovec »

Jelikož se mi nechce vytvářet nové téma tak to přihodím sem... :oops:

Potřeboval bych radu. :)
Ať jsem se snažil sebevíc strýček google mi nedal odpověď na moje dotazy.

Tušíte někdo jak funguje RAID1 ze dvou disků? Když dám otestovat oba disky v RAID1, tím myslím v HD Tune jsem dal "disk monitoring", tak mi to ukazuje, že jeden disk neusátle čte a druhý nostop zapisuje.
Což mě dost znepokojuje. Proč to tak je?! Já osobně nevidím důvod, aby to tak bylo a tak trochu se bojím při tomto vytížení o životnost obou disků.

Možná jsem jen zvolil nevhodnou metodu k testování "toho co právě teď disky dělají" a HD Tune mi ukazuje nějakou blbost co není pravda.

Tak kdyby jste byly někdo mi schopni poradit budu velmi rád. 8)

EDIT: Teď mě ještě napadá je to SW RAID vytvoření ve Windows přes správce disků.
CPU: Core i5-750 @3,8GHz; MB GA-P55-US3L; RAM 4GB DDR3; Gigabyte GTX260 896MB OC; Zdroj: Seasonic 650W
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od dexterav »

už mirrored set hovorí o čom RAID 1 je...
preto ti jeden číta a ten druhý to hned zapisuje, preto máš aj pri 2HDD kapacitu iba 1HDD
proste na ten druhý sa zapisuje presne to to čo na ten 1.
proste máš na 2hdd tie isté dáta
zjednodušene povedané
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Lovec
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2009
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od Lovec »

To chápu, tomu rozumím.

Mě spíš jde o to proč ty disky pracují v momentě když si myslím, že by neměli nic dělat.
V momentě kdy já jako uživatel s nimi nepracuji ani žádná spuštěná aplikace.
CPU: Core i5-750 @3,8GHz; MB GA-P55-US3L; RAM 4GB DDR3; Gigabyte GTX260 896MB OC; Zdroj: Seasonic 650W
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od dexterav »

vtedy aj pracovať majú...pochybujem že by sa ti páčilo keby sa disky rozhodli niečo robiť ked ich potrebuješ ty :D
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
Lovec
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 18. pro 2009
Kontaktovat uživatele:

Re: RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od Lovec »

Zajímavý názor. :D

No, moc díky za rady. :)
CPU: Core i5-750 @3,8GHz; MB GA-P55-US3L; RAM 4GB DDR3; Gigabyte GTX260 896MB OC; Zdroj: Seasonic 650W
nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: RAID1 (a jeho nepochopení) vs. záloha pomocí programu

Příspěvek od nou »

Hm uvazujem ako dlho uz ten RAID1 mas? Ono totiz na zaciatku sa musi nakopirovat obsah prveho disku na druhy a az ked maju obydva disky rovnaky obsah tak prestanu pracovat. A prekopirovat 1-2TB disk trva minimalne hodiny a moze trvat aj dni. Takze ano RAID1 moze vykazovat neustale citanie->zapisovanie.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“