Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

marek16 píše: Schali: Na ty G7 jsem koukal, ale potřebuju 4k kvůli práci, takže to padlo...
...
-lepší prokreslení tmavých oblastí obrazu ve filmech v Game módu
-jiný režimy jsou kvalitou v podstatě nepoužitelný
-v Game módu ten obraz občas "dýchá", jak si elektronika přepočítává novou scénu a pak jí upraví barvy (není to hrozný, ale občas to jde vidět). Např pokud switchnu z plochy na bílej prohlížeč, asi během vteřiny to ztmaví lištu z tmavě hnědé na černou. ...
O práci s fotkami nebo videem asi nepůjde co? :) Jinak by ti režim takto zkreslující barvy naopak nevyhovoval.
- zakřivení ale na práci třeba z textem nebo výkresy taky nic moc. Takže si vybíráš mezi samými chuťovkami. :) Ale dellu bych veřil víc než Samsungu
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

To co popsal u "game modu" bych nepřežil ani minutu. Proč vlastně brát VAčko když si tam pak člověk zapne mod co naopak "vytahne černou" nahoru aby se tam věci "lépe prokreslily" uuuh what?
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od marek16 »

Ache: programování :)
Doc: možná jsem to špatně popsal, ale výsledek toho je, že samsung má lepší černou ve filmech i detaily v ní. U Dellu je to spíš míň kontrastní a zašedlý (opět, relativně, není to nic tragickýho). Rozhodně je to pro mě pozitivum, ale jak jsem psal, na realistický barvy si moc nehraju. Každopádně právě proto jsem to psal - aby se lidi mohli líp rozhodnout podle toho, co jim konkrétně vyhovuje :)
Quis custodiet ipsos custodes?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

No Samsung (už ten CFG/CHG) měl funkci zesílení/utlumení tmavých odstínů - ale výsledkem je tak akorát zkreslená gamma :-D Jako někomu to vyhovuje, když jsou tmavý odstíny ještě tmavší a nebo světlý zase světlejší, nic to nezmění na tom, že DELL bude na 100% přesnější (i když VA na barevně kritický práce nikdy dělaný nebyl). Na programování je to asi fuk a filmům tyhle zkreslovače prospějí.

Jako každému se líbí něco jinýho, ale Game mode jak popisuješ je něco, co má většina monitorů a jedná se o zkreslující režim. Kalibrovaný a dobře nastavený u většiny monitorů je vždy default, nebo přímo nějaký sRGB/Rec.709/Adobe/DCI... režim.

Ale to ti fakt na programování tedy text a řádky.... vyhovuje prohnutý panel? Za mě byly ty prohnutý Samsungy super na hry i filmy (až na odezvu ve hrách tedy), ale na práci šílenost - rovná linka není rovná, a z excelu se mi dělalo skoro blbě :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od marek16 »

Ache píše:Ale to ti fakt na programování tedy text a řádky.... vyhovuje prohnutý panel?
Právěže jo - teď jsem to měřil, od očí do středu obrazovky mám ve stejné pozici 77cm, ale k okrajům už je to 86, což už je dost rozdíl. To prohnutí to aspoň trochu vyrovnává a nemáš pocit jako bys čuměl přes nějaký rybí oko. Linky v excelu mi nevadí, pravítkem je nepřeměřuju :D
Quis custodiet ipsos custodes?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Víš ale ne všechny detaily v černé máš jasně vidět. To je spíš nedluh LCD obecně jak nemaj dobrou černou tak že sebemenší změna v tmavejch odstínech je hned vidět, ale neni to vůbec přirozené ani realistické. V tomhle se mi právě líběj ty lepší VAčka s hlubokou černou.

Ale chápu tvůj přístup že pokud ti to tak vyhovuje tak proč ne. Moje obrazovka taky má určitej processing, můžu ho vypout ale líbí se mi to více s nim. On je, hmm, jak bych to popsal, popsal bych to jako "potlačování mlhy" prostě oběkty co jsou v mlze jsou vidět jasněji a barevněji než na 100% přesnym panelu nebo photo režimu. Ale vyhovuje mi to protože to prostě "vypadá lépe". Takže tě chápu, jen řikam, že kdyby mi něco vytahovalo nahoru černou vyletěl bych z kůže heh.

Co se gammy týče, tak tam já si taky nastavuji 2.4 protože se mi to líbí vvíce jak standard 2.2
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Víš ale ne všechny detaily v černé máš jasně vidět. To je spíš nedluh LCD obecně jak nemaj dobrou černou tak že sebemenší změna v tmavejch odstínech je hned vidět, ale neni to vůbec přirozené ani realistické. V tomhle se mi právě líběj ty lepší VAčka s hlubokou černou.
Tohle ale přesně VAčka dělají - zesilují (hlavně mimo 90° úhel)tmavé barvy (gamma shift), a tak jsou sebemenší změny patrnější. Viz jak si tady spousta lidí stěžovalo na banding v Controlu tmavých místech - všichni měli něco společné - VA panely na stole.

Jinak jo, ten Samsung právě tou korekcí černé barvy odstraňoval i "mlhu" - prostě to je takový jiný gamma posuvník (posouvá to hlavně tmavý barvy). Ideální je ale mít monitor s použitelným normálním režimem než nějaký game mode s dynamickým kontrastem a zkrášlovačem barev (to se vždy dá zařídit přes dodatečný post-process filtry). :)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ta moje Sonka je schopná některé ultra tmavé odstíny "spolknout" ala z pohledu z příma se prostě ty nejtemnější detaily můžou ztratit, neberu to ale jako problém, protože CRT se chovaly obdobně a lidské oko je taky analog, kterej fakt nepozná rozdíl mezi odstínem černé 255 a 254. Ano je to VA takže tam je gamma shift, takže když se podívám z úhlu tak to tam i vidim (ty věci co z příma nerozeznam), ale myslim si že bych ani neměl a stav zpříma mi přijde korektní. Banding v tamvejch odstínech na moderních VA = moderní VA jsou cheap shit, žádná novinka.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

No ta poslední poznámka bude ten kámen úrazu... mě třeba S-PVA taky nějak extra nevyhovovalo (úhly, a odezva), ale od cPVA to byl obrovský skok dolů - sice se navýšil kontrast (z původních cca 1500:1 až na 5000:1), ale dobrý vlastnosti VA šly rapidně dolů. IPSko sice také zažilo degradaci s příchodem H/e-IPS (přišly po poctivém S-IPS) ale zde se mírně vyšší kontrast nahradil absencí A-TW polarizéru, takže tu mále glow (s polarizérem je minimální). Ale jinak zbytek šel nahoru.

Ono to S-PVA třeba netrpělo tolik na ten black smearing, byl tam, ale mnohem nižší než to co sem třeba viděl na těch herních Samsung (a to to jsou herní monitory). Jenže trik byl v tom, že S-PVA kvůli tomu děsně lagovalo (panel už dopředu počítal s jedním snímkem, aby OD nastavil tak, aby ten smearin "přeskočil")... levné C-PVA a jeho klony, které potkáváme dodnes (AMVA, SVA) tímto lagem netrpí, ale zase mají kvůli tomu problémy z těmi tmavými přechody.

Aspoň že už sme se zbavili TNek, ty byly dlouhou dobu mor. Kde i ta odezva nebyla to co se o ní říkalo... a to hlavně kvůli tomu, že většina recenzí měřila odezvy jen B-W-B (viz třeba i světhardware), a minimálně se testoval gray-gray, kde TN zase tak slavné nebylo a kdejaké VA,IPS bylo rychlejší (bez viditelných OD artefaktů). TNku dobře seděl overdrive - uměl ho urychlit, ale také s tím přicházejí problémy - OD artefakty. a bez OD bylo TN dost slow (a hlavně odezvu schodovalo = rozdvojovalo hrany místo bluru alá IPS/VA).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Vyzerá to, ze v zahraničí sa už začal predávať 43" miniled samsung, akurát sa nevedia dohodnúť, ci je to 60Hz no VRR alebo 120 s VRR :D

https://www.bestbuy.com/site/samsung-43 ... l=nosplash

Som zvedavý na dojmy. PPI vychádza na 102,46
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

je to 60Hz
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Si robíš kozy :twisted:
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Má vůbec Samsung TV s 120hz inputem? Já vim že lidi vždy rozebírali LG a jejich oledy.

Edit odpovím si sám, Samsung vydal ofiko seznam 4K120hz modelů a jsou tam i ty 43", ale ne tahle. A jako TV by zde byl ještě další velkej potenciální problém, inputlag.

https://www.samsung.com/uk/support/tv-a ... game-mode/
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Raikkonen »

Ache - Jenže jakou dobu to trvalo se zbavit TN, odhadem 15 let? Nejdřív to pro herní využití ostatním technologiím trvalo dlouhé roky TN dohnat a poté také nabídnout použitelné řešení v rozumné cenové hladině. Jasně, kdysi byla možnost si pořídit třeba Eizo nebo NEC, jenže to byl takový příplatek, že o tom málokdo reálně uvažoval. A když toho po letech IPS a VA v 60Hz už konečně reálně dosáhli, tak přišla éra vysokofrekvenčních panelů, kde se zase na dlouhé roky TN zabetonovalo.

Jak jste tu s Docem na předchozí straně diskutovali LCD vs CRT, tak je IMHO škoda, že se výrobci na CRT tak rychle vykašlali. Ono se snad z prémiové kategorie ani nikdy nedostaly 100Hz CRT monitory, to by pak ty LCD hned od začátku nevypadaly tak lákavě. I když tedy zrovna v té době začaly být v kurzu porty z konzolí s 60fps lockem. Nakonec by ale stejně vyhrál ten velký širokoúhlý obraz LCD, když přišly levné HDReady 22" a pak FullHD 24", jen by to bylo o pár let později. Taky spousta těch levných LCD byla dlouho vybavená jen VGA vstupem, takže bylo potřeba opět zarovnat obraz. To byla u CRT děsná otrava a nechápu, proč se to nepodařilo vyřešit podobně jak u TV, kde hned po vybalení z krabice byl obraz vycentrovaný a OK, zatímco na monitoru se muselo nastavovat x parametrů jako třeba soudkovitost, zploštění, náklon apod., aby obraz nebyl šišatý a nebyla ho vidět jen půlka.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

LCD nevypadaly lákavě parametry, ale byly cheap a hlavně malé a lehké, už nebylo třeba na to dimenzovat celej stůl. Moje IBM P260 má 32 kilo...., jasně, cheap consumer CRT byly lehčí ale stejně to bylo velký.

Začátek LCD byl shit, ale jakmile přišly první S-IPS a S-PVA obrazovky tak už jejich druhá generace CRT vytlačila i ve většině profi nasazení. U matky je druhá generace IPS, ňákej ten 21" 4:3 1600x1200 NEC a ihmo ten obraz co to produkuje je krásnej a ta věc je 15+ let stará.

V letech 2007/8 jsem viděl spoustu IPS a PVA monitorů co měly krásnej obraz. Vzpomínám si na jeden profi MVA Fujitsu s 24" 1920x1200 ze kterýho jsem doslova slintal.

Na hráče nikdo nebral ohledy nikdy. I když přišlo 3Dvision a 120hz TNka tak je nikdo jako 120hz nepropagoval, high-refresh gaming se začal propagovat až když IPS začaly zrychlovat tzn tak 2012 dále a odstartovaly to takový ty DVI-only scalerless korejský obrazovky co se daly točit na 120hz a byl o ně velkej zájem a velcí výrobci si všimhli hlele tohle je díra na trhu.

V dobách CRT byl high-refresh branej spíš jako marketing že to "neškodí očím" než že je to "godlike for gaming" , to o co jsem přišli jsme zjistili až později.

Staré IPS a PVA monitory byly drahé, ale obvykle to stálo za to. Takové HP ZR30W stálo 30 klacků. Moje obrazovka stála taky 30 klacků, děsný prachy tehdy, ale na to co je to za kvalitu a jak dlouho to slouží to byl super dobrej deal, dnes si za 30 klacků nic tak dobrýho nekoupíš.
Raikkonen
Začátečník
Začátečník
Registrován: 05. kvě 2008

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Raikkonen »

2007/08 už bylo dobojováno ve prospěch LCD. V té době už do sebe zapadly všechny dílky skládačky, většina problémů byla víceméně úspěšně vyřešená v přijatelné cenové hladině a tímpádem bylo LCD lepší, tím posledním kouskem byl větší širokoúhlý obraz HDReady 22" a FullHD 24". Já jsem ale myslel dřívější dobu, kdy sice bylo už jasné, že CRT dojíždějí a přitom LCD jako budoucnost se jim ještě plně nevyrovnaly. Jakmile se do mainstreamu dostaly 1280x1024 CRT, tak vývoj prakticky skončil, 1600x1200 i 100Hz zůstalo prémií a pak ve výprodeji to už nikoho moc nezajímalo. A tam bylo právě bylo několik hluchých let, kdy kdo si k domácímu PC pořídil 1280x1024 CRT, tak delší dobu u LCD nedostal adekvátní náhradu a ještě o něco déle to trvalo k lepšímu nástupci (ty zmíněné širokoúhlé cca 2007). Těm cenám taky chvíli trvalo, než slezly. A ještě déle to trvalo u těch LCD, co měly rychlejší odezvu a nehodily se jen pro office.

S tím, že by se na hráče nebral ohled, moc nesouhlasim. Vždyť ty LCD jsou toho jasným příkladem, že se právě ty nejrychlejší panely nabízely hráčům, neustále se řešila odezva. To prostě jen v tom úplném začátku ty LCD byly tak pomalé, že to nemělo smysl (a ty drahé profi si domů mohlo pořídit jen pár lidí). Jinak někdy okolo 2000 se mluví o krizi PC gamingu, prim hrály konzole, tak možná to rozhodnutí o konci CRT spadlo jen do špatné doby, že výrobci v té době neviděli potenciál těch 100Hz monitorů a pak už bylo pozdě. Vlastně touhle dobou na PC taky hodně prořídlo herní příslušenství, pomalu se to smrsklo jen na pár typů gamepadů a volantů. Ale pak zase PC gaming (tak 2003-05) pořádně ožil, nástup herních turnajů a esports, Steam, lepší herní hw, pojmenování výrobků po profesionálních hráčích (napadl mě třeba Fatal1ty), Microsoft se snažil protlačit svoje Games for Windows atd.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

usc píše:Si robíš kozy :twisted:
The 43" QN90A features Motion Rate 120 (60Hz Refresh); when stepping up to the 50" QN90A, you will gain Motion Rate 240 (120Hz Refresh) with additional gaming benefits
https://images.samsung.com/is/content/s ... tfiche.pdf
Image refresh frequency rate (default) - 60 Hz

Ale Samsung v tom ma neskutecny bordel, mluvil jsem primo s produktakem a ten taky nevi presne. Porad je sance, ze je tam 120 Hz.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jsme OT ale já ti nevim kámo, ale rok 2000 soumrak PC hraní? Sice jsem byl ještě dost mladej ale pamatuju si to naprosto naopak. 2000 to se teprve pořádně rozjelo UTčko, Q3, CSko a pod, jely furt RTSka přišlo AOE2, Red Alet2, atd, příšly The Sims a holky se dostaly k PC... pařilo se jak nikdy jindy a hlavně už na to lidi začínali mít HW. Rok 2000 byla poslední velká bitva mezi oldschool GPU výrobci a co z ní vypadlo? GF2MX, král mainstreamu. Cheap karta kterou když člověk netahal do 32-bit tak dala na high vše v 1024x768 a to lidem stačilo. Navíc, přišly extra levné a navíc výkonné platformy. Přišel Socket A a Duron. Ty základní Durony s GF2MX byly tehdy všude a bylo to celkem fast. Navíc jen FSB100 takže se většinou daly i recyklovat staré SDramy. Tehdy si pamatuju skoro každej kdo do té doby žil na socketu 7 upgradoval.

Ano vyšla playstation2 ale už o rok poté co jsme měli v PC světě grafiky s DX8 a shadery vypadala sakra zastarale, hlavně ta její malá vram kde se vše muselo tak komprimovat že scény obvykle vypadaly "jednobarevně" protože textury používaly omezenou paletu aby se jich tam vešlo více. Byla na to tuna her a dobré hry ale PC je PC Navíc tady v čechách kralovalo PC (protože se vše pirátilo) konzole moc ne.

Co se obrazovek týče, tak CRT moc vejš vytahnout nešly, takhle vypadá ten klasickej 22" Trinitron uvnitř:

https://forums.blurbusters.com/viewtopic.php?f=2&t=504

Už jen ta hlava...
https://chattyfiles.objects-us-east-1.d ... a74lpu.jpg

To assembly těch magnetů pro správné řízení paprsku, a že to bylo nutné (kor u flat obrazovek), tohle nešlo výrobně zautomatizovat, navíc každej kus byl trochu jinej a muselo se to ladit ručně. Každej kus! Pak obvody vysokého napětí, flyback pro desetitisíce voltů tyhle věci nejdou dělat cheap.

To kam se dostaly consumer CRT ala 17-19" 1024x768-1280x1024 85hz bylo tak rozumné maximum s klasickou maskou bez trinitronu, dále už se to pak slejvalo, větší rozlišení potřebovalo komplet jinou masku aby to bylo aspoň trochu ostré a vše to bylo drahé + extra drahé na transport. Vývoj byl u konce, CRT se vyvíjely přes 80 let, bylo jasné že dále by bylo třeba lepší masky a silnějšího děla = drahé a ne pro consumery. High-end trinitrony se dostaly k těm krásnejm 24" 1920x1200 native Sonkám. Co se TV týče tak v Americe se dělaly ty 43" full HD CRTčka pak i s prvnim HDMI, ale tady v chudé Evropě (kor té střední) si myslim že se to vůbec nedostalo do obchodů. Ostatně v TV CRT úspěšně nahradila plazma, u monitorů už to bylo horší.

U early LCD si pamatuju že hráčům se nabízely levné cetky co měly psáno málo ms. Refresh nikdo neřešil a typicky 2ms TN monitory se tahly více než dnešní low-end VA... byl to humus, ale tehdy se to moc neřešilo protože skoro každej měl ještě doma CRT. Masové přechody nastaly až u těch zmiňovanejhc 22" 1650x1050 panelů, tuhle éru už jsem makal v CZC a prodávalo se to jak zralé hrušky. Kvalita byla ale odporná, navíc tam byly podvody viz Samsung co poslal na recenze monitor s kvalitnim panelem a pak tam začal dodávat jinej s mnohem horšim obrazem ale 226BW měla super recenze tak lidi ten humus kupovali.

Tehdy už existovaly v high-endu pěkné LCD ala masy braly ty humus TNka. I já jsem tehdy naletěl, měl jsem 24" 1920x1200 ňáký HPčko s lesklym panelem připadal jsem si jako král... pozorovací úhly nula a aby to vypadalo hezky tak jsem musel nasadit takovej jas že jsem dostal zánět spojivek, okamžitě to letělo a to byla ta éra kdy jsem si sehnal ty velký trinitrony do zásoby co držim dodnes, až late 2008 jsem koupil tu S-PVA 32" Sonku na který jednu dodnes, a 2009(tušim) se oběvily ty první E-IPS delly s 22" 1680x1050, stály tehdy 7 klacků, ale byl to start, start ústupu TN.

Edit: Ne všechny TNA tehdy byly humus. LG dělalo decentní a existovaly i wide-gamut modely. To co ale braly masy nebylo obvykle ani jedno z nich.
Lukoborec
Nováček
Nováček
Registrován: 18. bře 2006
Bydliště: u Olomouce

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Lukoborec »

trochu jsem musel přehodnotit požadavky, nakonec se dívám po 32"

Babo raď, LG 32GN65 nebo Gigabyte M32Q? Stojí těch 5000 navíc za to? Líbí se mi plné barvy, ale zároveň se mi nelíbí šedá černá, když to tak zjednoduším...
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

bezte uz si ty svoje OT temata resit do nejake jine diskuze, to je fakt problem si zaslozit tema a tam to rozebrat? Tady se chce clovek neco dozvedet, nechat si doporucit a je tu tolik balastu jak snad v zadnem jinem tematu na PCT. Obecne monitory jsou snad nejzabordelenejsi vlakna.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“