Doporučte monitor 30" a více

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Reptile »

takže je to tu .. shanim 34" akutne. A ted jesteli vzit Samsung S34E790C nebo Dell U3417W nebo počkat na VA + Quantum Dot od Samsungu CF791 ?
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
cemmotar1984
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2017

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od cemmotar1984 »

Ahoj, má někdo zkušenosti s HP OMEN 32. Chci monitor na film, hry a CAD. Tenhle jsem náhodou viděl puštěný v krámu a hrozně se mi líbil. Ale na internetu je málo recenzí a zkušeností. Díky za reakci popřípadě doporučení lepšího monitoru v podobné cenové relaci. Chtěl jsem 27" ale ta 32" je fakt super.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od elcrys »

OMEN pár dní mám. Přešel jsem na něj z Asus PB248Q, což je poměrně kvalitní IPS monitor s věrným podáním barev. Asus už nemám, tak nemůžu udělat přímé porovnání, ale při pohledu na OMEN nevnímám výraznější rozdíl v podání barev. Taktéž PPI je prakticky stejné, což mi maximálně vyhovuje, protože mám oči zhruba 1 m od monitoru a nižší úhlopříčka by byla bez škálování nepoužitelná. VA panel má také určitá pozitiva v podobě neexistence IPS glow a vyššího kontrastu, na druhou stranu si někteří stěžují u tohoto konkrétního panelu na color shift, banding nebo průsvit podsvětlení v dolních rozích viz:

https://hardforum.com/threads/new-hp-om ... d.1909414/
https://hardforum.com/threads/hp-omen-3 ... l.1909919/

Řekl bych, že tohle je ale dost subjektivní záležitost - jeden uživatel na hardforum.com vlastní 3 panely a nevidí na nich zmíněné vady, jiný zase protočil 3 panely a ani jeden se mu nezdál OK. Já jsem zatím spokojen, přestože můj kus také není samozřejmě absolutně dokonalý (ovšem 0 vadných pixelů). Důležité je, že při běžné činnosti mě to neotravuje.

Dle mého názoru nebudeš mít u využití pro film a CAD žádný problém, u her záleží na tom, zda máš Freesync kompatibilní grafiku. Monitor totiž projevuje frameskipping při nastavení na 75 Hz u nvidia karet a to samé se děje i u mé HD 7850, která ještě Freesync neměla. 60 Hz jde bez problému, ale při provozování monitoru v klasických módech je znát input lag, který kdosi na výše uvedeném fóru změřil srovnáním s CRT, v módu "Text", na zhruba 40 ms. Dle komentářů ostatních by měl lag "vymizet" použitím Freesync grafiky a "Gaming" módu, což by mohlo být, protože v tomto módu určité volby v OSD zešednou, čímž se dá dedukovat, že signál jde nějakou oklikou. Každopádně to otestuji až s Freesync grafikou (něco z nadcházející generace AMD). Jinak hackem jde potom rozšířit Freesync rozsah (oficiálně 48-75 Hz) tak, aby potom fungovalo LFC - někdo zkoušel snížit rozsah až na 30 Hz, údajně to jde. Při přetaktování ale od určité frekvence degradují barvy (myslím 90 Hz).

Co se týče dílenského zpracování, tak to je velice slušné, jen je škoda, že stojan není výškově nastavitelný (je to v zásadě odlitek železa s příjemnou povrchovou úpravou). V balení je ale VESA adaptér. Zdroj je externí, což mi taky přijde jako lepší řešení - nehřeje se, nepíská a eventuálně by šel lehce vyměnit. Povrchová úprava panelu je lehce matná (ASUS ji měl možná o něco hrubší), což je taky v pohodě.

Dále má monitor údajně používat PWM řízení podsvětlení, ale to bude s největší pravděpodobností o hodně vysoké frekvenci. Jako ostatní na hardforu jsem zkoušel různé metody pro detekci, ale stejně jako jim se mi to nepovedlo. Únavu očí nijak nepociťuji.

Už mě nic nenapadá, kdyžtak se zeptej.
cemmotar1984
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2017

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od cemmotar1984 »

Díky za reakci, příští týden si ho půjdu koupit. Pokud bude skladem. Případně si počkám až bude. Jediné čeho se trochu bojím je ten input lag. Ale snad to s AMD kartou bude ok.
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Reptile »

neni to sice 100hz..ale dost o nem premyslim. mozna by sel override na 80Hz:

Acer XR382CQK

https://www.youtube.com/watch?v=yTB77uE0Ddg
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ta cena je bohužel naprosto mimo. Za 1/3 cenu seženeš 4K 42" PVAčko od Illyamy/Philipsu co sice nebude 75hz (s OC vůbec nepočítej), ale bude to PVA, full 4K, větší, a cena cena cena. Sorry ale 1600 dolarů? To je vtip? Za tu cenu by to bylo OK s full-array + adobe RGB + HDR, ale ne, on je to obyč sRGB IPS panel, jen velkej. A to se ještě neví jestli těch 75hz dá i mimo freesync, AMD nemá zatim na trhu kartu co by tohle rozlišení utahla. Je to takový "snad Vega bude dobrá" ale problém je, že kdybych měl Vegu, tak už k ní chci HDR obrazovku, ne tohle.

Pokud by mi teď chcípnul monitor a musel jsem sehnat náhradu, tak půjdu na Ebay a vezmu tam HP ZR30W. Proč? Super kvalitní S-IPS panel které už se dnes nedělaj, wide-gamu, žádnej scaler = 0 inputlag, a i možnost trochu toho OC. Jediná nevýhoda je defakto ta jeho perleťová antireflexka kterou já nemam rád.
Reptile
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 08. bře 2005
Bydliště: Plzeň

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Reptile »

cena by mela byt 1299 usd... mozna je fakt lepsi vzit predator 34" no.. ja furt nevim. zatim to nehori...ale casem budu potrebovat upgrade pc
CPU:Intel Core i5 2500k @ 4,7GHz - 1,27V Cooler:Thermalright Silver Arrow MB:Asus P8P67 B3 RAM:4x4GB Kingston HyperX 1600Mhz GPU: MSI Radeon RX 5600 XT MECH OC 1820/1780 HDD:Samsung SSD 840 EVO 120GB, Samsung 1TB, Samsung 1,5TB, Seagate 2TB, Seagate 4TB Case:Thermaltake VH8000BWS Armor+ Mx PSU:Seasonic X-560 Gold Writer:Samsung SH-S223C Mouse:Razer Diamondback + Logitech MX 1100 Keyboard:Logitech Cordless Desktop Wave Pro
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Spring »

- Maximálně 32" (80cm), větší se nevejde
- Masivní konstrukce, bytelný pivot podstavec s plně pasivním chlazením
- Dávám přednost VA panelům před IPS 16:10 (2560 x 1600 60Hz)
- Nižší minimální jas (bez PWM)
- Matné provedení (panel i plast)
- Detailně konfigurovatelné OSD (HW tlačítka)
- Display Port
- Cena není úplně nejpodstatnější

Náhrada za umírající Dell U3014 (podsvícení), UP3017 můžete vynechat, nevyhovuje mi.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Žádnej VA panel s 2560x1600 se nevyrábí. Poslední byl Samsung 305T+. To byl nádhernej S-PVA panel, ale už je to dlouho.
Spring
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 18. zář 2013
Bydliště: Praha - Klánovice
Kontaktovat uživatele:

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Spring »

Za pokus to stálo, vlastně jsem s tím předem počítal. Benq, Samsung a myslím ještě Viewsonic dělají VA ve 30 - 32", bohužel nudle a to domu nechci. Pracovní monitory Dell U2515H nevadí, jsou dva a dají se otočit, ale domu 1440 ani kdyby mi za to platili.

4k panel znamená problémy, jasně Xorg začalo s plnou podporou už v 1.16, KDE od verze 4.11, ale ani zdaleka není všechno tak snadné. Většina SW sice se 4k větší problém nemá, bohužel to neplatí o všem. Když se pak urvou části Pharo 5.0 (o mnoho lepší, než v outdated 4.0) a další nástroje VW/X/UIP, tak je to k vzteku. V drtivé většině se dají trhance obejít nastavením a zavedením s definovanými parametry, ale za ty nervy to nestojí. Klasika 2560 x 1600 má pořád něco do sebe.

Za tip na slušnou 16:10 budu rád. Zatím přemýšlím v rovině Nec EA304WMi-BK, bohužel s PWM, ale zase na dost vysoké frekvenci.
"If it moves, compile it. If it moves too quickly, don't mark it stable. If it stops moving, drop it. It's not like your processor has anything better +to do" ... Gentoo
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Myslim si že si budeš muset vybrat sám. Všechny ty 30" s 2560x1600 maj dnes IPS panely, většinou slušný s wide-gamutem. Takže budeš vesměs vybírat jen fyzické provedení, PWM a výstupy, to si budeš muset vybrat sám co ti vyhovuje.

PVA se dělaj 32" ale jsou 1440p což jsi říkal že nechceš.
elcrys
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 29. srp 2006

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od elcrys »

Recenze na OMEN 32 na prad.de:
http://www.prad.de/new/monitore/test/20 ... en-32.html

Potvrdilo se, že obraz je dobrý, bez PWM, ale pomalá odezva (co jsem zatím testoval, tak pro mě OK) a velký input lag (potvrzení mého postu výše).

Bohužel recenzent prakticky neotestoval herní mód "Gaming - FreeSync" (vše testováno v default Text), takže se nedozvíme co to dělá s kvalitou zobrazení, odezvou a hlavně input lagem. Dokonce ani nedokázal nastavit OS/ovladače pro plný oficiální rozsah FreeSync a holedbá se s tím v nadpisu. To je samozřejmě již potvrzeno jinými jako bezproblémové.

Testována byla revize AMM111, již je dostupná minimálně AMM211, kterou mám já (je otázka, jaký je v nich rozdíl).
cemmotar1984
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2017

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od cemmotar1984 »

Takže pořád nikde není rozumná recenze na OMEN 32. Jak funguje s FreeSync zatím nikde není. No budu muset počkat na VEGU a pak to otestovat a popřípadě vrátit.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Já už se o Omen moc nezajímám, protože přišla newska že přichází tohle:

http://www.guru3d.com/news-story/philip ... nitor.html

100% NTSC gamut, 3000:1 VA pnel, 144hz s adaptive vsync ( 48-144hz přes DP1.2a tzn ofiko adaptive vsync, ne jen freesync, tzn funkční i na inelu, s konzolema, a všim co v budoucnu přijde. ) Teď jen aby to nezazdila cena. Velký + Omenu je to jak je levnej. Problém ale je jeho zalagovanost + frameskipping nad 60hz mimo freesync. Je to defakto jen monitor k AMD kartám což já vidim jako docela velké omezení.
cemmotar1984
Nováček
Nováček
Registrován: 20. bře 2017

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od cemmotar1984 »

Neví někdo, kdy by se měl začít prodávat Philips 328M6FJMB. Nikde jsem nenašel datum.
fant
Nováček
Nováček
Registrován: 14. pro 2015

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od fant »

Zatim nikde nic konkretniho nepisou, jen spekulace na 144hzmonitors.com(tu stranku fakt nesnasim) o pozdeji v kvetnu a 700$.

Jinak vic zdroju tvrdi, ze to pry ma byt stejnej panel jako u AG322QCX(i kdyz podle displayspecifications.com je tam rozdil), kterej uz je zalistovanej na heurece a release byl ohlasenej na kveten.
Takze pokud je to opravdu identickej panel, tak by vydani nemuselo byt daleko.
PCmonitors delaji recenzi AG322QCX, ale je tam aktualne problem s overdrivem nad 120hz, takze se ceka zdrzeni.
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Můžete si bejt jisti že až ten Philips bude dostupnej tak jej otestuju. Ten AOC nemá psanej širší gamut a kontrast má jen 2000:1, takže o ten moc zájem nemám.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

Docu na cem ted aktualne jedes ty? Jen, ze jsem od tebe jeste necetl, ze bys byl s nejakym monitorem spokojeny... )) Uvazuju o vymene sve u3014 za neco vice herniho.
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pořád na Sony KDL-32W4000, vedle toho mam dvě CRT, NEC FE1250+ a IBP P260.
Shaquille
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Registrován: 16. bře 2004
Bydliště: Praha

Re: doporučte 30" a více

Příspěvek od Shaquille »

An EPIC 35", 200Hz, HDR Gaming Monitor! - ASUS PG35VQ
https://www.youtube.com/watch?v=qT-C4o1RpE8

co rikate na tohle?
Spoiler
Define 7 XL * 13700KF * 2x16GB A-Die * 1TB 990 PRO + 1TB 970 EVO * 1000W PSH * RTX 3080 ti * voda * MPG321QRF-QD
DAN Cases A4-SFX V4.1 * 3600X * 2x8GB LP * 2x M2 + SATA SSD * 750W PSU * RTX 3060 ti
NAS 3x8TB RAID 5 + 2x4TB RAID 1 * OLED65C12 * HW-Q950A
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“