chybějící bootmgr

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

Čau, to takhle pracuji na počítači a najednou restart, úvodní obrazovka zákl. desky a černá obrazovka "chybí bootmgr". Jde o systémový SSD
Tak jsem zkoušel přes instalační disk opravu systému - nic, potom asi šest dalších způsobů přes cmd, přes repair disk, prostě nic.
V dalším počítači ho správce disků najde jako Dynamický neplatný.
SSDLife ho vidí naprosto v pořádku 97% health.
EasyUS recovery v pohodě nalistuje veškerý obsah a bootmgr tam je taky, asi je teda poškozenej, když nejde nabootovat.
Tak mě napadlo, kdybych z instalačního disku přepsal bootmgr na ten neplatný bootovací, jestli by se chytil? Popřípadě jaký další soubory přepsat?
Radši se ptám dopředu než bych to rozesral kompletně.
Nebo je ještě nějaká možnost ten disk bez smazání dat rozchodit? Třeba v partition wizard, jestli by to nešlo.

Dík za rady
pilarius
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 10. bře 2006
Bydliště: Pardubice

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od pilarius »

To se může stát, když si na C navolíš NTFS kompresi včetně právě toho bootmgr. Jestli to je tento případ, stačí šoupnout do počítače s Windows, vypnout NTFS kompresi a počkat, než se operace dokončí. Pak by z toho zase mělo jít bootovat.
Jestli nejde o tohle, tak bych klidně zkusil tvůj postup. Není co zkazit. :)
NZXT H440: AMD Ryzen 7 5700X, Noctua NH-D15, Asus Prime X570-P, XFX SWFT309 AMD Radeon RX 6700XT 12G, 2x16GB G.Skill 3200 MHz CL16, Corsair RM650x; Win 11 64bit; iiyama GB3271QSU-B1: 2560x1440
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Jey »

Zkusil bych nabootovat z instalačního média Windows a zvolit systémové nástroje, následně "Startup Repair". Ale za nic neručím.
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

Jey píše:Zkusil bych nabootovat z instalačního média Windows a zvolit systémové nástroje, následně "Startup Repair". Ale za nic neručím.
Tohle je jedna z mnoha možností, kterou jsem zkoušel, bohužel nic. Systém po restartu nenaběhne aby se zkusil opravit.
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

pilarius píše:To se může stát, když si na C navolíš NTFS kompresi včetně právě toho bootmgr. Jestli to je tento případ, stačí šoupnout do počítače s Windows, vypnout NTFS kompresi a počkat, než se operace dokončí. Pak by z toho zase mělo jít bootovat.
Jestli nejde o tohle, tak bych klidně zkusil tvůj postup. Není co zkazit. :)
Nevím,jak to udělat, ale jestli je potřeba k tomu disku přistoupit z exploreru, tak explorer ten disk vůbec nevidí.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Jey »

Měla by to být jen oprava bootování, která proběhne už v tom rozhraní instalace Windows. Tak to asi nepomohlo.

Můžeš zkusit program "GetDataBack for NTFS", ale je placený.
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

Tam bude nějakej asi větší problém, že ten disk není vůbec na jiným počítači vidět v exploreru. V partition wizard můžu z toho disku normálně soubory uložit na jinej disk, ale něco na něj vložit vůbec, takže ten boot prostě nepřepíšu.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Jey »

Podle mě ti BOOTMGR musí opravit instalační médium Windows. Musíš se proklikat na "Startup Repair".
Je to někde pod "Repair this computer" ("Opravit tento počítač"), které zvolíš namísto "Install Windows".

https://www.youtube.com/watch?v=RzUdbZ5c05w

Buď se provede co má, a pak se PC automaticky restartuje a nabootuje, nebo napíše, že to nemohl opravit.

V druhém případě asi jedině uložit důležité soubory z disku, odstranit partitiony, znovu vytvořit, naformátovat.
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

To byla jedna z prvních věcí co jsem zkoušel.
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Holda »

Vykašli se na všemocný programy a zkus úplný základ. Boot do cmd z instalačního média, nastav přes diskpart partition s bootloaderem jako aktivní a potom:

bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
Chkdsk /f

Případně ještě DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Jey »

No, mám pocit, že "Startup Repair" udělá to samé, ale zkusit to může. Jednou jsem se taky dostal do stavu, kdy nepomohlo nic. Bohužel už si nevybavuji, jak jsem to přesně vyřešil. Zřejmě zformátováním systémové partition C: a přeinstalací OS a data na partition D: zůstala. Případně ještě zkusit v "EaseUS Partition Master" nebo "Minitool Partition Wizard" nastavení výchozího oddílu jako ACTIVE + BOOT + SYSTEM (ale to je to samé co výše) a pak znovu "Startup Repair".

Pak už asi jedině uložit důležité soubory z disku, odstranit partitiony, znovu vytvořit, naformátovat.
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

Holda píše:Vykašli se na všemocný programy a zkus úplný základ. Boot do cmd z instalačního média, nastav přes diskpart partition s bootloaderem jako aktivní a potom:...
Tohle jsem zkoušel taky a nic, jen to vypíše seznam možných příkazů a toť vše
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Holda »

Tak to nepoužíváš správně.
.
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

Nedostal jsem se přes fixmgr.
Každopádně díky všem za pomoc. Vyřešil to až reinstal systému.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Jey »

Jestli to nebude tím, že to je fixmbr (píšeš fixmgr).

Předtím si předpokládám použil diskpart. Tedy příkazy "list disk", "select disk id", "list partition", "select partition id", "active".

Ale je možné, že už ta chyba byla prostě neopravitelná.
Varimathras
Začátečník
Začátečník
Registrován: 25. črc 2006
Bydliště: Brno

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Varimathras »

jojo šel jsem přes diskpart, nešlo to
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: chybějící bootmgr

Příspěvek od Jey »

Jo no, taky se mi jednou stalo, že už to nešlo opravit. Tak hlavně, že se to vyřešilo.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“