Asrock AB350M Pro4 - PCIe linky

Základní desky firmy ASRock a firmy Gigabyte.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
Wili123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. lis 2013

Asrock AB350M Pro4 - PCIe linky

Příspěvek od Wili123 »

Dlho som hladal ale nikde som na internete nenasiel rozumnu odpoved, tak sa skusim opytat ci niekto neriesil podobny problem...

Mam Ryzen 5 3600 osadeny v tejto doske: http://www.asrock.com/mb/amd/AB350M%20Pro4/index.asp a k tomu mam nvme disk v x4 pozicii. Ryzen by mal mat 24pcie liniek, tj. mam 16x pre GPU, 4x pre nvme SSD a 4x pre chipset pre USB/SATA atd...

Co sa stane ak osadim dalsi nvme disk do rozsirujucej karty pre pcie 2.0 x1 na doske vedla GPU? znizi mi to rychlost GPU na x8? alebo to ukroji z inych pcie alebo ako funguje? alebo normalne karta pobezi x16 a len v pripade ze potecu tym SSD nejake data tak "uberie" rychlost GPU alebo ako?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: PCIe linky

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ten horní 1x slot a spodní 4x slot jsou oba dva GEN2 ze southrbidge, grafiku ti nijak neovlivňej, ale budou dost slow, kor když to hodíš jen do 1x slotu. To je max cca 800-950MB/s, pokud to budeš mít jen jako storage a nechceš od toho velkej sekvenční výkon tak to ale nevadí.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne ned 20. zář 2020, 13:04, celkem upraveno 1 x.
Wili123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. lis 2013

Re: PCIe linky

Příspěvek od Wili123 »

aha super dik, ze bude nizsia rychlost mi je jasne, skor mi nebolo jasne akym sposobom funguju tie pcie linky. To znamena ze CPU ma 24x pcie3.0 liniek a 2.0 linky uz su cez southbridge alebo podla coho usudzujes ze ten spodny dlhy a horny kratky idu cez southbridge?

ide o to ze som si kupil nvme s vyssou kapacitou a hladam nejake lacne a rozumne vyuzitie pre ten stary disk, a externy box pre usb-c stoji 4x viac ako interny slot do pci...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: PCIe linky

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ano spodní slot je taky ze southbridge, a protože 300 a 400 generace chipsetů měly standard jen 2.0, i ten bude M2 SSD limitovat, ale v praxi je to hlavně o sekvenčnách. IO a latence budo ufurt dobrýá, takže třeba na hry nebo i na boot to defakto nevadí a v praxi nepoznáš rozdíl. ( ono ho nepoznáš ani proti Sata disku pokud to neni krám).
Wili123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. lis 2013

Re: PCIe linky

Příspěvek od Wili123 »

ok, rychlost toho disku co bude "navyse" mi je ukradnuta, vyuzijem to na zlozku "downloads" / filmy / zvysny bordel... na system a hry bude v x4 pcie 1TB 970 EVO.

Ten stary co mi ostane navyse, a rad by som ho niekam dal, je nvme 260gb 960 samsung len pre neho hladam vyuzitie aby som vyuzil nejake ulozisko navyse a druhy M.2 sata slot uz mam osadeny inym sata diskom, ale tam by nvme asi aj tak nefungoval.

Podla toho co si pisal, ak by som osadil to nvme do karty pre spodny sirsi x4 pcie slot, tak by to slo 4x rychlejsie ako v tom hornom x1? ale prave premyslam ze mi tam asi aj tak dole nic nevojde kvoli GPU, tak to je jedno :)

dik za pomoc.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: PCIe linky

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, spodní slot je 4x, byl by teda rychlejší.

Je tu ale ještě jednej problém kterýho jsem si teď všimnul. Většinou ty adaptéry na M2 bejvaj do fyzicky 4x slotu, ale ten horní 1x má na konci uzavřenej plast, tzn nejde do něj fyzicky zasunout 4x karta.
Wili123
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. lis 2013

Re: PCIe linky

Příspěvek od Wili123 »

chcel som na to pouzit nieco taketo:

https://www.ebay.com/itm/PCIE-to-M2-Ada ... SwMA5dhDuZ

mozno najdem nieco podobne aj v lokalnych e-shopoch ale zatial som nenasiel... vsade su len tie sirsie ako popisujes co su do sirsiho slotu
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: PCIe linky

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, v tvém případě budeš muset použít tuhle tu 1x.
Odpovědět

Zpět na „ASRock a Gigabyte“