DOPORUČTE 25+ MONITOR

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

Ještě sem zkusil nainstalovat kalibrovaný profil z RTINGS recenze. A paráda. Gamut nyní je ve webovém prohlížeči Vivaldi (chrome jádro) ořezán na typ obsahu - sRGB většinou, fotky také. To samé pak platí i pro prohlížeče fotek. Nicméně po tom, co se pak na takový obsah podívám, tak mě připadá vyblitý :oops: , neboť jsem do teď fungoval na Philipsu co měl cca 125% sRGB volume. Takže sem byl vícemnéně stále zvyklej na pěkně boostnutý barvy. Tahle bestie ale má dle recenzí cca 160% sRGB volume, takže to je úplně jiná liga, takže skok mezi sRGB a full gamutem je neskutečný. sRGB prostě neobsahuje červenou barvu, ale jen takovou rádoby oranžovo červenou, 100x vypranou v běžném pracím prášku. :-D Nicméně obsah focený pak na sRGB prostor je v tomhle úplně přestřelen a realitě neodpovídá. Takže profil je na fotky nutnost.

Pěkné ale je, že instalací profilu se nijak viditelně nezměnil zbytek obrazu (teplota, stupně šedé), takže z továrny je nastaven hodně dobře - jen firmware neumí omezit gamut na jiný než nativní, který defakto neodpovídá žádnému prostoru (nejblíže má asi k NTSC). To je trochu škoda, ale zase na barevně kritickou práci si k němu stejně je nutné ten kolorimetr pořídit. Za tu cenu neskutečný deal - herně je ten panel bestie bez viditelného bluru. Barvama pak profík.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od HEAD »

Zkus win10/11 kalibraci.Ja ji pouzivam a barvy mi pripadaj lepsi.Kazdej monitor je jinej a ty profily na internetu vetsinou nefungujou.
Ja mam taky nativne dci p3 monitor a defaultne je do cervena/zluta.
Proste napis kalibrace do vyhledavani a kalibruj to ve win.Ono to pak vytvori tvuj vlastni ICC.

Btw HDR na IPS tomu moc neverim :(
Taky zkus horizon zero dawn s HDR.U me to vypada neskutecne.Doom s HDR je nic moc.
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

HEAD píše:Btw HDR na IPS tomu moc neverim :(
Akorát to nemá kontrast jako VA (který ale zase vyblejvá barvy a maže) jinak to bude +- podobný bez přesnýho local dimmingu... na 100% HDR zážitek tu máme OLED. Fakt je ale ten, že to HDR by mohlo umět namapovat ten brutální gamut (112% DCI, 160 sRGB) lépe - takže k tomu HZD se snad taky dostanu. Výhoda asi u HDR módu hlavně bude i v tom 10bit = menší banding? uvidíme.

Mě ten profil funguje - to aby programy pochopily gamut monitoru a upravily podle toho barvy to dělá. Jinak to v defaultu je cajk - bílá netáhne ani do modra ani do červena či jiné barvy. Jestli tam je nějaká drobná odchylka mě je fuk - důležitý je co se líbí očím :-)

Za mě největší skok je asi ten G-SYNC, po tuningu přes CRU funguje 165 Hz mód všude (občas starší hry maj tendenci forcovat 60Hz) = 0% tearingu, 100% plynulost. Fakt nechápu jak sem bez G-SYNCU mohl fungovat... ale je fakt taky, že těch moňasů co sem zkoušel... A teprve tohle splňuje ten ideální co sem tak nějak chtěl aby někdo vyrobil - široko gamutáč (v tomhle případě rovnou s poctivým Quantum Dot filtrem 3M - QDEF) s vysokým refreshrate.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od usc »

Pre redukciu rozsahu farieb z wide gamutu na sRGB ma myslim nvidia control panel pod Display/Adjust dekstop color settings fajkovy box "Override to reference mode", ale nemam to odskusane.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

To jen přepíná mezi ručním nastavením barev co je pod tím a nebo to zakáže. :wink: Mě vyhovuje profil. Ve hrách chci pořádný gamut (nebo HDR - to uvidím - protože HDR je uselles v noci, to pak září jak kráva a jas nelze omezit - v OSD se tahle položka lockne :evil: -ovládá to jen ten samotný SW takže... naprd.), a v programech jako fotky, nebo prohlížení webu atd. chci zase sRGB aby to nervalo při tomhle obsahu oči.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

HDR v kostce (abych nebyl mimo téma, je to tu o výběru monitoru, ne o HDR).
- tohle MSI se chová stejně jako kdysi prohnutej Samsung co sem nedavno zkoušel (také QHD 27" DCI-gamut HDR600). Jen to má menší kontrast kvůli IPS vs. VA, ale zatraceně násobně lepší barvy. :o
Bohužel, stejně jako v případě Samsunga se lockne jas, a tak je to večer nepoužitelný i když ten monitor nemá nějak extrémní jas, na večerní používání to moc komfortní není. Nebýt toho jasu, je to fakt použitelný režim.

Hlavní výhoda HDR režimu je v tom přemapování barev, takže třeba pleťovky a tak jsou jaký mají být, ale třeba oheň zase už září odstínama, které se v sRGB nevyskytují. V HZD to na oko zvýší kontrast (zde je to dost limitovaný IPSkem, ale furt lepší než mizerný VA - to mě prostě nikdy nesedlo, OLED by jistě udělal kontrast takový jaký má být).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
HEAD
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2005
Bydliště: Usti n/L
Kontaktovat uživatele:

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od HEAD »

Jas se da nastavit pod windows HDR.Ja pouzivam vetsinou 75%.Ty by jsi si mel s IPS nastavit asi 100% jinak bude HDR dost utlumeny.
Jinak horizon u me vypada uplne jinak nez s SDR.Prace se sluncem/barvy/prechody vsechno 100x lepsi pod HDR :)
CPU-Ryzen 7800X3D, MB-MSI X670E Tomahawk, RAM-64GB 6600mhz CL32@6400mhz CL30, GPU-Sapphire 6800XT 16GB, ZDROJ-Seasonic GX 850W, Monitor-LG OLED C1 48"
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

Vypadá to líp, ale zbytečně to září. Barvy jsou namapovaný pěkně, ale dá se na to koukat jen ve dne. V SDR si večer nastavuju tak na kolem 100nits.HDR to ale napaluje na max, což je až nepříjemný.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
iambenny
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 11. led 2013

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od iambenny »

Tak na Alze už nový 27" Samsung Odyssey G5: https://www.alza.cz/27-samsung-odyssey-g5-d6540749.htm

IPS, HDR, 165Hz, 1ms.. příjemné, až na tu cenu, kterou jsem čekal menší. :)

Jestli někdo budete kupovat, určitě sem hoďte nějaké poznatky. O bestseller jako v případě předchozí G5 asi už nepůjde, vzhledem k ceně.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

To chce hlavně recenze, co je to jejich IPS zač. Že by se Samsung vrátil k PLS. Což byly lepší panely, než LG... Ale to už zase dnes je snad vše. V kontrastu je už překonal i Innolux. Což vždy byly ty low cost panely.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Stricekfido
Začátečník
Začátečník
Registrován: 04. čer 2006
Bydliště: Klatovy
Kontaktovat uživatele:

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Stricekfido »

Nemá někdo info zda to začnou dělat i ve 32?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

koukam na specifikace - HDR a 99% sRGB gamut? to je teda HDR jak poleno :-D :-D :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
durod
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 01. úno 2005

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od durod »

Moc nemachruj, HDR bez local dimmingu? :P :-D :-D
i5 2500K, 16GB RAM, HD7750
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

Myslím, že Samsung za 12k také local dimming mít nebude :) maximálně ten edge-led jako u současných kvéLEDů. Což je stejně o ničem.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od usc »

ono i ten edge dimming docela pomaha.. dokonca i pri niektorych filmoch v menej svetlych scenach napr. fantasticke zvierata (zato vsak v nolanovych batmanoch je preblikavanie jednotlivych zon docela priserne) Samozrejme to chce aspon HDR 600. V BFV je rozdiel definitivne vidno..najma, ak clovek chyti IPS panel s lepsim kontrastom (minimalne aspon >~930:1 po kalibracii). Spat k SDR sa uz vracat nechce. Projektily a visty su okrem ineho evidentne svetlejsie. Samozrejme ako vzdy vravim v porovnani s OLED je to stale ako uplne ina hra a poor man's choice..
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od sam_217 »

Ache píše:Ještě sem zkusil nainstalovat kalibrovaný profil z RTINGS recenze. A paráda. Gamut nyní je ve webovém prohlížeči Vivaldi (chrome jádro) ořezán na typ obsahu - sRGB většinou, fotky ...
Zajímavý poznatek. Tenhle monitor mě lákal taky - viděl jsem recenzi od HW Unboxed, ale přišla mi moc vysoká cena a nedostupnost.
Já jsem nakonec skončil u toho DELLu S2721DGFA - nemá žádný viditelný overshoot a ani Samsung Odyssey G7 s VA panelem neměl pro mě ten kontrast tak moc viditelně lepší, abych si ho nechal...

Paradoxně, od G7 mě nakonec odradilo to zakřivení i ve hrách... prostě mi to přišlo takový "divný" a nezvykl jsem si. A tahle "divnost" převládla tak moc, že jsem radši upřednostnil rovný IPS s horším kontrastem.
Co teď ale koukám na ten odkaz na netrade.cz, kde jsem už párkrát nakupoval drobnosti, tak za tu cenu bych to MSI býval bral...
Ale už je pozdě a ikdyž ty nano-IPS panely maj horší kontrast, v odezvách stále spíše vedou... každopádně, asi se tim jen chlácholím - mě se totiž zamlouval i Gigabyte M27Q s panelem od sharpu a ten má odezvy přitom citelně horší :D
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

sam_217 píše:mě se totiž zamlouval i Gigabyte M27Q s panelem od sharpu a ten má odezvy přitom citelně horší :D
Mě taky... ale RBG maska to zabila. Jinak i ten sharp je lepší, než low-kontrastový nanoIPS. Zatímco tyhle Sharpy nebo AUO panely spíš míří kontrastem mezi 1100-1200:1 (je to dost kusový podle podsvícení). LG bojuje s hranicí 800:1. Hlavně ale LG mají vyšší IPS glow, tohle AUO má zatím nejmenší glow co sem kdy viděl na moderních IPS (jako ty starý s polarizérem to není, ale ty zase neměly ani kontrast).

Tomu netrade nevěřím, že doručí ten správný monitor - to bude ta verze bez QD (tedy bez QDEF filtru, ale jen so obyčejným vylepšeným firem - která dává klasických cca 130% sRGB jako i to nanoIPS) - cena by tomu odpovídala. Já to koupil na CZC za 12600 - ze dne na den padnul o litr dolů, tak sem neváhal :)

A je to přesně to co sem chtěl - konečně monitor co zas umí gamut jak starý CCFL widegamuty (tedy i to HP viz ten graf gamutu co sem sem dával). Odezva blesková bez překmitů, takže paráda. Jen to na sRGB obsah chce používat profil, jinak je to saturovaný až běda - na hry je to super, proto sem to chtěl, ale na webu by to fakt bylo na obtíž. Ale překvapuje mě jak i ten sRGB obsah vypadá dobře (není to nijak vyblitý), ten profil je nakalibrován fakt dobře a hlavně i samotný monitor je dle recenzí nastaven dobře (bílý bod je opravdu bílý - téměř odpovídá 6500K a i gamma křivka jednotlivých RGB kanálů nijak neustřeluje - jen samotná gamma nekopíruje přesně 2,2 standard = obraz je mírně kontrastnější než by měl být - tmavá místa tmavší, světlá světlejší).

Ale uznávám, že ten DCI-P3 gamut stačí až až, i při něm jsou barvy krásně boostnutý. Tohle (112% DCI-P3 volume) už je trochu overkill, ale... takovou červenou co to umí zobrazit sem fakt naposled viděl na tom starým CCFL HPčku 2475 8) Akorát na rozdíl od toho HPčka to má vyšší refreshrate a odezvu absolutně bez překmitu (režim normal). Což byl problém toho HP - jinak bych snad na něm fungoval dodnes. Ale výrobci tehdy měli tendenci kurvit odezvu zmršeným OD bez možnosti jeho vypnutí. :evil: (Dell to dělá dodnes a OD u jeho monitorů vypnout úplně nejde - naštěstí nejpomalejší režim bývá ok, tenhle DELL byl taky můj favorit, ale odrazoval mě LG panel).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od sam_217 »

Ache píše:Ale uznávám, že ten DCI-P3 gamut stačí až až, i při něm jsou barvy krásně boostnutý. Tohle (112% DCI-P3 volume) už je trochu overkill, ale... takovou červenou co to umí zobrazit sem fakt naposled viděl na tom starým CCFL HPčku 2475 8) Akorát na rozdíl od toho HPčka to má vyšší refreshrate a odezvu absolutně bez překmitu (režim normal). Což byl problém toho HP - jinak bych snad na něm fungoval dodnes. Ale výrobci tehdy měli tendenci kurvit odezvu zmršeným OD bez možnosti jeho vypnutí. :evil: (Dell to dělá dodnes a OD u jeho monitorů vypnout úplně nejde - naštěstí nejpomalejší režim bývá ok, tenhle DELL byl taky můj favorit, ale odrazoval mě LG panel).
No právěže toho neclampnutýho gamutu jsem se trochu bál - sondu nemám a neznám v okolí nikoho, kdo by ji měl na půjčení. ICC profil jsem nikdy v životě ještě nepoužil a musim si o tom ještě trochu načíst (nepochytil jsem, jestli to funguje i ve hrách a ne jen v aplikacích, co to podporují).

To OD u DELLu pravda vypnout mi nejde, ale ten režim Fast (nejpomalejší) je fakt OK - a co je zvláštní, že nevidim zatím téměř žádný rozdíl ani na ostatních režimech. Pravda je, že nejvíce se teď pohybuju ve hrách jako Assassin's Creed okolo 70-90 FPS, tak třeba se mi to ukáže ještě někde jinde.
Co byla naprostá hrůza - ten Acer XB273UGS - monitor s cenovokou podobnou jako to MSI MAG274QRF-QD, ale ten OD katastrofa. A při adaptive sync nešel vypnout...

U toho sharpu/GB M27Q je ta maska "BGR" - viz např https://pcmonitors.info/reviews/gigabyte-m27q/, takže pokud to člověku vadí, dal se monitor obrátit vzhůru nohama :-D a nebo jednodušše nastavit ClearType ve windows a je po problému... Mě osobně to na ploše windows nějak extra nevadilo - viděl jsem, že ten obraz je trochu "jinak" - ta červená stopa je v pravo, místo vlevo (RGB vs BGR).
Byl jsem fakt na vážkách si ho vzít, na alze ho měli za 9k, to je top cena... jenže co je horší, je kusovost - jeden kus co jsem měl z CZC měl fakt ošklivý BLB a mrtvý/stuck pixel uprostřed...

Jinak ten netrade https://www.netrade.cz/detail/herni-zon ... usb-c-usb/ - maj tam verzi bez QD, která je dražší :D možná bych se pana Karla Friče mohl zeptat, jak to tam tedy má.
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od Ache »

- neclampnutý gamut - jo je to o tom co se ti líbí. Jinak je to fakt extrém. Hry icm profil neberou, ty mají svojí barevnou správu (často umí nastavit, jas, gammu, i barevnost) + HRY s HDR zase s tímhle gamutem počítají, ale zase ostatní HDR možnosti monitoru jsou nic moc - žádný local dimming. Ve hrách se to navíc dá sytost omezit pomocí reshade / freestyle (u nvidie - digitální oživení). Nicméně to já nedělám, protože ty sytý barvy jsou na hry super. Teď sem zkoušel tu betu back4blood a jak ta červená lítala. Bolševik by záviděl. :twisted: A takový červený zaměřovače u zbraní jsou zde opravdu laser jak má být. Jinak s icm profilu si aplikace ty data berou, a podle toho upravují barevnost - v sRGB tak mám prohlížeč fotek (pokud tedy zrovna fotka není v aRGB), prohlížeč webu... tedy prostě tam kde má být.

Jo ten Dell je ok, podle tabulky odezev je ten fast dobře vyladěný... ale já bych tam ten overshot asi viděl, to MSI je třeba na FAST taky ok a i když podle recenzí trpí na overshoty při nižších refreshrate (odezva 0 - xxx), já tam vidím spíš undershoty (řešením by bylo fixnut to na 165Hz, ale pak bych přišel o ten plynulý G-SYNC obraz). Tak sem OD vypnul a je klid - odezva rychlá a čistá. Jedinej rozdíl, kterej pozoruju je ten, že při fast se to v pohybu jakoby mírně zaostřuje a při normal mírně maže (což je přirozenější).

No on ten M27Q hlavně má AdobeRGB panel - červená je jak v sRGB, takže tam ten gamut ideální neni, maska taky zvláštní (RBG se fakt moc nepoužívá), ale cena lákavá byla, to zas jo. Ale kusovost bych neřešil - u těch herních panelů se asi moc na QC nehraje. Je to holt loterie.

Netrade to má otočený :-D Ty ceny odpovídají ostatním shopům, ale naopak. :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
sam_217
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 16. bře 2008
Bydliště: Subprostor
Kontaktovat uživatele:

Re: DOPORUČTE 25+ MONITOR

Příspěvek od sam_217 »

Ache píše: No on ten M27Q hlavně má AdobeRGB panel - červená je jak v sRGB, takže tam ten gamut ideální neni, maska taky zvláštní (RBG se fakt moc nepoužívá), ale cena lákavá byla, to zas jo. Ale kusovost bych neřešil - u těch herních panelů se asi moc na QC nehraje. Je to holt loterie.

Netrade to má otočený :-D Ty ceny odpovídají ostatním shopům, ale naopak. :-D
No u toho M27Q panelu, jak jsem odkazoval na článek pcmonitors.info výše, není to RBG, ale BGR - zcela naprosto zrcadlově obrácená konfigurace subpixelů vůči klasickému RGB... spíš to vypadá, jestli se někde v sharpu nespletli a nenamontovali ten panel vzhůru nohama.. :D .

Ohledně netrade.cz je jasno, psal jsem tam, a skutečně to je QD model - jenže mě pán odpověděl, že cena je nízká proto, že se jedná o rozbalené zboží :roll: ... za tu cenu jsem v pokušení ho vzít, ale radši zkusím ještě vyzkoumat, odkud byl vrácen, případě z jakého důvodu...
Min. si ho vyzkouším a pokud mě to fakt zaujme, možná ten svůj DELL zkusím přeprodat.
Ikdyž je rozbalen, je tam plná 2letá záruka, nutno ale podotknout, že DELL má 3roky záruku a kromě toho z mého subjektivního pohledu také pěkný design zpracování...
Ta tvá zmínka o IPS glow je totiž pravda, je fakt, že takové IPS glow jsem na ASUS PG279Q neměl a v temných scénách RPG her to trochu nepříjemné je... skoro si říkám, jestli to IPS glow není na vině toho slabšího kontrastu.
Ale pozor! DELL S2721 má local dimming :roll: jaká škoda, že se zapíná jen pod HDR a jinak to nelze ovládat... a podle RTINGs i HW unboxed zrovan DELL to nanoIPS poladil asi trochu lépe - bez local dimmingu je to asi 850:1 a s local dimming skoro 1000:1.
Ale jak jsem už psal u Odyssey G7 - asi jsem trochu slepec na kontrast, když mě nějak výrazně neuchvátil G7 se svým VA panelem... jako viděl jsem to, ale přišlo mi to málo na to, abych za to tolik připlácel + jiné neduhy VA panelu.
Naposledy upravil(a) sam_217 dne úte 17. srp 2021, 23:56, celkem upraveno 1 x.
PC1: AMD Ryzen 5800X3D@NejdeOC Noctua NH-D15S // X570 AORUS MASTER (rev 1.0) // 4x8GB Patriot Viper Steel 3866MHz@3600MHz CL16 // PNY RTX 3070 -> XFX RX6800 XT MERC // MSI Optix MAG274QRF-QD - 1mrtvý quantum dot pixel!!! // Samsung PM961 (1TB NVMe), Crucial M4 256GB, Micron enterprise SSD1920GB, Crucial MX500 2TB... // Corsair Graphite 600T // SSR-850FX

PC2: Lenovo Legion 5 17ACH6H - Ryzen 7 5800H / 16GB / RTX 3070 mobile 130W TDP
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“