Monitor - Samsung C24FG73

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

Odpovědět
petan320
Nováček
Nováček
Registrován: 23. čer 2015

Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od petan320 »

Dobrý den,
koupil jsem si nový monitor Samsung C24FG73. Rozlišení 1080, 144Hz, kontrast 3000:1. Ať zkouším jak zkouším nastavovat monitor pořád je na mě příliš ostrý, po chvíli mě z něj štípou oči, trochu lepší je volba eye saver mode. Ale o moc lepší ne. Už nevím, jak si s nastavením pohrát, hlavně je nepříjemná bílá barva (třeba prohlížení internetu). Když hraju hry, je to o něco lepší.

Dříve jsem používal monitor 19" v rozlišení 1366x768 a podobné problémy jsem neměl. Obraz byl o dost matnější, ale příjemnější na sledování.

Prosím o radu, nevím kde je chyba?

Děkuji
davos8000
Začátečník
Začátečník
Registrován: 03. zář 2018

Re: Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od davos8000 »

Podle mě si musíš zvyknout hlavně to děla těcch 144 Hz a nebo nastavit teplotu barev i jiné nastavení mám už 9 let starý monitor LG 60 Hz a při koupi nového si taky budu muset zvykat na jiný kontrast barvy atd
petan320
Nováček
Nováček
Registrován: 23. čer 2015

Re: Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od petan320 »

No to asi taky no, při hraní je to docela OK. Ale hlavně ty bílý plochy jsou dost ostré. Nemůže to dělat taky rozlišení, že nejsem zvyklý na 1080? Těch 144Hz jsem vypnul, nastavil jsem si 60Hz. Jsou tu hodně výrazné barvy, teplotu barev jsem si dal na nejvyšší stupeň. Jinak ty barvy jsou krásné, ale hodně výrazné a ostré.
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od Atapi »

Já mám contrast 75, sharpness 60, na barvy nešahám, picture mode custom, black equalizer 17, low lag on a brightness 55 když nehraju fps (ve fast response nejde nastavit) a zbytek se mi nechce opisovat :D. Problémy mi to nedělalo při pořízení, předtím jsem měl teda 75 Hz IPS monitor 1680x1050.
144 Hz si myslím tohle způsobovat nebude, možná ten jas bych sundal do začátku ještě víc jestli to očím vadí, to mi příjde nejhorší na únavu očí, eye saver nepoužívám.
Obrázek
danco
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. bře 2011

Re: Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od danco »

Ak znížiš jas, znížis ostrost bielej ale obraz ztmavne a farby budú ešte viac presaturované ako všetko od samsungu by default. V prvom rade je treba nastavit farebný gamut na standard a potom sa pohrat z jasom a kontrastom podla potreby. Ako základ by som skúsil kontrast na 50 a jas na 100 a porovnal.
renek1
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 23. úno 2011

Re: Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od renek1 »

petan320 píše:
Prosím o radu, nevím kde je chyba?

Děkuji
Musíš nechat oči přivyknout. Já měl to samé při přechodu na 2K. Trochu jsem stáhl jas a za týden jsem nevěděl, že jsem se s něčím potýkal.
MB: ASUS PRIME Z370-A; CPU: Intel Core i7-8700K + Noctua NH-D15; RAM: Crucial Ballistix 32GB DDR4 3600MHz CL16; VGA: ASUS GeForce RTX 3070 Noctua OC Edition; SSD: Samsung SSD 970 PRO 512GB + Samsung SSD 960 EVO 250GB + Samsung SSD 860 EVO 4TB; PSU: Seasonic FOCUS Plus 750 Platinum; CASE: Fractal Design Define R5; LCD: Dell AW3418DW Alienware; KEYBOARD: Logitech G910; MOUSE: Logitech G502 Hero; HEADPHONES: Logitech G635
segestes
Začátečník
Začátečník
Registrován: 27. dub 2017

Re: Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od segestes »

Pokud ho z toho štípou oči, tak je to signál, že to v pořádku není a není jisté, že si na to zvykne. (navíc proč si zvykat na něco, co očím zjevně není příjemný...)

Rozlišením ani obnovovací frekvencí to asi nebude. Protože píše, že mu vadí bílá barva, mohl by být problém s intenzitou podsvícením panelu. Každý má oči jinak citlivý a někdo prostě nezvládne koukat např. na panel, co svítí 80cd a více. Bohužel sem nenašel žádnou podrobnou recenzi, kde by měřili intenzitu podsvícení tohoto konkrétního modelu.

Pokud má monitor odfláklou regulaci podsvícení, může taky vadit nízká frekvence pwm regulace (ale to by obtíže pozoroval asi i při hraní her).

Jak píše Atapi, zkusit snížit jas na monitoru (případně i v ovladačích karty). Pokud si to rychle nesedne, tak se ho zbavit.
Ryzen 7800X3D | ASUS B650E-I | GB RTX4090 | 64GB DDR5 6000MHz | Samsung 970 2TB, Crucial MX500 4TB | Corsair SF750 | NR200P | Asus ROG Swift PG32UCDM
Atapi
Začátečník
Začátečník
Uživatelský avatar
Registrován: 04. dub 2007
Bydliště: Jihlava

Re: Monitor - Samsung C24FG73

Příspěvek od Atapi »

Obrázek
Jestli jsi měl horší panel, tak to mohlo mít max jas třeba jen 200 cd/m², takže tady v nastavení okolo 50 (pokud jsi měl svůj monitor na max).
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“