DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Základní desky firmy ASRock a firmy Gigabyte.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
pMiii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. črc 2017
Bydliště: UH

DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od pMiii »

Ahoj,

v AIDA64 jsem se dohledal, že mi nejedou paměti na deklarovaných 1866MHz.
PS: v podpisu dole mám vypsané všechny komponenty PC.

Prosím, chtěl bych poradit, jestli jsem to dobře pochopil a vážně mi jedou pouze na 1333MHz.
Dále bych se zeptal, rozjede deska 1866Mhz, popřípadě jak toho docílím ? .. :D

btw chtěl bych si přilepšit dalšíma modulama, tak nevím jestli mám počítat s tím, že max bude 1333MHz nebo oněch 1866Mhz co deska možná zvládne.

Popřípadě, mohl bych tam fouknout něco takovýho ?

https://www.alza.cz/hyperx-8gb-ddr3-186 ... 147670.htm
https://www.alza.cz/hyperx-8gb-kit-ddr3 ... 147674.htm

Dále se chci zeptat, hláška BIOS systému a BIOS grafického adaptéru je starší než 2 roky, mám to nějak reflektovat či nikoliv ? PC jede dobře, nerad bych si ho nečím zpomalil.. spíš naopak pokud by to bylo ještě možné :D

A poslední věc, taktovat tak starý procesor je nesmysl, mám pravdu nebo se pletu ?

foto :)
Obrázek
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od Atapi »

Ahoj, chápeš to správně, jednou na 1333 no, deska tu rychlost podporuje podle výrobce, takže by mělo stačit nahodit v biosu profil pro těch 1866, pokud by to nejelo, můžeš zkusit přehodit paměti do druhých dvou slotů, nevím které jsou zrovna u tebe ty lepší, výrobce většinou doporučuje při dvou modulech osadit některé sloty přednostně (lepší stabilita).

Stáří biosu u tohodle už neřeš, u staršího PC se už razí spíš "zbytečně nerýpej do něčeho co funguje", stejně by ti to nejspíš nic nepřineslo.

Přetaktování je individuální záležitost, pokud hraješ hry, kde tě procesor omezuje (tzn. asi všechny trochu novější) a chtěl bys tomu pomoct, protože máš např. jen 40-50 fps, tak se to může vyplatit, ale tady asi nečekej moc výkonu ani po přetaktování, co se týče ostatních věcí (internet, videa,...), tak to smysl nemá.
Obrázek
pMiii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. črc 2017
Bydliště: UH

Re: DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od pMiii »

Atapi píše:Ahoj, chápeš to správně, jednou na 1333 no, deska tu rychlost podporuje podle výrobce, takže by mělo stačit nahodit v biosu profil pro těch 1866, pokud by to nejelo, můžeš zkusit přehodit paměti do druhých dvou slotů, nevím které jsou zrovna u tebe ty lepší, výrobce většinou doporučuje při dvou modulech osadit některé sloty přednostně (lepší stabilita).

Stáří biosu u tohodle už neřeš, u staršího PC se už razí spíš "zbytečně nerýpej do něčeho co funguje", stejně by ti to nejspíš nic nepřineslo.

Přetaktování je individuální záležitost, pokud hraješ hry, kde tě procesor omezuje (tzn. asi všechny trochu novější) a chtěl bys tomu pomoct, protože máš např. jen 40-50 fps, tak se to může vyplatit, ale tady asi nečekej moc výkonu ani po přetaktování, co se týče ostatních věcí (internet, videa,...), tak to smysl nemá.

Díky za odpověd.

Zkusím to a dám vědět. :)

Jinak ještě k těm pamětím, jak je to s časováním a s frekvencí ?
Mám za to, že nejlépe když pominu uplně stejný modul, je tam natlačit minimálně stejnou frekvenci, s časováním netuším.
Bojím se, že by to mohlo být nestabilní.

Btw je možné osadit desku 3 modulama např. 2x4GB a 1x8GB ?
Jinak párování je tuším "přirozenější" :D
Obrázek
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od Atapi »

No v nejlepším případě tam půjde dát ten profil a ten všechno (tzn. napětí, frekvenci a časování) nastaví tak aby to fungovalo, to je v prvním obrázku to první "extreme memory profile", pokud to z nějakého důvodu nepude, tak to podle toho nastav ručně (z časování hlavně těch 9-11-9-27, zbytek můžeš nechat na auto).

Tři moduly dát jdou, jen je fajn je strčit tak, aby byla stejná kapacita na kanál, tzn. jeden kanál bude mít 2x4 GB a druhý kanál bude mít 1x8 GB, tak by měl fungovat normálně dual channel. Někdy jsou ale při zapojení víc modulů problémy s vyššíma frekvencema ram (oproti tomu když používáš jenom ty dva preferované sloty jak už jsem psal), jak to je u tvýho CPU ale nevím, každý řadič má ten limit trochu někde jinde, třeba to bude i tak fungovat na 1866.

//Jen teda nevím jestli to má smysl do toho investovat ještě moc peněz, DDR3 už pak v dalším PC nevyužiješ, takže jedině když seženeš levně nějakej použitej modul nebo dva.
Obrázek
pMiii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. črc 2017
Bydliště: UH

Re: DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od pMiii »

V AIDA64 nelze nastavit žádný profil, nebo jak jsi to myslel ?

Přehodil sem paměti do druhých slotů, ale jedou zase na 1333MHz.

Ještě mě napadá přepsat ty hodnoty v BIOSU, ale nemám sním žádnou zkušenost.
No aby to nebylo poslední přepsání :D .. hledám na netu jak na to, tak snad.

Na ofiko webu Gigabyte jsem si stáhl moji verzi BIOSU, stačí už po restartu spamovat DEL a přepsat ty hodnoty z AIDI v BIOSU, nebo je to složitější ?

thx :)
Obrázek
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od Atapi »

V biosu se to nastavuje u gigabyte desek v položce M.I.T. (mb inteligent tweaker), pokud ta deska neumí přímo nastavit XMP profil, tak ano naházej to tam všechno ručně, včetně napětí pro paměť (z 1.5 V zvednout na 1.65), případně tam můžeš hodit jen 1600 MHz, to by mělo jet v pohodě určitě a dost možná i na 1.5 V. Hlavně si pohlídej co vlastně nastavuješ (abys nezvedl napětí třeba někde jinde) a mělo by to být ok, přinejhorším to vyresetuješ (jumperem na desce v pravým dolním rohu, pokud se to teda neudělá samo, což se obvykle stane když deska několikrát za sebou nezvládne nabootovat).
Jinak co na tom vlastně hraješ a tak? Jestli to má vůbec smysl nastavovat, vě většině her se to tady asi moc neprojeví, ale třeba v CS GO by přetaktování + lepší takt ram trochu pomoct mělo.
Obrázek
pMiii
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. črc 2017
Bydliště: UH

Re: DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od pMiii »

Tak se mi to nakonec podařilo.

Po neúspěšném prvním pokuse, kdy jsem to dělal vše manuálně včetně časování se mi nenahodil obraz ani BIOS. :D

Resetoval sem BIOS a našel jsem tam ty dva přednastavený XMP profily :roll:

Hodil jsem tam ten 1866MHz.

btw hraju BF3 a dosti FPS multiplayer právě, path of exile taky.

Tak ještě jednou, THX :idea:
Obrázek
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: DDR3 1866MHz jedou pouze na 1333MHz - GIGABYTE

Příspěvek od Atapi »

Super, tak příště už budeš vědět co a jak. :)
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „ASRock a Gigabyte“