Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Základní desky firmy Asus a firmy MSI.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od Spirit »

Mas vlastne pravdu, asi to uz nema zmysel hrotit (mam cerstvo 5900x a 6800xt), ale upgrade robim raz za rok az dva... Popravde by mi stacilo to, co slubuje vyrobca.. :( 3600/16/19/19/39/58 @1.35V

Inak chcem sa opytat, funguje vam v pohode Bluetooth na doske? Skusal som 3 BT repracky a pokial ich vzdialim viac ako 20cm od I/O shieldu, tak stracam signal. Neskusali ste to niekto? :?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od python.p »

Já kupoval 4x8 GB Gskilly přímo podle QVL dané desky. RAM na DOCP nejedou, a z QVL zmizeli, tak nějak nevím co si o tom myslet.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od Spirit »

Neskusali ste nikto ten BT? Fakt by ma zaujimalo, ci mam vadny modul, alebo len robim nieco zle.. :?
Inak je lepsie fungovat na gigabit Intel, alebo 2.5G realtek? Pamatam si, ze Intel maval nizsi overhead.. (router mam stejne 1G)
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od racecar »

Intel.
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Spirit píše:Neskusali ste nikto ten BT? Fakt by ma zaujimalo, ci mam vadny modul, alebo len robim nieco zle.. :?
Nesledoval jsem celé vlákno, tak nevím, co máš přesně za desku. Řešil jsem něco podobného u Dark Hero. Ukázalo se, že musím mít do desky zapojenou tu anténu na wifi, která přišla v krabici s deskou. Díky té anténě už mám BT signál i pár metrů od desky. Předtím sotva pár cm.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od Spirit »

Super, bude to zrejme tak ako pises, vyskusam. Diky! (mam Dark Hero)
LeBron23CAVS
Začátečník
Začátečník
Registrován: 24. srp 2014

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od LeBron23CAVS »

Také Dark Hero? Tak pak to bude na 99% ono :). Já to také nevěděl a hrozně jsem se divil, že to BT nemá vůbec žádný dosah. Po připojení antény již vše v pořádku, ale že bych byl nějak nadšený, že musím do PC mít zapojenou tu anténu, to zas ne :/.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od Spirit »

Shaquille píše:zvys VSOC na 1,15 (max 1,2)...
VSoC je v BIOSe CPU SOC Voltage? Aktualne na AUTo (0.968V)
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od flanker »

Ano :)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
zurek
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2021

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od zurek »

Pokračuji v optimalizaci PC (viz předchozí příspěvky). CPU AMD 5950x, Asus Dark Hero a 128 GB RAM 2x G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Ripjaws.
Nejprve jsem při psaní původního příspěvku měl chladič IceGiant, který nebyl dost dobrý. Nyní mám custom water loop, používám největší chladič, který znám (9x140 mm) a EK-Quantum Kinetic TBE 200 D5, používám blok údajně optimalizovaný pro AM4 EK-Quantum Magnitude AM4.

S tímto chlazením je počítač schopen unést torture test smallFFT Prime95 po dobu mnoha hodin s nastavením DOC: CCD0 na 44,5x a CCD1 na 44x. Přitom procesorem protéká proud 203A a CPU package power je 259W. Vše měřím pomocí HWinfo. To je maximum. Jakékoli vyšší přetaktování způsobí přehřátí procesoru během několika sekund po zahájení testu Prime95 smallFFT. S jinými benchmarkovými či zátěžovými testy běží na CCD0 46x, CCD1 45x a je stabilní v řádu hodin. Např. Cinebench r20 má hodnoty: 11819 multi a 643 single.

Toto chlazení může běžet při minimálním průtoku vody a při pasivním chladiči (bez ventilátorů) a systém je stabilní i při smallFFT, zatímco senzory water in a water out ukazují přibližně 25-26°C, water out občas vyskočí na 27°C. Teplota v místnosti je kolem 22°C. Zvýšení průtoku vody nebo aktivní chlazení radiátoru nepomáhá, protože chladicí médium se nikdy nezahřeje. Voda se neohřeje ani po několika hodinách. CPU má při smallFFT kolem 79°C. Při nečinnosti zůstává kolem 28°C. Při normálním zatížení má mezi 35-44°C. Na samém začátku smallFFT testu krátkodobě stoupne na 85°C.

Hypotéza: překážkou není chladicí smyčka a její součásti, ale slabou stránkou je přenos tepla z CCD do heat spreaderu CPU a odtud do vodního bloku. CPU a jeho CCD jsou tak malé, že přenos tepla je velmi obtížný. Třikrát jsem zkontroloval, zda je blok sestaven dobře (0,5 tryska fungovala nejlépe) a že po celé ploše perfektně přiléhá k CPU - tepelná pasta je rovnoměrně a po celé ploše "obtisknutá" na spodku vodního bloku po odpojení od CPU. Ano, s tím jsem napřed měl určitý problém, když na levé straně to nepřiléhalo perfektně, ale to jsem vyřešil. Tepelná pasta pochází z balení water bloku, na štítku je uvedeno „thermal grizzly“.

Nevím, jak dále zvýšit účinnost předávání tepla z CCD na vodní blok. To je opravdu velmi úzké hrdlo.
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od Baneshee »

To chlazení máš až absurdně předimenzované, přitom jak sám píšeš, limit není v možnostech chlazení ale v přenosu tepla z CCD. S klasickým radiátorem 3x140mm bys měl výsledky asi dost podobné.
Přenos tepla zlepšíš maximálně vylapováním CPU heatspeaderu a použitím tekutého kovu místo pasty. Rozdíl bude ale stejně max. několik jednotek stupňů. Případně delid a instalaci chlazení přímo na die, ale to bych u pájeného CPU neriskoval.
Pokud CPU nenaráží na 90° limit, kde začíná thottlovat, tak je to stejně zbytečné.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od flanker »

Přesně, to nejde ovlivnit, plocha jader je prostě hrozná malá (CCX/CCD) na těch 7nm u Zenů. Přesto mnoho hodin mít AVX small FFT PRIME je docela hardcore. Nevím, co na tom musíš dělat, že vyžaduješ takovou brutalitu. Já testuju PRIME po dobu 30min a nikdy mi pak nic nespadloa to převádím i videa do jiných formátů.
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od Shaquille »

Videa prevadis pres CPU? Ty snad prevadis pres GK, ne?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
flanker
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 13. pro 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od flanker »

ne, přes CPU (CPU má pořád lepší kvalitu obrazu)
ROG Power PC1:AMD Ryzen 7 5700X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo II 360, 512GB NVMe+500GB Samsung SSD, 2x 16GB GSkill TridentZ Neo RGB 3600 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, Lian Li O11 Dynamic XL. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora
zurek
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2021

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od zurek »

Co na počítači dělám, není tak podstatné, ale svým způsobem se živím postprocesingem zvuku. Takže pro práci tyhle věci nevyužiju, s jedinou výjimkou: na počítači nechci žádný točící se prvek, protože to vždy vydává hluk, i když minimální. Takže výhoda mého předimenzovaného systému: není tam žádný větrák a pumpa může jít na nejnižší v Biosu povolitelnou hodnotu (nějakých 20 procent nebo tak), takže opravdu není nic slyšet. To je pro mě důležité.

Ale odhlížeje od praktického využití, jen jsem se začal snažit o co nejvýkonnější sestavu s "deep stabilitou", jak tu kdosi poznamenal výše. Ten člověk mě svým komentářem zblbnul. Evidentně jsem poněkud iracionálně podlehl pocitu, že je třeba mít stroj s hlubokou stabilitou. Testy dělám tak, že to nechám jet přes noc a když to do rána nezkolabuje nebo nehlásí chyby, tak jsem spokojen.

Ještě bych mohl koupit chiller, ale mám obavu, že to bude trochu jako lednička, takže hlučné. A to je pro mě nepřijatelné. A navíc bych asi musel nějak řešit kondenzování na chladných površích, nejsem si jist, že mi to za to stojí.
zurek
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2021

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od zurek »

Jakousi zvláštnost zažívám opakovaně, např. u Aida nebo u Prime95. Totiž se mi zdá, že nastavení DOC pro jednotlivá CCD v biosu jsou pouze jaksi "informativní", ale počítač si potom stejně dělá, co uzná za vhodné.

Např. tento obrázek z Aidy to ukazuje názorně: https://ibb.co/qNLP01M
Nastavení v bios je 44.5x pro CCD0 a 44x pro CCD1. Z toho by měly rezultovat frekvence 4450, resp 4400MHz. Ovšem Aida to ignoruje a klidně oba CCD provozuje na 4600 (tj. 46x). U Prime95 vidím totéž. Zkrátka frekvence procesoru klidně jde nad zadanou hodnotu. Nevím, proč se to děje.
Spirit
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Registrován: 16. srp 2004
Bydliště: Brno

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od Spirit »

A neprehanas to tak trosku? Pises, ze vykon nevyuzijes, ze ti ide o maximalne ticho a stejne uvazujes o mrazaku, abys nahnal kolik? 100Mhz navrch?
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od python.p »

Chiller, SS, phasechange atd... všechno co ochlazuje pod rosný bod je nesmysl. To spíš kvalitní voda...

Nevím jakou máš sestavu, ale tu desku s 5900X mám teď doma, je na tom NH-U12A a zatím to vypadá velmi dobře, ale ještě jsem se tomu pořádně nevěnoval, ale nemyslím si, že to bude kdo ví jaká turbína.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
zurek
Nováček
Nováček
Registrován: 03. úno 2021

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od zurek »

Ještě jsem chtěl reportovat, o mých pamětech G.SKILL 64GB KIT DDR4 4000MHz CL18 Ripjaws. Již dřív jsem psal, že při osazení 4 modulů (celkem 128GB RAM) to chodí maximálně na 3600MHz, 16-19-19-36. Jinak počítač nenastartuje.

Avšak když osadím pouze dva moduly (tj. 64 GB), pak to skutečně jede na slibovaných 4000MHz, CL18-22-22-42. Ale na výkonu to dramaticky není znát.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Asus Crosshair VIII Hero/Hero Wi-Fi/Dark Hero(AM4, X570)

Příspěvek od killerek »

To neni nic divneho, protoze cim vetsi kapacita a pocet modulu tim je to narocnejsi pro pametovy radic v procesoru. Navic vse nad officialni frekvenci uvedenou u dane rady procesoru je vlastne OC, takze nic zarucitelneho.
Odpovědět

Zpět na „Asus a MSI“