Downgrade BIOSU

Vše týkající se základních desek. Od problémů, výběru, informací, BIOSů, ovladačů a další.

Moderátoři: Eddward, PKBO

python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od python.p »

Reklamace bez legrace.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

No mě to neirituje, v praxi se to chová normálně, kdybych to neprohnal benchmarkem, nevěděl bych o tom. Spíš to řeším proto, že to tak být nemá. Když třeba kopíruju z SSD na flashku, tak to rozhodně rychlostí 4 MB/s není. Všechno se spouští normálně.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To je tim že jsi zrovna nečetl z těch problémovejch oblastí. Je jen otázkou času až se tam oběví místa který to nepřečte vůbec a pak se ti jak lusknutim prstu může zhroutit celej filesystem a přijdeš o všechny data, buď na to připraven.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tak už odepsali přímo z WD - reklamovat. Samozřejmě předtím mám zkontrolovat, jestli neběží v IDE režimu, jestli mám AHCI, prostě obecné rady pro úložná zařízení, včetně defragmentace. Všechno tohle překontrolováno.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tak oživuji staré téma - 30. prosince mi vzal brácha disk na reklamaci, Ježíšek mezitím donesl Seagate Barracudu 120, super disk, osobně mi přijde lepší než Blue/MX500, a včera napsali z CZC, že reklamaci uznávají, na pobočce mám nový disk. Fotka níže je z Barracudy, kdy mám nějakých 305GB z 465 volných:
barracuda.jpg
Takže pokud máte disk s nevyhovujícimi rychlostmi, nebojte se reklamovat. Aspoň u WD je šance na úspěch, zdá se, docela slušná. Ještě jednou díky všem za postrčení správným směrem. Obrázek z HD Tune jsem k disku přiložil, přeměřil jsem ho znova a měl tam rychlost dokonce 1,5MB/s :-D
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) dockalacek dne čtv 14. led 2021, 17:15, celkem upraveno 1 x.
Trek
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 16. kvě 2008

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od Trek »

O tomhle jsem psal již někde, po update AMD biosu s Agesa jsem musel přeinstalovat z nějakýho důvodu AMD Chipset Drivers. Disk se mi zpomalil na polovinu, po reinstalu ovladačů zase ok.
Když se ti to zpomalí po update biosu tak by to bylo hodně divný že se náhodou rozbije disk, souvisí to logicky nějak s tím biosem.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

EE jemu fakt pošel, měl už thread i v discích a byl zkoušenej i jinde. Spíš si toho během toho upradu zrovna všimnul že je ňákej divej.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Přesně, jak píše DOC. Hloupě jsem upgradeoval na AGESu 1.0.0.6 a pak jsem dočetl, že zpomaluje rychlost disků na polovinu, ovšem NVMe disků, já měl klasické SATA. I tak mě ale napadlo ho projet HD Tune a nestačil se divit. No, a zbytek příběhu už znáte. BIOSem to rozhodně nebylo, zkoušeno v PC bráchovy přítelkyně, stejný výsledek...
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od killerek »

Trek: U AMD BIOSu byva casto uvedena doporucena minimalni verze chipset driveru, aspon Asus to uvadi.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tak tohle vás překvapí, přátelé, moje Barracuda 120 už má propady taky, a to ji mám od loňských Vánoc. Zjistil jsem to teď, nešly mi otevírat stažené soubory a i spuštění wordu trvá několik sekund...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak byl jsi varován že to SSD je celkem low-end shitka. Upřímně, mně se začal rozkládat mainstreamovej Transcend Transcend MTE220S 1TB, má tady i thread na foru jako "nej poměr cena/výkon své doby" no, jako... ble. Ňákej čas se držel, ale teď už tam mam taky zuby, zatím vše funguje a přečte ale je tam oblat kde jsem instaloval PSO2 New genesis a hra je tak divně dělaná že má miliony malejch souborů, a po jejich smazání to garebage collection asi moc nepobrala a oblast zůstala od té doby s propady.

Vím že bych jej mohl oživit přes zero-fill nebo secure-erase, ale je to jen honění pindíka a snaha zakrejt realitu. Realita je taková že TLC disky jsou prostě odpad kde je jen otázka času než je něco vykolejí, čím menší kapacita tím dříve se to stane. S tím že dost volého místa = místo pro "SLC cache" do které se udělaj benchmarky a recenze je pak hezká, no, když se ale náhodou začne fakt používat tak skutek utek.

Můj druhej M2 disk je 256GB recyklát z práce, recyklát v tom smyslu že už měl doslova vadný nečitelný sektory (al rudý v HDtunu v testu povrchu), ale po erasu jak novej že... no... tak jsem na něj nahrál ňáký postradatelný hry a ať si tam doslouží. Tyhle disky jsou ok pro jednou zapsat a pak už pokud možno jenom číst. To jim jde fast. Ale ňáké delší IO co se nevejde do cache nebo dlouhodobější zápisovej load je pro ně vražedné.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

TLC je dneska všechno, a jak WD Blue3D, tak Seagate Barracuda rozhodně patří mezi to lepší, Barracuda si mě získala lineárním zápisem na úrovni 500MB/s konstantně, WD Blue 3D 500GB se propadá k 200MB. Ale já neřeším zápis, nýbrž čtení...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Konstantně, ukaž mi file benchark z HDtunu, random data a 200+GB velikost souboru, jsem zvědavej. I MLC based Sata disky pro servery maj určitej propad, mam u ultrastar 1,6TB a trošku se po cca 150GB zpomalí.

Jediný SSD který drželo jak kámen co jsem kdy měl bylo Micron P9100, to je ale ještě trochu jiné kategorie, já až se vrátim domu tak hodin screen toho z čeho jsem "smutnej".
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tady je onen slibovanej screen, vydá za všechna slova. Humus, hlavně že recenze byly good. Btw to SSD nemá za celou svou historii zapsané ani 4TB. O jakémkoliv opotřebení zápisem zde nemůže bejt řeč.

https://i.imgur.com/ftAfclL.jpg
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od python.p »

Já tohle tvrdím už několik let, když jsem začal tvrdit poprvé byl jsem za blázna...

Dobrý disky už se dělali a dneska už bych se do domácího počítadla na YT a hry koukal jen na poměr cena/kapacita, protože to jsou všechny stejný odpady jen s jinou nálepkou.

Trošku menší krámy jsou MX500 a WD Blue a to jen díky jejich...

PS: proto už ani nepíšu recenze a netestuju disky, sere mě, že něco rozebereš, otestuješ a až se to vydá, tak za měsíc to jsou jiný disky a lidi píšou, jak je to jako možný.
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
fmx rider
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. čer 2006

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od fmx rider »

Já mám Kingston KC400 512GB a tak nějak doufám, že vydrží ještě dlouho. Benchmarky jsem nikdy nedělal a příjde mi, že jede pořád +- stejně ať mám volno 10%, nebo 80%. Dneska vzít jako MLC jedině Samsung 970 Pro, nebo 960 Pro že...
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od python.p »

Jene KC400 je poslední z pořádných disků, dobrý byl i Savage, ale ten prošel X revizemi... Zatímco KC400 stále má legendární Toshiba A19 D2. :)
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

Tak už jsem v klidu, tyhle propady jsou, zdá se normální. Myslel jsem, jestli to není předzvěst poruch, vad atd.
dockalacek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. kvě 2014

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od dockalacek »

DOC_ZENITH píše:Konstantně, ukaž mi file benchark z HDtunu, random data a 200+GB velikost souboru, jsem zvědavej. I MLC based Sata disky pro servery maj určitej propad, mam u ultrastar 1,6TB a trošku se po cca 150GB zpomalí.

Jediný SSD který drželo jak kámen co jsem kdy měl bylo Micron P9100, to je ale ještě trochu jiné kategorie, já až se vrátim domu tak hodin screen toho z čeho jsem "smutnej".
Nechci si formátovat disk, čerpal jsem odsud:

https://www.techpowerup.com/review/seag ... -tb/6.html
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Downgrade BIOSU

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Nic formátovat nemusíš, nechci po tobě ten hlavní write test co se nedá dělat s aktivní partition, ale file-benchmark s random-pattern aspoň se 100GB filem.

Takhle třeba vypadá M2 Samsung v pracovnim laptopu:

https://imgur.com/0VW7jwX

Btw kdyby ti to hodilo error, tak pak musíš ručně smazat soubor

TESTFILE.TMP

v kořenovym adresáři disku.
Odpovědět

Zpět na „Základní desky“