Downgrade BIOSU

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Ahoj,

to, co řeším, jsem si způsobil svoji blbostí. Mám desku Asus A320M-R Prime, Athlon 200GE, 2x4GB RAM a SSD WD Blue 3D NAND 500GB. Já blbec jsem upgradeoval BIOS z 5222 na 5601 (AGESA 1.0.0.6) a nepatrně mi to zpomalilo POST, asi o sekundu, což bych přežil. Ale všiml jsem si, že se mi snížila rychlost SSD, viz obrázek níže (vlevo test SSD z Kitguru, vpravo můj disk, který je plný z 35 % ). Oba stejné disky, stejná verze programu. Jsou ty hodnoty normální? Hlavně mě zaráží sekvenční čtení a hodnota v posledním řádku čtení.

Pročítal jsem nějaká fóra, někde prý downgrade vůbec nejde, pokud je rozdílná AGESA, někomu to jde. Psal jsem do Asusu, poslali návod a utilitku BUPDATER. Jinde jsem četl, že to přes BUPDATER nejde, musí se přes AFUDOS. V případě, že si downgradem desku zničím, počítám s koupí nové. Která z AMD desek má nejrychlejší POST? Zbytek sestavy měnit nehodlám. Zkuste mi taky napsat vaše zkušenosti s downgradem BIOSu. Dík moc, Martin.
crystal.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Baneshee
Moderátor
Moderátor
Uživatelský avatar
Registrován: 12. dub 2005
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od Baneshee »

V recenzi to testují většinou s úplně prázdným a nepoužívaným diskem. Pokud to testuješ s částečně zaplněným, několikrát přepsaným diskem a ještě ten test spouštíš ze systému, který je na tom testovaným SSD nainstalovaný, tak budou rychlosti vždycky nižší. Hodnoty jsou normální. Testoval sis to sám před upgradem biosu a potom po něm? To je jedinej relevantní test, kterej by to řekl, jestli nový bios měl na rychlost disku vůbec nějaký vliv. Protože pravděpodobně neměl.
Ryzen 5800X @ 100W | Noctua C12P SE14 | 2x16GB Crucial Ballistix @ 3466MHz | Zotac RTX3070 8GB | Asus Prime X470-Pro | Samsung 250GB NVMe & Crucial MX500 1TB & WD Green 3TB | Samsung SH-S223Q | FD Define R3 Black | Seasonic Focus Plus 650W | Dell U2715H
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Přímo s předchozím BIOSem 5222 asi ne, ale s nějakým čtyřkovým rozhodně a tam jsem měl v sekvenci ve čtení rozhodně kolem 550MB/s, dovedlo mě k tomu to, že AGESA 1.0.0.6 některým snížila o polovinu výkon NVMe SSD, což naštěstí není můj případ.
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od python.p »

Hledáě problém kde není. Vše je v pohodě.

BTW: zlaté pravidlo zní: pokud to funguje, nesahej na to!
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

python.p píše:Hledáě problém kde není. Vše je v pohodě.

BTW: zlaté pravidlo zní: pokud to funguje, nesahej na to!
No, díky, ted už to vím taky. Myslel jsem, že každý nový BIOS znamená automaticky zlepšení, ještě tam bylo napsáno "Improve system performance". Jsem blbec, no, trochu žárlím na Intel v rychlosti POSTu, (určitá posedlost) a doufal jsem, že mi ho 5601 ještě víc zkrátí. A ona mi ho prodloužila. Takže máš pravdu, nesahat do toho, když to šlape aneb vše zlé je pro něco dobré....
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tak jsem to projel ještě HD Tune Pro a ta křivka se mi moc nelíbí:
hd tune pro.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To se ti nelíbí správně, za normálních okolností bych ten SSD označil za umírající, zálohovat data a pryč. Ty říkáš že se ti to takhle podělalo až s updatem biosu, k tomu těžko něco říci, NVME nekompatibilita neni častá věc.

Downgrade biosu je vždy náhoda, záleží, z ňákejch verzí downgradovat jde z jinejch ne. AFUDOS (pokud deska nemá flashback či flasher v biosu nedovolí downgrade) by měla bejt tvá první volba, čim více "low" onen SW je tím menší šance na smrt desky, a real-mode DOS je asi tak low-level jak to u PC jde.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tohle právě není NVMe, nýbrž klasické SATA SSD. Disk vypadá zdravotně ok, zapsáno necelých 5 TB, všechny hodnoty v normě. Downgrade bych provedl rád, už jsem měl vybranou základní desku pro případ, že by se nezdařil, ale brácha mi říkal, ať nic nekupuju a počkám na Ježíška, myslím, že mi nakoupil nějaký hardware, a jistotně vím, že mezi ním bude i deska. Ten downgrade bych mohl udělat, ale když si umrtvím desku, připravím bráchu o jeden dárek.

Počítač se jinak chová zcela stabilně, kromě toho, že se mi cca o sekundu prodloužil POST a cca o dvě sekundy login do Windows. Dřív to první bývalo 10-11 sekund, samotný start Windows byl 10, dohromady 20 sekund. Nyní mám POST téměř vždy přes 11 (11,2, 11,4, 11,8, dříve 11 sekund nejhůř) a start Windows se prodloužil na 12 sekund, takže mi nabíhá počítač za 23 sekund. Jinak s ničím nejsou problémy, při běžný práci bych si ničeho nevšiml, kromě mírnýho zpomalení při startu počítače. Zjistil jsem to, až když jsem to prohnal benchmarkama.

Brácha se mě docela chytře zeptal, jestli to něčemu vadí. V praxi. Asi ne, spíš mě irituje, že je něco špatně, a nemá to tak být. Při kopírování filmu mezi složkama na disku mám průměrnou rychlost kopírování 160MB/s, ale na počátku tam byly hodnoty i kolem 80MB.
Naposledy upravil(a) dockalacek dne sob 17. říj 2020, 18:16, celkem upraveno 1 x.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jestli je tohle Sata tak bych skoro řekl že zrovna v tu chvíli náhodou začal umírat. Se satou by se němělo už roky nic měnit.

Ujisti se akorát, že se ti při tom updatu v biosu nezměnil režim řadiče z AHCI na něco jiného a taky že máš vypnutej "sata aggressive link power management", některý SSD ho nemaj rádi.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od MV »

strčil bych ten disk a otestoval v jiném počítači, jestli je u Tebe systémový, tak bůhví co windowsy zrovna v tu chvíli dělají, třeba stahují a instalují nějaké updaty a je to jen shoda okolností
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

I pokud ano, tak by SSD nikdy nemělo klesnout až takhle nízko. Ale ano, test v jiném PC bude stejně nutností.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tak brácha to zkoušel na svém počítači, kde má taky WD Blue 3D NAND 500GB (Ryzen 3600 + B450 Steel Legend) a má minimum 39 MB/s, ale test nenechal dojet do konce. Teď mi zkusil připojit přítelčin Kingston A400 480GB a tam bylo minimum 170MB/s. Jiný port jsme zkoušeli. Přítelkyni jsem kupoval loni k Vánocům M.2 SATA WD Blue 3D 500GB do notebooku Acer Swift 1 s Pentiem N5000 a má minimum 190MB/s. Čili záhada na záhady. Brácha tvrdí, že WD jsou na houby disky, což si nemyslím. WD Blue 3D byly na svou dobu nadprůměrně dobrý disky.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Takže to vypadá spíš na problém s SSD než cokoliv s deskou/biosem.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od MV »

dockalacek píše:Tak brácha to zkoušel na svém počítači, kde má taky WD Blue 3D NAND 500GB (Ryzen 3600 + B450 Steel Legend) a má minimum 39 MB/s, ale test nenechal dojet do konce. Teď mi zkusil připojit přítelčin Kingston A400 480GB a tam bylo minimum 170MB/s. Jiný port jsme zkoušeli. Přítelkyni jsem kupoval loni k Vánocům M.2 SATA WD Blue 3D 500GB do notebooku Acer Swift 1 s Pentiem N5000 a má minimum 190MB/s. Čili záhada na záhady. Brácha tvrdí, že WD jsou na houby disky, což si nemyslím. WD Blue 3D byly na svou dobu nadprůměrně dobrý disky.
A tvůj disk si brácha zkoušel připojit k sobě a testnout jako nesystémový?
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

MV píše:
dockalacek píše:Tak brácha to zkoušel na svém počítači, kde má taky WD Blue 3D NAND 500GB (Ryzen 3600 + B450 Steel Legend) a má minimum 39 MB/s, ale test nenechal dojet do konce. Teď mi zkusil připojit přítelčin Kingston A400 480GB a tam bylo minimum 170MB/s. Jiný port jsme zkoušeli. Přítelkyni jsem kupoval loni k Vánocům M.2 SATA WD Blue 3D 500GB do notebooku Acer Swift 1 s Pentiem N5000 a má minimum 190MB/s. Čili záhada na záhady. Brácha tvrdí, že WD jsou na houby disky, což si nemyslím. WD Blue 3D byly na svou dobu nadprůměrně dobrý disky.
A tvůj disk si brácha zkoušel připojit k sobě a testnout jako nesystémový?
Ne, to ještě ne. On má taky WD Blue 3D 500GB, a jak jsem psal, měl minimum 39 MB/s. Má do svýho počítače dost špatný přístup, musel by dost vykuchat svůj počítač.
MV
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2003
Bydliště: Neratovice

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od MV »

Možná by ho stačilo hodit do USB3 krabičky a vyzkoušet. Jasně neuvidíš tam taková maxima jako na satě, ale nemělo by se to potácet na 4 MB/s když bude připojen jen jako datový.
mogbuk: i5 9300H | 16GB DDR4-2666 Samsung | GeForce RTX 2060 | NVMe WD SN720 512GB SSD + SATA Crucial M550 512GB SSD | 1080p 144Hz IPS screen | HP LP2475w | Ultraportable: Toshiba Portégé R100 Centrino | Pentium-M ULV 1.0 | 1280MB DDR | 1.8" MicroIDE -> ZIF IDE -> mSATA SSD Samsung PM830 32GB | Trident Cyber XP4 32MB | 12.1" XGA | 1.09kg/1.4kg | Dell Latitude E6220, Core i5-2520M, 8GB DDR3, Samsung PM830 128GB SATA3.0 SSD, backlit kbd, 12.5" WXGA | NAS: Asrock N3150DC-ITX | 4GB DDR3L-1600 Crucial | Mach Extreme 8GB SLC USB3.0 | 2x 2TB WD Green WD20EZRX @ RAID1 | TerraTec Dual DVB-T PCI-e | OpenMediaVault | Lian Li PC-Q28B Mini-ITX Cube | 65W DC adapter
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tak píšu tenhle post, kde jsem vyzkoušel vaše rady, a disk se chová stále stejně. Brácha ho připojil do USB docku k počítači přítelkyně, která má Intel Haswell, a chová se to stejně - padá to ke 4MB za sekundu taky. Psal jsem na podporu Western Digital někdy ve středu, včetně screenu, zatím se neozvali. Je otázka, jestli je to na reklamaci, disk se chová jinak korektně.

Bráchovi nešel Battlefield 4, tak jsme to řešili u mě, dotáhl mi sem počítač, a jelikož jsem měl čas, prohnal jsem i jeho WD Blue 3D NAND HD Tune pro. A má minimum 58,5, což taky není excelentní, ale sluší se říct, že má na něm volných asi jen 80GB. Zkusím ještě napsat do CZC, kde jsem si nechával počítač stavět, je otázka, jestli mají hodnoty v nějakým benchmarku vliv na reklamaci. Každopádně není chyba v upgradu BIOSu, ale v disku samotném. Všem moc díky za rady.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

SSD disk kterýmu padá čtení na hodnoty co byly noraml někde v době 486 je důvod k reklemaci, i ten bráchův SSD je v hroznym stavu a v kompu bych ho ihmo nechtěl, kor jestli z něj bootuje OS.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Takže bys do tý reklamace šel? Já mám obavu, aby nás neposlali do háje, protože disk přece funguje a chová se korektně.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Vytiskni si ten hdtune a předej to s tim jako důkaz. Jestli uznaj nebo ne ti nemůže nikdo předem garantovat, ale tenhle disk stejně nejde moc dál používat, tak co jinýho ti zbejvá?
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“