Nas stále probouzí HDD

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od Igoreso »

Ahoj,
mám Nas Synology 1511+ s posledním update a disky 5x Seagate IronWolf 8TB.
Nastaveno mám usínání HDD po 20ti minutách (NAS slouží jen jako zdroj videa pro TV a projektor,tudíž vetšinu času jen čeká) ale NAS HDD uspí,ale prakticky každou hodinu (+-par minut) + po každém spuštění PC probudí HDD uplně zbytečně.

Hledal jsem na netu co s tím,ale nic pořádného nenašel.
Nepotřebné služky jsem povypínal, běží jen PLEX a samba, nepomáhá.

Už nevím co mám dělat aby to neprobouzelo. Nechat HDD bežet 24/7 se mi nechce kuli elektřině.

Nevíte co s tím?
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
werygood
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. dub 2005

Re: Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od werygood »

možná hloupá otázka (NAS nemám), ale nestačilo by jej zapínat pouze když bude potřeba?
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od Igoreso »

Jo, to jde,sám jsem to tak léta dělal,ale deti jsou už vetší, mají vlastní TV pustí si ji a najdou pohádky,ale rozhodne bych je ještě nepouštěl k NASu. Bejvají doma jen s ženou a nebo babičkou a ty taky nechtejí NAS pouštět.
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
havli
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. zář 2009
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od havli »

Tech +/- 30W, co ty idlujici disky sezerou te nejak vytrhne?
Ja naopak preferuju, aby v NASu disky bezely nonstop, protoze z hlediska zivotnosti je to pro ne imho lepsi.
Ryzen 9 5900X ; Asus Prime X570-P ; 32 GB DDR4 3000 ; Gainward RTX 3060 ; MX500 500 GB, 4 TB + 6 TB HDD ; Dell G3223Q
Retro PC: Core i3-3250, Quadro 5000, 4 GB DDR3, X-Fi, WinXP + 7 x64; Pentium 4 3.06 @ 3.33 GHz, Voodoo5 5500 AGP, 512MB DDR, Audigy, Win98SE; VIA C3 1000, 512MB DDR, ESS Solo-1 + DreamBlaster X2 GS, Win98SE & DOS
Retro PC: Celeron 220, Voodoo4 4500 PCI, 512MB DDR2, Win98SE; 2× Pentium Pro 233/256, Voodoo Graphics, 1024MB EDO, AWE32 28MB (CT3980), Win98SE & DOS
Retro NTB: IBM ThinkPad 600, ThinkPad T20; Toshiba Satellite Pro 430CDT, 460CDT, Portege 3010CT
HW museum.cz - muzeum grafických karet a procesorů
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od python.p »

Tak tak, většina disků umře mechanicky na ložiska. Tedy start + stop je nežádoucí.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
pbjun
Začátečník
Začátečník
Registrován: 12. srp 2012
Bydliště: Dolní Domaslavice
Kontaktovat uživatele:

Re: Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od pbjun »

Taky mám na serveru vypínání disků zakázáno, nemá význam aby se disky vyply třeba na hodinu když náhodou nikdo není doma, navíc v době kdy se na server nikdo nepřipojuje se dělá automatická ůdržba - defragmentace, indexace atd...
Hlavní PC: Core i7 13700K, Asus TUF Z790-PLUS D4 , 128GB DDR4, RX 7900 XTX 24GB, Gigabyte Aorus 500GB NVME, Samsung 2TB NVME, LCD Dell 34"
Garáž PC: Ryzen 9 3900x, 32GB DDR4, RTX 3070 8GB, 1TB NVME Samsung
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od segestes »

Igoreso píše: Hledal jsem na netu co s tím,ale nic pořádného nenašel.
Nepotřebné služky jsem povypínal, běží jen PLEX a samba, nepomáhá.

Už nevím co mám dělat aby to neprobouzelo. Nechat HDD bežet 24/7 se mi nechce kuli elektřině.

Nevíte co s tím?
Ahoj, u Synology NASu jsem to řešil také. Výrazně pomohlo zakázání automatické synchronizace času. Potom jsem si odmonitoroval veškerý traffic z NASu do internetu a všechno, co jsem našel, jsem zakázal. Od té doby je klid a disky se probouzí víceméně opravdu jen když mají (výjimky by se asi našly, ale to už mě tolik netrápí).
Není to ideální řešení, ale že mi nefunguje synchronizace času nebo ddns mě třeba vůbec netrápí, takže jsem se s tím spokojil.

Jinak bych asi nikomu nenutil, že je vždy lepší nechat běžet disky nonstop. Záleží přeci na využití. Pokud mám NAS víceméně jen na video/hudba a sem tam nějakou zálohu, tak ty disky neběží průměrně ani hodinu denně a rozhodně budou v lepší kondici než ty v provozu 24/7. (i ta spotřeba elektřiny není úplně nezanedbatelná) A žádné velké servisní úkony se tam taky nedějou... Samozřejmě, pokud člověk využívá možnosti NASu naplno, tak tam pak může být vypínání kontraproduktivní.
Igoreso
Moderátor
Moderátor
Registrován: 10. led 2007
Bydliště: Vysocina - Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Nas stále probouzí HDD

Příspěvek od Igoreso »

Mám nas jen jako uložiště filmu a zalohy. Nevím prč by měli jet HDD 24/7 když data potřebuji max 1h za den a jsou dny kdy vubec.

At dělám a zakazuji co chci, NAS se probouzí vždy když mám spuštěný PC s WIN 10 a to zcela náhodně. Ted jsem třeba pustil PC, chvilku lítám po internetu a nejednou se spouští HDD v nasu. ve správci protokolu je jen ukončení hibernace a žádné další informace.

Když je PC vypnuto NAS se nespustí sám.

Je nějaký program který by mi ukázal co kam přistupuje v síti?
AMD Ryzen 7 5800X / 32GB DDR4 3600MHz CL16 / RX 6700 10G / SSD FireCuda 530 2TB - PCI-E 4 / TUF GAMING B550-PLUS /
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“