Registrace  •  FAQ  •  Pravidla fóra  •  Uživatelské blogy  •  PCTuning.cz  •  Hledat  • Přihlášení
 • Funkce report, slouží pro upozornění na porušení pravidel, ne vzkazy moderátorům.

Právě je čt 2. červenec 2020, 07:06

Zobrazit příspěvky bez odpovědiZobrazit aktivní témata

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina

Odpovědět na téma  [ 7 příspěvků ] 
Autor Zpráva
 Předmět: Rada ohledně paměti DDR4 a QVL memory socket support
PříspěvekZaslal v: so 27. červen 2020, 09:12 
Začátečník
Začátečník

Studuju QVL od Gigabyte B450 Aorus Pro
https://download.gigabyte.com/FileList/ ... 190828.pdf

A chci se zeptat, jak jsou tam kolonky "memory socket support" a hodnoty "1, 2, 4" co to přesně znamená? Chápu správně, že je to jen single, dual a quadchannel?

Takže můžu případně zakoupit 2ks tohoto 2x8GB kitu a mít 32GB(4x8GB) podle XMP profilu v dualchannelu?
Ano, kit je uveden v seznamu QVL základní desky a podpora "memory socket support" 1,2 (4 nepodporuje).
https://www.mironet.cz/gskill-ripjaws-v ... +dp437226/

Jde mi jen o to, zda se někde nepletu a deska vezme 4 moduly pamětí.

Samozřejmě když to nepojede při nastaveném XMP, tak paměti vrátím ve 14tidenní lhůtě.

Díky za odpověď

Předmět: Re: Rada ohledně paměti DDR4 a QVL memory socket support
PříspěvekZaslal v: so 27. červen 2020, 13:36 
Mírně pokročilý
Mírně pokročilý

Jey napsal:
A chci se zeptat, jak jsou tam kolonky "memory socket support" a hodnoty "1, 2, 4" co to přesně znamená? Chápu správně, že je to jen single, dual a quadchannel?

Plati to pro osazeni 1, 2, nebo 4 modulu... (kdyz das 4 moduly neni to quad channel, ale stale dual)

PříspěvekZaslal v: so 27. červen 2020, 13:42 
Začátečník
Začátečník

To se mi zdá právě jako nesmysl, protože celá řada paměťových kitů, uvedených na seznamu QVL, má právě 4 moduly a je u nich uvedeno jen "1, 2". Proč by výrobce uváděl podporu kitů o 4 kusech RAM a zároveň u nich ve stejném řádku uváděl, že tam nejdou?

Už jsem trochu hledal googlem a "1, 2, 4" by -mělo být- "single, dual, quad channel".

Nicméně bylo by fajn, kdyby mi to někdo potvrdil/vyvrátil.

PříspěvekZaslal v: so 27. červen 2020, 13:48 
Začátečník
Začátečník

Quad channel platforma AM4 nema.

PříspěvekZaslal v: so 27. červen 2020, 14:01 
Začátečník
Začátečník

killerek napsal:
Quad channel platforma AM4 nema.

Ok, díky. To jsem už někde četl a asi jsem na tuhle informaci zapomněl.

Takže kdybych koupil druhé ramky (odshora), uvedené na QVL listu, tedy Corsair CMK32GX4M4B3600C18 (4x8GB), tak deska vezme jen 2x8GB a víc nedá (je tam napsáno 1, 2)?
https://www.mironet.cz/corsair-vengeanc ... +dp268155/

Je docela problém sehnat 3600MHz 4x8GB nebo 2x16GB kompatibilní ramky, spíše nemožné.

PříspěvekZaslal v: so 27. červen 2020, 14:26 
Začátečník
Začátečník

1, 2 a 4 je počet zapojených modulů. QVL neřeší, jestli paměti fungovaly jako single/dual/quad channel. QVL říká, že výrobce otestoval určité paměti, při určitém nastavení a v uvedeném počtu modulů, a že to fungovalo. Je možné, že při osazení čtyř modulů už paměti nefungovaly správně při uvedeném nastavení (frekvence, časování), proto je potvrzeno jen osazení dvou modulů, i když jsou v kitu čtyři moduly. Nevíme, s jakou verzí BIOSu byly paměti otestovány. S nějakým novějším BIOSem by už možná ty čtyři moduly fungovaly správně. A kdyby ne...jak velký rozdíl ve výkonu bude mezi 3600 MHz, a třeba 3333 MHz?

PříspěvekZaslal v: so 27. červen 2020, 14:40 
Začátečník
Začátečník

Jedná se mi přesně o tento problém: měl jsem nejslabší Ryzen 3 1200 a 3200MHz RAM 4x8GB a běžely podle XMP a v memtestu OK.

Poté, co jsem vyměnil procesor za Ryzen 7 3700X, tak stejné RAM běží nejvýše na 2133MHz, což je dost opruz.

Takže mě, z důvodu výše, čeká výměna RAM. Jen se mi moc nechce downgradovat na 16GB. Chtěl jsem koupit 32GB a rovnou na 3600MHz. Ono sehnat něco kompatibilního z toho QVL listu, třeba i na 3200MHz, je dost problém. Jedině 2x8GB. Nebo zkoušet metodou koupit-vrátit. Tím bych to asi uzavřel..

Odpovědět na téma  [ 7 příspěvků ] 

Čas je uváděn v UTC + 1 hodina

Přejít do sekce:

Kdo je přihlášený

Uživatelé procházející si tuto sekci: Žádní registrovaní uživatelé a 2 anonymních