Gigabyte GA-H170-HD3 DDR3 (1151, H170)

Základní desky firmy Gigabyte.

Moderátor: Eddward

Odpovědět
Srandista
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 17. čer 2009
Bydliště: Brno

Gigabyte GA-H170-HD3 DDR3 (1151, H170)

Příspěvek od Srandista »

Aj ked takych ako ja tu asi vela nebude, rozhodol som sa pre pripadnych zaujemcov spisat tento post.

Vzhladom, ze ceny DDR4 RAM dnes atakuju historicke maxima, a ja terajsiu zostavu beriem len ako prechodne riesenie pred 6+ core CPU, ktore maju dojist, rozhodol som sa pre vskutku budget riesenie. A to, ze skombinujem moj Skylake s DDR3 RAM zo starej zostavy, a kupim si k tomu ekvivalentnu dosku.

A kedze som zohnal non-K i5, rozhodol som sa, ze kupovat Z170 dosku nema zmysel a nakoniec som kupil tento Gigabyte s H170 chipsetom. Jedna sa o Gigabyte GA-H170-HD3 DDR3.

Stranky vyrobcu: http://www.gigabyte.com/products/produc ... x?pid=5517

Doska ma fullATX rozmer (existuje aj v microATX verzii), je cela cierna a ma 4 sloty na RAM. Existuje aj vo verzii pre DDR4 RAM, a jediny rozdiel je prave v slotoch na pamate. Doska este neovplyva novodobym RGB LED sialenstvom, ale je na nej na zlto oledkovany trace z audio chipu k jackom, nastastie vypnutelny v BIOSe. Pozitivne je, ze okrem vsetkych moznych PCI slotov ma aj jeden M.2 slot. V baleni sa nachadza aj G Connector, ktory ulahcuje zapajanie power, reset, HDD LED a podobnych kablikov od skrine.

Doska kazdopane nicim nevycnieva, ale ani mi nepride, ze by v dacom stradala. Mne osobne dosla z Alzy s BIOSom F2, pricom hned po nastartovani som nainstaloval posledny stabilny F4. Existuje uz ale aj beta BIOS F20a, ktory podporuje Kaby Lake procesory, takze aspon v tomto smere je doska trocha future proof. Uvidim, ci Gigabyte este niekedy povysi tento BIOS aj na nejaku stable verziu, alebo zostane u tohoto s nalepkou beta.

Balenie bolo standardne, a obsahovalo dosku samotnu, dva SATA kable, CD s ovladacmi, I/O shield, uzivatelsky manual a uz spominany G Connector.

Este v kratkosti zabrdnem k tym DDR3 modulom, pretoze toto bol dovod, pre ktory som si kupoval prave tuto konkretnu dosku. Pouzivam 4 nasledovne moduly: https://www.alza.cz/crucial-8gb-kit-ddr ... 370346.htm

Nie su uvedene v testovanych Gigabytom, ale funguju bezproblemovo. Ich specialitou je, ze maju ultra nizky profil (o trocha menej ako 2 cm), a preto sa vlezu snad pod kazdy chladic. Na starej zostave bezali na 1,5V, pretoze doska vtedy menej nastavit nevedela, ale tu so Skylakom bezia samozrejme na 1,35V. Ano, viem, Skylake dobre skaluje s frekvenciou RAM, ale ako som uz spominal, tato zostava je len docasne riesenie. A zaroven tak trochu dufam v to, ze v dobe buduceho upgradu uz sa ceny DDR4 RAM opat vratia do nejakych normalnejsich hladin.

Keby mal dakto nejaku otazku, kludne sa spytatajte, s cim budem vediet, poradim.

Pripajam moju fotku krabice a fotku dosky od vyrobcu.

Obrázek

Obrázek
MTB: MSI MAG B550 Tomahawk, CPU: AMD Ryzen R5 3600 + Scythe Mugen 4, RAM: Corsair 32GB DDR4 3600MHz CL16, GPU: AMD RX 6800 16GB RAM, SSD: Corsair MP600 PRO LPX 1TB + Corsair MP510 1TB, SC: Sound Blaster X-Fi Titanium Fatal1ty Professional, PSU: Corsair RM650x, Case: Fractal Design Define C, Monitor: Dell S2721DGFA
Google Pixel 4a, Nexus 7 (2013) 32GB
Odpovědět

Zpět na „Gigabyte“