Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr 30'' monitoru

Příspěvek od Reptile »

nějaké reference na tyto 2 monitory? parametrově vypada ten ASUS lepší...

DELL -UP3216Q
http://www.czc.cz/dell-ultrasharp-up321 ... 52/produkt

ASUS PA329Q
http://www.asus.com/US/Monitors/PA329Q/
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: Výběr 30'' monitoru

Příspěvek od Reptile »

kdyby to bylo aspon 32" nebo 34" a do 50k tak bych o nem premyslel

http://www.anandtech.com/show/9923/dell ... ed-display
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
NoCom
Nováček
Nováček
Registrován: 08. bře 2010
Bydliště: Praha / H.K.
Kontaktovat uživatele:

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od NoCom »

michalpuk píše:Pořídil jsem si ten Benq BL3200PT, ale asi ho pudu vrátit. Jsou tam vidět takové vertikální proužky, hlavně ve hrách na světlých místech jako je obloha je to při pohybu rušivé.
Další věc je odezva, věděl jsme že to nebude nic moc, ale aby byla horši jak u mého 5 let starého ips Philips 240pw to jsem nepředpokládal. Nastavení overdrive moc nepomohlo buď to bylo rozmazanější, nebo se začal projevovat silně ghosting.
Jinak ostatní věci stojan, zpracovaní a barvy jsou pěkné, lepší jak u starého. Asi počkám než se objeví na trhu Acer Predator XB270HU škoda jen že není 32".
Obrázek
Obrázek
To mohu potvrdit, mel jsem 2 ks a oba jsem vratil, resp. druhy si vzal kamos, ktery s tim nemel az takovy problem. Je pravda, ze druhy kus nemel pruhy tolik vyrazne, jako ten prvni, ale zase mu pred nedavnem umrel jeden pixel. Kdyz jsem shanel info od uzivatelu, tak ne kazdy tam ty pruhy mel, mel, ja jsem to ovsem zavrhnul.

Jak se tu jiz nekdo tazal, ma nekdo zkusenost z iiyama ProLite XB3070WQS vypada zajimave a hlavne format 16:10 do ktereho se me osobne lepe kouka.

Venca
racecar
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 04. kvě 2014
Bydliště: Košice

Re: Výběr 30'' monitoru

Příspěvek od racecar »

Reptile píše:nějaké reference na tyto 2 monitory? parametrově vypada ten ASUS lepší...

DELL -UP3216Q
http://www.czc.cz/dell-ultrasharp-up321 ... 52/produkt

ASUS PA329Q
http://www.asus.com/US/Monitors/PA329Q/
Ten dell mam od rana na stole. Ak nieco chces vediet tak sa kludne pytaj :wink:
"Nepochválím-li se sám, nikdo jiný to za mě neudělá."
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Nejlepší obří velikosti

Příspěvek od petsild »

Ahoj,
našel jsem asi všestranný monitor Asus PB328Q velikosti 32 technologie panelu je AMVA, na webu TomsHardware ho vyhodnotily jako nejlepší model cena výkon.
Navíc dle recenze http://www.tomshardware.com/reviews/asu ... ,4427.html mu nelze nic vytknout a exceluje ve své třídě nad konkurencí ve všem co lze změřit.
Vynikající kontrast... černá a bílá je dokonalá, není nutná ani kalibrace barev. V základu má 75Hz pod DP což ho posunulo i do herní sféry s nízkým input lagem.
Má ideální desktopové a herní rozlišení 2560 x 1440 bodů, graficky by ho mohla zvládnout i GTX960 a lepší, to vše na pořádně velké ploše 32 palců, ke všemu má přijatelnou cenu kolem modelů IPS mrňousů které mají pouze 27 palců.

Jestli máte ještě více informací o tomhle skvělém obru prosím pište děkuji hoj. Pet
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak samo sebou, takovej starej Samsung 305T+ by to určitě rozdrtil už jen tim že to bylo wide-gamut S-PVA, ale zse mělo lag, tohle vypadá dobře, gamut cca o 15% lepší než ty C-PVA style velké a cheap VA obrazovky. Kontrast tam je, odchylky tam moc nejsou, rozlišení na tu uhlopříčku dle mého názoru ideální ( v rámci 16:9 ), má to malej input lag i odezva je až překvapivě dobré, že by novej typ VA panelu? Tak, tohle vezměte, dejte tomu quantum dots (wide-gamut) a jdu kupovat.
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

Tak bohužel jsem dnes kvůli mrtvému bodu monitor nepořídil. Jinak moc pěkně ukazuje při Eizo testu. Opravdu velká škoda jinak vybaveného panelu ach jo.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Co jsem tak rychle koukal tak tohle je asi největšív kámen úrazu, je zde velké % kusů s vadnými pixely. Byly aspoň černý nebo to byl ňákej prašť do očí svítící?

Já jediný čeho bych se bál (ačkoliv zde je gamut docela OK) je pro W-LED podsvécené monitory typicky strašně slabá žlutá. Vše co má být sitě žluté/zlaté tahne do béžovo zelena, total nevýrazné, ala jeden z důvodů proč jsem prodal toho IPS crossovera protože proti mému starému S-PVA to barvy prostě propadák a úplně stejně jsou na tom všechny non wide-gamut 27" IPSka co jsem viděl, hlavně ta žlutá no, a taky některé typy plěťovýcho odstínu. Já si ho asi půjdu prohlídnout a uvidim.
controller
Nováček
Nováček
Registrován: 04. úno 2016

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od controller »

Tak monitor je doma a je to pecka.Jsem zatím nadšen.A ano je to ten co byl na aukru. :x




______________________
nothing is impossible
localizador apical apex
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

DOC_ZENITH píše:Co jsem tak rychle koukal tak tohle je asi největšív kámen úrazu, je zde velké % kusů s vadnými pixely. Byly aspoň černý nebo to byl ňákej prašť do očí svítící?

Já jediný čeho bych se bál (ačkoliv zde je gamut docela OK) je pro W-LED podsvécené monitory typicky strašně slabá žlutá. Vše co má být sitě žluté/zlaté tahne do béžovo zelena, total nevýrazné, ala jeden z důvodů proč jsem prodal toho IPS crossovera protože proti mému starému S-PVA to barvy prostě propadák a úplně stejně jsou na tom všechny non wide-gamut 27" IPSka co jsem viděl, hlavně ta žlutá no, a taky některé typy plěťovýcho odstínu. Já si ho asi půjdu prohlídnout a uvidim.
Mám 8 let Eizo tak jsem docela náročný na obrazovou kvalitu, ten Asus je barevně moc pěkný, ale tu žlutou jsem nezkoumal. Vadný pixel byl vždy černý a jak na potvoru v pravém horním rohu, kde mám u simulátorů na 90% vždy světlou plochu, být v dolní části tak přimouřim oko a vezmu ho. Vážně bych panel bral mám zkoušet objednat ještě jeden?
V poslední době čtu jen samá negativa hlavně na IPS panely a špatné výstupní kvalitě značky Asus je spousta nespokojených zákazníků.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já objednam jeden v CZC, chi vidět tu žlutou, kdy byl dobrej můžu ti zařídit aby ti byl přenechán.

Stejně, měl bny to bejt teoreticky stejnej panel jak BenQ BL3200PT, ale Asus z toho jednak dostal 75hz (už to že je to nad 60 dává potenciál k tomu že to možná půjde popohnat ještě víše), o 20ms lepší inputlag což dělá z lenocha super gaming monitor, odezva jak z jiné světa (kor na poměry co jsme u VA psolední dobo uzvyklí), atd. Je to teda jinej panel nebo všichni ostatní byli jen dodnes tak neschopní s tímto panelem...
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

Napsal jsem ti SZ.
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

Zajímavá IPS novinka od Iiyama XUB3490WQSU-B1 http://www.svethardware.cz/iiyama-a-nov ... -hry/41801

Obrázek
oneb1t
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. dub 2010

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od oneb1t »

a co iiyama x4071uhsu? ;) je to SMVA

viz test
http://hexus.net/tech/reviews/monitors/ ... b1/?page=2
apopisde
Nováček
Nováček
Registrován: 19. led 2014
Bydliště: Usti nad Orlici
Kontaktovat uživatele:

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od apopisde »

Mate nejake doporuceni na prohnute? Pripadne vyplati se to vubec?
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Tak jsem si dnes byl v CZC prohlídnout ten Asus PB328Q, a vracím se no... bez něj. :P

PVAčko, celkem klasické sRGB PVAčko( ne C-PVA, ala tohle neni shit PVA, je to solidní PVA ). Podsvit OK, kontrast OK, gamut byl SRGB, vejš ne. Nikde neměl problémy s kvalitou či přesností, červená a zelená měli dostatečnej gamut na to aby pokryly dobře i žlutou/zlatou, takže v tomto ohledu OK. Obraz obecně mnohem lepší než jakékoliv non-wide gamut IPS. Zde neni o čem debatovat.

Dále to bylo za poledních X let asi nejrychlejší PVA jaké jsem viděl, minimální ghosting, i na vysokym overdrive jsem neviděl overshoty, prostě solidní. Mělo to i dobře udělaná low-blue light režimy a pod.

Asus ale naprosto podělal 2 věci.

1. Firmware neni dotaženej. Když už si dali takovou práci aby udělali VA s dobrou odezvou, což se jim povedlo, tak měli dodělat i zbytek. Připojil jsem jej dual-link DVI a bum, jen 60hz, ne 75 jak je psáno, přítom dual-link DVI na to pixelclock má. Neměl jsem čas zkoušet OC ale i tak to zamrzí. Dále nemožnost ovládat saturaci, volba v menu zašedlá, nepřišel jsem na to jestli jí vůbec jde aktivovat či je jen pro VGA a pod, nepovedlo se mi tam zkrátka dostat. Dále, neumí ovládat brightness. Brightness se u něj rovná síla podsvícení, tohle má tuna monitorů, ale já mam rád separé brigntness a backlight control. Dále, nefunkční gama ramp 2.4. Jen 2.2, vše krom 2.2 byl přesvětlnej humus vypadající jak 1,6 a pod, já mam ale radši 2.4, ne standard 2,2, a ta byla zabugovaná. Když nemůžu dát gama 2.4, obvykle si k tomu pomůžu tim že o 5% podhodim brigntess a zvednu kontrast ale to zde, viz bod předtim, nejde. Saturaci jsem musel vyhnat v driverech SW což neni ideální, z 50% na 60% v NV driveru vypadalo fajn, default sRGB mě prostě přijde málo sytý, já mam prostě rád sytý barvy a vysokej kontrast.

Bohužel jseme neměl dobrou myš, žádná použitelná tam nebyla takže jsem nebyl schopen otestovat inputlag a to tak že vůbec, vzal jsem si ssebou UTčko ale mělo mě napadnout že tam nebude funkční myš, cejtil jsem celkem velkej LAG, aspoň 20ms ale to mohlo právě bejt tou myší.

2. - Kvalita výroby. Předemnou člověk s vadnými pixely a já jsem u tohoto neměl pixely ale bordel pod sklem, dvě tmavší tečky pravej dolní rok a jedna v levym. Další co bych zmínil jsou jakési viditelné pruhy, kor při pohledu lehce z úhlu, kdyby to bylo CFFL tak řeknu že prosvítaj trubice. Prostě výstupní kontrola zde asi neexistuje. Krom tohodle černá byla OK a podsvit fajn, nikde žádnej bleed u stran a pod, ale stejně, to už to nezachrání.

Další věc co bych zmínil je že sem si všimnul poměrně velkejch mezer mezi pixely což je imo problém. Já jsem člověk co nemá rád velké PPI, sam mam proboha 1080P 32" obrazovku a vedle toho 22" CRT co jede v 720P, a na oboje koukam z cca 1 metru a nevadí mi větší pixely ale musej přecházet jeden do druhého plynule, nesmí mé oko zaregistrovat černé mezery mezi (ala zde končí pixel a vedle ohraničenej čtvereček je další), a zde byly velké, větší než u mé staré W4000 Sonky, takže ačkoli 32" 1440p tak si myslim že minimální vzdálenost aby je člověk neviděl je alespoň taková jako u té mé KDL32-W4000, tzn na to rozlišení nic moc. Teď čučim v práci do starého IPS necu 24" 1200P a abych viděl mezery mezi pixely musim jít na cca 30cm, tam jsem je skoro z toho metru viděl, obdobně jak u té mé Sony ale ta má jen 1080P. Takže na tohle bacha kdyby to někdo chtěl mít blízko.

Vzhledem k těm prosvítajícím pruhům podsvitu a tomu bordelu pod sklem jsem to ani nenesl domu. Asi ani neobjednám další, neměl jsem dobrej pocit dát 18K za něco co má výrobní vady a krom rozlišení je stejné či lehce hoší (v gamutu, úhlech, mezerách mezi pixely, potenciálně inputlagu, i ten blbej VA gamma shift mi přišel o něco horší) jak má stará S-PVA sonka z roku 2008. Pokud by mi umřela asi bych še do tohle protože IPS kvůli nízkému kontrastu nesnesu, ale momentálně prostě nemam důvod, zároveň ale jednim dechem dodam.... je to lepší než všechny IPSka, takže obecně to lidem klidně doporučim, dávejte si ale strašnej pozor na kvalitu výroby, vždy si jej prohlídněte předem nebo dobrej obchod a dobrou možnost vrátit, protože to vypadá že velké % monitorů má tu či onu výrobní vadu. A kdž už jste u toho, tak se možná pohlédnětě i po té velké 40+ Illyamě co má Onebit, má ještě o něco lepší gamut a pokud by se potvrdilo že tohle stejně má cca 20ms inputlagu tak ani zde by oproti ní nebyla výhoda.

Bleh... asi se zatahnu zpět do ulity a počkam na quantum dots PVAčka s jak tomu budou říkat... HDR (ala kombinaci dobrého kontrastu i gamutu).

Edit: Gah, ne, nedalo mi to, objedal jsem další kus, tentokrát ke mě domu, otestuju to hezky v šeru, v pohodlí s doubrou myší a hezky face to face oproti mému současnému modelu, a ukáže se zač je toho loket. Ta recenze na TomsHW dává tak malej lag že mi to nedá to nezkusit ještě jednou a s DP + vyššim refresh rate.
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

Ahoj,
panel jsi prověřil opravdu velice detailně :), je vidět že se v problématice monitoru dobře vyznáš. Podle prozkoumání je každý kvalitou dost odlišný, hlavně defekty s pixlama a smetím v panelu fuj ho. Mezer v rastrech jsem si nijak nevšiml, ale to bude tím že nemám tak procvičené oko a praxi jako máš ty.
Moc děkuji :D za skvělou recenzi a test právě tohodle monitoru, dával jsem mu docela naději za mé Eizo 24 palců.
Jenže co teď vybrat když nic lepšího a rychlejšího podobné velikosti prostě není? Je hafo lcd velikosti 27, jenže mě to prostě příjde malé ach jo no. Pet
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Počkej chvíli, já ho přes víkend budu mít doma (další kus) budu jej v praxi používat (ala to nejdůležitější) a pak vyřknu finální ortel.
petsild
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. črc 2012
Bydliště: Praha 10

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od petsild »

Bezva rád si počkám na praktický test dík.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

OK, tak už to mam doma a nedalo mi to musel jsem hned vše změřit a otestovat.

Napřed sem hodim fotku těch "pruhů" co jsem z boku pozoroval u temnějších barev (ne ale úplně černá). Tenhle další kus je konečně perfektní, tímto nedluhem trpí výražně méně + 0 vadnejch pixelů, bordelu pod sklem, nic.

Asus:
http://i.imgur.com/eNLdM0C.jpg

Stará Sony W4000:
http://i.imgur.com/IYejuzs.jpg

K tomu více nedodam, nyní nepodstatné, ale je to součást "kusovky" takže na to bacha společně s pixely.

Co se týče inputlagu, super příjemné překvapení, bylo to tou myší, inputlag je prosím 0. Nebo hodně blízkej nule. Zde je srovnání (nejvyšší iso co foťák dovolil proto jsou ty fotky tak hnusný) se starou W4000 což je dle mého názoru LCD s 0 inputlagem, proto to také dodnes byl můj monitor.

http://i.imgur.com/JHMa5U4.jpg
http://i.imgur.com/Qsn3M9H.jpg

Měřeno 1920x1080 60hz klon z GTX970, W4000 byla na VGA a Asus na Display portu. Výsledek je naprostá plichta, a už to znamená super úspěch. Tzn zde následuje srovnání s CRT ( zde oboje zapojeno na Radeon 7970 ):

http://i.imgur.com/PT7UYUA.jpg
http://i.imgur.com/Cu3keMi.jpg
http://i.imgur.com/4c0Wwb1.jpg

Zde má CRT lehedkej náskok, ale všimněte si že to číslo na CRT se ve všech případech LCD už snaží zobrazit, tzn už tam informace dorazila, jen CRT má odezvu 0 tzn jí zobrazí okamžite, ale začala už se zobrazovat a číslo je vždy stejné, tzn inputlag defakto 0, jedinej lag jest odezva. Už toto z toho dělá skvělej herní monitor a to jsme jeli jen 60hz, umí to 75.

Co se týče maximílního gamutu co jsem z toho vytahnul je srovnatelnej či občas i lehce lepší jak W4000, nikde žádnej problém, i žlutá/zlatá je fajn. Saturace se dá ovládat přepnete li do "scenery" režimu, kterej dle mého tak jako tak je stejně nejlepší takže hurá tento problém vyřešen. Obecně obraz na teplotě 6500K je jak má bejt, nejde do studena, spíš naopak, na vyladění barev bych vůbec nešahal nešahal, je takový jak mě přesně vyhovuje.

OK, jediná výhoda jako W4000 má je ještě o něco více hlubší černá a menší gamma shift (W4000 je nahoře, obě obrazovky zobrazujou černou)
http://i.imgur.com/NMT8n2G.jpg

Na fotkách se to ale blbě vidí protože foťák vytahne jakejkoliv zdroj světla (CRT žáří jak Supernova), ve skutečnosti jsou i ve tmě pěkný a hluboká černá tam prostě je (prostě PVAčka).

Jak jsem mluvim o těch "větších mezerách mezi pixely" tak to byl jen můj pocit, zde je realita:
W4000: http://i.imgur.com/SnrFld0.jpg
Asus: http://i.imgur.com/34ZNKUv.jpg

Ala vypadá to cca stejně a Asus má vyšší PPI taže výhoda je naopak na jeho straně.

Ještě pár dalších poznámek:

10-bit barvy jedou jen při 60hz, 75 = 8-bit, což je ale fuk protože Geforce jaksi 10 nevytlačí ani když to nastavíte (vizuálně je to furt 8-bit kvalita), na to musí bejt quadro. 2560x1440 75 hz je max, OCnout se nedá, resp je na 76hz což nestojí za to a je lepší nechat 75. K 75hz je potřeba Display port. Max DVI je 60hz (povedlo se mi ocnout na 74), u HDMI se mi podařilo ocnout na plnejch 75 ale default taky reportuje jen 60 (je to HDMI 1.4). VGA max je 1920x1200 75hz. Upscaling je katastrofickej, nikdy jej nepoužívejte. :P Jo, ještě odezva, na PVA perfektní, overdrive je ovladatelnej, doporučují nechat default 60%. Těch 75hz je taky cejtit, okamžitě jsem to v UTčku poznal a hrálo se lépe. Rozlišení se mi na tuto uhlopříčku také zdá ideální, žádné 4K nepoužitelné šílenství.

Takže dámy a pánové, po dlouhé době zde méme dobré PVAčko, a okamžitě můj novej favorit mezi monitory, asi tak moc že si jej možná i nechám. Ano mohlo by to bejt dokonalejší, mohlo by to mít ještě více hz, nebo freesync/gsync, mohla by se ovládat brighhtness a backlight separé, mohla by fungovat správně gamma 2.4, mohlo by to mít použitelnej upsacaling. Ale i se všim tim všim když jsem si to odladil tak mam v ruce nádhernej obraz a monitor co nezklame ani v hrách. Je to novej favorit, IPSka s jejich mlhou místo černé a glowem se můžou jít bodnout, protože tu konečně po 8 letech máme rychlé a barevně dobře odladěné PVAčko. Můžu jen doporučit, je drahej, ale stojí to za to, jen platí to co jsem napsal už předtim, je zde velká zmetkovitost, tzn vybírat opatrně, testovat před koupí na pixely a backlight.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“