PCTuning
https://pctforum.tyden.cz/

Freesync monitor na Nvidia GPU
https://pctforum.tyden.cz/viewtopic.php?f=16&t=258641
Stránka 1 z 1

Autor:  theedge [ st 20. září 2017, 12:34 ]
Předmět:  Freesync monitor na Nvidia GPU

Ahoj uvažuji o koupi monitoru Samsung C27HG70
http://www.samsung.com/us/computing/mon ... g70qqnxza/

Roky čekám na upgrade svého starého 22" S-PVA monitoru ( viz podpis ) a toto je za ty roky první kandidát co připadá v úvahu.
Monitor je vybaven technologií AMD FreeSync - problém je v tom že v příštím roce uvažuju o koupi grafiky nVidia s GPU VOLTA. Moje R290 potřebuje upgrade a AMD Vega to nebude.
Bohužel podobný monitor s G-sync na trhu neexistuje ( zatím ) a už se mi moc nechce čekat - navíc v budoucnu budou přicházet spíš 4K monitory a to nepotřebuju a ani nechci ( i kvůli požadavku na výkon grafiky ).

Proto se ptám -> co to pro mne bude znamenat pokud koupím monitor s Freesync a budu ho provozovat na grafice nVidia ? Monitor má až 144 Hz.
Pokud v monitoru Freesync vypnu tak příjdu úplně o vertikální synchronizaci ?
Jak je nutné synchronizovat FPS ve hřes s frekvencí monitoru ? Teď mám 60Hz monitor a všechny hry mi nejedou 60Fps stabilně ...
Možná je můj dotaz hloupý, ale dík za uvedení do problému.

Autor:  Ache [ st 20. září 2017, 13:19 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

Problém v tom žádný není - pouze nebude fungovat ten freesync. Při 144Hz stejně je rozdíl v plynulosti minimální - akorát je bez SYNC pozorovatelný tearing, ale jeho level je výrazně nižší, než při 60Hz. Anebo zapneš klasický V-SYNC při 144Hz, kdy inputlag díky vyššímu refreshrate také nebude moc vysoký (maximálně 3 x 7ms snímky při triplebufferu). Já osobně na 144Hz+ monitoru považuji jakýkoliv sync za zbytečnost -jakákoliv synchronizace jen zvyšuje lag. Dokonce na 27FG70 bylo lepší hrát bez FreeSYNC, neboť odezva při freesync byla kolísavá a při některých fps vznikali overdrive artefakty. ono vyladit na VAčku odezvu není žádná prdel, když některý odezvy VA panelu přesahují i 50ms (typicky přechody typu 0-50-0)

Spíš bych při upgarde z toho EIZA počítal s horším baveným podáním (hlavně gamutem - to starý eizo má 95% AdobeRGB, tyhle Samsungy mají cca 85%) i pozorovacími úhly (vyšší kontrast SVA panelů jde na úkor pozorovacích úhlů než měli starý S-PVA, ale zase proti MVA je to o třídu lepší).
Ty starý AdobeRGB S-PVA byly TOP co samsung produkoval. Naopak ty SVA panely nic moc - já zkoušel ten C24FG70 a 27FG70... a mizérie. Při přechodu ze starýho S-PVA můžeš čekat lepší odezvu (trpící ale na typický chování VA) a výrazně nižší inputlag. Ale v barvách upgarde moc nečekej (i když trubice toho starýho panelu už asi budou značně vysvícený, takže možná jo).

Já osobně bych byl rád, kdyby někdo něco takového (144+HZ LCD, 24/27", wide-gamut) vyrobil s IPS/PLS panelem, tyhle VAčka si může samsung strčit někam. Já radši vyrovnanou odezvu a lepší barvy, než vysoký kontrast za cenu horších úhlů a odezvy.

Autor:  theedge [ st 20. září 2017, 15:08 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

Ahoj dik za odpověď ! Tak můžu v klidu dumat a netrápit se s freesync :-) je to přecejenom za monitor ranec peněz.
No s monitory to je celkově katastrofa, ale IPS mi fakt se svým nízkým kontrastem a glow vadí.
Toto je první slušný monitor v 27" s 1440p a VA panelem ( ne-li vůbec první ).
Pozorovací úhly mi moc nevadí - před monitorem sedím sám a zase tak špatné abych se musel bát pohnout hlavou ty úhly nejsou. To u TV kterou sleduje celá rodina to je horší. U TV by mi vadilo i to prohnutí.
Monitor bude čistě na hry, foto, internet.
Co se týče barev - Samsung uvádí 120% sRGB a 88 - 92 % AdobeRGB, tak bych si snad moc pohoršit neměl.
Slušné barvy chci z důvodu čistě amatérské úpravy fotek ( canon 6D - rodina a příroda, cestování ). Předpokládám že tento rozsah by mi mohl stačit. Naopak se svým současným monitorem trochu bojuji, protože je čistě AdobeRGB ( neumí skutečné sRGB ). Takže s ním mám při zpracování fotek problémy, protože všichni ostatní na foto koukají v sRGBrežimu.
Vedle VA je pro mne důležité i rozlišení 1440p - FHD je na 27 monitor málo a 4K nechci kvůli požadavkům na výkon grafiky ve hrách.
Díky Freesync jsem se nechtěl vázat jen na AMD karty a takto mám volnou ruku. Moje poslední 2 grafiky byly sice AMD ( po 8800GT ), ale další asi bude Volta, protože Vega se mi nelíbí.

EDIT: Ache -> No pro tebe se chystá toto :
https://www.alza.cz/27-dell-up2718q-ult ... 091293.htm
ale je to 4K a cena je brutální.

Autor:  Ache [ st 20. září 2017, 15:51 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

Jasný, tím freesync se opravdu nevážeš na AMD karty. To spíš naopak - u G-SYNC se k tomu vážeš, protože si za to připlácíš cca 3-4K (je v tom spešl elektronika od Nvidie). Bez FreeSYNC se to chová jako běžný monitor.

Jinak jako pokud přeházíš s VA, tak to bude +- podobný, ale pokud na tom upravuješ foto, tak spíš pak víc dává smysl IPS než VA. Na tom C27FH70 (což je to samé, ale jen FHD) ty barvy nebyly žádný zázrak a i když sedím sám před monitorem, ty VAčka (přesněji tyhle moderní SVA panely) prostě posouvají barvy od středu k okraji celkem znatelně. S-PVA je na tom lépe... sice zakřivení ty úhly trochu pomáhá zamaskovat... ale IPS je IPS. :)

Autor:  madPav3L [ st 20. září 2017, 15:53 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

Problém mít žádný nebudeš. jak psal Ache, akorát nebude fungovat ten freesync, ale to tě u 144 Hz monitoru nemusí trápit.
Ze zkušenosti, teď mám Nvidii a Samsung monitor s freesync viz podpis, je to jen 100 Hz a trhání v naprosté většině her nepozoruji, kdežto předtím jsem měl 27" 2560x1440 60 Hz a tam jsem jel natrvalo se zapnutým vsync, protože trhání obrazu bylo nesnesitelné. Zatím asi jen u pěti her z 30 jsem zapínal vsync/nvidia fastsync.

Autor:  theedge [ st 20. září 2017, 15:56 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

Hmm ... no budu ho muset někde vidět. 18k za monito je dost. Jak je možný že dřív dobrý monitor vyrobit šlo a teď to nejde :-(
Kvalitní OLED monitory jsou asi v nedohlednu a až se objeví tak budou cenově dlouho nedostupné.

Autor:  Ache [ st 20. září 2017, 16:08 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

theedge napsal:
Hmm ... no budu ho muset někde vidět. 18k za monito je dost. Jak je možný že dřív dobrý monitor vyrobit šlo a teď to nejde :-(
Tak vrátit se do dá vždycky. No s těmi lepšími panely povídej... proč dnešní IPSka nemá AT-W polarizér? kolik by stál například můj Philips s polarizérem redukujícím glow na minimum? 2x tolik? proč ne, pořád by to byla slušná cena :-)

Dneska je to hlavně všechno o marketingu. Takovej Samsung je na to mistr. Napíše QLED a všichni si pomalu myslí, že je to nějaká novinka. Přitom QLED je jen Quantum Dot + LED podsvícení zkrácené na QLED a patentované (aby nikdo jiný tohle označení nemohl používat)... tedy něco co už SONY v televizích a mobilech pod označením Triluminos prodává přes 4 roky? :-) (a dokonce i dříve se širším gamutem, než samsung koupil a zničil QD Vision výrobce Quantum dot - jejich technologii nepoužívá, pouze patenty)
Samsung je ale jako takový druhá Apple - z běžných věcí co už dávno byly vynalezeny a použity dělají novinky pod marketingovým označením. :)

Autor:  theedge [ st 4. říjen 2017, 14:04 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

Ahoj ještě jeden dotaz, ať nezakládám další vlákno:

Jak na tom monitoru budou vypadat hry v rozlišení 1080 ? Jak to interpoluje obraz, popř dnešní monitory ? Vím že s tímto konkrétním modelem asi zkušenost není.
Jde mi o to že moje současná grafika R290 na hraní v 1440p není a než na jaře vyjde nVidia Volta tak bych zatím hrál v 1080p. Nebo to bude nekoukatelný a s nákupem monitoru tudíž počkat až na novou grafiku ?

Autor:  PET5 [ st 4. říjen 2017, 19:18 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

S nákupem monitoru bych kvůli použití prozatím jen R290 neotálel. Určitě budeš nakonec překvapen, že se s ní dá ještě docela slušně na 1440p hrát. Nebudeš muset interpolovat do 1080p. V nouzi můžeš stáhnout kvalitu nějakého efektu.

Autor:  Ache [ st 4. říjen 2017, 22:00 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

theedge napsal:
Jak na tom monitoru budou vypadat hry v rozlišení 1080 ? Jak to interpoluje obraz, popř dnešní monitory ? Vím že s tímto konkrétním modelem asi zkušenost není.
Nejlepší interpolace dosahuje samotná grafická karta = je lepší nechat interpolovat obraz přes GPU. (grafika pak nativně posílá do monitoru vždy rozlišení nativní a nižší je přepočítaný na ní. Ale vždycky je lepší hrát v nativním. Protože jedině tak je obraz ostrý (pokud teda panel není Samsung SVA :-D )

Autor:  DOC_ZENITH [ pá 6. říjen 2017, 14:49 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

S tim nesouhlasim interpolace přes GPU je dost mazavá, některý monitory maj cdost ostřejší, každopádně to bude blivajz, radši hraj na 1440p a stahni detaily.

Autor:  blaho [ pá 6. říjen 2017, 15:15 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

no keď chceš určite Voltu, alebo čo to vlastne bude nasledovat po Pascale, tak rozhodne monitor s G-Sync ™ :wink:

Autor:  Ache [ so 7. říjen 2017, 02:10 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

DOC_ZENITH napsal:
S tim nesouhlasim interpolace přes GPU je dost mazavá, některý monitory maj cdost ostřejší, každopádně to bude blivajz, radši hraj na 1440p a stahni detaily.
Mě při snížení rozlišení o jeden dva stupňě rozlišení vždy vychází lépe GPU scalling (ten funguje čistě bilineárně). Monitory občas umí škálovat docela dobře, ale právě spíš zvládají lépe scalling do ultra nízkých rozlišení - např. z 1920x1200 na 800x600. Ale je to hodně o náhodě a o modelu. Dost často je to tak, že jedno nižší rozlišení může vypadat dobře a další zase špatně.
... ale jednoznačně nejlepší je jet v nativním rozlišení panelu - pak je obraz 100% ostrý.

Autor:  Hurikan [ so 7. říjen 2017, 07:28 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

Moc hezky vypadá i 27" iiyama G-Master Red Eagle GB2760QSU-B1, mám starší G-Master Red Eagle s fullhd a paráda

Autor:  theedge [ so 7. říjen 2017, 15:53 ]
Předmět:  Re: Freesync monitor na Nvidia GPU

blaho napsal:
no keď chceš určite Voltu, alebo čo to vlastne bude nasledovat po Pascale, tak rozhodne monitor s G-Sync ™ :wink:


No kvůli tomu jsem zakládal tohle vlákno a vzešlo mi z toho že při 144Hz je to už jedno. Vždycky můžu zapnout klasický V-sync.
Navíc zatím monitor s těmito parametry s G-Sync neexistuje (27", 1440p, gamut, kontrast). A s G-Sync bude o další 3-4k dražší a je fakt otázka zda to má smysl.

Hurikan:
Monitory s kontrastem 1000:1 nejsou nic pro mne ...

Stránka 1 z 1 Čas je uváděn v UTC + 1 hodina (letní čas)
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
http://www.phpbb.com/