Gigabyte 970A-DS3P + 970A-UD3P (AM3+, 970)

Základní desky firmy ASRock a firmy Gigabyte.

Moderátor: Eddward

MHolfi
Nováček
Nováček
Registrován: 17. lis 2013

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od MHolfi »

Díky
a ještě dotaz budou pasovat do desky paměti Kingston KVR1333D3N9K2 4x2gb? Na stránkách výrobce píšou KVR1333D3N9/2G-SP, tak by asi měly ne? ty K2 a SP nevim co je

a zda bios už podporuje FX 8320 nebo je třeba flashnout? Na stránkách výrobce píšou bios F1 tak snad je to ten výchozí.

a budu muset přehrát OS? - U tohodle fakt nevím, tak díky za radu případnou.

teď mám desku gigabyte 870 UD3 rev 2.1 athlon II 640 gtx 760

díky za předešlou rychlou odpověď
M.H
Marty10
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. říj 2013

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Marty10 »

Pasovat budou.

Deska podporuje vsechny CPU ze support listu jiz v zakladu, jinak to ani nejde, zatim je pouze jeden BIOS. :)

No... ja osobne bych ho udelal, muzes sice zkusit vsechno odinstalovat, procistit system od vsech pozustatku byvalych ovladacu od desky a potom nahodit novou a instalovat drivery od nove desky, ale ja bych do toho nesel. Pokud ti reinstal OS nedela problem, tak ho udelej.
AMD Ryzen 5 3600, MSI B450 Tomahawk, Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3200, MSI RX 6700XT MECH 2X 12GB, Transcend MTE220S, M.2 - 512GB, SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White TG, Corsair RM750W
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Když vidim tu tvojí starou sestavu, dle mého názoru děláš nic moc upgrade. Prodej Athlona, připevni malej větrák ať fouká na VRM a do staré desky kup Phenom II x6 + přetaktovat a je to. Měníš jednu zastaralou platformu za jinou zastaralou s tim že tam jdou obecně nepovedené AM3+ CPU. Prostě žádná výhra.
MHolfi
Nováček
Nováček
Registrován: 17. lis 2013

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od MHolfi »

Marty10 píše:Pasovat budou.

Deska podporuje vsechny CPU ze support listu jiz v zakladu, jinak to ani nejde, zatim je pouze jeden BIOS. :)

No... ja osobne bych ho udelal, muzes sice zkusit vsechno odinstalovat, procistit system od vsech pozustatku byvalych ovladacu od desky a potom nahodit novou a instalovat drivery od nove desky, ale ja bych do toho nesel. Pokud ti reinstal OS nedela problem, tak ho udelej.
Ok díky .. je lepší to slyšet :-)
DOC_ZENITH píše:Když vidim tu tvojí starou sestavu, dle mého názoru děláš nic moc upgrade. Prodej Athlona, připevni malej větrák ať fouká na VRM a do staré desky kup Phenom II x6 + přetaktovat a je to. Měníš jednu zastaralou platformu za jinou zastaralou s tim že tam jdou obecně nepovedené AM3+ CPU. Prostě žádná výhra.
Toto zas moc rád neslyším :-) Měl jsem to v plánu původně ale phenom II x6 už byl pouze na ebay a občas na aukru a vycházel stejně jako FX 6300. Taky jsem četl, že moje stará deska po update biosu by FX měl šlapat jenže jsem přehlídl, že pouze na rev. 3.1. Bohužel je pozdě 8320 jsem našel pod stromem a desku jsem objednal ale stejně díky. To jsou ty FX tak hrozný? :-(
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No, ačkoliv si to mnoho fanoušků AMD nehodlá připustit, tak FX ala Bulldozer je nejhorší a nejméně konkurenceschopná architektura co AMD kdy vydalo. Šapnej výkon vs takt, horzné provozní vlastnosti, spousta chyb a bugů (ala jen pár desek co fungujou korektně nedochází tam k throtlingu, atd.). Propadák ve všech platfromách a segmentech trhu kam byl nasazen. Byl to takovej fail že dle současnejch radmap to vypadá na konec AMD v high-performance severech, workstation. high end desktipu, atd. Už budou mít jen low-end a možná lower-mainstream APU.

OC FXek je náročné na board, chalzení, atd. Vishera to o něco zlepšila ale Phenom II X6 je silnější CPU než FX6300. A je i než FX8xxx u programů co nepoužívaj více jak 6 threadů. Vzheldem k tomu jak dobře jde u Thubanu ocnou NB a L3 cache (což má pozitivní vliv na herní výkon) bych si vzal spší Phenom. Sam osebo uza předpokladu že bude levnej někde z druhé ruky. Člověk by se aspoň vyhnul té modulární architektuře ve které je OS línej při full loadu CPU jako když máš HT. Jediné plus u FX je dnes nízká cena. Ale ta cena odpovídá jejich užitné hodnotě. Sam osebou lepší volba by bylo se na to vybodnout, prodat to vše včetně toho FX co jsi dostal, a sebrat I5tku. Kor když nejsi velekj overclocker tak ňákou cheap zamčenou, cheap board a jedeš. Solidní vyrovnanej výkon, vystačíš s s boxem aniž by ti urval uši, minimální spotřeba, atd.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Spring »

Jeste bych pripsal do pouzitelnych GA-990FXA-UD3 rev. 4.0

Ono zalezi, z jakeho uhlu pohledu se na to divas. Hrani her asi nema spravnou klicovou vahu a v FX-8350 jsem si nasel levny mezistupen mezi s115x a s2011 i kdyz jsem samozrejme ono pomyslne Gentooidni 1% , kteremu se Vishera vyplati. Zase tak bych AMD nezatracoval, sve misto porad ma i kdyz je zastarale, coz je skoda. Bulldozer byla chyba i pro Opterony.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Mezistupeň? CPU-Wise je na tom hůř počítáš li overclock než starej Sandy bridge I7 do 1155, což už je dnes defakto bazarové CPU co seženeš za cenu toho FXka, maj hezkej overclock a vyšší IPC, takže hlavně po OC budou mít větší celkovej výkon + výkon/watt, a hlavně výkon bude vyrovnanej a všude dobrej. U FXka se tohle nestane a send emu pár aplikací a ve zbytku byude honit neoclou I5tku v istuaci kdy bude na 4,8Ghz a žrát 250W. Prostě ne, nevyplácí se ať se na to podíváš odkudkoliv.

Celá AM3+ nabídka je dobrá pro 1 situaci, ala nejsou peníze na I5tku. Tahle levná DS3P deska + FX6300 kterej se prodává za cenu I3ky a oproti ní je hlavně díky OC možnostem lepší. To je jediné. 8-mijádra, natož ty drašší ako je 8350 nemaj smysl vůbec.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Spring »

Jako vyvojar se nemuzu ohlizet jen na aktualne nejpouzivanejsi reseni pro koncovy bod, nebo rezimy podporovane v jadre OS - rekneme AES128 CBC. Necekal jsem podporu v chipsetech Intel 89xx (Crystal Forest/Gladden Cave Creek) a patri sem i embedded Atomy jako soudobe moderni komunickacni platformy s paletou hashu a rezimu, o kterych si muzu nechat jen zdat. Na druhou stranu soudoba paleta sdilene instrukcni sady AES-NI v Sandy/Ivy/Haswell v desktopovem pojeti neni. Nakonec i Core i5 v nekterych rezimech a sirce klicu predci i7 bez. Ackoliv se AES-NI Cycle/byte (32Kb buffer) AES128-CBC Crypt/Decrypt slusne skaluje pres HyperThreading, pravy narust prichazi az s 6Core/12HT procesory i7-39xx (neprekracujeme AES128-CBC SHA256). Intel sice inovaci AES-NI zajistil pridanim instrukci, jenze diky pracim Alexe Biryukova se nasel zpusob k utoku z postrani ulicky. Ono vubec s Intel je to nahnute od doby, kdy se nasel backdoor s SMM-TXT, Packet of Death -> DMA vedene pres NIC a dalsi, vcetne NSAhodneho generatoru :) Intel zatim v lidove casti herniho hardware nedohnal to, co AMD maji (i kdyz to "nikdo" nevyuziva) a zustava tak pouze v profesionalnim HW (Q77 C200 C600 a OC nejde dohromady). AES-NI potrebuje nutne inovovat do takove podoby, aby vystupni instrukci byla jen adresa a ne samotny rund key.

Abych to zkratil (to si muzeme vysvetlit kdykoliv) a neotravoval, pripocitam-li do toho onu svou virtualizaci (Win, Linux, BSD, Solaris), to sve Gentoo, s ohledem na pomer vykon/watt, vychazi AMD FX lepe a za nizsi cenu - vice, nez-li mi nabidne s115x a mene, nez s2011. Spravnejsi bude 99,9999999% vs 0.0000001% pripadu a pokryvas mnohem sirsi spektrum, tedy mas vetsi pravdu.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OK takže tobě jde v podstatě jen o oprerace v EAS, + ta tuna věcí co jsi ohledně toho rozvedl mi nic neříká, sorry to neni moje parketa. Jediné kde o EAS zavadim je truecrypt a zde jsem zakázal veškeré HW akcelerace protože jim nevěřim, a nevěřim že tam prostě nejsou backdory jak se teď spekuluje, bez oheldu nakonkrétní CPU či jeho výrobce.

Co se rozšířené virtualizace týče, tak souhlasim s tim že Intel je dyžgršle a schválně odkrajuje podporu VT-D z taktovatelného HW aby zvýšil prodeje svejch drašších řešení.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Spring »

V podstate jsem chtel jen rici, ze v tom milionu muzes jednoho chladnokrevneho, ktery z toho AMD opravdu muze ziskat a docenit to, co v Core i5/i7 nenajde.

Si vzpominam, ze kdyz nas vybavovali novymi Dell T3600, tak byl problem v revizich u 6ti jadrovych Xeonu, ktere nemeli vubec dostupne VT-d.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To by se nemělo dít. Všechny Gulftowny měly mít VT-D. To samé všechny SB-E.

První revize DB-E měla zabugovanej a nefunkční VT-D a PCI-E 2.0, ale ty se prodávaly jen jako I7 do Xeonů měla jít až ta třetí revize a ty už toto měly obojí opravené.

Jinak když už jsi na ten hashing/EAS power tak checkni toto:

http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=1&t=202262

:P
Marty10
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. říj 2013

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Marty10 »

Panove zdravim.

Mam dotaz ohledne teplot desky. K veceru, kdyz PC jede cely den bez prestavky saha teplota desky v zatezi az k 63 stupnum celsia. Casto se stava, ze tolik nema ani grafika. Jsou ty teploty stale jeste v norme?
AMD Ryzen 5 3600, MSI B450 Tomahawk, Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3200, MSI RX 6700XT MECH 2X 12GB, Transcend MTE220S, M.2 - 512GB, SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White TG, Corsair RM750W
Trady
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. led 2013
Bydliště: Kopřivnice
Kontaktovat uživatele:

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Trady »

Zalezi jak mas dobre vetranou skrin. pasiv na desce potrebuje prave pruvan ve skrini. ja pred chvili dohras assasina a mam na desce 41/41/31°C a to jeste nemam na max vetrani. zkontroluj si vnitrek skrine i na prach.
CPU: i5-3570K@4,2Ghz (4,4ghz max air) | CPUcooler: GELID Tranquillo rev.2 | MB: Gigabyte Z77X-D3H (rev 1.1) | GPU: Gigabyte GTX 660 OC| RAM: DDR3 Kingston HyperX PnP 2x4Gb@1600Mhz CL9| HDD: SATA 6Gb/s WD Caviar Blue 1TB| SSD: Crucial M4-128Gb | CASE: Fractal Design Define R4 - Black Pearl | PSU: Seasonic S12II-520 | SYSTEM: Windows 10 Profesional
Marty10
Začátečník
Začátečník
Registrován: 31. říj 2013

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Marty10 »

Pruvan je tam prave solidni. Kabely bud za bocnici, nebo ulozene dole na dne case.
Vetraky mam 3, vepredu, vzadu a ve strope. Uvazuju, ze zkusim ten ve strope vypnout, jestli to neni on, ktery mi kazi airflow. Ale stejne se mi nezda, ze by tohle byl ten problem, spis se mi chce podezrivat ten box na CPU.
On totiz odvadi teplo od CPU primo doprostred case tou svoji minivrtulkou a hned vedle je vlastne chladic kaskady, takze by mi teoreticky to teplo od CPU slo rovnou na napajeni?
AMD Ryzen 5 3600, MSI B450 Tomahawk, Crucial Ballistix Sport LT Grey 16GB (2x8GB) DDR4 3200, MSI RX 6700XT MECH 2X 12GB, Transcend MTE220S, M.2 - 512GB, SilentiumPC Regnum RG4TF Frosty White TG, Corsair RM750W
Hirogen
Nováček
Nováček
Registrován: 12. led 2010

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Hirogen »

Ahoj!
Mám dotaz ohledně TV tuneru WinFast TV 2000 XP Expert. Je starý, ale jako analogové nahrávadlo funguje (fungoval) bezvadně.
Na předchozí desce (MA790X-UD3P) jelo vše bez problémů.

Vyměnil jsem desku za MA970A-DS3P a k tomu procesor FX-8320. Ostatní hw zůstal beze změn. Tedy krom pamětí, které v nové desce musí být DDR3. Problém je v tom, že najednou při pouhém zapojení signálu z S-VHS do RV 2000XP Expert obraz v horní 1/5 začal "plavat" při pohybu obrazu vlevo čo vpravo. Zkoušeny 2 různé ovladače, 2 různé verze PVR2.

No nic, řekl jsem si a vyzkoušel Pinnacle 310i. Ten pro změnu při stejném zapojení signálu trhá celý obraz. Vypadá to, jako když pouštíte FullHD video na Sempronu 1,6GHz. A to se prosím nic nenahrává. Jen sleduje obraz na S-VHS vstupu.

On to totiž nebude problém TV tuneru jako takového, protože shodou okolností jsem v práci vyměňoval desku + CPU v počítači na bezp. kamery, kde zachytávací karta je rovněž do PCI sběrnice. I zde byl/je problém v tom, že tam zase obraz na dvou ze čtyřech kamer každou třetí vteřinu problikne a naskočí na zlomek vteřiny svislý pruh zabírající cca prostřední 1/3. Poté se zase objeví obraz a jede to dál. Zde je procesor G2020 a deska H61M-S2PV.

Jediné, co mají tyto dva počítače společného je PCI zachytávací karta a UEFI. V práci jsem v UEFI povypínal vše, co šlo přepnout z UEFI na LEGACY a problém se snížil. Již problikává obraz tak jednou za půl minuty, což přežijeme. Doma to ale nepomohlo.
Jelikož jsem vyzkoušel celkem tři TV PCI karty na dvou PC, v mých očích to vypadá tak, že PCI na nových deskách s UEFI je nějak regulované. Nedejbože, aby se mohl nastavit něco souvisejícího s PCI, jako dříve busmastering a pod.
Co s tím?
Jelikož problém vidím někde jinde, než v TV tunerech, dal jsem dotaz sem.
Dík!
H2OX
Nováček
Nováček
Uživatelský avatar
Registrován: 05. zář 2011

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od H2OX »

Precti si toto vlakno,mozna te to kopne, http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php? ... 92430442ad
AMD Ryzen 5 PRO 4650G, ASUS TUF GAMING B550M-PLUS,HyperX Predator DIMM 16GB DDR4-3333@3600 1.35V,, HDD Team TEAMGROUP MS30, M.2 - 512GB,WD Blue (SPZX), 2,5" - 2TB , ZDROJ SilverStone SST-SS30SF,Crono Micro case MT-36
Hirogen
Nováček
Nováček
Registrován: 12. led 2010

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Hirogen »

Děkuji.
Bohužel domněnka tedy byla správná. Víceméně to svědčí o tom, že ten WF není tak špatnej, protože to nehoní po PCI tak, jako ten Pinnacle.
Každopádně děkuji.
str1k3rz
Nováček
Nováček
Registrován: 02. úno 2009

GIGABYTE GA-970A-DS3P Teploty CPU

Příspěvek od str1k3rz »

Ahoj.Mam desku GIGABYTE GA-970A-DS3P a Phenom 2 X4 965.Ve Windows 8.1 x64 se mi zobrazuji např v aida 64 teploty CPU na bodu mrazu.V Hw info taky.Spravne se ukazuje jen v Easy Tune 6 . Nevite cim to muze bejt ?
Mr Lucas
Čestný člen
Čestný člen
Uživatelský avatar
Registrován: 25. říj 2011
Bydliště: Somewhere on the Earth
Kontaktovat uživatele:

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od Mr Lucas »

str1k3rz píše:Ahoj.Mam desku GIGABYTE GA-970A-DS3P a Phenom 2 X4 965.Ve Windows 8.1 x64 se mi zobrazuji např v aida 64 teploty CPU na bodu mrazu.V Hw info taky.Spravne se ukazuje jen v Easy Tune 6 . Nevite cim to muze bejt ?
Co např. CoreTemp. Ten ukazuje dobře? Jinak Aida pravděpodobně nedokáže odečíst správně teplotu, proto ukazuje nesmysly.


//edit Wilik - promaz, reagovat na 1/2 stare prispevky opravdu neni nutne - vc. nasledne detaby o reakci
str1k3rz
Nováček
Nováček
Registrován: 02. úno 2009

Re: GigabyteGA-970A-DS3P + GIGABYTE GA-970A-UD3P

Příspěvek od str1k3rz »

Jedině Easy Tune 6.Nic jinýho teploty nevidí jinak než 0 .
Jediná zobrazená teplota je CPU North Bridge a ta je při plný zátěži na max 56.
Naposledy upravil(a) str1k3rz dne pon 4. srp 2014, 22:36, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „ASRock a Gigabyte“