PCTuning
https://pctforum.tyden.cz/

Formátování HDD ...
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=14&t=277159
Stránka 1 z 1

Autor:  Jackal [ so 7. září 2019, 17:28 ]
Předmět:  Formátování HDD ...

Před pár dny jsem zakoupil SSD pro jeho rychlost a vyndal jsem z notebooku plně funkční HDD, které už asi nebudu potřebovat a tak jsem se rozhodl, že ho prodám, ale nastal malý problém. Když jsem ho vyndal a připojil přes zakoupený rámeček, byl na disku oddíl C: systém a na oddílu D: nějaké data. Použil jsem správce disků (jako vždy, při tomto procesu), kde jsem odstranil veškeré oddíly a vytvořil jeden oddíl (celková velikost disku) a provedl formát metodou NTFS 4096 a písmeno svazku. Bohužel formát končí chybovou hláškou, že Windows nemohl dokončit formátování disku, jinou informaci nedá, ale proč ?

Zkusil jsem zkušební období několika programů, které umí rozdělovat, či slučovat místo na disku a umí formát disku. U externích programů šel vytvořit disk i s formátováním, ale nastal zase problém, že když něco kopíruji na disk, disk náhodně vyhodí hlášku, že nějde data přesunout, nebo zapsat ...

Když připojím disk takhle upravený do USB, tak vidím disk, vidím jeho celou kapacitu, ale formát nejde, ani pomalu, ani rychle. Pořád chyba, že Windows nemohl dokončit fotmátování disku. Nechápu proč ? Po vytvoření disku a formátu přes externí programy, je okolo 100MB oddíl, ale ten je pracovní pro disk, nebo se pletu ? Když odstraňuji oddíly, dostanu se na plnou kapacitu disku, ale formát neudělám. Jo a když disk odpojím, po chybě formátování je disk označený jako RAW. Už si nevím rady a snad jsem to napsal i srozumitelně.

Jedná se o disk: Seagate ST1000LM035 1TB 128MB Cache 5400RPM SATA 2.5" Laptop HDD Hard Drive

Autor:  Nagant [ so 7. září 2019, 18:32 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Nemáš možnost to připojit někde do PC přímo přes SATA?
Optimálně jako jediný disk, nabootovat z CD-R či USB nějaký manažer disků a podívat se jak to s těmi oddíly je.
Pak vše smazat, ev. znovu vytvořit oddíl a zformátovat.

Autor:  Jackal [ so 7. září 2019, 18:58 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Zkoušel jsem redukci SATA přes USB a disk se ukázal ve správci disků a měl kapacitu 16xxxGB, no prostě psycho. Zkoušel jsem 3 manažery disků, ale všechny instalované ve Windows a poté jsem měl potíže které jsem popisoval. Zkoušel jsem i jiný notebook.

Jen chci upozornit na to, že disk byl v naprostém pořádku, byl prohlédnutý na chyby atd ... Fungoval perfektně a bez chyb do té doby, než jsem ho prostě jen vyndal. :sad:

Když připojím přes SATA-III přes USB3 (mám rámeček) a spustím nějaký manager disků před bootováním Windows, uvidí ten program disk připojený přes USB ? Tohle jsem ještě nezkoušel.

Nemáš nápad na nějaký manager disků, co může bootovat ? :D

Autor:  Nagant [ so 7. září 2019, 19:34 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

No, měl by vidět i disk přes USB, i když úplně zaručit se to nedá.

Můžeš zkusit třeba MiniTool Partition Wizard.
http://www.servispckupka.cz/minitool-pa ... -disku.php

Autor:  python.p [ so 7. září 2019, 22:06 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Win+R -> CMD -> diskpart -> list disk -> select disk [číslo tvého disku] -> clean

A pak si sním můžeš dělat co chceš.

A ještě bys teda mohl napsat co na to říká smart... :)

Autor:  Jackal [ ne 8. září 2019, 14:18 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

python.p: prosím tě, číslo disku je .... jako E: C: D: ? :oops: Písmeno mi to nenajde a SMART u AIDA64 je vše OK jukni na screen:

Autor:  Jackal [ ne 8. září 2019, 14:45 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Takže jsem to smáznul, šel do správce disků, vytvořil disk a zkusil formátovat, po nějaké době co disk pracoval, vyskočila hláška Formátování se nezdařilo a teď vidím ve správci oddílů toto -

Disk E: 931,50 GB RAW V pořádku - primární oddíl.

----------

Win+R -> CMD -> diskpart -> list disk -> select disk [číslo tvého disku] -> clean - v pořádku disk je smazaný.

Ve správci disků je správně vytvořený disk a spuštený formát s chybou na konci, že systém nemohl dokončit formátování s hláškou, že je možná určený pouze pro čtení a tady jsem opět narazil.

Už mě to nebaví, asi půjde do koše.

Autor:  Nagant [ ne 8. září 2019, 16:31 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Na koš je ještě čas. ;-)
Možná je ten disk jen nějak nekompatibilní s boxem, vadný USB kabel apod.

Ještě mne napadá, nemohla na tom HDD být nějaká ochrana, která se měla deaktivovat před vyjmutím z NB?

Autor:  Jackal [ ne 8. září 2019, 17:28 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Tak to je dobrá myšlenka, ale to netuším. Vyměnil jsem za pár let u notebooků několik disků s plotnama a vždy dělám to samé. Teď se ten disk v RAW chová úplně normálně a je možné s ním pracovat, ale když na něj kopíruji data, tak v různých momentech, napíše chybu, že nemohl dokončit kopírování. Někdy se to stane při prvním souboru, někdy po 10GB dat. Prostě nečekaně v různých momentech u různých dat se kopírování nedokončí a takhle prodat disk nemohu i když se chová a i se zobrazuje jako by se měl zobrazovat i když není v NTFS, ale v RAW, což nechápu. Zajímavé je to, že mohu na něm vytvořit oddíly, které mohu zrušit, ale windows mi nedokončí formát ... ještě mě něco napadlo ... :idea:

Edit: Takže se mi povedlo disk na půl rozdělit, pak ho zrušit přes CMD a vytvořit jeden disk a povedlo se, bylo to v NTFS a s formátované. Měl jsem velikou radost, ale zkusil jsem znovu rychlý formát a bum jsem tam kde jsem byl.

Autor:  Jackal [ ne 8. září 2019, 18:34 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Takže hotovo. Vytvořil jsem 2 oddíly s chybou formátování, oddíly jsem zrušil a vytvořil celý disk a provedl formát a hotovo. Mám disk formátovaný v NTFS s plnou kapacitou a už jsem na něj nakopíroval asi 30GB dat a bez chyby kopírování, takže už to nechám, jen nesmím provádět Formát disků, jen mazat na disku.

Do prodeje ho nedám, radši. Všem díky za rady, takhle daleko bych se bez Vás nedostal. :D

Edit: takže jsem nakopíroval asi 58GB různých souborů a bez jakékoliv chybičky, pouze nesmím formátovat, jen mazat a to nějak přežiju.

Autor:  daviddd [ st 11. září 2019, 20:01 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

Dnes se mně stalo něco podobného, windows nemohl dokončit formátování 2,5" disku Toshiba, souborový systém byl v RAW. V programu MiniTool Partition Wizard free šel naformátovat na NTFS v pohodě.

Autor:  Jackal [ čt 12. září 2019, 09:15 ]
Předmět:  Re: Formátování HDD ...

No to je naprosto stejná situace, ale problém je formátování ve Windows. Tento program jsem zkusil a ještě dva a formát šel i odstranit oddíly a vytvářet jiné, ale pokud jsem zkusil formát přes Windows, tak ho nedokončí. Jen ta chyba a RAW.

Stránka 1 z 1 Čas je uváděn v UTC + 1 hodina
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/