Windows 10 - partition: EFI, reserved, system, reserved

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 10.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Windows 10 - partition: EFI, reserved, system, reserved

Příspěvek od Jey »

Víceméně poprvé jsem instaloval Windows 10 v režimu UEFI. Před instalací jsem disk vyčistil pomocí diskpartu, "select disk x", "clean" a poté instaloval OS po nabootování instalačky, vytvořené v programu RUFUS v UEFI režimu (jedná se o EFI+BIOS flashku).

OS je nainstalován správně, v "msinfo32.exe" se zobrazuje pod položkou "Režim systému BIOS" správně hodnota UEFI.

Co mě ale zarazilo, je rozdělení disku, tak jsem v tom chtěl udělat trochu pořádek.

1. 100MB GPT (EFI System Partition) Active & Boot
2. 16MB GPT (Reserved Partition) None
3. 232GB GPT (System Partition) System
4. 500MB GPT (Reserved Partition) None

Odstranil jsem tu 4. partition, která měla sloužit k "Recovery", bez které se systém obešel.

Chci se zeptat, je možné odstranit i tu 2. partition, aby byla zachována funkčnost systému?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Windows 10 - partition: EFI, reserved, system, reserved

Příspěvek od zsdx »

Kdyz se podivas do dokumentace MS ke GPT, zjistis tam, ze ne.
Klidne ji ale muzes zkusit odebrat a kdyz to nepujde, snadno to z instalacky opravis.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 10 - partition: EFI, reserved, system, reserved

Příspěvek od Jey »

A jsi si tím jistý? Na server PC bez monitoru, klávesnice a myši to jaksi zkoušet nehodlám, abych to pak nemusel jít složitě obnovovat. Na eng diskusních fórech jsem našel pár témat, kde píšou, že po odstranění 16MB partitiony PC nebootuje. Ona je tam vytvořená instalátorem Windows, nebo potom OS, tak proč by tam jinak byla? Asi hodím W10 na desktop a časem otestuji.
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Windows 10 - partition: EFI, reserved, system, reserved

Příspěvek od zsdx »

Ono i to, ze neni videt ve Sprave disku ma svuj duvod...
Vse mas v delsi verzi ve 'Windows and GPT FAQ' (20 minutes to read), mini vycuc v diskpart-u (help create partition msr).
Kdo (a kdy) ji vytvari, je popsano ve vyse zminenych FAQ. Je tam i proc.

A protoze si rad hraji, udelal jsem pokus tebou zmineny v posledni vete - na rozdil od eng diskuznich for ti ale tvrdim, ze Win10 x64 v UEFI rezimu nabootuji i bez oddilu MSR.
Mas koule na to si s tim na serveru hrat, aby sis udelal poradek na disku (nebo usetril 16MB) ?
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 10 - partition: EFI, reserved, system, reserved

Příspěvek od Jey »

Díky za info. Budu dávat W10 ze SSD na NVME čistou instalaci na desktopu, tak to tam hned za čerstva vyzkouším, a pak na serveru.


//edit Wilik - promaz
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Windows 10 - partition: EFI, reserved, system, reserved

Příspěvek od Jey »

Po odstranění 16MB partition na desktopu jsem zjistil, že to fakt ničemu neublížilo.
Odpovědět

Zpět na „Windows 10“