Má smysl ještě dát dva disky do RAID

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

nou
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. pro 2009

Re: Má smysl ještě dát dva disky do RAID

Příspěvek od nou »

V dnesnej dobe je ale odklon od klasickeho RAID a zacina sa pouzivat mirroring alebo stripping v rezii samotneho filesystemu. Ci uz ZFS alebo BTRFS.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Má smysl ještě dát dva disky do RAID

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo a z toho mi nabootujou win....

Bavíme se o polích na doma či workstation ne o poli na kterym mi běží SAP databáze mezinárodní firmy.

Pixel - Jakmile máš jenou NT6 driver máš forever NT6 driver, zatim to tak platí, ala neviděl jsem řaidč co by mněl driver na Vistu a ten driver nefungoval na pozdějších NT6 based win.

Co se raidů týče, stále mně udivuje proč by se mnělo odcházet od raidu5 a parity obecně, když je to ideální kompromis mezi spolehlivostí a výkonem. Někdo tady nadhodil Raid 10 což je shit, potřebuješ o 50% více disků pro vě výsledku nišší výkon. Ala máš výkon dvou, kapacitu dvou a zapojils 4. Stejné 4 ti v raidu 5 daj výkon i kapacitu tří a stejnou úroveň redundance ala jeden disk KO = data OK, 2 KO vše KO. Jediná výhoda raidu 10 je asi v tom že jej můžu provozovat na shit řadiči, ala třeba onboard intelu v chipsetu.

Typ CPU a ram s tim nemá co dělat. Xeon = přínos 0 a ECC REG ram zvýší spolehlivost ale to jest vše. Jakmile nejdu cestou solidníhi HW řadiče tak dělat jen SW raid, vůbec to netahat přes onboard controller.
PixleFMixle
Začátečník
Začátečník
Registrován: 11. úno 2018

Re: Má smysl ještě dát dva disky do RAID

Příspěvek od PixleFMixle »

R10 jsem tu nadhodil ja, je to bezproblemovejsi reseni nez muze kdy RAID5 byt - a narozdil od R5 muze umrit i disk z druhy sady (proto heterogeni RAID).
Ono se neodchazi od R5, ono uz se odeslo - asi tak 7-8 let dozadu. Presne pro ty duvody co jsem psal, to neni nejaka moje deziluze, to je proste prumyslovy standart dnesni doby.
Typ CPU s tim ma co delat, protoze mas pak nizsi performance penalty v ostrym provozu, typ RAM zabrani chybam pri zapisu.
Intel onboard radic rozhodne neni shit, mozna v end-useru, ale rozhodne ne u WS, ten onboard radic je uplne stejnej jako napr HP P220i, nebo P410i atd, jen nemusi byt na extra karte.
Sharp MZ-821 Z-80@6MHz OC Yeah!, 64kB RAM!, 256kB RAMdisk!, 32kB VRAM!, 4 barvy pri 640x400! JapanUberPower!
...mam rad mistni druzici a jeho asijsky kamaradicky...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Má smysl ještě dát dva disky do RAID

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hele, industry standard může bejt co chce (a raid 10 kor v případě velkejch polí to fakt neni, už vidim jak mam 40 disků a dam si je do raid10, ee standard tam jsou SW raidy) ale svůj HW raid 5 za méně efektivní disky plejtvající pomalejší a CPU SW based raid10 nevyměnim ani omylem, nejsem vůl. A to co jsi řekl o srovnání s HP P220i, nebo P410i je naprostej blaf, to jsou oba HW řadiče s vlastnim CPU a RAM, to nejsou SW řešení.
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Má smysl ještě dát dva disky do RAID

Příspěvek od pbjun »

Taky mám rád svůj 3ware 9650SE-8LPML s BBU a na něm 2x RAID 5 pole, jedno 4x 3TB a jedno 4x2TB a jsem naprosto spokojenej. Chcípl disk, vyměnil se, rebuild proběhl a ok. samozřejmě důležitá data se zálohují na extra disk v pravidelných intervalech a jednou za měsíc se tyto data natáhnout na nasku (rozuměj HP micro server G6 se 4x 3TB HDD bez pole). Provozoju to tak léta a pohoda, jen se vyměnil řadič na 4 disky za řadič na 8 disků a žádný problém nikdy nebyl a to běží nonstop na Win home server a má cca 10 uživatelů..
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“