Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Diky za zhrnutie. Tiez som mal podobny pocit.. najma odozva ma zneistila. Na alze, mall, czc ho ponukaju za priblizne 1150e. V mensich obchodoch to vyzera na 1000-1100e. Teda za predpokladu ze pride na sklad. Na zaklade tejto recenzie premyslam, ze zrusim objednavku u alzy. Aj tak posunuli "ocakavame" na 15.10.
I ked 4K 155Hz 10bit pri 32" znie docela fajn.. V novembri by mala prist nejaka verzia s rychlejsim panelom - asi Innolux.
Skoda, ze vyber vacsich lcd stale nie je bohvieaky. Mozno zatial skocim po pg279qm na battlefield, ako sekundarny monitor (u2410 - 14ms v prepalenom game mode je utrpenie) Nove 32/34/38 sa ocakavaju v Q4 (34gp950, 38gp950 etc.)

EDIT: cerstvo upecene

Hardware Unboxed

Why So Slow? - Asus ROG Swift PG32UQ Review

https://www.youtube.com/watch?v=Jkwn5VCLLCc

Objednavku som zrusil :roll:

EDIT 2: PG279QM objednany, snad bude v pohode a nebudem to musiet zas na 5x menit..
Naposledy upravil(a) usc dne úte 14. zář 2021, 20:29, celkem upraveno 1 x.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

usc píše:Hardware Unboxed

Why So Slow? - Asus ROG Swift PG32UQ Review

https://www.youtube.com/watch?v=Jkwn5VCLLCc

Objednavku som zrusil :roll:
Hezký, ale MSIčko (také s brutálním gamutem) je rychejší (i bez overdrivu) :-D
Na to jaká je to řada u ASUSU a za jakou cenu teda... bíííída. :nervous:

Mimochodem co se týče jejich grafů - celkem je jejich srovnání průměrné odezvy zavádějící - "vyhrávají" ty LCD monitory, kde tolerovali vyšší overdrive errory viz třeba Samsung G7 s 20% errory. Dá se opravdu srovnávat například MSI MAG274QRF-QD s 6ms odezvou @ 0% errory s panelem co je nastaven na 3ms z 20% chybovostí odezvy. :!: :?:

Tím nechci ten ASUS obhajovat, ale ten "slavný" VA G7 Samsung by s 0% errorem (kdyby u něj OD šlo vypnout) dával úplně jiný výsledek.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

U overshotů je to těžký říci. Problém je že je to dost o pocitovce. Ala je to vidět/obtěžuje to nebo ne? Pokud ne a vyskytuje se to jen lehoulince v někejch konkrétních barvách tak je to akceptovatelné. Jak ale takovouto "deviaci" vyjádříš %.

Třeba ten Gigabyte v picture quality modu na 144hz je fast s lehkym overshotem ale na screenshotech neni a recenzenti jej také popsali jako OK, ale už na 120hz je to viditelnej overshot. Jaká je tedy situace?

Mě se líbí to jak to dělá TFTcentral prostě máš grafy co ti i řeknou v jakejch oblastech máš overshot či naopak smearing/pomalost a závěr si uděláš sám no. Divná je že ty Gigabyte a Asusy se chovaj naprosto jinak. Ten Asus je super slow a když se oba dostanou do stavu lehkého overshotu tak maj silná a slabá místa úplně jinde, tzn evidetně úplně jinej panel.

To že ale někdo vydá v r 2021 monitor v týhle kategorii co nemá funkční dynamickej overdrive a pro adaptive-sync je třeba vypnout OD je fakt na palici. Gigabyte je pak trochu slow Asus děsne slow. Ani nevim o co se s timhlke monitorem Asus pokouší, nikdo kdo čte recenze tuhle hrůzu nekoupí. Kde vůbec tak pomalej panel vytáhli, z ňáký starý televize?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:U overshotů je to těžký říci. Problém je že je to dost o pocitovce. Ala je to vidět/obtěžuje to nebo ne? Pokud ne a vyskytuje se to jen lehoulince v někejch konkrétních barvách tak je to akceptovatelné. Jak ale takovouto "deviaci" vyjádříš %.
Však jo... já když se ale podívam jak vypadá odezva na tom G7... tak to bych vracel... stejně jako kdysi sem nebyl moc spojenej s tím C24FG... prostě ty první Samsungy s tím 125% sRGB... protože mě ani tak nevadil ten blur v tmavých barvách jako overshoty a undershoty která to dělalo v ostatních odezvách a ten G7 má ten graf plný silných errorů - uselles pro mě. Stejně jako by byl i ten Gigashit s overdrivem. Oblast grafu "overdrive errors" má být celá zelená - pak je to použitelný monitor, který nepřekvapí nějakými vymyšlenými barvami v pohybu. blur je přirozený, overshot nikoliv.

Takže když recenzent tohle akceptuje a vyhodnotí pak monitor jako ryhlejší, neznamená že reálně rychlejší je - na tom G7 je hlavně vidět jak overdrivem vyhnali ty tmavé barvy aby tam nezvhnikal ten smearing (no nahradili ho overshoty :-D )
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od marek16 »

čaute, mám takový menší dilema - přecházím ze https://www.alza.cz/24-samsung-c24fg73-d5086961.htm .
Tohle byl (pro mě, Ache určitě odpustí :-D) boží monitor, skvělá černá, perfektní barvy (asi díky qdot), žádnej smearing/ghosting/atd (co bych viděl).
Teď mi jeden odešel, tak jsem jako náhradu koupil Samsung U32J590, jako vyloženě lowcost 4k alternativu - barvy má na běžný monitory slušný, ale v přímým srovnání s tím starším FG73 je vidět, že je to přece jen horší panel - slabší (i když pořád ucházející) černá, barvy nejsou tak pěkný (jakoby vybledlejší), a jak mi nikdy nevadily pozorovací úhly VA, tak v té 32 bez zakřivení už jde dole a v rozích vidět barevnej posun do šeda. All in all, moc spokojenej s tím nejsem, rád bych ho vrátil a pořídil o pár tisíc dražší zakřivenej.

Ovšem v úvahu připadají v podstatě jen dva:
https://monitory.heureka.cz/samsung-u32r590/
(líbí se mi větší zakřivení)

https://monitory.heureka.cz/dell-s3221qs/
(zase má HDR, pravděpodobně víc nastavení obrazu, 3r NBD záruku, asi lepší zpracování, lepší hodnocení na Rtings.com)

Srovnání papírových parametrů jsou tady:
https://www.displayspecifications.com/e ... bdbc150314
https://www.displayspecifications.com/e ... 3cbe14a7b9

A teď milion dollar question, je tu někdo kdo už tyhle dva viděl, a řekl by mi, kterej má hezčí barvy a lepší černou? Papírově to vypadá dost podobně, ale papír snese všechno a nerad bych kupoval a vracel dva monitory...
Nižší jas u toho samsungu mi nevadí, stejně to budu většinu času provozovat tak na 35-40%, aby mi to nevypálilo oči.
dík!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Quis custodiet ipsos custodes?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

marek16 píše:čaute, mám takový menší dilema - přecházím ze https://www.alza.cz/24-samsung-c24fg73-d5086961.htm .
Tohle byl (pro mě, Ache určitě odpustí :-D) boží monitor, skvělá černá, perfektní barvy (asi díky qdot), žádnej smearing/ghosting/atd (co bych viděl).
Tak to není pravda :P Ten sem testoval a smearing má + i překmity. Máš odolné oči. :lol:

Jinak ty dva budou mít podobný Samsung Panel (ten je hlavní výrobce prohnutých Vaček) ... takže to bude spíš o nastavení a štěstí na kus. Ale aby umřel monitor tak brzo - to bych se už tuplem Samsungu vyvaroval a bral DELL. ;-) To není poprvé co slyšeím že samsung po záruce umřel (a nejedná se jen o monitory) - umí asi dobře nastavit kurvítka.

Já bych šel do IPS :twisted:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

OT: neviem, ci je to mnou, alebo proste len nemam stastie, no ten pg279qm sa kontrastom pohybuje medzi 550 az 620:1. DeltaE je tiez o malinko horsia ako v pripade LG panelov (no nic hrozne). Skusil som pri kalibracii prostrednictvom DisplayCAL: White LED mod, Phosphorus, i GB-r-LED mod no ziadne vyrazne zmeny. Nech mi nehovoria, ze nieco take pustia do obehu. Sondou to snad byt nemoze. Test nenakalibrovaneho stavu ukazoval cca 580:1 V lavom rohu vacsi glow ako pri zahnutych 38" modeloch :-D a v hornej stvrtine mensi bleed. Pricom cena u nas zacina od 900 eur. Zacinam byt z toho mierne mimo :twisted:

Co sa tyka sRGB clamp tak vcelku parada, na oko posobi velmi prirodzene. Zatial som nezistil, ci sa da sRGB a widegamut nakalibrovat zvlast, ale asi bude treba prehadozvat profil softverovo.

240Hz a panel s najlepsou IPS odozvou - ciste maslo. V battlefielde padaju HS same od seba. Oproti 144Hz
citelny rozdiel ! HDR je v nom tiez cca na urovni HDR 600 modelov a je viditelne poznat rozdiel v zobrazeni.

Kazdopadne po vsetkych tych 38 mi pripada dost maly a takemu panelu by prospel aspon 32-34"
Naposledy upravil(a) usc dne sob 18. zář 2021, 17:38, celkem upraveno 1 x.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Fox_25 »

Prostě ho vrať, měl by mít kontrast kolem 1000:1 a ne jak vysvícené CRT. Jde ten slabý kontrast vidět i okem?
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Budem ho samozrejme vracat, minimalne kvoli IPS Glow. Ked tak skusim dalsi kus. Co sa tyka kontrastu, je vidno, ze obraz je trosicku viac "vyprany". Aj ked co je napriklad matuce - u starych u2410 mi vyhadzuje kontrast okolo 400:1 pricom ta cierna posobi okom lepsie ako u modernych monitorov. Takze neviem, ci to nebude nastavenim, alebo spyderX sondou.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jde o to jak je to měřený. CRT měly třeba hodně nízkej kontrast protože jejich pixel to pixel kontrast je omezenej, protože nemaj pixely a světlo se tam přelejvá z jednoh do druhýho, tzn sousední "pixel" nikdy nebude černej, ale o 2 dále už je situace dost jiná, proto maj vizuálně krásnej kontrast ale sondou až tak moc ne. Zde to asi bude podobné, ty měřený čísla jsou strašně malý.

U mě ostatně rozhodne černá barva v lehce nasvícený místnosti a rozhodne o tom jestli monitor můžu mít během několika sekund. U většiny IPS to dopadne na jasné NE protože to co vidim se černé ani neblíží + navíc typicky glow v rozích a při jakékoliv změně úhlu. I moderní VA jsou shit oproti tomu co bejvalo. Moje stará S-PVA obrazovka vypadá při pohledu z příma opravdu temně, pokud svítí aspoň lampa v rohu tak ihmo černě. To se o dnešních VA vesměs říci nedá.
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne ned 19. zář 2021, 17:59, celkem upraveno 1 x.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Já si z CRTček taky teda nepamatuju nějaký úžasný kontrast. Vim že tehdy přechod na TN (LG 17" s uvedeným kontrastem 700:1) nebyl nijak zásadní v barvách, jako spíš v ostrosti obrazu. Ale hlavní změna byly pozorovací úhly. Proto sem byl rád, když kolem roku 2008/9 se začínali objevovat ty IPSka za normální ceny... zkoušel sem tehdy i VA (ještě poctivý S-PVA), ale tam ty úhly byly také horší než na IPS + pomalejší odezva (a inputlag).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já ano, pokud je to high-end trinitron a neni vysvícenej tak dovede vyčarovat v temný místnosti celkem velkej jas a černá zůstane černá. Moje CRT má lepší kontrast než mé LCD, aby to dohnalo musel bych zvýšit podsvit tak moc že z něj pak pálej oči. Ostatně z naplno napálenýho IBM P260 taky, jedu ho na kontrast jen 80% protože na 100% je to moc, kor když do něj pustim 16:9 rozlišení tzn nemusí pokrejt celou plochu a o to jasnější to co pokrejvá je.

2008/9 se začaly oběvovat E-IPS s hnusnym gamutem, byl to začátek úpadku kvality, resp pouze začátek, ty tehdejší E-IPS byly oproti TN velkej krok dopředu ale barevně kropk dozadu proti S-IPS high-endu. Opravdovej sešup nastal až při nástupu LED podsvícení a následující generace co nedovedly ani správně zobrazit žlutou/oranžovou/zelenou.

Vem si takovej HP ZR30W, dle mého názoru vrchol IPS, co je dnes lepší co se kvality obrazu týče? Jediný co se mu dá vytknout je ta pitomá perleťová úprava povrchu.

Starý PVA byly často slow a zalagovaný, to je pravda. Samsung 305T+ byl asi vrcholem ale trpěl na umírající PGA a měl lag. Proto js0em tehdy tak slavil když jsem sehnal tu Sonku co mam doteď co je fast, nemá ani žádnej smear a nemá inputlag, i když, to platí jen přes VGA, na digitalu má cca 20ms, takže jí dodnes krmim VGA.

Hlavně by mě zajímalo co se stalo, uplynulo 13 let a dnes si můžeme koupit tohle....

https://www.youtube.com/watch?v=cxiXAxbiCak

fakt pokrok.
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Este raz som nakalibroval u2410 a odmeral kontrast - 338:1 Nasledne to porovnal pretahovanim VLC prehravaca s pauznutou, tmavou scenou medzi monitormi. PG279QM s kontrastom 580:1 nakoniec vychadza lepsie. Takze to bol asi iba pretrvavajuci dojem, ze Dell z 2011 podava lepsiu ciernu. Pricom ked sa tak pozeram, na bielom pozadi zacinaju byt vidno vertikalne tmavo-zlte pasy, takze najlepsie casy ma tento uz za sebou. Ja mam este na povale 19" LG F900P Flatron, ked to takto pojde dalej asi po nom siahnem :-D

Inak sorry za vyvolanie offtopicov, aj ked dana problematika patri pod vsetky uhlopriecky
DOC_ZENITH píše: Hlavně by mě zajímalo co se stalo, uplynulo 13 let a dnes si můžeme koupit tohle....

https://www.youtube.com/watch?v=cxiXAxbiCak

fakt pokrok.
56 edge lit zon? To ako funguje :D Myslim, ze napr. LG 34gp950 ma disponovat 56 lokalnymi zonami.

Gsync ultimate uz mali AW2721D a AW3821DW, pricom prvy z nich Tim recenzoval. Cize nechapem preco MSI spomina ako vobec prvy.

Cena okolo 1800e ho uz uplne odrovna. I ked povodne bol tak nastaveny i AW.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Hlavně by mě zajímalo co se stalo, uplynulo 13 let a dnes si můžeme koupit tohle....

https://www.youtube.com/watch?v=cxiXAxbiCak

fakt pokrok.
Něco takovýho samozřejmě nebrat. Ten výběr je stále blbej. Ale hele ani ty starý CCFL nebyly dokonalý. Já se rozumného monitoru dočkal až teď. Widegamut jak na úrovni těch WG-CCFL, dobrá odezva bez překmitů, a dobrý tovární nastavení... Dřív to všechno lagovalo, překmitávalo... Ale přechod na ty w-led byl fakt krok zpět, aspoň že teď už se to řeší boostovaním těch fosforů a nebo přidáním Quantum Dot filtru.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

USC -možná to bude trochu kontroverzní a sobeckej názor, ale já si myslim že local dimming nic nezachrání. Furt je tam hroznej blooming, blbá myš je jak supernova i na high-end monitorech s full-arrray LED. Dokonce i na tom co má microLED jako podsvit byla. Menší ale furt byla.

Já nevim no, furt je to IPS s určitym statickym kontrastem a to že nahrnou špičkovej jas aby získali vesa certifikaci z toho HDR nedělá, možná někde v osvětlené místnosti někde v krámě, ale u mě v šeru doma to nikdy nebude vypadat jak OLED ani vzdáleně, a nedosahne to ani na starý Plazby bez HDR ihmo.

Z tohodle důvodu já tihnu dodnes k VA, i když ty dešní VA jsou smutnej zbytek toho co kdysi VA bylo, ale furt lepší 3000:1 než 1000:1. Možná ale nakonec kompromisně skončim u IPS, já nevim. Problém je v tom že na ty VAčka čekam už 2 roky. Už je to přes 2 roky co byl ohlášenej Philips 328M1R,dodnes neni na trhu. Rok dozadu proběhla zpráva že půjde na trh refreshnutej s elektronikou co umí HDMI2.1, dodnes nemáme nic a ticho po pěšíně, to samé jiný VAčka.

Na trh se začaly pomalu šourat IPSka na který jsme čekali jen cca půl roku. A zatim je to dost smutné, zatim je OK jen ten Gigabyte ve stavu 144hz locked bez adaptive sync. Vše ostatní je dost smutné.
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Chapem. Ja sa na to divam v tomto pripade skor naopak:

U monitorov, kde sa neda "local" dimming vypnut, nebude svietit cely vertikalny sliz, pripadne pol obrazovky v mieste, ktore ma byt tmave, len na zaklade toho. ze je v strede obrazovky svetlejsi bod. Ako to je pri LG 38GN950. Rovnako u tohto monitoru nebudem mat podsvietene i letter boxy pri pozerani filmov, ci po stranach pri 4:3 (bleed v rohoch tym zanika) alebo klasicke horizontalne. 56 zon je stale malinko, no urcite to bude lepsie.

A zaroven ked hram BFV v ktorom nie je nikde noc, budu dane plochy vysvietene presnejsie. Ono je ten rozdiel medzi SDR a HDR v BF dost poznat uz pri lepsom monitore s HDR400, ako mam teraz ten PG279QM. Prekreslenie je proste udernejsie. Najma s takym nizkym kontrastom :-D

Cize mne nejde o blooming vokol mysi, ale skor o deaktivaciu vacsich ploch. Kde by mohol non edge local dimming priniest nejaky osoh.

Po plochych Odyssey VA (ako sme tu spominali vela raz) vidim kricat ludi na YT Reddite etc.. A tiez by som bol rad za kvalitny 32 4K plochy alebo 34/38 lahko zakriveny VA panel. JA to vidim, ze k PC na stol ma oslobodi az ta LG oledova 42"/ Samsung miniledova 43" (s mys bloomom) + ergotron hx a zatial skusim zohnat akceptovatelny sekundarny monitor viac vhodny i na "produktivitu".

https://www.youtube.com/watch?v=AhV09HD7Ee0

Using a 4K OLED TV as a Monitor | 6 Months Later

Podla chalaniska je to s istymi opatreniami burnfree. Skor mi bude vadit leskly povrch, to by mohla spravit folia.

Mikroled, ci miniled? Ak bloomuje i mikroled je to pekne v haji :!:
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Na OLED raději zapomeň, Linus se včera ve svý "talkshow" zmínil že používá oled ajko monitor, ještě to neni ani 2 měsíce a už to má jasně vypálený.Jak taskbar (ač má nastavené shovávávání) tak prvky browserů, tak zaměřovač z her. Prostě NE. Stejná story jako plazmy, na filmy jako TV dobrý, na PC použití ne.

MicroLED nebloomuje, sorry, upsal jsem se, měl jsem na mysli miniLED jak je použitej k podsvícení třeba u Asus PG32UQX. Snažili se dost ale bloomuje.

Pomalu jak jde čas tak mě ten problém začíná bolet. Má tfuj dnes už 13 let stará obrazovka už chce do důchodu, ňákym zázrakem je backlight stále vesměs ok, ale začíná "hnít" od krajů. Při černý ploše je vidět že okraje jsou trochu světlejší, to nebejvalo ale to začátek toho co vyústí v postupné žloutnutí a degradaci povrchu. Prostě už je to moc starý a začíná se to fyzicky rozkládat, zatim to v bílé neni vidět ale vim o co jde a vim co mě čeká. Stav potřeby nového monitoru se proto mění z "chtělo by to" na "je potřeba".
Naposledy upravil(a) DOC_ZENITH dne pon 20. zář 2021, 16:33, celkem upraveno 1 x.
schali
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 02. bře 2006

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od schali »

marek16 píše:čaute, mám takový menší dilema - přecházím ze https://www.alza.cz/24-samsung-c24fg73-d5086961.htm

Srovnání papírových parametrů jsou tady:
https://www.displayspecifications.com/e ... bdbc150314
https://www.displayspecifications.com/e ... 3cbe14a7b9

A teď milion dollar question, je tu někdo kdo už tyhle dva viděl, a řekl by mi, kterej má hezčí barvy a lepší černou? ..
dík!
Pokud chceš vetší uhlopříčku a trváš na VA, tak kvalitativně odpovídá jenom Samsung Odyssey G7. Taky hledám nějakého nástupce a nic jiného nevidím. Všechno ostatní je vždy v něčem podstatným horší než tento starej, ale jak píšeš, v podstatě bezchybnej samsung, akorat Ache měl asi vadnej kus.:)
i7 12700KF | Asus Prime Z690-A | Kingston 32GB RAM DDR5 5200 Mhz | TUF RTX3060TI-O8G | 2x Samsung 970 EVO PLUS 1TB | Fractal Define S2 | Corsair RM 850x V2 | Logitech G Pro Wireless | Logitech G915 GL Tactile | NOCTUA NH-U12A + 5x NOCTUA NF-A12x25
2 PC - Asus Z97-AR | Xeon E3-1231v3 | 16 GB RAM | MSI 1060 Gaming 6G | MX500 500 GB | MX500 1TB |850 EVO 500GB | Corsair RM 550x | Fractal R4 | Samsung C24FG73
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Sem měl asi vadný kusy všech VAček... ale speciálně u tohoto je v recenzi zmíněn ghosting v tmavých barvách (nečekané u VA :lol: )
https://www.displayninja.com/samsung-c24fg73-review/
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od marek16 »

Ache: ad to odcházení - největší sranda je, že mi jeden odešel po 1.5 roce (výměna panelu na záruku), a ten vyměněnej teď, po dalších 2.5 letech. Podezřívám je z toho, že je to protože (na poměry monitorů) hodně topí, jsou výrazně teplejší než všechny ostatní co jsem kdy viděl. Možná to bude jen nějakej kondík na desce, ale nemám znalosti na to to opravit.

Schali: Na ty G7 jsem koukal, ale potřebuju 4k kvůli práci, takže to padlo.

Jinak ad to, co jsem psal před pár dny, už mám doma ten Dell, a nemůžu se rozhodnout, kterej z nich si nechat. Přímý srovnání:

Samsung U32J590 - zdá se mi, že má:
-o něco hezčí barvy
-lepší prokreslení tmavých oblastí obrazu ve filmech v Game módu
-jiný režimy jsou kvalitou v podstatě nepoužitelný
-v Game módu ten obraz občas "dýchá", jak si elektronika přepočítává novou scénu a pak jí upraví barvy (není to hrozný, ale občas to jde vidět). Např pokud switchnu z plochy na bílej prohlížeč, asi během vteřiny to ztmaví lištu z tmavě hnědé na černou.
-moc pěkný barvy i kontrast i při stáhnutí na 35% jasu
-o něco nepřesnější / míň realistický barvy (což mi ale vůbec nevadí)
-bohužel tím že je rovnej, tak opticky vypadá jako ve středu vypouklej, na téhle uhlopříčce už to hrozně tahá za oči a sere mě to

Dell S3221QS
-na barevné tapetě krajiny stejně nádherný barvy, hlavně zelená vypadá perfektně. V prohlížeči trošku horší barvy.
-červená je viditelně slabší než u Samsungu (ale berte to tak, že já mám rád přesaturovaný barvy, Dell je asi přesnější a vyblitý to není)
-tmavý filmy při přímým srovnání vypadají hůř (což mě zas tak neštve, na filmy mám OLED tv)
-zakřivení je perfektní a konečně nemáte pocit, že ten monitor někdo obrátil naruby.
-barvy při stáhnutí pod takových 60% jasu degradujou rychleji než u samsungu (vím že je to prd vypovídající páč nemám nějaký měřidlo, ale 35% u samsungu cca odpovídá 70 u dellu)
-mnohem víc možností nastavení obrazu a lepší menu, ale jiný režimy než Normal se mi stejně nelíbí
-zatím mě z něj trošku víc bolí oči, jakoby víc svítila bílá, přestože by neměl PWM blikat (možná jsem si ještě nezvykl)
-je tlustší, váží asi o 4kg víc

Input lag a ghosting pocitově nula u obou monitorů. U Dellu mi ještě občas přijde, jako by byl obraz přetaženej takovou hodně jemnou mléčnou vrstvou (jakoby přetažená gamma/horší kontrast v office/browseru) - ale nedokážu to moc popsat ani identifikovat.

Ušil jsem si na sebe pěknou boudu, barevně se mi i přes jedinej použitelnej režim líbí víc Samsung, ale nedokážu se na tu vypouklou obrazovku dívat a mnohem příjemnější je zahnutej Dell, takže si asi nechám ten, páč na tom potřebuju makat.
Do neděle zkusím ještě nahodit nějaký fotky a možná ještě pár dojmů, zatím je to čerstvý.

Nejradši bych vzal tenhleten, ale po téhle zkušenosti už si takovou uhlopříčku bez zahnutí nelajznu, tak budu muset počkat na další generaci a doufat... https://monitory.heureka.cz/samsung-s43am700/
Quis custodiet ipsos custodes?
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“