Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

FPS a rozlišení jsou 2 různé věci. Rozlišení je o detailech, FPS o pohybu.

Já když si zahraju mapu v UTčku a všechny ostatní parametry zůstanou stejné jen se mi zvedne refresh rate monitoru z 60 na 120hz hned budu mít tak o 1/3 lepší skóre a mnohem větší radost ze hry. To se nedá okecat a mi odchovanci z dob high-end Trinitronů + her běžících pod glide s nulovym lagem tohle prostě vnímáme.

Když mi ale v té samé scéně uděláš upgrade z 1080p na 4K tak mé skóre zůstane stejné. Musel by jsi mi udělat strmej dongrade a někde pod 1024x768 by to možná začalo ovlivňovat moje schopnosti headshotů od boku na delší vzdálenosti protože by ta palice byla tak malá že by se v těch pár pixelech blbě hledala.

Proto je pro hráče důležitej framerate a počet hz. Neni to le jen o číslech, inputlag je stejně důležitej a pak i vlastnosti monitoru. 120hz LCD nikdy nebude tak čisté jak 120hz CRT. OLED bude vždy lepší ale bez black-frame insertion taky bude někde napůl cesty.

Co se mřížky týče to je dost osobní věc a u tý jde právě dost o to jak dobře ostříš na blízko a jestli jí vidíš nebo ne. Záleží ale také na typu panelu.

Dam příklad, dnešní 1440p VA panely maj více viditelnou mřížku nž IPS. Staré S-PVA a S-IPS jí ale měly ještě méně viditelnou než dnešní. Tzn moje stará S-PVA obrazovka co má 32" a 1080P nemá žádnou otravnou mřížku a kouká se na ní ok i celkem zlbízka a praxi je min použitelné vzdálenost jako dnes u 1440p panelu stejné velikosti.

Největší problém s timhle jsem mělu VR brejlí kde jsem ve všech měl jasnou mřížku všude a naprosto mi to zruinovalo jakejkoliv možnej zážitek z té scény protože se mi oči chytaly furt na tu mřížku která byla jasnější a ostřejší než ten samotnej děj.

Jinak ty barvy Plazma vs OLED byly způsobené faktorem se kterym jsem se už u mnohých moderních wide-gamut obrazovek setkal, ala pocitová podsaturace oblastní barev s nízkou saturací vs extrémní přestřel v extrémech. Pokud bych zvednul sauraci tak aby třeba pleť vypadala stejně, tak pak výrazně černvená bude mít přepaly, nešlo to lépe odladit. Ten OLED nakonec vypadal ok ale na své by si přišel s HDR signálem co by počítal s jeho gamutem.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

DOC_ZENITH píše:Dam příklad, dnešní 1440p VA panely maj více viditelnou mřížku nž IPS.
To je celkem logické - když VA je multidoménové a Samsung panely například mají subpixel dost nešťastně rozdělen tím tlustým předělem. Proto čitelnost písma na moderních VA je často horší než bývalo dříve (kdy mezi VA a IPS nebyl tak velký rozdíl - kromě kontrastu a pozorovacích úhlů - v odezvě obojí bylo celkem slow proti TNkům, ale VA vždy trpělo v tmavých přechodech - buď se to táhlo, nebo to překmitávalo vlivem ovedrive).
Moderní VA hrajou jen na kontrast (který je ale pouze v ideálním úhlu 90°, pak prudce padá dolů) na úkor zbytku. Si pamatuju, jak to zašlo těmi cPVA - což byla levnější náhrada S-PVA (ty měly tak kolem 1:1500 max. 2000)... ale mělo to hned kontrast 3000:1, ale mizernější úhly a odezvu dokonale tragickou. No a nějak se u toho zůstalo až na tu odezvu, kterou jakž takž dokázali vyladit (až na tmavý přechody kde to stále je volba mezi překmitem anebo rozmazáním).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

TFTcentral (asi nejlepší testeři monitorů) konečně zveřejnil svůj test toho gigabytu.

https://tftcentral.co.uk/reviews/gigabyte-aorus-fi32u


Kontrast jim vyšel o něco lépe, to už by se dalo a obecně ok, ale má pár palčivejch mínusů. Nefunkční dynamic overdrive, jediné použitelné hodnoty jsou off a picture mode, a picture mode jen na 144hz. Takže to defakto ani neni krom off full freesync obrazovka, nejlepších výsledků bude dosahovat na locknutejch 144hz v picture modu. Ten dynamickej a ostatní režimy jsou naprosto mimo s velkými overshoty.

Zamrzí také okuchané HDMI 2.1 s poloviční frekvencí snažící se to kompenzovat přes DSC, což většinou funguje ok, ale třeba PS5 to neumí a ta tam v 4K 120hz modu běží jen s 4:2:0 barvama.

Na druhou stranu, ten panel je v tom 144hz "picture mode" OD fast a inputlag defakto neexistuje.
Mayki
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2004
Bydliště: Nejmladší město ČR

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Mayki »

A teď to prosím napiš česky, bude to dobrý monitor pro příležitostného PC hráče s AMD kartou? :)
Ryzen 9 5900X, Asus ROG Strix X570-E, G.Skill Ripjaws V Black 32GB(2x16GB) 3600MHz, RX 6800XT a to vše pod vodou
Nějaké info : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=259257 a fotky : https://imgur.com/a/S5C76
Alien Arcade Cabinet : https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=270645
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud akceptuješ to že optimální bude ject na 144hz locked bez freesyncu tak ano.

Ještě jsem zapoměl říci že sRGB mod je ok a jde u něj měnit jas.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

bez Free / G-SYCN si (p0o jeho okušení) nedokáži monitor představit.

Já bych jel na VVR - OD OFF. Není to pořád taková hrůza jako VA panely a nebo ten Razer :-D Vždy je lepší mít mírný blur než čumět na inverzi

Jinak je to takový průměrňák s blbým nastavením barev teda.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Na youtube sa uz objavila prva ENG recenzia PG32UQ. Co mi trosku nevyhadza je velmi nizky namerany kontrast recenzentom na to, ze ani nekalibroval a jednotka bola na recenziu zaslana priamo Asusom. Rovnako ako glow/bleed, kde v komentoch tvrdi, ze je ho vidno v reale rovnako ako na videu. Chyba vsak ufo test a evidentne nema nastroj na meranie odozvy, ako v cinskej recenzii, kde sa sice vraj nejedna o fast ips panel, no mal by sa mu priblizovat a kontrast nameral neporovnatelne vyssi.

CINSKE VIDEO
https://www.bilibili.com/video/BV1JU4y1 ... 33.337.0.0

vycuc z neho:

https://www.reddit.com/r/Monitors/comme ... ese_wtldr/

ANGLICKE VIDEO:
https://www.youtube.com/watch?v=3ruVBiYDxfU

Skoda, ze monitor nema fyzicky gsync modul

V porovnani s Gigabyteom zaostava v podstate len v odozve, inak je lepsi. Samozrejme i viac stoji, kedze Asus prirazka

TFT Central chysta recenziu Asusu

Osobne sa ho chystam urcite skusit
----------------------------------------------------------------------------------------
EDIT:

review ViewSonic Elite XG320U (4K 144K rovnaky panel ako PG32UQ) od rovnakeho Cinana

https://www.reddit.com/r/Monitors/comme ... w_chinese/

rovnako sa na danej cinskej videostranke daju dohladat nejake videa o Acer XB323K
Naposledy upravil(a) usc dne stř 8. zář 2021, 00:40, celkem upraveno 3 x.
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

No zrovna ten Číňan tam píše docela hezkej kontrast, ale píše i nehezké věci, včetně těch pár kterejch už jsem si sám párkrát všimnul, o čem hlavně mluvim je přepal v červené. Všimnul jsem si že monitory co jsou přes QD natažené s gamutem tak daleko že se blížej k plné DCI-P3 tak maj přepaly v červený. Ten Číňan tam píše že má 100% v Adobe RGB ale že v tomto modu tahne do červena.

Tohle mi až moc přopomíná můj první pokus o QD monitor kde vše tahle do červena, ale white-point byl ok, tzn stahnout celkově červenou nebylo řešení. Toho se tak trochu bojim proto bych preferoval monitor i s trochu menšim gamutem dejme tomu 110-120% nad SRGB, protože na funkčnost HDR modu co by namapoval správně se nedá spolehat, ale bojim se těch přepalů.

Ache - Jasně já ten gigabyte nechválim, je to defakto dsražší verze M32U s tim že to má o něco lepší HDR, gamut a tak, ale overdrive je stejně useless, barvy maj větší gamut ale jsou totálně mimo (i v sRGB modu tam je mimo zas gamma), prostě meh.

Hrát bez adaptive sync je pro mě ok, kor při 144hz je mi to celkem ok, ale ta cena za takhle kompromisní produkt, hmm, ne, jde se čekat dál.

Tyhle monitory maj jen půl roku spoždění, kdepak jsou ty VAčka co maj už rok a půl spoždění heh...
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Jednoduchá odpověď - pokud tě vadí sytější barvy (neplést s přepálenými - to nedělá gamut, ale saturace - to hrozí spíš na sRGB, když vyženeš někde v OSD nebo ovladači/hře/přehrávači/reshade filtru saturaci barev - okrajový odstíny se pak slévaj), tak si vybírej monitory, kde je gamut-clamp a nebo si pořiď Radeona kde je ořez možný v ovladači. I mě přijde ten nativ na tom MSIčku dost silnej a proto sem rád, že je tam i volba DCI gamutu, který je hlavně v červené umírněnější.

To že QD obraz bude proti sRGB připadat červenější je logické, se podívej na grafy gamutu CIE1976, které používá třeba HW unboxed a odpovídá % citlivosti oka. DCI gamut nebo dokonce ten Quantum DOTs (MSI) posouvají relativně hlavně červenou. Změny v zelené až tak drastické nejsou (taky v praxi mezi DCI a AdobeRGB v zelených odstínech je minimální, zatímco červená je úplně jiný level). Tunit RGB složky je fakt blbost v případě že bílý bod je neutrální. Tím se akorát barvy rozházej.

Ono tohle bude dost i o očích, je dost možný, že okrajový odstíny se fakt někomu (z horším rozsahem / mírnou nebo plnou barvoslepostí) mohou slévat... ale zde spíš bych si tipoval, že QD s jasnějšími vrcholy RGB naopak může u vad (když má někdo problém s rozlišením zelené a červené) pomoci rozlišit odstíny více. Mě osobně to DCI přijde jako takový sweetspot - i sRGB obsah na tom vypadá dobře - s boostnutýma barvama, ale ne nijak extrémně přesaturovaný. sRGB je nudné, nezajímavé - což bude tím, že na širší gamut (philips měl 125% sRGB) už sem nějakou dobu zvyklej... aspoň si nemusím prohánět hry nějakým reshade, jako někteří nejmenovaní majitelé sRGB VAček :P :P :P
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud by všechny barvy měly stejnej přepal tak se pak bavíme jen o situace s větší saturací s tim už se dá hrát, ale o co mě jde je že červená je mnohem silnější než jiné barvy, tzn začne vše tahnout do červena což je boj co se na většině monitorů zvládnout nedá. Resp dá plnou kalibrací, ale tyhle monitory zas neuměj upload profilu přím odo nich a SW kalibrace v OS je bohužel joke co ve většině fullscreen aplikací nefunguje. Většina monitorů nedokáže řídit nezávisle level a gain jako to bylo třeba na některejch CRT. Tzn u tohodle monitoru bych se bál toho že zase skončim v situaci kdy bude tráva tahnout do hněda protože má moc červené složky ač white-point je správnej a bílá je bílá.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

No, ale ono je to o tom, že přece DCI (nebo i širší gamuty) ten rosah natáhne do červena (sRGB obsah) když procentuálně to přidává hlavně červené spektrum. Tomu tak bylo vždy (i na CCFL monitorech jako HP2475, DELL U2410...). Je to vidět i na fotografiích, když vedle sebe máš sRGB a widegamut, tak widegamut táhne do červena. To není vůbec o kalibraci. Když ořežeš widegamut na sRGB, tak se červeného nádechu (v odstínech, které červenou složku obsahují) zbavíš. Tohle je fakt spíš o tom, že barvy na sRGB rozsahu jsou pak "zkresleny" širším rozsahem. A DCI je hlavně o té červené, která je v sRGB nedostatečná (fakt plná červená FF0000 nedá srovnávat s DCI nebo QD červenou). Pokud ti to vadí tak se tomu prostě vyhýbej. :) Pak by ti mohl vyhovovat spíš Adobe Gamut jako má třeba ten Gigabyte M27Q - tam je červená jak na sRGB (adobe má jen světlejší červenou, ale sytost nijak neupravuje).
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Jo, chápu, ale prostě.... vezmu staré HP ZR30W, nekalibroratelný hovado s Adobe RGB targetem a ano je to přesaturovaný ale ve všem. Tzn syté barvy ale neni obraz celej rudej, tráva je zelená, možná trochu moc ale je zelená, ne naoranžovělá. To samé udělám v práci s profi Eizem a výsledek je obdobný. Umí i P3 a tam je i jiná gamma ale nemam to rudý. Ano sytě červená září ale já se bavim i o barvách mimo špičky gamutu.

Když to samé udělám s modernim QD displayem a tráva neni zelená ale tahne do béžový. O tom mluvim.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

No nevím o jakým "moderním" QD se bavíš. Zelená je na třeba tom MAG274QRF-QD zelená, kupodivu ale ne moc na to, že vrchol adobeRGB to přesahuje. Ale střední odstíny co obsahují červenou (pleťovka, pískovec, dřevo...) mají tendenci táhnout, hlavně v nativním gamutu, do červena. V tomhle případě je ale lékem přepnutí na DCI-P3 gamut, kde je červená dost ořezaná (ta nativní je fakt laserově červená) a vše vypadá ok.

Jestli máš na nějakém monitoru béžovou trávu, tak to bude spíš chyba modelu a ne obecně QD modelů - však ty monitory jen konečně dělají podsvícení takové, jako tu bylo za dob widegamut CCFL (nebo i mírně lepší viz. to MSIčko při porovnání s HPčkem zde: https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php ... 3#p9792023 :wink:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Optix MEG381CQR Plus

https://www.overclock3d.net/news/gpu_di ... _monitor/1

Hm, hm.. Predpokladam, že sa bude jednať o rovnaký LG panel ako pri ostatných herných 38" Jedine, ze by MSI zamiesil už na novú generáciu a prišlo s nou pred LG 38GP950, ktorý by sa mal ukázať Q4 21
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Mozna alternativa k nadchadzajucemu 42" OLEDU od LG:

43" QN90A

Samsung TV s miniled a slusnym HDR

https://www.theverge.com/2021/9/2/22652 ... etition-tv
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

Ohladom toho orezavania wide gamutu na sRGB

sRGB Emulation (Gamut Clamp / Wide Gamut Saturation Fix) - Nvidia and AMD GPUs
https://www.youtube.com/watch?v=9NeEIh2Z5jQ
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
Mayki
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 27. lis 2004
Bydliště: Nejmladší město ČR

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Mayki »

DOC_ZENITH píše:Pokud akceptuješ to že optimální bude ject na 144hz locked bez freesyncu tak ano.

Ještě jsem zapoměl říci že sRGB mod je ok a jde u něj měnit jas.
Ten monitor nemá funkční Freesync nebo kde je problém? Freesync u 4K monitoru určitě chci mít funkční...
Ryzen 9 5900X, Asus ROG Strix X570-E, G.Skill Ripjaws V Black 32GB(2x16GB) 3600MHz, RX 6800XT a to vše pod vodou
Nějaké info : http://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=259257 a fotky : https://imgur.com/a/S5C76
Alien Arcade Cabinet : https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=68&t=270645
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Problém není, docentovi akorát přijde bez overdrivu moc pomalej :-D
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
usc
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 26. říj 2009

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od usc »

TFT Central vypustil recenziu (zatial pre patreon) PG32UQ

a ako to tak citam, odozva je malinko rozporuplna a evidentne tomu chyba gsync modul

The 155Hz overclock mode was a pleasant surprise to find and worked pretty well, and the support for both AMD FreeSync and NVIDIA G-sync is always welcome. Good to see the screen also pass NVIDIA’s ‘G-sync Compatible’ scheme to give reassurances around VRR performance. The response times were one area we were a bit disappointed in, mainly because there is an advertised variable overdrive feature that doesn’t seem to deliver. Not having a single overdrive setting experience was a disappointment, although it still leaves it in the same category as most other adaptive-sync screens anyway. The response times could have also been a bit faster we thought at the upper end of the refresh rate range, and it seems recent AUO panels have started to lag a bit behind alternatives from other suppliers for some reason. To be fair, the real-world motion clarity was still very good, but we would like to have seen a more consistent performance here when it came to pixel response times.

Pros
4K at 144Hz is very nice on a screen of this size in the 32″ size
Great console support with full capacity HDMI 2.1 ports included
Good motion clarity and very low input lag
Cons
Variable overdrive doesn’t seem to work
Response times a bit slow at the top end of refresh rate range
sRGB emulation mode a bit cool
R9 5950X - Crosshair VIII Hero Wifi - Trident Z Neo 32GB GTZN - 3080 FTW Ultra 10GB - SB ZxR
970 Pro 512GB - 980 Pro 1TB - 640GB Caviar Blue - Ironwolf 4T - Exos 7E8 8T - Exos 16X 16T
Evolv X + 3 x NF-A14 PWM Chromax - Kraken x72 + 3 x NF-A12 PWM - Thor 850W
38GN950 - 2 x u2410 - Alloy Elite RGB - G502 Hero - Z906 - G Pro X Wireless
= OLED C9 + K63 Wireless Gaming Lapboard + G502 Lightspeed =
Flow X13 + MX Anywhere 3
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já ten článek vidim, mam u nich zaplacený členství ale jako uff neni co slavit. Ten monitor je plně srovnatelnej s tim Gigabytem, dle mého spíš i horší. Nebudu relinkovat obrázky ať nejsem bitch, ale ve zkratce:

1. Je slow. Je prostě slow a to ve všech overdrive režimech i v těch kde už je overshot. Ve srovnatelném nastavení což znamená max refresh rate bez freesync na optimálnim overdrive má Gigabyte nejhorší transition 5,1ms, ten Asus má 9,5, jen tak btw Gigabyte s overdrive komplet off má 12,5.

Co je horší, Asus taky nemá dynamicej overdrive a i level 2 u overdrive způsobjme u 60hz nechutné overshoty přičemž odezva vystoupala na 12,1 a pro 144hz je optimální OD level 4, tzn je prakticky horší jak ten Gigabyte.

sRGB mod tahne do modra takže F. A obecně přesnost barev je horší jak ten Gigabyte a už ten nebyl žádnej champion. Hlavně v HDR random modrej přepal jen v určitejch hodnotách jasu jako co to je klucí.


Jediná výhoda je ELMB sync a ten fakt že ten monitor používá jinej backlight ala nemá fosfor na LED ale až QD filtr pod panelem což v praxi znamená že při strobing modu netrpí rudym nádechem, což je plus (a strobing mod díky ELMB sync funguje i při adaptive sync), problém ale je že dynamickej OD ne a celý je to dost slow na to aby měl ghosting i při strobu (tzn 1 frame se tahne přes 2 záblesky baklightu) takže uff.

Další výhoda je že HDMI2.1 je full 48Gbps tzn žádná DSC komprese a funguje na PS5 v 4K120hz 4:2:2 chroma (i když furt to neni 4:4:4 chroma ale za to může ta PS5 a její zkriplený HDMI).

Obecně to nepovažuji za lepší obrazovku než ten Gigabyte a jak znam Asus tak si za to ještě řekne extra prachy.
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“