Tichý disk do NAS

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
bender85
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2018

Tichý disk do NAS

Příspěvek od bender85 »

Ahoj Všem,

chtěl bych poprosit o radu jaký doporučujete HDD 4TB do mého nového NASu QNAP TS-251A.
Původně jsem tam koupil 2x 4TB WD RED (RAID1), ale po týdnu jsem šel HDD vrátit kvůli hluku při zápisu. Bylo to jako bych se vrátil o 10 let zpět. Co jsem dohledal tak všechny kladné recenze byly na staré série a nové jsou již hlučné. NAS je hned vedle TV z důvodu napojení na TV přes HDMI a proto ho nelze dát fyzicky někam, kde by to nevadilo. Koukal jsem ještě na Seagate IronWolf 4TB, ale tam se trochu bojím větší úmrtnosti.

Děkuji za rady.

A.
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od anarkii »

WD Blue mi připadal relativně tichej, pak bych možná zkusil HGST, případně 4TB 2.5" BarraCudu, obecně 2.5" disky jsou tišší než 3.5". Z toho důvodu mám v PC taky 2.5" HDD. Při téhle kapacitě bude i problém v počtu ploten z hlediska hlučnosti.
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
bender85
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2018

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od bender85 »

Děkuji za radu, 2.5" HDD moc není (našel jsem jen tu BarraCudu) a nevím jestli jsem dělány pro provoz 24/7 nadruhou stranu by byly opravdu tiší, ale i dražší.
bender85
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2018

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od bender85 »

Ještě se rozhoduji jak je zapojit jestli, tedy jestli použít RAID1 nebo ne a mít 2x tak místa s tím, že důležité data budou stejně ještě na záložním NAS.
A.
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od anarkii »

Co mám zkušenosti s HDD/SSD, tak pokud jde o spolehlivost, ty disky odchází spíš náhodně, bez ohledu na cenu, nebo na to, pro jaký použití je výrobce "doporučuje". Ale nezabývám se tím profesionálně.
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od renek1 »

Já pořídil nedávno https://www.mironet.cz/toshiba-e300-3tb ... +dp277063/ a musím říct, že patří k těm nejtišším. Není to sice kapacita kterou požaduješ, ale mrkni třeba i na jiné Toshiba. Nebo pak 2.5 disk https://www.mironet.cz/seagate-barracud ... +dp309852/ ale ten je podstatně dražší a do Nas nevím jestli bude zrovna vhodný.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od python.p »

1. co uklidit NAS někam bokem? Tím myslím delší HDMI kabel. Je to tedy NAS nebo HTPC?
2. Toshiby jsou fajn, ale nejsou tak tiché.
3. Barracudu se SMR ani náhodou, stále to dělá problémy.
4. Problém je potom s tím, že chceš 4TB a tichý disk ... Šel bych cestou WD BLue, ty patří dlouhodbě k tomu tiššímu. Ale zase namejá FW pro NAS. :(
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
malli
Začátečník
Začátečník
Registrován: 01. kvě 2007
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od malli »

Souhlas, mám to řešené stejně.
NAS je někde na půdě připojený ke switchi a od něj vedou kabely všude, kde je potřeba.
TV je buď schopná se připojit k síti jako jiné PC a nebo (jako v mém případě) mám u televize Raspberry Pi 2, přes které přehrávám filmy, hudbu... prostě co je potřeba.

A ještě k těm diskům.. já měl dva 6TB WD Red (NAS Edition nebo tak něco) a cca po roce a půl odešly oba dva, zhruba měsíc po sobě)
RAID nepoužívám, protože mi připadá, že při domácím použití tu rychlost strippingu u RAIDu neuvyužiju, a při "ztrátě" jednoho disku automaticky přicházíš o data na druhém.
Při zrcadlení máš zase půlku kapacity, takže v mém NASu jede každý disk "na sebe" a důležitá data zálohuju mimo. Přece jen není vždy nutné (alespoň u mě) zálohovat úplně všechno.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od python.p »

On když se nad tím člověk zamyslí, tak zjistí, že zálohovat je potřeba fotky z dovolené, ze svatby, ze křtin... Ještě teda práci, pokud se člověk živí tvorbou obsahu.

Jinak je vše na internetech a hudba, filmy, atd se dají stáhnout kdykoliv znovu.

Dnes to není jak před X lety, kdy člověk musel vše mít na CD, protože disky byly malé a internet pomalej a obsah nedostupnej.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od Maor »

Tohle by mě taky zajímalo. Plánoval jsem koupit nový 4TB WD RE4, jelikož mám dobrou zkušenost s WD2003FYYS a při stažení AAM to celkem ujde a 5let záruky se hodí, když ty disky chcípou pořád, ale pořád to nemá na WD20EZRX. Tišší disk jsem v ruce neměl.
bender85
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2018

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od bender85 »

Děkuji za rady, WD RED jsem vrátil a dnes nakonec zapojil nové 2x Seagate IronWolf 4TB a subjektivně mi to příjde stejné a možná i chlup horší, přitom papírově by to mělo být naopak. Tak už mi asi zbývá jen ten WD BLue (i když pro NAS nejsou primárně určené). Jinak Toshiby co jsem našel recenze, tak sice spolehlivé, ale tiché ne.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od renek1 »

Pak se nabízí ta možnost, dát NAS někam kde ho nebude slyšet a pořídil bych Toshibu. Jelikož je spolehlivost myslím důležitější než hluk (tedy já hlukem nazívám nečo jiného něž šeptání disku) :wink:
Maor
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 19. bře 2010

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od Maor »

Pokud je pravda, že WD Blue jsou jen přeznačený Greeny, mělo by to být to nejtišší na trhu.
Nebo pak budeš muset jít do 8TB helia, ale to jsem v ruce neměl. Nicméně dle specifikací WD mají být tišší
bender85
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2018

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od bender85 »

Ahoj,

tak když zatím shrnu dosavadní subjektivní porovnání, tak WD RED 4TB, jsou dosti hlučné hlavně při zápisu i kontinuálním.
Pak jsem zkusil 2x Seagate IronWolf 4TB a tam je to stejné a asi i o trochu horší projev.
Ještě jsem dal šanci WD RED 3TB, které by měly být o proti 4 TB verzi na tom papírově lépe. Ale žádný rozdíl jsem nezaznamenal. Tedy zbývá mi vyzkoušet WD Blue, případně jsem koukal i na Toshiba E300 3TB, která by měla být srovnatelná s WD greeny (papírově by měla být E300 (25/26 dB) i tiší než WD Blue (23/27 dBA)), dle recenze uvedené zda ne webu. Jako poslední možnost mě napadla již zmíněné použití 2,5" tam je vlastně na výběr jen ze dvou značek a to SEAGATE BarraCuda 3TB a Toshiba MQ03ABB300. Několik recenzí na 2,5" SEAGATE BarraCuda 3TB jsem našel vždy před tímto varovali kvůli SMR. Tedy tam by pak padla volba na Toshiba MQ03ABB300, tam jsem recenze moc nedohledal. Nalezený rozdíl mezi Toshiba 2,5" MQ03ABB300 a 3,5" Toshiba E300 3TB je jen jeden dB a to jen při zápisu. Také jsem si všiml, že výrobci uvádějí různé jednotky dB vs dBA to asi pak také komplikuje porovná :-(
Co se týče odstranění hluku přemístěním Nasu, tak tam bohužel nemám možnost. Děkuji všem za komentáře, jsem hold moc velký perfekcionalista, ale při pořizování nového NAsu mě toto hledisko nenapadlo jelikož starý jednodiskový QNAP 109, slyším jen při startu a pak jen ticho.
anarkii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2008
Bydliště: Brno

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od anarkii »

2.5" BarraCudu se SMR mám jako druhej HDD především na hry a nikdy jsem se s žádným problémem nesetkal. On je taky zásadní rozdíl mezi běžným používáním a zátěžovýma testama.
Dell Precision 5570 | AMD Ryzen 5 5600G | PNY GeForce RTX 3060 12GB | CoolerMaster Centurion Silencio 450 | Noctua NH-U12P SE2 | Noctua NF-S12B ULN (2x) | Gigabyte A520M DS3H | PATRIOT Viper 4 Blackout Series 2x8GB DDR4 3200 MHz CL16 | be quiet! Pure Power 11 400W | WD Blue SSD SN570 1TB NVMe | SSD Intel 330 Series | Gigabyte G32QC | Cherry Stream Wireless | Logitech G502 | Klipsch R-15PM | Sony WH-1000XM4
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od python.p »

U SMR ani ne...

Prostě tam jsou situace kdy dojde ke zdržení. I když v NASce by to vadit nemuselo.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
bender85
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2018

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od bender85 »

Tak už mám konečně i ty disky 2x Toshiba E300 3TB a co se týče hlučnosti tak je tom skutečně lépe při zápisu. Nicméně když disk nic nedělá, tak je slyšet stejně jako WD RED. Ještě jsem koukal na WD AV-GP 3TB, že by papírově na tom mohlo být zase o něco lépe 23/24 dBA. Tak uvidím jestli se k tomu odhodlám.
bender85
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2018

Re: Tichý disk do NAS

Příspěvek od bender85 »

Ahoj, tak nakonec jsem ještě vyzkoušel WD AV-GP 3TB a musím říci, že je to nejlepší volba, opravdu jsou tiché jak při čtení, tak i když nic hlavičky nedělají. Bohužel u této řady je 3TB hranice, což je škoda, ale konečně jsem našel co jsem hledal.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“