Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Ripper6 píše:Ache: dik za informaci, je to pro me trochu chaos
Když koukam na testy (rtings), tak dokonce barevný prostor DCI-P3 pokrývá lépe ta Sonka, Samusng se super čuper QLED má barevný prostor mírně nižší (tak akorát splňuje HDR standard 90% DCI. Samsung - 92% , sony 95%)
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
tackleberry
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 12. říj 2004
Bydliště: Tábor
Kontaktovat uživatele:

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od tackleberry »

Chtěl bych nějaké 32" QHD IPS 144Hz+ (na mix her i práce) a nic jsem vůbec nemohl najít. Našel jsem jen tenhle panel Link a na něm založené jen 2 monitory (Acer a Asus) na které ani nikde nejsou recenze. Ještě jsem přemýšlel o VA Samsungu G7 32" ale curved monitor jsem nikdy ani naživo neviděl a asi by to na praci s tímhle velkým zakřivením nebylo ideální.
Taky jsem koukal na DELL GAMING S3220DGF, ale upřímně mám z VA trochu obavy, že by mi vadila ta nevyrovnaná odezva.
Nevím jestli jen blbě hledám nebo v téhle kategorii není moc navýběr a nakonec mi nezbyde než jít do 27" QHD, což moc nechci. Monitor mám poměrně daleko a ta kombinace uhlopříčky a rozlišení by mi asi nesedla.
...
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ani nevim kam to hodit tak tom dám sem, dobré pojednání o stupidite GTG odezvy a jejím významu + reálné rychlosti LCD:

https://www.youtube.com/watch?v=MbZUgKpzTA0

Řekl bych že neni náhodou že ty nový VA Samsungy jsou tak rychlý ale ztratili kus kontrastu, Samsung prostě ořezal ty pomalý konce, naopak gigabyte jak má ten 32" model s megakontrastem má zas smearing jak prase.
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Zofrenko »

zaujimave video, čiže myslíš ,že tú rychlost tych novych VA spravili na úkor zhoršenia kontrastu ? Ako nepride mi to zla taktika. Ale je to fakt umenie aj v dnešnej dobe trafit poriadny monitor. ja už som sa rozhodol, že kym nebude neaky fakt dobry Hdmi 2.1 vo velkosti 43+ palcov Zostavam dovtedy so svojim LG 32Gk850G. po tych všetkych monitoroch čo som už videl, tak čo sa tyka vyváženosti a komplexnosti obrazu vo všetkych smeroch nema konkurenciu. Solidny kontrast, dobre farby , prakticky žiaden ghosting, ja ho tam nevidim a hlavne nič čo by ma otravovalo, oproti PG43UQ sa ten LG javi ako keby to bol TN panel čo sa tyka pohybu :D . A Gsync modul ,čiže žiadne problemy s gsyncom ako maju zvačša Gsync compatible monitory...

Neviem či sa toho dočkám aby vyrobili monitor typu PG65UQ ktory je fakt dobry ma Gsync modul. Aby urobili z jeho 65 palcovej verzie presne totožny napr 43 palcovy model a aby mal Gsync modul. 4k, Hdr 1000 , hdmi 2.1 .. nič viac nepotrebujem :whaasup:

lebo ten PG43UQ si to meno nezaslúži a ten monitor nema absolutne nič spoločne s PG65UQ .
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ripper6 »

Zofrenko píše:Neviem či sa toho dočkám aby vyrobili monitor typu PG65UQ ktory je fakt dobry ma Gsync modul. Aby urobili z jeho 65 palcovej verzie presne totožny napr 43 palcovy model a aby mal Gsync modul. 4k, Hdr 1000 , hdmi 2.1 .. nič viac nepotrebujem :whaasup:
.
To je problem co zminujes, jak dlouho jsou jen TV 4K na trhu? Co ctu tak vyrobce na to kasle a uz jedou na 8K! Jenze kdyz mam obsah i film ve 720p potazmo teda 1080p a lepsi treba nebude tak upscaling bude asi vypadat rozumne z 1080p do max 4K a to je uz dost!
Problem tam skutecne je jelikoz nasli se jen tyto dve TV rozumne pouzitelne a to Sony Bravia XH9096
a Samsung Q80T :)

Zalibila se me vic Sony ale treba problem, kdo by vedel proc zde ma Sony u her tak vybledle barvy? :o
https://youtu.be/XGmq8P5mPPQ?t=452

Jinak ma VRR- takze se udajne ma TV prizpusobit u hrani her tomu FPS.
Proto nac tam jeste muset mit nutne G Sync? :)
Sem tam jsem to nekde poznal, ale vseobecne co mam i stary Dell 2740 tak ten nema ani jedno a vesmes me to ani nevadilo :)
VA panel - videl jsem to nedavno v obchode na 75 palcu (Sony Bravia XH9096) a pozorovaci uhel se zdal byt ok :)
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
zombux
Odborník PCT
Odborník PCT
Uživatelský avatar
Registrován: 05. čer 2003
Bydliště: sluníčkář a havloid z pražské lumpenkavárny

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od zombux »

udělat menší verzi stejného modelu není tak úplně prdel - viz https://www.youtube.com/watch?v=045s-Uy4stg
Pfizer & Moderna inside
ignorelist: mimo jiné všechny kremrole (danny1691, Lokomotiva, CZECHYa, pavel2003, shorty25, ajtak, stepan001, ulver, brambora81, CZ_viper, tielka a pár dalších exotů)
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od marek16 »

Ripper6 píše:Zalibila se me vic Sony ale treba problem, kdo by vedel proc zde ma Sony u her tak vybledle barvy? :o
https://youtu.be/XGmq8P5mPPQ?t=452
expert nejsem, ale to je imho věc, která se děje u všech televizí, ne? Pro snížení input lagu se v game módu vypne veškerej postprocessing v televizi, temporal dithering, a kdovíco ještě používají na zlepšení obrazu. A výsledek je, no... vyblitej.

Pamatuju si jak mě tohle neskutečně nasralo u 60PB660V (plazma) pár let zpět - ten rozdíl tam je fakt nebe a dudy (nejspíš ještě nativně 6bit panel), a dodneška si nadávám, že sem ji nevrátil jen proto, že se mi nechtělo s tou 50kg kraksnou někam tahat. :roll:
Quis custodiet ipsos custodes?
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ripper6 »

marek16: to neni vysvetleni, proc Samsung Q80T ma u herniho modu ty barvy silne a zive? Stejna 55 :)

mozna by to mohlo zachranit neco tak...

https://youtu.be/6hWyl7JT-Uo?t=357
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
marek16
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 22. čer 2006
Bydliště: Brno

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od marek16 »

tak samsung používá na lepší LCDčka quantum dots, ty hodně zlepšujou barvy. A taky to může bejt lepší panel. Nebo kombinace všech tří.

Ale samozřejmě jsou to jen dohady.
Quis custodiet ipsos custodes?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

marek16 píše:tak samsung používá na lepší LCDčka quantum dots, ty hodně zlepšujou barvy.
To má Sonka také (SONY byl vůbec první výrobce TV co použil Quantum Dot... Samsung si na tom jen zase založil marketing aneb QLED trademark) - na HDR je zapotřebí barevný prostor DCI-P3 a to mají obě TV podobné (Samsung dokonce o % menší). Tohle spíš bude tím samotným režimem, kde každý výrobce ty barvy nastaví kdoví jak. U klasických PC monitorů je game-mode také většinou nepoužitelný bastl a zkresluje to barvy. A zase co výrobce, to jiný přístup - někdo pod game mode nastaví vysokou gammu aby byly dobře vidět tmavá místa ve hře, někdo zesílí barvičky, ostrost... Ale originálu se dočkáš jen v nějakým standardním režimu.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

Nechtel by modetator dedikovat debatu o TV jako monitorech do samostaneho vlakna?
Chapu tuhle diskuzi, ale ne kazdy chce +40" monstrum na stole. Dozvedet se tady neco o "skutecnych" monitorech je celkem peklo...
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Zofrenko
Žlutá karta
Žlutá karta
Registrován: 06. črc 2016
Bydliště: Humenné

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Zofrenko »

a aky je to skutočny monitor ? keď skutočny monitor za 1500e Asus PG43UQ mal o 2 triedy horši obraz ako NE(monitor) Samsung Qled QE55Q80T ktory je omnoho lepšim monitorom vo všetkych aspektoch , absolutne vo všetkom. Existuje iba malo VA monitorov čo by sa dalo považovať ,že su lepšimi komplexne ako celok oproti QE55Q80T resp QE55Q90T
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

55" panel za monitor skutecne nepovazuju. A vsadim se, ze takovych je naprosta vetsina...
btw. nemusis se vztekat, ja nechci debatu o TV smazat, jen je oddelit do samotneho vlakna. Co je na tom nepochopitelneho...?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ripper6 »

Shaquille: vlakno tu na to nebylo, zde bylo proste jako monitor mozne pouzit i jinou obrazovku :)
30 a vice je jasne :)
Ja dosel k tomu ze i 43 neni az tolik, takze ideal 55 jako monitor k PC :)

Problem je vyber, bylo by hezke mit tu prehled 4K a 8K monitoru k PC treba, ale kdyz to je katastrofa a u v oblasti tv, kde jsem cekal spasu take nic extra. Po xy videii, recenzi jsem nasel celkem jen 3 kusy!
Zbytek uz leda 8K :(

pozn. Samsung tvrdi ze pro lidi budou monitory i 65 palcu v 8K ideal :-D

Uspokojit i mensim monitorem to ma pristi rok udajne tvrzeni zde
http://www.ddworld.cz/aktuality/perifer ... sus-2.html
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Tronar
Začátečník
Začátečník
Registrován: 29. srp 2017

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Tronar »

Zdravím, má někdo zkušenosti s monitorem Lenovo C32q-20? Jednalo by se o použití na web, online videa a hraní RPG a strategií.
Ripper6
Začátečník
Začátečník
Registrován: 16. led 2010

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ripper6 »

Mam jeste jeden dotaz a to je VRR - bariable bittrate vs Gsync a FreeSync. Ne ze bych vubec nejak nevedel co to je, ale gulas mam v tom rozdilu, je v praxi opravdu monitor / TV nutnost aby to melo treba Gsync?
Sice nekde u hry tu a tam pruhy registruju pokud vypnu Vsync ve hre. Jinde mi i zapnuty Vsync nevadi a potom je to ok tj 60fps uzamcene.

Pokud uvadi TV / Monitor ze ma jen VRR - panel se prizpusobi snimkove frekvenci, je to dostacujici a bude to skutecne tak pracovat a nebo je tam nutnosti resit aby to melo i FreeSync v pripade AMD karty a nebo Gsync? :) Ne ze by za to clovek nepriplatil, ale problem je ze proste vybere nejaky model a nema to.
Win 11, AMD 7950x3D, SSD M.2 Seagate FireCuda 530 4TB, 2x SSD SATA Crucial 4TB, 2x HDD Toshiba ent MG09 18TB. MB Asus ROG CROSSHAIR X670E HERO, RAM G.Skill Trident Z5 Neo 64GB 6000Mhz (AMD Expo), GPU Gigabyte RTX 4090 OC 24G, Case Fractal Design Meshify 2 XL, MSI zdroj MEG Ai1300P PCIE5 1300W, BDXL VERBATIM UHD 4K USB BD-RW. Monitor Sony Bravia 65x95L (Dolby Vision), Sound PC Onkyo HT-S7805 (Atmos,DTS X)
Oi!@n
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 14. zář 2004
Bydliště: New Zealand

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Oi!@n »

Ahoj. Pokukuju po upgradu a budu rad, za kazdou radu.

V soucasnosti pouzivam MSI Optix mag341cq. Na praci je relativne OK, na hry uz je to horsi. Vyskovou nastavitelnost jsem nakonec vyresil VESA adapterem a stolnim drzakem. Co se ale vyresit neda a co me stve nejvic je ztrata barev pri rychlych pohybech (ghosting/response time?). Pri praci je to scrollovani na webu (bile stranky ze rozostruji do zelena) a jeste vice frustrujici je to pri hrani, predevsim FPSek. V Cyberpunku me to zacalo vyslovene vytacet.

No a ted cim to nahradit? Nechce se mi uplne vyplaznout vic jak 20tis. za novy screen, ale zaroven bych chtel zase trochu upgradnout (napr. HDR, vyssi obnovovaci frekvence, G-Sync atp.). Velikostne mi tento vyhovuje, urcite chci zase Ultrawide. Zatim mi padnul do oka tento:

Acer Nitro XZ342CKP

Nebo ma smysl spis kouknout po bazaru? Koukal jsem, ze se daji za podobnou cenu sehnat bazarove Predatory nebo Alienwary, ale bude tam znatelny rozdil oproti tomu novemu nitru?

A dalsi otazka ohledne FreeSync/G-Sync. Mam RTX 3080, poznam nejaky rozdil mezi G-Sync certified, compatible nebo pouze enabled panely?

Predem diky!
Macbook Pro 13 2020 | i5 / 16 /512
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Oi!@n píše:Ahoj. Pokukuju po upgradu a budu rad, za kazdou radu.

V soucasnosti pouzivam MSI Optix mag341cq. Na praci je relativne OK, na hry uz je to horsi. Vyskovou nastavitelnost jsem nakonec vyresil VESA adapterem a stolnim drzakem. Co se ale vyresit neda a co me stve nejvic je ztrata barev pri rychlych pohybech (ghosting/response time?). Pri praci je to scrollovani na webu (bile stranky ze rozostruji do zelena) a jeste vice frustrujici je to pri hrani, predevsim FPSek. V Cyberpunku me to zacalo vyslovene vytacet.

No a ted cim to nahradit? Nechce se mi uplne vyplaznout vic jak 20tis. za novy screen, ale zaroven bych chtel zase trochu upgradnout (napr. HDR, vyssi obnovovaci frekvence, G-Sync atp.). Velikostne mi tento vyhovuje, urcite chci zase Ultrawide. Zatim mi padnul do oka tento:

Acer Nitro XZ342CKP
To co máš teď je 34" VA (jeho typickou vlastností je ghosting), chceš upgardovat na jiné VA (jistě hodne podobný panel). To mě moc smysl nedává. Pokud ti tenhle co máš nevyhovuje, kouknul bych se spíš po IPSku. Ten Acer třeba může mít vyladěnější odezvu, ale u VA bych zázraky nečekal. Docela ok jsou ty Samsungy G9, kde to sice je zase hodně vyhnaný OD (vyskytuje se na některých odezvách při některých refreshrate inverzní ghosting), ale je to zatím to nej, co se u VA dá vidět.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od renek1 »

VA nebrat. IPS je mnohem rozumnější volba.
Já mám tento
https://www.czc.cz/dell-alienware-aw341 ... 10/produkt
Je to za ty peníze dobrá volba i když už je to dva roky starý model, který má svého nástupce, ale ten už je za 25K
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Doporučte monitor 30" a více

Příspěvek od Ache »

Asi tak, já tyhle nudle nesleduji, ale ten DELL s IPS panelem by mohl být slušná volba - IPS (pokud to výrobce nějak extra nepo*** přestřeleným overdrivem) neghostuje. VA boduje jen v kontrastu.
Naposledy upravil(a) Ache dne stř 6. led 2021, 14:24, celkem upraveno 1 x.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“