"Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
RomanOn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. zář 2004
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

"Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od RomanOn »

Zdar, na youtube som nasiel typkov co tzv. pretaktovali obnovovaciu frekvenciu monitora na hodnoty vyssie, ako boli v jeho specifikaciach. Nejde o ziadnu vedu, staci v Nvidia menu (u AMD neviem kde a ako) vytvorit vlastne rozlisenie kde sa manualne zada obnovovacia frekvencia a da sa otestovat ci to zvladne monitor. Ak ano, rozlisenie sa ulozi a moze sa pouzivat. Skusal som to na mojom monitore AOC U2790PQU. V specifikacii je udane, ze monitor je 60Hz.

Pomocou laborovania s vlastnym rozlisenim sa mi podarilo dostiahnut maximalne 67Hz pri 4K rozliseni.
Rozdiel samozrejme biedny. Ked som vsak dal rozlisenie QHD, tak som sa uz dostal na neuvereritelnych 144Hz, takisto pri FHD rozliseni.
Chcem sa spytat, su tie cisla realne? Respektive ta obnovovacia frekvencia. Ked nastavim QHD a 144Hz, ukazuje aj v hrach 144FPS, dokonca aj v OSD menu monitora ukazuje 144Hz. Okom to nedokazem rozlisit od beznych 60Hz.
CPU: AMD Ryzen 5 5600X MB: ASUS TUF Gaming B550-Plus, RAM: 4x8Gb Gskill Trident RGB 3200Mhz, Storage: Samsung 970 EVO Plus 1000GB, GK: EVGA GeForce GTX 1080 FTW Hybrid, Zdroj: Seasonic Gold 650W, Monitor: 27" AOC U2790PQU, OS: Win10/64
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: "Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od Fox_25 »

Jestli monitor ukazuje 144 herců, tak tam máš 144 placatých herců :)

Ještě si zkontroluj jestli monitor nevynechává snímky. Většinou ani není třeba dělat fotku, vynechávání jde vidět i na displeji kamery ve foťáku/mobilu.

https://www.testufo.com/frameskipping
RomanOn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. zář 2004
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: "Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od RomanOn »

Hmm tak vynechava, uz pri tych 67hz je to vidno a pri 144hz je to derave jak sito
CPU: AMD Ryzen 5 5600X MB: ASUS TUF Gaming B550-Plus, RAM: 4x8Gb Gskill Trident RGB 3200Mhz, Storage: Samsung 970 EVO Plus 1000GB, GK: EVGA GeForce GTX 1080 FTW Hybrid, Zdroj: Seasonic Gold 650W, Monitor: 27" AOC U2790PQU, OS: Win10/64
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: "Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od Fox_25 »

Děravé jak síto, předpokládám že jsi to fotil a pokud ano, tak monitor bohužel vynechává snímky. Ještě můžeš zkusit snížit časování, teoreticky by to mohlo pomoci.

Ale jestli to máš na herním PC, zvážil bych LCD s rozlišením QHD a 144hz.
RomanOn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. zář 2004
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: "Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od RomanOn »

Skusal som to filmovat mobilom cez spomaleny rezim, ked som si to potom pustil, jasne bolo vidno, vynechavanie snimkov uz pri 67Hz. Pri 144Hz to uz bolo viditelne aj okom. Jednoducho je to blbost, monitor to sice pretaktuje, ale nic sa tym neziska, lebo vynechava snimky..
CPU: AMD Ryzen 5 5600X MB: ASUS TUF Gaming B550-Plus, RAM: 4x8Gb Gskill Trident RGB 3200Mhz, Storage: Samsung 970 EVO Plus 1000GB, GK: EVGA GeForce GTX 1080 FTW Hybrid, Zdroj: Seasonic Gold 650W, Monitor: 27" AOC U2790PQU, OS: Win10/64
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: "Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od spajdr »

RomanOn píše:Hmm tak vynechava, uz pri tych 67hz je to vidno a pri 144hz je to derave jak sito
Tak to jsi trosku precenil moznosti monitoru, pobavil jsi me :-D
RomanOn
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. zář 2004
Bydliště: Slovakia
Kontaktovat uživatele:

Re: "Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od RomanOn »

Tak co no, za pokus to stalo :D
CPU: AMD Ryzen 5 5600X MB: ASUS TUF Gaming B550-Plus, RAM: 4x8Gb Gskill Trident RGB 3200Mhz, Storage: Samsung 970 EVO Plus 1000GB, GK: EVGA GeForce GTX 1080 FTW Hybrid, Zdroj: Seasonic Gold 650W, Monitor: 27" AOC U2790PQU, OS: Win10/64
spajdr
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 14. bře 2004
Bydliště: Ostrava Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: "Pretaktovanie" obnovovacej frekvencie monitora

Příspěvek od spajdr »

Jojo, taky jsem mel podobne vysledky, jeste s jinym monitorem, akorat u me to rovnou spadlo do cerne obrazovky :-D
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“