Jak zpřístupnit 160 GB disk pod Win98 ?

Pevné disky a SSD, optické a výměnné mechaniky, řadiče IDE, SCSI, SATA a jejich nastavení.

Moderátoři: morke, Igoreso, Loki5567

Odpovědět
starfox
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2003

Jak zpřístupnit 160 GB disk pod Win98 ?

Příspěvek od starfox »

Mám 160 GB disk (asi je důležitá jen velikost, ale pro úplnost ST3160023A, rev. 3.06, ATA Ver. 6.27) a pro Linux to mám rozdělené tak, že poslední je cca 20 GB partition. Linux poslední partition normálně obsluhuje, ale Win98 ji nevidí. Četl jsem, že je to problém adresování LBA. Dá se nějak donutit Win98, aby viděl celých 160 GB? Jinak deska i BIOS ok, poznaj celej disk. Kámoš má stejnej disk na WinXP, prý instalátor WinXP v textovým režimu disk určil jen na 137 GB, ale po nainstalování jej XP vidí celý. Nevěřím, že by disk byl špatnej, jen jsou asi starý Wokna, i když XP tak starý nejsou. :) Nó, záleží, jak dlouho je dělali...
Díky za radu.
KuKla

Příspěvek od KuKla »

všechny OS Microsoftu kromě Win2003 Server NEUMÍ s DEFAULT ovladači 48bit adresování a tedy ani disky nad 128/137GiB...
pro win2k je řešením aplikace servicepacku2 nebo pozdějšího, pro winxp sp1.
pro win98 bych se možná poštrachal na www.microsoft.com nebo nainstaloval IDE ovladače od desky (pokud existují)...
starfox
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2003

Příspěvek od starfox »

Nikde jsem nic nenašel :sad: . Má někdo jinou radu než Microsoft, nebo ví kde hledat? Dík.
KuKla

Příspěvek od KuKla »

starfox píše:Nikde jsem nic nenašel :sad: . Má někdo jinou radu než Microsoft, nebo ví kde hledat? Dík.
jakou máš desku ?!?
starfox
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2003

Příspěvek od starfox »

Mám Soltec SL-75DRV2, je to na VIA KT266A, BIOS 4.1. Ale zjistil jsem zajímavou věc, zazálohoval jsem celej disk a z jiného důvodu dal FDISK /MBR. Potvrdil jsem kontrolu BIOSu na přepsání asi prvního sektoru. A co se stalo, v DOSu i Win98 byl poslední oddíl najednou vidět. Ale ne dlouho. Byl vidět pouze tehdy, když jsem při startování Win98 nepotvrdil přepsání toho sektoru. Když jsem to potvrdil, oddíl nebyl přístupný. Pak jsem opakoval znovu FDISK /MBR a do přepsání sektoru byl oddíl vidět. Ale při každém startu Win98, těsně před přechodem do grafického režimu zase pípal BIOS, že je požadavek na zápis do prvního sektoru (nevím, jestli je to první sektor, ale je to taková ta kontrola BIOSu na bootovací viry). Nevím, jakou to má souvislost, virem to není, antivirus nic nehlásí. Pro úplnost, disk cca 153 GB je rozdělen takto: 3-20-55-55-20 GB. Dík za zájem.
starfox
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2003

Příspěvek od starfox »

Ještě toto. Disk je rozdělen v Linuxu na první primární oddíl, ten je aktivní, zbytek extended a ten pak na logické disky. Ty Win98 jsou české SE s původním FDISKem. Ten opravenej FDISK z Microsoftu jsem nezkoušel, měl by beztak řešit jen zobrazování velikosti, ne funkci, pokud se nemýlím.
KuKla

Příspěvek od KuKla »

starfox píše:Mám Soltec SL-75DRV2, je to na VIA KT266A, BIOS 4.1. Ale zjistil jsem zajímavou věc, zazálohoval jsem celej disk a z jiného důvodu dal FDISK /MBR. Potvrdil jsem kontrolu BIOSu na přepsání asi prvního sektoru. A co se stalo, v DOSu i Win98 byl poslední oddíl najednou vidět. Ale ne dlouho. Byl vidět pouze tehdy, když jsem při startování Win98 nepotvrdil přepsání toho sektoru. Když jsem to potvrdil, oddíl nebyl přístupný. Pak jsem opakoval znovu FDISK /MBR a do přepsání sektoru byl oddíl vidět. Ale při každém startu Win98, těsně před přechodem do grafického režimu zase pípal BIOS, že je požadavek na zápis do prvního sektoru (nevím, jestli je to první sektor, ale je to taková ta kontrola BIOSu na bootovací viry). Nevím, jakou to má souvislost, virem to není, antivirus nic nehlásí. Pro úplnost, disk cca 153 GB je rozdělen takto: 3-20-55-55-20 GB. Dík za zájem.
hmm, pokud můžeš, napiš na support Microsoftu, jestli jde zprovoznit plná kapacita disku pod win98 BEZ přídavných ovladačů (myslím bez via hyperion, intel application accelerator apod). mě osobně by to taky HODNĚ zajímalo, protože ani na zahraničních diskusních forech mi na to nebyl schopen nikdo odpovědět. já osobně nevím, jak ten disk zprovoznit ani nevím, jestli win9x defaultně 48bit adresování uměj. imho na 99% ne a musí se to nějak patchnout.
ještě jedna věc. pusť si regedit a koukni se, jestli existuje složka HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters ....jestli ano, tak jí celou exportuj do *.reg souboru a ten reg mi pošli na mail. možná bych to mohl patchnout ?!? ale nic neslibuju, bohužel :sad:
starfox
Nováček
Nováček
Registrován: 24. črc 2003

Příspěvek od starfox »

Ten klíč mi končí u Services/ atapi chybí. Doplnit klíč podle netu jsem zkoušel: ------- A computer with a hard disk that has a capacity of greater than 137 gigabytes (GB). You must enable the support in the Windows registry by adding or changing the EnableBigLba registry value to 1 in the following registry subkey: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\atapi\Parameters. To enable 48-bit LBA large-disk support in the registry:
Start Registry Editor (Regedt32.exe). Locate and then click the following key in the registry: HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\Atapi\Parameters. On the Edit menu, click Add Value, and then add the following registry value: Value name: EnableBigLba, Data type: REG_DWORD, Value data: 0x1. --- Nic.
Kámoš mi přinesl (pro pomoc) PartitionMagic 8 a s ním jsem zjistil zajímavou věc. V DOSu je disk vidět celý. Ve Win vidět není poslední partition. Při vrácení do DOSu (ne DOSového okna) je disk celý. Když pustím Win v nouzovém režimu, je disk celý. Když v nouzovým režimu pustím PM8 je disk celý a hlásí, že je v pořádku. Když pustím Win normálně a pustím PM8 hlásí to chybu geometrie disku: --- Disk 1 (152625MB 19457c 255h 63s) appears to have partitions created using a different drive geometry (1h 38s). This serious problem can lead to data loss. No partition manipulations should be made to this disk using this product or the operating system's product. You should back up the data on the disk, delete all partitions, create new partitions under the new drive geometry, and then restore your data using the backup. ---
Nevím co to přesně znamená, ne anglicky, ale významově. V nouzovým režimu jde na poslední partition normálně zapisovat i číst, bez chyb. Takže mi připadaá, že Win umí s celým diskem pracovat v režimu bez Win ovladačů, jen s DOSovýma. Takže u ovladačů je podle mne chyba. Nebo ta geometrie, což netuším, co to je. Pro objektivitu jsem celej disk smazal a rozdělil jej stejně v PM8, kdyby to dělalo Linuxové dělení, ale výsledek naprosto stejný, v tom dělení to prostě není, i když PM8 má snahu to tvrdit. P.S. Chystám se na podporu, ale moc tomu nevěřím.
KuKla

Příspěvek od KuKla »

v DOSu je disk vidět celý, protože DOS nepoužívá žádne diskové ovladače a bere si info o disku přímo z BIOSu a protože tvůj BIOS umí 48bit adressing, tak ho umí i DOS :wink:
winy v nouzáku taky nepoužívaj svoje info, ale to, co je v BIOSu - proto tam je vidět vše :twisted:
v normálním režimu windows si ale wokna neberou info z BIOSu, ale podle sebe, resp. z disku. a v tom je ten problém... protože ty velký disky neuměj.
ta chybová hláška znamená zhruba to, že na disku je napsáno, že existuje nějaká partition tam, kde jí PM8 nemůže vidět, protože mu to nedovolí ty windowsy - a proto je z toho poněkud zmaten... :oops:
ten MS support rozhodně zkus a napiš sem pak výsledek !!! kdo jiný než MS by měl vědět jestli ty velký disky pod win9x šlapou a jak !!!
Odpovědět

Zpět na „Disky, mechaniky a řadiče“