Registrace  •  FAQ  •  Pravidla fóra  •  Uživatelské blogy  •  PCTuning.cz  •  Hledat  • Přihlášení
 • Funkce report, slouží pro upozornění na porušení pravidel, ne vzkazy moderátorům.

Právě je ne 25. říjen 2020, 18:12

Zobrazit příspěvky bez odpovědiZobrazit aktivní témataČas je uváděn v UTC + 1 hodina


Odpovědět na téma  [ 10 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: čt 30. duben 2020, 10:32 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Prvně shrnu informace. LGA1200 je nový socket, který je nástupcem LGA1151. Teoreticky by Comet Lake mohl běžet v LGA1151, ale protože se v Intelu vyvíjejí od roku cca 2016/2017 nové architektury, musel se udělat razantní krok a nové patice pro budoucí CPučka. Tím naznačuji, že 11.gen Core Intel Rocket Lake v těchto deskách pojede ,-). Desky mají také PCIe přepínače co se používají při PCIe 4.0, čili zde je další teaser (A Gigabyte to nepřímo oznámil, ostatní výrobci skutečně nejsou také omezení a mají informace o dalších CPU). S Comet Lake tedy počítejte s PCIe 3.0, protože procesor nic jiného neumožňuje. S Rocket Lake PCIe 4.0. Čipset Z490 však bude v obou případech pracovat "jen" s PCIe 3.0 narozdíl například od AMD X570 čipsetu...

Asus desky Z490 doznaly obecně několika vylepšení. Prvním je velmi silná VRM, která je na podobné, ne-li lepší úrovni než u X570 čipsetu. Důvodem je samotná náročnost napájení pro odemčené i7 a i9 Comet Lake procesory. U highendových řad jsou používány mosfety od Infineon. Další novinkou jsou tzv Optimem III, upravené trasování PCB, a odrušení paměťových slotů.Zároveň desky mají často Daisy Chain technologii, která umožňuje vysoké frekvence RAM na všech slotech (4600 až 5000MHz dle modelu). Inovaci získala funkce AI Overlcocking - chytré přetaktování skrze BIOS i software. Pointa je podobná, jako jsme viděli u Z390 poprvé. Systém si ohmatá vaše chlazení na základě nějakého stress testu, vygeneruje hodnotu a predikci, jak na tom váš procesor bude pro zátěž AVX a bez AVX. Dle toho navrhne frekvence a vy to vše jen potvrdíte. Navíc umí nastavit každé jádro jinak, dle kvality jádra CPU. Součástí je i v BIOSu automatický retraining = dle změn teplot způsobených tím co děláte, ročním obdobím a nebo zaprášeností chlazení se čas od času můžou hodnoty předefinovat tak, aby váš CPU byl stále stabilní a enormně se nepřehříval. Další zcela novou funkcí je AI Cooling - inteligentní řízení ventilátorů, které je posunuto na vyšší úroveň. Jako příklad dám, že tato funcke ví, že se ventilátory točí třeba na 1300rpm a máte na CPU v klidu 45C. V zátěži se obecně stává to, že ventilátory vyletí najednou na maximum 2400rpm a teploty jsou okolo 75C. Nicméně funkce AI Cooling "nechce", aby uživatel zažíval tyto peaky hluku, takže zvýší otáčky třeba na 1750rpm a tepoty bdue držet do 80C, které jsou stále bezpečené. Poslední inteligentní funkcí je AI Networking, zde se jedná o chytrou distribuci packetů na základě toho, co děláte. Z hardwarového hlediska je zajímavá na Asus deskách Z490 přítomnost Thunderbolt Headeru.

Pro tyto ROG je společná ještě například funkce OPTIMEM III = zlepšování odrušení a trasování k RAM, což má za následek vyšší frekvence pamětí a nebo stejné frekvence pamětí při nižším časování než jiné desky.
Obrázek

Společné funkce jsou i AI Overlcocking, AI Cooling a AI network. Tyto funkce jsem rozepsal u desky Maximus XII Apex.
Dále stejná zvukovka a software spojený s ROG řadou. řada Strix má někdy méně čistících součástek, ale jinak jsou zvukově na podobné úrovni.
Obrázek

Obrázek
Napájení desek ROG i ROG Strix je pomocí tzv týmových powermosfetů, ty fungují jinak než klasické doubléry fází. Výhodou jsou například nižší peaky směrem dolů a hlavně nahoru ve špičkách, kdy dochází k situaci "idle-->load" Samotné zahřívání VRM je pak víceméně identické s řešením doublér fází.

Diff sensoring je další spojená věc s ROG řadou, více níže
Obrázek
Tuhle funkci zavedl Elmor a jeho tým poprvé u Crosshair VII Hero a následně u řady ROG Z390 desek, pak jí následovala i ROG/Strix řada X570. Její princpip vidíte na obrázku. A níže ještě graf LLC vs čtení voltáže skrze tradiční metody a novou metodu přes různé softwary (kliknutím se vám celý obrázek otevře).

Obrázek

Maximus XII Extreme
Obrázek
Highendová Maximus Extreme nebude žádná láce, ale také má luxusní vybavenost a brutální VRM, skutečně po teoretické stránce šílené :)

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Je to formát e-ATX, tedy bacha na skříň do které půjde...4x RGB headery, "milion" OC switchů, 2x USB3.1-C portů na přední vývod case, 2x USB3.0 portů na předek case. Podpora SLI i CF-X je samozřejmostí.
Deska je připravená i na možnost vodního chlazení, ať už mnoha konektory pro fany, tak speciálními konektory pro sensoring a průtok kapaliny. Nicméně, fullblock verze Maximusky už tu dlouho nebyla (Maximus IX Extreme jako poslední?)


Obrázek
IO výstupy jsou brutální také, všeho všudy 12x USB a duální LAN (2.5G Intel a 10G AQtion), více o výstupech samotný obrázek

Obrázek
VRM této desky je celkem brutalitka :) 16-fázové tvořené team msofety Infineon TDA21490 s propustností až 90A na mosfet. Teoreticky tedy 1440A. Teoreticky kdybyste 10900K hodně trápili, i se ztrátou budete potřebovat cca 300A jako strop :) Pod dusíkem o něco více, ale přesto tuto teoretickou bariéru prostě ani zdaleka nepřekonáte.

Obrázek
Možnost monitoringu a umístění sensorů je na většině ROG desek identické (co do míst)

Obrázek
Obrázek
V balení desky je i samostatná Thunderbolt 3 karta, což rozhodně potěší
Deska má Wifi6 a zároveň dvojici LAN konektorů, jeden Intel 2.5Gbs a druhý od Marwellu AQtion

Maximus XII Formula
Obrázek
Ideální deska pro vodníkáře, kdy VRM je už připraveno pro chlazení vodou. Samozřejmě,není to nutnost a deska to uchladí přes onen pasiv i bez vodníka.
Samotné VRM je zde 14+2, tedy 2 fáze pro iGPU. Mosfety jsou znovu Infineon typu TDA21472 s propustností 70A, je drsné, že mají možnost spínací frekvence až 1500KHz :!:

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Deska je znovu zakrytována, má dokonce i zadní backplate jak Formuly mívají už roky. Desce dominuje i veliký 2" OLED displej a masivní část pro podsvícení RGB efekty, ty však lze vypnout.
Deska by měla zvládat paměti až do frekvence 4800 MHz a to znovu díky OPTIMEM III. Na desku lze vmístit až 3x M.2 disky, ale z hlediska designu čipsetu a CPU je jasné, že některé části linek jsou sdílené. Deska, stejně jamo Extreme, dokáže být v případě potřeby použitelná i pro LN2 taktování

Obrázek
Jedna z M.2 pozic je i na zadní straně desky

Obrázek
Zadní IO štít je integrovaný na desce a samotné výstupy jsou: tlačítka pro vymazání nastavení BIOSu a pro flashback BIOSu. 6x USB3.0, PS2 port, 10G LAN port od Marwellu, 2.5G LAN port Intel, 4x USB 3.1 a z toho jeden typ-C, Wifi6 modul a audio výstupy.

Obrázek
chlazení desky je rozmístěno nejen na VRM, jak popisuje obrázek

Obrázek
Vodní blok i uchycení na fitinky je vytvořené firmou EK, kterou vodníkaři perfektně znají.

Obrázek
znovu sensoring na této desce, podobný jak Extreme.

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Oled displej může zobrazovat informace o CPU, teplotách apod, ROG předdefinovaná loga a obrázky, informace o průběhu BIOS updatů a nebo nakonec vlastní obrázky a animace.

Maximus XII Hero/Wifi
Obrázek
Obrázek
Maximus XII Hero je podle mého soudu zlatá cesta z řady ROG. Pokud vás nezajímá LN2 taktování a přesto chcete kvalitní VRM, netoužíte mít chlazené VRM vodou, pak ideální řešení.

Obrázek
Obrázek
Obrázek

Obrázek
Napájení desky je stejné jak u Formula desky, tedy 14+2 se powermosfety Infineon TDA21462, 70A propustnost a 1000KHz spínací frekvence. Velmi podobný tomu u Formula desky (obrázek říká 60A, ale není to pravda).
I tato deska disponuje 3x M.2 sloty a designově mi připomíná nejvíce AMDčkovskou Crosshair VIII Hero.

Obrázek
IO je integrované a výstupy jsou duální LAN 2.5G Intel + 5G Marwell, celkem 10 USBček, kde převažují USB3.0 a USB3.1 (obě po čtyřech), HDMI pro iGPU a audio výstupy a Hero s Wifi má pochopitelně i Wifi6 modul :)

Obrázek
O síťových řešeních jsem již psal, souhrn je na tomto obrázku

Obrázek
Reset tlačítko může fungovat jako flexkey.

Obrázek
Deska pojme až tři M.2 zařízení, umístění je zvýrazněno červenou barvou. Zároveň samozřejmě deska podporuje Intel Optane a NVMe raid.

Obrázek
Obrázek
Jak je řešeno chlazení na desce?
Sensory na desce jsou na třech nejdůležitějších místech. Zde je jisté drobné omezení - Formula a Extreme mají přímých sensorů více.

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: pá 1. květen 2020, 09:46 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Extreme deska a unboxing ve francouzštině
https://www.youtube.com/watch?time_cont ... =emb_title

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: po 4. květen 2020, 14:55 
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Založen: 16. březen 2004
Bydliště: Praha
Nahoru
https://drive.google.com/drive/folders/1OpaGwoc7jyOooJR5fm3L0GQT8HRuIayB?usp=sharing
Extreme
Příloha:
ROG MAXIMUS XII EXTREME_800.jpg

Formula
Příloha:
ROG MAXIMUS XII FORMULA_800.jpg

Hero
Příloha:
ROG MAXIMUS XII HERO (WI-FI)_800.jpg


Nemáte oprávnění k prohlížení souborů přiložených k tomuto příspěvku.

_________________
Asus RoG laptop * AG322QCX


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: čt 7. květen 2020, 14:36 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Popis desek Extreme, Hero a Formula:
https://greentechreviews.ru/2020/04/30/ ... i-extreme/
https://greentechreviews.ru/2020/04/30/ ... i-formula/
https://greentechreviews.ru/2020/04/30/ ... ero-wi-fi/

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: čt 21. květen 2020, 14:43 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Na vybrané kousky desek Asus z490 akce Coolermaster AIO chladič zdarma. Má údajně být i na Mironet, Alza CZ/SK, Bohemce a Datacompu.sk

Obrázek

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: út 26. květen 2020, 14:41 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Spotřeba a tpeloty OC i9-10900K (5200, později díky teplotám kleslo na 5100 MHz) v PRIME95 na Maximus XII Extreme, chlazeno vodou, výsledek po více než 1h stress testu.
Tester žádný noob, ale Elmor :)
Obrázek

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: út 26. květen 2020, 15:16 
Červená karta
Červená karta

Založen: 28. listopad 2016
Nahoru
Lol. Tie dosky aj s tymi cpu nech si za tu cenu co maju mobo nechaju. Ak taku cenovku budu mat vsetky mobo na tuto platformu tak nema cenu sa koli nim akokolvek vzrusovat. :razz:


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: út 26. květen 2020, 16:13 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Ale už jsme to vysvětloval
1)kurz koruny vůči USD
2)VRM, nelze srovnávat VRM kvalitu na Z390 s Z490 - ta je o level dál (dokonce v průměru lepší jak na X570) a samozřejmě to dělá cenu také
3)PCIe 4.0 u vyšších modelů přepínače - jsou dražší na výrobu
4)častěji 6-8 vrstvé PCBčka = zvýšeníc eny
5)Intel 2.5G LAN je novinkou, dražší jak jiné 2.5G síťové čipy a dražší jak 1G Intel čip
6)Wifi6
7)nové optimalizace řízení (vývoj se musí zaplatit)

Nový socket, to vše se podepíše do ceny desky

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: út 26. květen 2020, 17:00 
Červená karta
Červená karta

Založen: 28. listopad 2016
Nahoru
Co z toho konkretne potrebujem? ;-)


 Profil  
 Předmět: Re: ROG Maximus XII Extreme, Formula a Hero (1200, Z490)
PříspěvekZaslal v: út 26. květen 2020, 19:16 
Moderátor
Moderátor
Obrázek uživatele

Založen: 13. prosinec 2005
Bydliště: Brno
Nahoru
Aby ti nezačala hořet VRM, tak zcela jistě silnou kaskádu. 2.5G LAN celosvětově hraje už důležitou roli do budoucna (cca 3-4 roky, kdy ti lidé si sestavy nechávají). PCIe 4.0 je nutnost, protože Rocket Lake má v sobě PCIe 4.0 řadič a desky Z490 jej podporují. ODrušení signálu je taky nutnost, to je jako nechtít u aut lepší dynamiku a stabilitu na silnici, protože je to "zybtečné" a v praxi to jako běžný řidič až tak nepoznám (jelikož jsem neměl pořádně s čím srovnávat)

_________________
ROG Power PC1:AMD Ryzen 5 2600X, Crosshair VII Hero, ROG Ryuo 240, 256MB NVMe + 500GB Samsung SSD, 2x 8GB GSkill TridentZ RGB 3200 MHz, Dual RTX 2060,CM V750, NZXT Noctis. PC2:AMD FX-8370, Silentium Fera, Asus 970 Pro Gaming/Aura, 240GB SSD HyperX 3K, R9-270X OC, 2x 4GB GSkill RipjawsX 2400 MHz, Corsair AX750, Bitfenix Pandora


 Profil  
Zobrazit příspěvky za poslední:  Řadit podle  
Odpovědět na téma  [ 10 příspěvků ] 


Čas je uváděn v UTC + 1 hodina


Přejít do sekce:
  

Kdo je přihlášený

Uživatelé procházející si tuto sekci: Žádní registrovaní uživatelé a 1 anonymní


Nemůžete zakládat nová témata v této sekci
Nemůžete odpovídat na příspěvky v této sekci
Nemůžete upravovat své příspěvky v této sekci
Nemůžete mazat své příspěvky v této sekci
Nemůžete připojit přílohy v této sekci

 
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Český překlad - PCT fórum, Zásady ochrany osobních údajů.