Zobrazení sRGB na monitoru s gamutem větším než sRGB

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
dom324
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2016

Zobrazení sRGB na monitoru s gamutem větším než sRGB

Příspěvek od dom324 »

Hojte,
tohle mi dlouho vrtá hlavou. Když dojde na tohle téma, lidi mají většinou tyhle dva názory:
1. Vyšší barevný gamut = Lepší/přesnější barvy
2. Gamut vyšší než sRGB je špatný, protože pak vidíme barvy "Které např. vývojáři her nechtěli aby jsme viděl, protože oni tvoří obsah pro sRGB a vyšší barevný gamut tím pádem zkresluje barvy."
To co teď napíšu bude možná blbost, tak mě když tak opravte :-D Já chápu barevný gamut jako systém souřadnic, kde určitá barva má souřadnice 0:0 (je tedy "počátek"). Standard sRGB pak například definuje, že aby ho monitor splňoval tak musí umět zobrazit určité barvy - tedy souřadnice. Ukázková situace 1: sRGB monitor má zobrazit barvu 80:75, což je uvnitř gamutu sRGB, takže monitor zobrazí barvu 80:75. Ukázková situace 2: sRGB monitor má zobrazit barvu 117:25, což je mimo gamut sRGB, takže monitor zobrazí nejbližší barvu kterou umí, například 110:27 - zde tedy dochází ke zkreslení. Ale když bude monitor podporovat např. DCI-P3, tak stejné situace budou vypadat takhle - Ukázková situace 3: DCI-P3 monitor má zobrazit barvu 80:75 (tedy tu samou, jako sRGB monitor předtím), tato barva je uvnitř gamutu DCI-P3, takže monitor zobrazí barvu 80:75 (čili stejnou, jako zobrazil sRGB monitor) - jak může tedy někdo tvrdit, že vyšší gamut zkresluje barvy, když oba monitory zobrazily stejnou barvu? Jediné ospravedlnění tohohle tvrzení, které mě napadá, je že by jednotlivé barevné gamuty měly odlišný "počátek", takže by třeba 80:75 u DCI-P3 bylo jako 85:76 u sRGB, ale zdá se mi dost nepravděpodobné že by to takhle zbytečně komplikovaly...
To co jsem se snažil napsat/popsat by se dalo jednoduše zkusit tak, že by jste vedle sebe postavili sRGB a DCI-P3 monitor a nechali je zobrazit stejnou sRGB fotku. Podle toho jestli tam (ne)bude rozdíl tak dochází ke (ne)zkreslení obrazu u monitorů s vyšším gamutem než sRGB.
Je to tak jak jsem se snažil napsat, nebo mi něco uniká?
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Zobrazení sRGB na monitoru s gamutem větším než sRGB

Příspěvek od Fox_25 »

Napíšu ti jak jsem to viděl v rámci podání zelené barvy. Měl jsem pod rukama pár monitorů které měli SRGB a pár kousků co uměli adobe RGB. Pokud se jednalo o led podsvícení téměř vždy táhla u SRGB zelená do žluta a nebylo to úplně ono, u adobe RGB monitorů v režimu SRGB byla zelená ok. Měl jsem Acer AL1716 a i přesto že to byl TN panel jsem jej používal jako kontrolní monitor než šli fotky na tisk, měl CCFL podsvícení a tak byla zelená ok.

Takže monitor který umí Adobe RGB umožňuje přesněji zobrazit SRGB prostor.

U toho druhého je to jednodušší, je to to samé jako kdyby jsi audio se vzorkováním 44.1Khz přehrával na zařízení které umí jen 96Khz, bude to zkreslené. Buď musíš 44.1Khz převzorkovat, nebo zařízení které přehrává musíš přepnout na 44.1Khz.

Takhle jsem to alespoň pochopil já.
dom324
Nováček
Nováček
Registrován: 30. led 2016

Re: Zobrazení sRGB na monitoru s gamutem větším než sRGB

Příspěvek od dom324 »

Díky. Takže to, že při vyšším gamutu dochází ke zkreslení sRGB, je blbost?
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Zobrazení sRGB na monitoru s gamutem větším než sRGB

Příspěvek od Ache »

Asi takhle:
Čím širší barevný gamut, tím lepší - zastaralé sRGB ani zdaleka nepokrývá rozsah, který můžeme vidět okem = velké množství sytých barev ořeže.
Pokud na sRGB autoři optimalizují obsah, tak se samozřejmě na širokogamutovém displeji budou všechny barvy sytější - a nepřesné proti záměru autora.
Na druhou stranu i blbý prohlížeč fotek a obrázků ve windows umí ořezávat barvy podle toho, v jakém prostoru je obrázek uložen. Pokud je nainstalován správní icm profil, tak se na Adobe,NTSC/DCI-P3 monitoru, zobrazí sRGB fotky ve správných barvách a obsah optimalizovaný na jiné gamuty taky.

Co se týče her - tam icm profily nefungují, ale zase... na hry si koupí široko gamutový displej ten, kdo má rád syté barvy... Do budoucna se stejně počítá s nástupem HDR formátu, který široký gamut (minimálně DCI-P3) vyžaduje.

To, že se sRGB tak dlouho drželo jako hlavní standard v PC grafice, ale i TV je jen ekonomický - do příchodu Quantum Dot bylo výrazně dražší a méně efektivní vyrábět podsvícení se širším barevným spektrem.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“