Zmizení dvou hdd - MBR, RAW problém?

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
PavelHT
Nováček
Nováček
Registrován: 22. čer 2007

Zmizení dvou hdd - MBR, RAW problém?

Příspěvek od PavelHT »

Zdravím,

stručně k věci, dal jsem si do pc nové ramky a když ho zapnu tak ve win10 zjistím, že mi chybí dva disky (1: klasický SATA 3,5 WD3TB a 2: SATA SSD Sandisk 960GB).V biosu a ve správci zařízení jsou vidět ale jinak nikde, takže jsem si myslel se že převedli do raw, protože tak před 10 lety jsem měl stejný problém a vyřešil jsem to s pomocí programu Hdat2 (https://www.hdat2.com/index_cz.html) až na to že už sním neumím zacházet.Ale to jsem ho tehdy viděl jako disk a psalo to že je v raw a teď to u nich není prostě se tváří jako nový nenaformátovaný disky.Tak jsem to zkusil (jen se podívat) přes TestDisk dle návodu (https://blogistak.wordpress.com/2015/01 ... -testdisk/) a data na nich jsou, takže to vypadá na poškozenou tabulku souborů a mělo by to jít opravit? Dál než na konec návodu jsem se nedostal a nic jsem nepotvrdil, protože se chci tady ujistit, že to co mám udělat bude správně a mám dát Write a bude to opravené.
HDD jsou jinak v pořádku v CrystalDiskInfo je vše ok.Nevím teda jestli to moje řešení je správné a je to co si myslím a není to něco vážnějšího.
Blbý je že zrovna za týden mám dovolenou a chtěl jsem po půl roce dělat zálohu disků, takže bych byl rád kdyby to šlo takhle jednoduše spravit.

Zase takový začátečník nejsem, dokázal jsem si se vším možným na pc sám poradit, ale nechci přijít kvůli nějaký blbosti o data tak se ptám.Možná trochu zbytečný nový příspěvek, ale snad to taky někomu pomůže.
Díky za pomoc
Pavel
CPU: AMD RYZEN 5 3600X, MB: GIGABYTE X570 AORUS ELITE (Bios F20), RAM: Crucial 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Ballistix White RGB, GK: MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X, ZK: Creative Sound Blaster ZxR, HDD - SATA: WD3TB, SATA SSD: SanDisk Ultra II 960GB, SSD disk M.2: ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB + ADATA XPG SX8200 Pro SSD 2TB, CASE: Fractal Design Define R6, ZDROJ: Fractal Design ION+ 860P, LCD: EIZO FORIS FG2421-BK
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Zmizení dvou hdd - MBR, RAW problém?

Příspěvek od zsdx »

Vzdyt zalohu muzes udelat primo z Testdisku, po ni s klidem dej Write.
PavelHT
Nováček
Nováček
Registrován: 22. čer 2007

Re: Zmizení dvou hdd - MBR, RAW problém?

Příspěvek od PavelHT »

Už jsem to udělal a vypadá to, že je vše v pořádku.Takže opravdu zbytečný topic, ale snad si to někdo s podobným problémem dřív přečte než bude panikařit jako já.Testdisk na tohle můžu jedině doporučit, rychle a z Windowsů.Jen by mě zajímalo jak se tohle může stát, že zmizí disk, je to řadičem, op.systémem?
CPU: AMD RYZEN 5 3600X, MB: GIGABYTE X570 AORUS ELITE (Bios F20), RAM: Crucial 32GB KIT DDR4 3600MHz CL16 Ballistix White RGB, GK: MSI Radeon RX 5700 XT GAMING X, ZK: Creative Sound Blaster ZxR, HDD - SATA: WD3TB, SATA SSD: SanDisk Ultra II 960GB, SSD disk M.2: ADATA XPG GAMMIX S11 Pro SSD 512GB + ADATA XPG SX8200 Pro SSD 2TB, CASE: Fractal Design Define R6, ZDROJ: Fractal Design ION+ 860P, LCD: EIZO FORIS FG2421-BK
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Zmizení dvou hdd - MBR, RAW problém?

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tohle se u win občas stane, může za to MS a samotné win heh... jde o to že se občas ztratí defaultní písmeno jednotky, nejčastěji se to stává pokud je třeba v USB flashka (nebo třeba i defaultně skrytá ač s aktivními písmeny) čtečka karet, která si toto písmeno při bootu zabere, tak jej disk může ztratil. Vždy ale stačí jít do správce disků a písmno mu ručně vrátit.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“