Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBook ?

Monitory CRT, LCD, plazmové, projektory a další, rady a zkušenosti s nimi.

Moderátor: maXXmilian

DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Pokud někdo chce monitor šetrnej na oči doporučuji se dívat spíš po bazarech a sehnat starej S-PVA nebo S-IPS monitor s CFFL podsvitem. Ala takový ty klasicky 24" 1920x1200, nebo 30" 2560x1600.

Jinými slovy cokoliv co používá W-LED jako pdosvit nebude nikdy šetrné, naopak.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Ache »

No hele, ty CCFL se regulovaly pomocí PWM vždy (v rozsahu tak 140 - 300Hz), to LEDky bezu PWM (ty moderní "flickerfree), jsou v tomhle ohledu tedy šetrnější na oči. Průser je pak spíš to spektrum, který bylo do nedávna shit. Naštěstí díky "HDR" se v monitorech prosadil širší gamut, takže se požívají filtry (quantum dot, nebo červený fosfor - LG) co spektrum dělají širší a příjemnější na oči (klasický W-LED má dominantní modré světlo). Takže s tím CCFL = šetrnější na oči bych si fakt jistý nebyl.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Ne. Většina PWM neměla, moje Sonka nemá, monitory v práci nemaj, jak jsi přišel na to že většina CFFL měla PWM?

Ono to easy poznáš bezpečně tzn "pencil testem". Dáš ve tmě 50% jas a před obrazovkou rychle kmitáš perem (nebo třeba jen prsty), pokud je vidíš rozmazaně = svítí. Pokud vidíš jasné obrysy = bliká. U CFFL jsem se s PWM prakticky nesetkával, i můj laptop má DC.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Ache »

recenze? :-D Všechy CCFL regulují jas pulzem, snízit jas DC na trubicích jaksi nejde - ta buď svítí nebo ne. Akorát ty pulzy nejsou tak čtvercový jak u LED a při vyšší frekvenci se hodně zakulatí (sinusovka), ale PWM tam je.

Doporučuju starý dobrý svět hardware - a CCFL maonitory... například rok 2008 - kdy se to pomalu přelamovalo mezi CCFL a LED:

https://www.svethardware.cz/recenze-hp- ... ka/23059-6
https://www.svethardware.cz/recenze-ben ... ma/23288-6
https://www.svethardware.cz/recenze-sam ... ii/23465-6
https://www.svethardware.cz/recenze-sam ... ci/23819-6
... atd.

frekvence kolem 200Hz v průměru.

Existovaly sice i CCFL bez PWM, ale tam se reguloval jas kontrastem - takže při min jasu byl třeba kontrast jen 100:1 místo třeba 500:1. DC na zářivku fakt nefunguje. :)

Při maximálním jasu samozřejmě nebliká ani starý LED monitor :wink:

Moderní LED (s QuatumDot a pod filtry, pro vylepšení spektra barev ) bez PWM jsou rozhodně šetrnější na oči než starý CCFL.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
DOC_ZENITH
Středně pokročilý
Středně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. kvě 2010
Bydliště: Praha

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od DOC_ZENITH »

Hele takhle, celkem jsi mě překvapil, ale na druhou stranu, pokud vizuálně během pencil testu nebliká = oči to nevnímaj, takže safe.

Problém W-LED podsvitu je ten že typickly ve chvíli kdy modrá složka neni přestřelená je už celej obraz dost "přiteplenej" ala pocitově neutrální bílá s W-LED = overkill na modrý.

Jednim dechem ale dodam že čím lepší podsvit a gamut panelu tím je tento probém menší. Jen se člověk nesmí nachytat na ňákej "flicker free" low-end.

Edit: Super článek na toto téma:

https://www.tftcentral.co.uk/articles/p ... lation.htm

U CCFL je PWM méně vidět protože má delší "dosvit", tzn očím zdelaka toli knevadí ale zase může způsobit zabarvení v pohybu (což budou někteří dávat za vinu spíš horší odezvě) protože růrzné barevné složky pohasínej různou rychlostí.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Ache »

No, třeba to HP 2408 jinak skvělý monitor (známej ho má doteď) mě třeba kvůli tomu blikání na 140Hz nesednul, protože to způsobovalo ten známý "rainbow efekt" v pohybu. Přitom on sám to tam nevidí. Je fakt, že na starých 17 a 22" TN sem to také nikdy nepozoroval, ale co sem pak měl ty CCFL wigedamuty (HP 2475, Dell U2410), tak tam kromě zprasený odezvy (silný overdrive) sem to blikání (tedy spíš rainbow efekt) trochu pozoroval, ale nebylo to tak hrozný jak u toho HPčka.

Tak nebo tak, ty moderní LED jsou opravdu bez blikání (respektive ta frekvence je extrémně vysoká), takže tam k únavě očí blikáním nemůže docházet vůbec a jde pak jen o to spektrum, který mají ty klasickým W-LED se sotva s-RGB gamutem dost naprd (převažuje modrá).

Proto možná i mě zatím nejlépe stále sedne ten Philips - flickker free, 90% DCI gamut, žádný dither (nebo pozorovatelný FRC) a ideální polomatný povrch - není lesklý, ale ani "špinavý" od matnýho. Jednoznačně lepší moňas, než ty starý CCFL HP / DELLy. :wink:
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Fox_25 »

Ten philips je prostě pecka, vidím to denně když jdu k rodičům, co jsem koupil AOC 24G2U tak jsem ho dal otci a obraz má prostě lepší.

Nebude spíš problém s kontrastem? I po srovnání na stejný jas dle sondy prostě AOC okometricky víc svítí a musel jsem trošku stáhnout i kontrast. Podobné problémy jsem viděl i u dalších panelů, až nepřirozeně ostrý a kontrastní obraz by default a absolutní neochota a neschopnost majitelů monitor nastavit dle světelných podmínek.
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Ache »

Kontrast má ten philips klasický IPSkový (je to PLS panel, když ještě samsung vyráběl dost slušný "IPSka") kolem 1000:1, ale i tak černou dává dost slušně díky nižšímu glow, než je běžné. Ten AOC má spíš moc vysoký minimální jas (zajímavý je, že 27" varianta je ok a minimum je asi 33nit). Nicméně na tom AOCu třeba mě (kromě vadnýho bodu) vadil ten FCR dithering, nebo co to bylo, ale při pohybu okem po nějakém středním odstínu (třeba béžovka) sem viděl klasický dithering a to dost silný.

Tenhle (dnes už starý) Philips žádný takový kokotiny nemá - naprosto čistý a klidný obraz. Mít to QHD větší úhlopříčku a 144Hz tak naprostý ideál. Takhle se jen člověk musí spokojit s OC 80Hz které na staré revizi (ta co ještě nemá ani lowblulight presety) nativně - stačí to nastavit v driveru a jede to. A na nových jen s mírnou úpravou časování.

Já to kdysi koupil jen z legrace - protože sem fungoval na benQ 2320 (na nej sem přešel ze slušného LG IPS234V právě kvůli 240Hz PWM, benq byl už flickr free), s klasickým sotva sRGB panelem. Viděl sem u něj napsáno widecolorgamut, viděl sem cenovku 3500. Tak sem se zasmál a čekal jen zase nějaký marketingový trik :-D Recenze nikde (byla to čerstvě zalistovaná novinka), tak sem ho jen tak objednal, s tím že se kdyžtak vrátí. No a po zapojení to byl fakt ten pravý wow efekt. Že to za tu cenu bude wide-gamut v reálu a ne jen na papíře by čekal málo kdo. Navíc i ostatní vlastnosti super - dobrá odezva (regulovatelná), překvapivě nízký / nerušivý glow a právě i ten čistý obraz.

Kdyby se stále prodával (jak ty starý EIZA) tak to budu stále doporučovat jak na práci tak light gaming (hardcore CSkáři a pod stejně brali v té době ještě TNka), případně jeho 27" verzi (která se chovala stejně). Jedinou nevýhodou tak je právě ten widegamut pro ty co nemají rádi sytější barvy a nemají možnost si to sondou zkorigovat.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Fox_25 »

Já spíš myslel kontrast jakoby nahoněný přes SW, ne reálný kontrast. Ono se to blbě popisuje, u IPS234 se to dalo dobře zkorigovat přes nastavení ostrosti a black level, u jiných IPS pomohlo připojit to jednoduše přes analog čímž se aktivovalo další nastavení kde se obraz doladil. Ale nedávno co jsem byl u nějakého aušusu a samsungu(oba IPS) nějaké pokročilé nastavení chybělo.




Já už bych zpátky na philips nemohl, dělá mi hrozně zle když se obraz za pohybu maže(bohužel i při běžné práci), jak je odezva nad 10ms(0-255-0) tak už to jde dost vidět. Ale ten "CRT look" obrazu mi hodně chybí.

Jo, ten AOC má viditelný dithering, když už nic tak jen u zelené a šedé, ale v reálu jsem si ho všiml jen u testovacích obrázků. Ale tak furt je to panel za pár tisíc se slušným obrazem, dobrou odezvou a kupodivu i neviklajícím se stojanem s pivotem a dají se na něm dělat i fotky.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Jonka »

Předem všem moc děkuji za věcné názory a omlouvám se za prodlevu - vážné rodinné starosti...

@LukášST
25" QHD ? Nic podobného jsem nenašel, můžu poprosit o bližší info o LCD 25" (značka, model)?

Většinou hledám na czc, protože se tam dá dobře vyfiltrovat Blue light a Flicker reduction.

S těma 35-38 cm jsem to možná trochu přehnal, ale tím, jak u toho stojím a různě se kroutím a opírám o stůl, na ty hodnoty se asi dostanu, ale když stojím rovně, případně mírně po-odstoupím je to tak 50cm, možná o trochu víc.
Hlavně ten nový LCD chci dát na zeď, měl bych se dostat na 80 cm od očí, tak co říkáte, 24" nebo větší ?

Můžu ještě - jaké používáte v noci přisvětlení/lampičku ?

Já mám LED lampičku do takové bílo modré, naproti LCD, aby mi to nesvítilo do očí. tak možná taky problém ? Je to lepší mít někde blíž u LCD nebo přímo za LCD ?

Jinak brejle s Blue zero a Blue Shield podle všeho mám taky, ale používám je jen ve špičkách, protože, když je mám častěji, bez brejlí pak špatně vidím, mám kolem 2 dioptrií. Taky mi kdosi doporučoval "děrované brýle"

@pavel_p
OLED nebo i QLED ?
To snad ani nikde nemají, ne ? Když pominu ty od 80 litrů a vejš(Alienware), našel jsem jen: Samsung C32HG70Q, ale asi moc velké a nejde to na zeď nebo HP Pavilion 27 Quantum Dot: frekvence jen 75Hz.
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Jonka »

Zdravím všechny,
mohu poprosit o snad poslední dotaz k výše uvedenému:

Teď nepatrně zlevnili ten AOC AGON AG241QX 23,8", tak přemýšlím, že bych ho zkusil, ale:

- byl jsem zvyklí používat kvalitní LCD (Dell, Sony, Samsung), myslíš, že ten AOC bude dobrý ?
- má TN panel, myslíš, že to po přechodu z IPS nebude krok zpět ? (z úhlu se dívám minimálně, spíš vůbec)
- půjde mi tam 2560x1440x144Hz a flicker a bluelight reduction, když používám jen grafiku na desce, konkrétně Intel HD Graphics 530
- nějaký typ na podobný 24" s vyšším rozlišením, než FullHD a aspoň 144 Hz ? (27" a víc nechci, mám malou pracovnu a jsem u toho blízko)

Díky moc,
J.
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Fox_25 »

https://pc.bazos.cz/inzerat/131975914/b ... hilips.php

Než začneš kupovat šílenosti jako TN panel za 10000 tak bych zvážil ten philips. On není ani tak problematický pohled z úhlu jako to že se obraz prostě mění při pohybu hlavy, no a hlavu těžko udržíš na jednom místě.

Samozřejmě to pro tebe nemusí být problém, ale tenhle tn panel nemá ideální ani odezvu.

https://pcmonitors.info/reviews/aoc-ag241qx/
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Ache »

Nějak taky nechápu, proč by pracovní monitor měl být mizerné TNko ale 144Hz. Na takové použití jednoznačně IPS a klidně 60Hz. Když se na tom nebudou hrát hry tak je to jedno jaký to má refresh.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
dexterav
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. pro 2003
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od dexterav »

tak môže mu vadiť pomalá 60hz myš
Intel Core i9 14900kf@6/6,2GHz,Strix Z790 F, 2X24GB 7,2GHz CL32 GSkill, Asus TUF 4090 3/23GHz , H2O + Carbide 600Q,ROG-THOR-1600T, 10TB 850X, Topping D50s + A50s + T5, MPG 321URX QD-OLED, S23Ultra, ITX 13700k + 4070Ti + Audinst Hud-Mx2 + THX-M50X
python.p
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 08. úno 2010
Kontaktovat uživatele:

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od python.p »

pavel_p píše:A nevyřešilo by spoustu problémů využití OLED? Ve spojení s tmavým (černým) režimem kde by svítilo jen písmo...
Jasně je jich málo a jejich cena je vysoká. Ale pro někoho se zdravotními problémy, pokud by to mělo pomoci.
Ale třeba taky ne... Jen nápad

Nevyřešilo. Mám to teď na 4k v notesu. Má to svoje pro a proti, ale chce si to hodně zvykat a brutální kontrast mi spíš oči tahá...
Pozor! Tento příspěvek může obsahovat stopy: ironie, mléka, čokolády, sarkazmu, oříšků a cynizmu...
Forum, není vyhledávač s lidským rozhraním !

Můj web: Delid.cz
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Jonka »

@144 Hz
Pomalá myš ? To rozhodně není můj problém. Ale tady ve vlákně mi tuším Shaquille napsal, že kvůli očím a únavě mám mít vyšší obnovovací frekvenci než 60 Hz. No a pak se to nějak ze 120 Hz ustálilo na 144 Hz.

Nebo je ta frekvence dobrá jenom na hry ???
Ache
Pokročilý
Pokročilý
Uživatelský avatar
Registrován: 26. zář 2006
Bydliště: Plzeň

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Ache »

Jak sem psal v SZ - refreshrate u LCD mění jen pozice krystalů (když se změní obsah), takže Hz mají vliv jen na plynulost obrazu. Na oči to nemá vliv, protože například bílá bude stejně bílá při 60 jako při 140Hz - nic se na panelu měnit nebude. Záleží jen na podsvícení, zda je, nebo neni flicker-free.
AMD Ryzen 7 5800X3D | MSI B550 Tomahawk | 32GB DDR4 3200 | INNO3D RTX 4070 Ti "GDDR7X Edition" | 500GB SSD (NVME) + 2x 3,84TB Micron 5300 PRO
Sound Blaster Z + Gigaworks T3 + Beyerdynamic DT 990 | Seasonic X850 | Cooler Master HAF-X Nvidia Edition | MSI Optix MAG274QRF-QD Quantum Dot bestie
Jonka
Začátečník
Začátečník
Registrován: 06. říj 2009

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Jonka »

Tak jsem se nechal přesvědčit zpět na IPS a momentálně je můj favorit - DELL S2721DGFA (210-AXRQ), čekám, až bude v akci pod 10.

Prohlížím si ho, těším se na něj, ALE - panebože, co ta spotřeba ??? G ? To jsem snad nikdy neviděl ?

Je to takhle normální nebo se dá sehnat i LCD s podobnými parametry a se spotřebou třeba C nebo B ?

Mohu se zeptat, prosím, v jaké energetické kategorii je ten slavný PHILIPS LCD 246E7QDSW/00 23,6 a můj současný Dell U2412m, dá se to někde zjistit, prosím ?
zsdx
Začátečník
Začátečník
Registrován: 10. srp 2017
Bydliště: na Pankraci

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od zsdx »

Zmena energetickych trid zapricinila, ze ty A+buhvikolik+ jsou ted C. Jde o udavane cislo kWh/rok, to se nemenilo.
Fox_25
Začátečník
Začátečník
Registrován: 28. lis 2008

Re: Pracovní monitor - šetrný na oči - přes zrcadlo nebo eBo

Příspěvek od Fox_25 »

https://www.alza.cz/nove-energeticke-st ... rezna-2021

Jak píše zsxd, přesunul se do třídy G, ale furt žere při max. jasu 30W.

Kdyby jsi chtěl monitor i s topením, mám tu 22" širokoúhlé CRT se spotřebou hezkých 200W a váhou skoro jako dva pytle cementu. :)
Odpovědět

Zpět na „Monitory, televizory a projektory“