Windows 10 - DPI - neostrý text

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 10.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Michael24
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: Rakovník/Praha
Kontaktovat uživatele:

Windows 10 - DPI - neostrý text

Příspěvek od Michael24 »

Zdravím :)

Na svém PC už Windows 10 nějaký čas používám, teď jsem upgradoval i svůj NTB. Jelikož ten NTB má klasický 15.6" displej, ale s rozlišením 1920x1080, tak mám vždycky ve Windows nastaveno zobrazení na 125%. Ve Windows 7 bez problémů.

Ve Windows 10 se z počátku zdálo všechno taky OK. Nicméně později jsem si všiml, že text v některých aplikacích je jakoby rozmazaný/neostrý. Zjednodušeně řečeno - jako kdyby se jednalo o obrázek zvětšený na 125%, snad chápete :) V průzkumníku je všechno OK. Hledal jsem na googlu a našel jsem spousty odkazů, kde se to ihned po vydání Windows 10 řešilo. Jako řešení se doporučovala utilitka, ve které se nastavilo chování při změně DPI na způsob Windows 8.1 a ona pak při každém zapnutí PC přepsala hodnotu v registrech a tím se to vyřešilo. Prý než Microsoft vydá nějaký fix nebo než to vyřeší ovladače GK.

A moje otázka tedy zní, to opravdu ještě tento problém není vyřešený? :sleepy: Uplynul už rok a žádné jiné řešení se mi nepodařilo vygooglit. Aktualizoval jsem ovladače jak integrované Intel grafiky, tak i nVidia ovladač, nainstaloval veškeré aktualizace z Windows Update a problém pořád přetrvává. Opravdu se mi nelíbí představa, že kvůli tomuto problému se mi bude muset při každém spuštění Windows na pozadí spouštět i tato utilitka. :shock:

Pokud někdo víte o elegantnějším řešení, budu moc rád, když se o něj podělíte. Před založením vlákna jsem zkoušel vyhledávat i tady na foru, ale vyhledavač nic nenašel. Děkuji :)
PC: CPU: Intel Core i5 2500K @4.4 GHz + Coolink Corator DS Gk: MSI Radeon R9 280X Gaming RAM: Kingston 8GB 1600MHz CL9 SSD: Crucial MX300 1TB MB: Asus P8P67 Pro OS: Windows 10 Home x64
Butch
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 17. črc 2003
Bydliště: Praha

Re: Windows 10 - DPI - neostrý text

Příspěvek od Butch »

Celkem znama vec :-)

pravy klik na ikonu zastupce programu, Vlastnosti - Kompatibilita - Zakazat zmeny velikosti zobrazeni pri vysokych hodnotach DPI (to zaskrtni a znovu pust aplikaci)

Musis takto nastavit kazdou aplikaci, ktera se ti nezda. Mozna je na to i nejaky nastroj nebo davka do registru.

Nicmene pokud se ti to bude zdat porad neostre, muzes nastavit windows ve vizualnich efektech na vykon, misto vizualnich orgii a pak budes mit kazdy text jak vytesany pixel na pixel...nicmene na tohle nejaka aplikace nemusi byt ready a bude to kostrbate
Intel i7 3770K@4,2GHz(1,3V)+Coolink Corator DS, Asus Maximu​s IV GENE​-Z, ASUS Geforce GTX 1070 Strix 8GB, 16GB RAM Kingston, Samsung SSD 850 EVO 500GB+250GB, Samsung F3 1TB, WD RED 8TB, Fractal Arc Mini, Benq VW2420H, CM Silent Pro M2-720W, Logitech G502 proteus spectrum, Logitech Z-2300, Xbox ONE S gamepad, Logitech G11, Creative Sound Blaster X-Fi HD USB SBX, Lian-Li BZ-H06
Michael24
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. led 2009
Bydliště: Rakovník/Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Windows 10 - DPI - neostrý text

Příspěvek od Michael24 »

Jo, zapomněl jsem dodat, že o tomhle způsobu také vím :) Jen je to na můj vkus hodně nepraktické... Kromě toho, takhle mě rozčilují třeba i instalátory různých programů. Nic, co by se nedalo přežít, ale proč proboha? :(

Nehledě na to, že tím dosáhnu akorát toho, že se na ten program potom to zvětšení textu nevztahuje. To je také celkem k ničemu, to už pak můžu nechat zobrazení rovnou na 100% a vyjde to na stejno. :)
PC: CPU: Intel Core i5 2500K @4.4 GHz + Coolink Corator DS Gk: MSI Radeon R9 280X Gaming RAM: Kingston 8GB 1600MHz CL9 SSD: Crucial MX300 1TB MB: Asus P8P67 Pro OS: Windows 10 Home x64
Odpovědět

Zpět na „Windows 10“