Na tento disk nelze instalovat

Všechny dotazy, problémy a řešení týkající se Windows 10.

Moderátor: Loki5567

Odpovědět
Hirogen
Nováček
Nováček
Registrován: 12. led 2010

Na tento disk nelze instalovat

Příspěvek od Hirogen »

Stalo se mi 2x za sebou, jednou na ntb ASUS GL703 a jednou na ntb HP Spectre x360 to, že jsem chtěl dát čistou instalaci Win10.
V Biosu jsem vypnul Secure Boot, zapnul CSM (ASUS), Legacy mode (HP).
ALE::
Start z USB proběhne normálně, dojde do pozice, kde se přiděluje partition na disku. Instalátor umí přidělit, odebrat partition. Umí naformátovat disk. Neumožní mi ale nainstalovat Win10. Hlásí:
„Systém Windows se nedá na tuto jednotku instalovat“. Po kliknutí na podrobnosti říká, že je možné, že hardware tohoto počítače neumožňuje spuštění na tomto disku (pěkná blbost).
Zkušel jsem SHIFT+F10 a pomocí příkazu DISKPART
clean
create partition primary
select partition 1
active
forma fs=ntfs quick
assign
Toto proběhlo vše vpořádku. Při přepnutí ALT+ENTER zpět do instalace a F5 si instalátor načte naformátovaný disk, ale stejně nenainstaluje Win.
Zkušel jsem:
Pretec USB.3.0 32GB i ADATA USB 2.0 16GB. Zkoušel jsem Win 10/64 1703, 1909, 20H2. Flešku formátuji příkazem DISKPART, zkusil jsem ale i program RUFUS a nastavil MBR, aby šla výsledná instalace jak na UEFI, tak v LEGACY.
Pokaždé to končí stejnou hláškou.

Většinou tato hláška byla způsobena vadným systémovým diskem. V tomto případě si tím ale nejsem zcela jist, neboť DISKPART disk naformátoval.

Zkoušel jsem podle chytrých radna internetu při chybové hlášce vyndat flešku, F5, zandat flešku - NIC
Zkoušel jsem taky prohazovat pořadí bootování (nejdříve HDD, potom fleška a obráceně) - NIC


Navíc v případě ASUS byl ntb v servisu s tím, že mu nic není a normálně nainstalovali. Neřekli mi ale jak, nebo kde dělám chybu. Myslím si, že tam nalili svoji image a pak se spustil instalační proces jako při recovery.

V případě HP je ntb v servisu nyní (VSP-Data) s tím, že jim to jde.

Kde jsem dělal chybu?

PS - ještě doplním, že z toho Pretecu jsem nainstalovat W10 alespoň 50x, když opravuji notebooky
fotula
Nováček
Nováček
Registrován: 06. bře 2014

Re: Na tento disk nelze instalovat

Příspěvek od fotula »

Ahoj,

nedávno jsem řešil něco podobného a řešení bylo! Nainstalovat systém z dvd :)
Z flashky to házelo stejný hlášky jako tobě a z toho dvd to normálně šlo :) můžeš zkusit.
Holda
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 15. pro 2004
Bydliště: Kladno/Praha

Re: Na tento disk nelze instalovat

Příspěvek od Holda »

Nainstaluj 10 tak, jak mají být, tzn. UEFI a zkonvertuj disk do GPT.
.
killerek
Začátečník
Začátečník
Registrován: 09. pro 2003
Bydliště: Praha

Re: Na tento disk nelze instalovat

Příspěvek od killerek »

Hirogen píše: V Biosu jsem vypnul Secure Boot, zapnul CSM (ASUS), Legacy mode (HP).
Tady je ten problem. Win 10 se maji idealne instalovat v UEFI a ne legacy modu. Uz u Win 7 to nedavalo smysl, pokud mel clovek HW s podporou UEFI.
Jey
Začátečník
Začátečník
Registrován: 30. črc 2011
Bydliště: Praha

Re: Na tento disk nelze instalovat

Příspěvek od Jey »

Myslím, že před "clean" v diskpartu by mělo být něco jako "select disk x", kde x označuje vybraný disk. Lze zjistit pomocí "list disk".
Pak si lze stav disku ověřit pomocí "select disk x" a "list partition", neměla by tam být žádná. Jinak bude problém asi v tom BIOSu.
Odpovědět

Zpět na „Windows 10“