Win7 + Win10 - chkdsk problém

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Win7 + Win10 - chkdsk problém

Příspěvek od Jonka »

Zdravím,

ač se to může zdát v dnešní době dost nezvyklé, provozuji na jednom z vícero PC ještě souběžně Win7 a zároveň i Win10, a to tak, že fyzicky měním systémový SSD - buď mám prostě SSD s Win7 nebo vypnu, přehodím SSD s Win10 a zapnu.

Pak v tomto PC mám ještě druhý datový SSD na společná data, který neměním a zde začíná malér:

- prvně jsem si všiml, že některé poslední soubory zapsané Win7 na druhý datový SSD - tam prostě při nastartování Win10 nejsou. Přehodil jsem to zpět na Win7 a jsou tam - to jsem blázen.
Tak to zase přehodím na Win10, udělám na datovým chkdsk a najednou se tam ty soubory z Win7 objeví !

- říkám si OK, ale po nějakém čase zase potřebuji zpět na Win7, bootuji, najednou samovolný chkdsk na datový SSD, mraky,mraky různých zápisů a pak - naštěstí OK, ale proč ten CHKDSK ?

- párkrát se mi už taky stalo, že se prostě ten chkdsk spustil samovolně jen tak při přechodu z Win7 na Win10 nebo naopak

- vypadá to, jako by Win7 vs Win10 používaly jiný přístup k SSD a prostě soubory ukládaly nějak jinak a ke všemu procedura chkdsk taky v každým OS jiná ?

Můžu poprosit o radu, co s tím, prosím, jsem z toho dost na nervy, protože OS - vem to čert, to přeinstaluju, ale ty data...... ?

Obě SSD jsou poměrně nové Samsung EVO v klasickém 2.5 provedení bez známky poruchy.
(A za Win7 mě nakamenujte, prosím, dokonce mám ve virtuálu i XP na nějaký starší HW, co na 7 ani 10 prostě nejede...)

Dopředu díky za pomoc,
J.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Win7 + Win10 - chkdsk problém

Příspěvek od Jey »

Technický dotaz a rada. Nebylo by jednodušší, vytvořit si boot menu pro oba operační systémy? Taky mám Windows 7 + Windows 10.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Win7 + Win10 - chkdsk problém

Příspěvek od zsdx »

OS - vem to čert, to přeinstaluju, ale ty data...... ?
Chces nam tedy sdelit, ze jedinou kopii (zrejme dulezitych) dat mas na SSD?!

Neblbnou treba opravneni? Zkus neco zapsat do adresare, ktery ma prava jen pro Everyone (nebo Auth.Users).
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Win7 + Win10 - chkdsk problém

Příspěvek od Jonka »

@Jey
Taky jsem to tak kdysi měl, ale tak jak to mám teď je pro mě o LEVEL vyšší, stabilnější, lepší na pokusy s přímím bootováním, bez bootmeny rychlejší atd. Nehledě na to, že nechci, aby mi W10 čmuchaly do toho, co mám ve W7 a naopak.
A můžu se ještě zeptat: máš tam i další disk nebo ?
Takže když jedeš na W7 a pak příště skočíš do W10 tak žádný CHKDSK ?

@zsdx
No, to datový SSD je Pro, ale samozřejmě to semtam přeleju i na klasický HDD se zálohama.
S těmi právy tam něco bude, ještě to vyzkouším s tím Everyone - díky, ale že by kvůli právům spouštěl CHKDSK ? To je divné ne ?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Win7 + Win10 - chkdsk problém

Příspěvek od zsdx »

Jasne, ze CHKDSK se spousti kvuli dirty bitu. Fastboot mas predpokladam vypnuty, i kdyz u datoveho disku by to melo byt jedno.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Win7 + Win10 - chkdsk problém

Příspěvek od Jonka »

Ten dirty bit - zajímavé díky !
Co s tím, dá se to nějak vypnout nebo potom riskuji ztrátu dat ???
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Win7 + Win10 - chkdsk problém

Příspěvek od Jey »

Já mam oba systémy na jednom disku a bootovací menu z Windows 7. Ale jde dát i z desítek, pokud OS nainstaluješ v opačném pořadí.

Ano, restart a boot do jiného OS je vždy bez chkdsk nebo scandisk.
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“