Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,5" ?

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,5" ?

Příspěvek od Adamoz »

Zdravím všechny pc borce, potřeboval bych poradit s nastavením a jaký program použít.
Disk: Seagate Backup Plus 5 TB.

1. Zkontrolovat disk jestli není vadný, prostě jestli je 100%, prosím o radu jakým programem to bude nejlepší provést, program ať je free a hlavně česky.

2. Jakým programem ho naformátovat, zase free program a česky.

3. A to nejdůležitější: nevím jestli při tak velké kapacitě (5TB) je lepší disk rozdělit na několik oddílů, bude takhle disk effektivněji pracovat? (tzn. bude rychlejší, méně zatížený a méně se zahřívat?).

Protože na něj budu ukládat 3 druhy dat: 1-ISO soubory. 2-FilmyHD. 3-Hudbu ve WAW/FLAC.
Je lepší vytvořit 3 oddíly, nebo prostě jen 3 složky? Dále jaký pak použít program na rozdělení do více oddílů nejlépe přímo z WIN10 jinak to ani neumím (zase free sw a česky?).

Mockrát děkuji za rady a pomoc při instalaci/nastavení/formát tohoto disku a klidně napište jak vy to třeba máte vyřešeno.Díky

Jsem méně znalý, takže pokud se to tu někde už řešilo omlouvám se.
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od AllowedCry »

je lepší disk rozdělit na několik oddílů, bude takhle disk effektivněji pracovat? (tzn. bude rychlejší, méně zatížený a méně se zahřívat?).
Ne.
Zkontrolovat disk jestli není vadný
crystal disk
Jakým programem ho naformátovat, zase free program a česky.
klikneš pravým a dáš formátovat, žádný program nepotřebuješ.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

crystal disk
Jak mám spustit konrolu disku ?
x-rated
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2007
Bydliště: Praha

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od x-rated »

sou dva crystaly, jeden mark a druhej info, na stav disku je ten info :D
pustíš a vidíš
Intel Core i9-9900K - 5 GHzAsus Maximus XI Formula - Intel Z390Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC - 3 GHz / 24 GT/sG.Skill Trident Z - 2x 32 GB, 4 GT/sSabrent Rocket - 4 TBCorsair HX1000i - 1 KW, 80Plus PlatinumFractalDesign Define R6 Blackout TGEKWB XRES 140 Revo D5 + Velocity + Vector + 2x CoolStream XE 360; 6x Noiseblocker NB-eLoop B12-PSDell UP2715K - 27", AH-IPS, 5120x2880 pxCreative SoundBlaster X-Fi Titanium HDSennheiser HD 660 SLogitech G403 Prodigy WiredLogitech G815 LightSync
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

x-rated píše:sou dva crystaly, jeden mark a druhej info, na stav disku je ten info :D
pustíš a vidíš
Promiň nechápu, jak mám spustit test celého disku jestli je 100% bez vadných sektorů apod? ( mám ten info )
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

Proč mi u nového disku ukazuje Win10 že je využité 5 GB když tam nic není ?? :sad:
x-rated
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 20. pro 2007
Bydliště: Praha

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od x-rated »

analýzu stavu dělá crystal disk info při spuštění, v tabulce pak vidíš výsledky
pokud se oddíl naformátuje, tak stejně na něm sou nějaký data :D takový ty pro uživatele nedůležitý, čistě pro systém souborů atd
Intel Core i9-9900K - 5 GHzAsus Maximus XI Formula - Intel Z390Gigabyte GeForce RTX 4090 Gaming OC - 3 GHz / 24 GT/sG.Skill Trident Z - 2x 32 GB, 4 GT/sSabrent Rocket - 4 TBCorsair HX1000i - 1 KW, 80Plus PlatinumFractalDesign Define R6 Blackout TGEKWB XRES 140 Revo D5 + Velocity + Vector + 2x CoolStream XE 360; 6x Noiseblocker NB-eLoop B12-PSDell UP2715K - 27", AH-IPS, 5120x2880 pxCreative SoundBlaster X-Fi Titanium HDSennheiser HD 660 SLogitech G403 Prodigy WiredLogitech G815 LightSync
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

OK je tam 5GB dat které nevidí, co je to za data je to normální?
Dále potřebuju ten disk projet nějakým skenem který by skrontroloval jestli jsou na disku nějaké vadné sektory, prostě abych věděl že disk je 100% v pořádku ... pak viz výše mé 3body otázek
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od AllowedCry »

Na sektory HDtune. Pokud je disk po formátu tak na něm žádná data nejsou.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

AllowedCry píše:Na sektory HDtune. Pokud je disk po formátu tak na něm žádná data nejsou.
v HDtune mi ukazuje velikost disku 2199GB (disk je 5TB) a žadne jine informace ani teplotu apod. :sad:

Po rychlem formátu ve WIN je na disku stale nějaký oddíl a data které nevidím o velikosti 5GB nechápu :sad:

Viz. nějaká reakce na moje dotazy na začátku? ...
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od zsdx »

Adamoz píše:OK je tam 5GB dat které nevidí, co je to za data je to normální?
Je to normalni, jsou to metadata filesystemu - cili nic, v cem by ses mel vrtat ci mazat to!
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

Čím tedy sformátovat (spolehlivě-úplně)ve WIN10 se mi moc nechce a je to na dlouho - nějaký program by nebyl?

Čím skrontrolovat jestli jsou na disku nějaké vadné sektory, prostě abych věděl že disk je 100% v pořádku - nějaký program by nebyl? (win10 to skontroluje za 2minuty což bych chtěl pečlivěji a HDtune neidentifikuje disk teplotu info nic jen napiše nazev a velikost 2199GB což je blbost)
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od zsdx »

Format klidne rychlej z Win, ale pak dukladnou kontrolu (chkdsk /r). Po USB to bude paradicka...
No a kdyz vynecham cestinu, stejne rozhodujici pro reklamaci je vysledek ze Seatools.
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

zsdx píše:Format klidne rychlej z Win, ale pak dukladnou kontrolu (chkdsk /r). Po USB to bude paradicka...
No a kdyz vynecham cestinu, stejne rozhodujici pro reklamaci je vysledek ze Seatools.
ok jak provedu tu kontrolu chkdsk ? jak dlouho by to asi bude trvat? přibližně hodin?
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

zsdx píše: No a kdyz vynecham cestinu, stejne rozhodujici pro reklamaci je vysledek ze Seatools.
no jde spiš o to aby jsem nepřišel zbytečně o data

jak provedu tu kontrolu chkdsk ? jak dlouho by to asi bude trvat? přibližně hodin?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od zsdx »

5TB po USB bude trvat dlooooouho.
Dej tu kontrolu, co provadis ve Win, jen zaskrtni OBE policka.
Zivan
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. čer 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Zivan »

Adamoz píše:Po rychlem formátu ve WIN je na disku stale nějaký oddíl a data které nevidím o velikosti 5GB nechápu...
Screenshot by byl?

Edit:
Aby to nakonec nebyl jen klasicky problem - koupil jsem 5TB, Win ukazuje jen 4,5T, neco tam je ulozene :)
Naposledy upravil(a) Zivan dne čtv 24. led 2019, 10:06, celkem upraveno 1 x.
HP Elitebook 845 G8 (Ryzen 5650U, 32GB RAM, WD SN570 1TB, 14" fullHD IPS) + HP USB-C G5 Essential + 29" LG 29UM65 + 22" Eizo S2202W
AllowedCry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 21. kvě 2011
Bydliště: Praha

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od AllowedCry »

reklamuj ten disk.
Ryzen 5700X @ PBO+200 || GB B450 GX || 32GB @ 3600Mhz cl16 || XFX RX7900 XT @ 2.8Ghz/21Ghz -25mV || SSD 1.25TB || HDD 3TB || Fractal R5 + Corsair HX850 || [4K] Philips 288E2A @ 60hz + Philips 48OLED707 @ 120hz.
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

Screenshot by byl?
Jo na screenu je PC interní disk rozděléný na (C:) a (D:)
A ten můj nový USB 5 TB (F:) má ještě nějaký oddíl (//?//Volume a nějaké seriové číslo) který patří tomu disku 5 TB (F:) - co to je za oddíl je to normální.
(jak mám tady vložit screen)
Aby to nakonec nebyl jen klasicky problem - koupil jsem 5TB, Win ukazuje jen 4,5T, neco tam je ulozene :)
Ne to je jasne že ve Win to ukazuje 4,5 TB

Na disk jsem zatím nic nenahrával, ale někdy ukazuje využité místo 5 GB a někdy 285MB
(že by to využíval nějak WIN10? mám totiž můj disk přeplněný na max.)
Adamoz
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. pro 2004
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak zkontrolovat, naformátovat a rozdělit externí HDD 2,

Příspěvek od Adamoz »

Adamoz píše:
Screenshot by byl?
Jo na screenu je PC interní disk rozděléný na (C:) a (D:)
A ten můj nový USB 5 TB (F:) má ještě nějaký oddíl (//?//Volume a nějaké seriové číslo) který patří tomu disku 5 TB (F:) - co to je za oddíl je to normální.
(jak mám tady vložit screen)
Aby to nakonec nebyl jen klasicky problem - koupil jsem 5TB, Win ukazuje jen 4,5T, neco tam je ulozene :)
Ne to je jasne že ve Win to ukazuje 4,5 TB

Na disk jsem zatím nic nenahrával, ale někdy ukazuje využité místo 5 GB a někdy 285MB
(že by to využíval nějak WIN10? mám totiž můj disk přeplněný na max.)
Disk je rozdělený na dva oddíly (je nový nic jsem na něj nekopíroval ani s ním nic nedělal)
Je to v pořádku? Je to tak od výroby?

Měl bych nainstalovat nějaké ovladače pro disk nebo stačí co win10 nainstaloval?

díky za odpovědi
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“