RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hele ještě k tomu raidu5

Při založení nech uděat ten long build, nedělej ten fast může bejt chybovej. Počítej s tim že to bude trvat dlouho, u mejch 4x4TB to trvalo cca 2 dny, ne h24, ale postupně, založ to utilitou z OS ne z biosu ať nemusíš čekat a můžeš pc během toho používat.

Co se rebuildu/obnovy při chcíplym disku týče, tak to bude trvat ještě dýl, u mě cca 3 dny, ale během toho můžeš PC i samotné pole dál používat, bude slow (místo 400+MB/s cca 70) ale pojede to. Můžeš PC i vypínat a zapínat, rebuild bude po zapnutí pokračovat dál tam kde předtim skončil.

A ještě poslední bod, ničemu nevěř, pokud disk chcípne a pole bude degraded bez 1 disku ala stále funkční, napřes si všechny data zkopíruj jinam a pak udělej rebuild, jen pro jistotu kdyby se něco posralo. Mě vše proběhlo OK ale slyšel jsem hororové scénáře + i ten tvůj z toho intel SW raidu kde rebuild failnul a data byly poškozený.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od zsdx »

Akurat sa mi po dlhsom boji podarilo rozchodit Windows 10 na SDD disku, ktory bol cez RAID kartu pripojeny a boot bol na RAID0 2x320GB diskoch, ktore som zrusil, lebo pojdu cez novu RAID kartu. Skusal som vsetko mozne a nic, co by ho dokazalo vytvorit nanovo. Nakoniec som objavil skvelu pomocku a uz funguje :)
Kdyz vsechny ty radice uz system zna, tak prenos (ci vytvoreni noveho) startovaciho oddilu a BCD je otazka jednoho bootu z instalacky Win. Ale zvedavost mi veli se zeptat, co to bylo za 'skvelu pomocku'?
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Tak karta zalozena. Verziu FW mam:

Obrázek

Co som nasiel, tak posledna je 5.2.0 18948. Neviem, ci ho teda aktualizovat, alebo to nechat tak.

Ako prvy som vytboril RAID0, potom RAID5. Zatial vypada vsetko OK,RAID0 je funkcny, na RAID5 prebieha verifikácia. Nakonfiguroval som ich:

RAID0:
Obrázek

RAID5:
Obrázek

Je vhodne zapnut aj Power status a nechat vypinat HDD po napr. 30 minutach? Ked som ich mal na doske, tak si ich Windows vypinat. Tieto asi nebude mat moznost vypnut. Stripe size som nechal predvolenych 256K, je to tak spravne? Dalo sa aj viac nastavit (512K a 1024K).

Dakujem :)
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

DOC_ZENITH: Nejak som si nevsimol, ze si pisal, hodilo to na druhu stranu. Vytvaral som ich v BIOSu, ale RAID0 mi hned neukazalo vo Windowse, tak som ho cez aplikaciu akoze uravil a uz bol vidiet. RAID5 zacalo verifikovat uz v BIOSe, ale po restarte v nom pokracovalo, aktualne mam 15%. Tento uz pekne vidim, ale este nevytvaram odiel, nech dokonci a potom budem pokracovat.
Budem teda pamatat, ze ked padne jeden HDD, tak aspon tie dolezite data zalohujem, popripade skusim vsetky a potom vymenim HDD - dakujem.

zsdx: Neviem potom co som robil zle, ale mne to cez instalacku nevedelo opravit. Tak som vyskusal HirenBootCd - posledna verzia pre USB a aj tam som s tym bojoval. Cez Lazesoft Windows Recovery mi to nepomohlo, ale nakoniec som tam nasiel EasyBCD a mal som to opravene behom par klikov.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo dobrý, asi je vše OK. Co se týče velikosti stripu, tak čím menší stripy tím náročnější je to pro řadič, ale také čím měnší stripy tím menší soubor může benefitovat z raidu (ala bude rozdělen), já obecně nasazuju co nejnišší stripy co ještě negativně neovlivňujou sekvenční výkon, v mém případě 64K.
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Tak odporucas, aby som to prerobil na 64K? Zatial tam nemam data, takze kludne mozem. RAID5 ze jatial hotova na 44%, tak aj tu mozem prerusit.

A pouzivat vypinanie HDD?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já nikdy HDD nevypínám protože jim to škodí víc jak běžet v idlu. Předělat nebo ne, jak chceš, ono na tom zas tolik nesejde. To už je jen honění max výkonum, já jsem si to obenchmarkoval a ustálil jsem se na 64.
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Dobre, tak ich vypinat nejdem :)
A na RAID0 som to skusil upravit na tych 64K. Akurat spustilo reconfiguring. Tak hadam to bude dobre :) Aj ked neviem, ci by nebolo rychlejsie ho dat zmazat a vytvorit nanovo .
Este raz dakujem velmi pekne za ochotu a rady.
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Tak som RAIDy zmazal na nanovo vytvoril s 64K. Este posledna otazka. Odporucas po vytvoreni odielu urobit plne formatovanie?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne, to nemusíš, kor pokud se ten raid5 tvořil pomalu tak už se tim defakto zformátoval.
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Dobre, tak RAID5 nebudem, no tvori sa pomaly, akurat ma 9% :) A RAID0 ten urobilo rychlo, tak ten formatujem, tam mam akurat 50%.
Este raz, dakujem za vsetko, velmi si mi pomohol. ;)
BubakB
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 05. lis 2005
Bydliště: Nitra-SVK

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od BubakB »

Keď ešte experimentuješ (a máš na to ešte chuť), nechcel by si skúsiť RAID10 zložený z tých dvoch WD1003FBYX a zvyšných dvoch WD1001FALS? Zvýšil by si tým odolnosť poľa pri určitom zachovaní výkonu RAIDu0 (čo si budeme nahovárať, stávajúce disky už niečo odžité majú a podobný sekvenčný výkon bez problémov dosiahnem na ktoromkoľvek modernom 2TB/3TB HDD).
Práve to asi bolo prvou iniciatívou, prečo si asi premýšľal ísť do RAIDu5 (čo sa ukázalo viac menej ako dosť komplexné riešenie).
Pôvod každej chyby HW: S-T-U-D-E-Ň-Á-K!
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To už je teď plejtvání když má HW řadič na kterym pojede RAID5 fajn a rychle.

https://i.imgur.com/Vi8ORyc.jpg

Tohle je výkon mojeho pole. Omluvte ten rychlej start + zuby + ultra nízkou přístupovku, mam zapnutej SSD caching, ale sekvenčnky odpovídaj cca tomu jako kdybych to měl v raid10, spolehlivost by byla stejná + přišel bych o kapacitu 1 disku.
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Ako RAID10 je isto bezpecnejsia, ale uz o dalsi 1TB nechcem prist. Doteraz som bol na RAID0 a bolo dobre. Teraz, uz ked su HDD starsie,tak im davam ochranu jedneho HDD. Verim, ze s tymto radicom uz bude RAID5 plne funkcne a ak nejaky ten HDD raz odide, tak jeho nahrada skonci uspesne - ale nejaku tu zalohu urobim.

Ked mi spravi verifikaciu, tak sem dam tiez vysledok z HD Tune. Teraz mam ale este len 16%, tak uvidime kedy skonci...

Ale citelne vidno, ked radic robi dve veci naraz. Vcera formatoval RAID0 a verifikoval RAID5. Ked som znizil prioritu na RAID5, tak sa formatovanie krasne rozbehlo :) Asi ho ta RAID5 poriadne zamestnava :)
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Tak konecne akurat mi skoncila verifikacia RAID5, tak pridavam testy pre citanie a zapis v HD Tune. Postupnost testou ide od spodku. Odiel este nebol vo Windowse vytvoreny. 3x som dal test na zapis, lebo mi robil zuby, ale nedocielil som, aby tam neboli. Neviem preco.

https://imgur.com/a/dCbJDKC

Este som sa chcel spytat, ze ci teda skusit aktualizovat FW, alebo nechat tak. Nikde som nenasiel popis rozdielu medzi verziou 18937 a 18948. Mam trosku pred tym respekt, lebo ak to neprejde, tak uz takuto kartu asi nezozeniem.

Dakujem vsetkym za pomoc, hlavne vsak velke dakujem patri pre DOC_ZENITH, ktory mi velmi pomohol.

Akurat zacinam plnit disky. Inak pri tom HD Tune a teste pre zapis na konci neskutocne rachotili tie HDD. WD Black je dost hlucny sam o sebe, no teraz ked idu 4 naraz, tak je to tohovy orchester :D
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ty zuby v zápise nech bejt, je to jen teoretickej test a jak už vidíš z přístupovky dost se do něj sere cache řadiče, tvůj výkon je ve všech směrech zdá se OK.

Co se FW řadiče týče, řikal jsem ti ať ho flashneš jako první než začneš cokoliv dělat, ach jo, teď už to nech bejt, jediný na co ho budeš potřebovat je možná jednoho dne podpora velkejch disků. Nevim od jakýho FW to tam dali.
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Viem, ze si mi to vravel, ale mam respekt pred tym flashnutim, nakolko druhu kartu by som uz asi takuto za celkom priatelnu cenu nezohnal. Ale tak na tychto HDD pojdem urcite dlho. A velky ciselny rozdiel medzi FW tam nebol, tak som ho nechal tak.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Každopádně jede ti to pěkně, tady vidíš jakej je rozdíl mezi tim horrorem zezačítku ala SW raidu na Intelu a kvalitnim raid řadičem.
evTOM
Nováček
Nováček
Registrován: 07. dub 2019

Re: RAID5 a pomaly zapis po cca 400MB

Příspěvek od evTOM »

Ano, ide to krasne. Dnes doobeda som tam uz vsetky data nakopiroval. Z 4TB WD Red pri velkych suboroch to islo okolo 150 000kB/s. Z SSD disku to islo aj okolo 250 000kB/s a to na SSD mam aj Windows :) Takze to ide fakt krasne. Som ti velmi vdacny, ze si sa ma ujal a takto si mi poradil. Este raz velke DAKUJEM.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“